Διαγραφή από μία σχολή κι εγγραφή σε άλλη

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πήγα για την διαγραφή μια-δυο ημέρες πριν βγει η εγκύκλιος για την ηλεκτρονική διαγραφή/εγγραφή. Αυτό έγινε το 2016, τώρα ακολούθησα το ηλεκτρονικό σύστημα.

Α επομένως είχε το αποφοιτήριο πριν καν ανοίξει η πλατφόρμα εγγράφων,οκ that's also good. Τζάμπα ταλαιπωρία πάντως ρε συ ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Α επομένως είχε το αποφοιτήριο πριν καν ανοίξει η πλατφόρμα εγγράφων,οκ that's also good. Τζάμπα ταλαιπωρία πάντως ρε συ ????

Ναι και εγώ για το ίδιο πράγμα μιλάω, η διαγραφή έγινε 4-5 μέρες πριν ανοίξουν οι ηλεκτρονικές εγγραφές... άρα φαντάζομαι ότι θα είναι οκ ισως.
Και δεν ήταν κανένας κόπος... ίσα ίσα η ίδια η γραμματεία είπε ότι καλύτερα που έγινε η διαγραφή εκείνη την στιγμή, γιατί αλλιως θα έπρεπε να σταλθούν τα χαρτιά ταχυδρομικώς και θα είχε διαδικασία... Εφοσον η σχολή είναι στην πόλη σου, γιατί απλά να μην πας να κανεις την διαγραφή; Τέλος πάντων,όπως βολεύει τον καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγω το εκανα ηλεκτρονικα εκτυπωσα και την αιτηση για να την παω στην καινουρια γραμματεια το θεμα ειναι οτι πρεπει να παω παλι στην παλια μου γραμματεια να παρω το απο αποφοιτηριο η θα το στειλει η ιδια στην γραμματεια της καινουριας μου σχολης και οι δυο σχολες ειναι στο ΠΑΠΕΙ αν παιζει ρολο αυτο.

Καποιος-α;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σε όλους, έδωσα φέτος 2η φορά και με σιγουριά θα περάσω εκεί που θέλω. Αν κατάλαβα από την όλη συζήτηση η διαγραφή μου από την προηγούμενή μου σχολή θα γίνει αυτόματα; Γιατί ρώτησα το μητρώο της σχολής μου και μου είπαν ότι θα πρέπει να περάσω από τα ΚΕΠ, να κάνω εκεί την αίτηση κτλ.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γεια σε όλους, έδωσα φέτος 2η φορά και με σιγουριά θα περάσω εκεί που θέλω. Αν κατάλαβα από την όλη συζήτηση η διαγραφή μου από την προηγούμενή μου σχολή θα γίνει αυτόματα; Γιατί ρώτησα το μητρώο της σχολής μου και μου είπαν ότι θα πρέπει να περάσω από τα ΚΕΠ, να κάνω εκεί την αίτηση κτλ.

Θα κάνω κι εγώ διαγραφή από προηγούμενο τμήμα κι από ό, τι ξέρω η διαγραφή θα γίνει μόλις βγει η εγκύκλιος των εγγράφων. Δηλαδή με το που θα ανοίξουν οι εγγραφές, ηλεκτρονικά γίνονται και οι διαγραφές. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω να μας διαφωτίσει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σε όλους, έδωσα φέτος 2η φορά και με σιγουριά θα περάσω εκεί που θέλω. Αν κατάλαβα από την όλη συζήτηση η διαγραφή μου από την προηγούμενή μου σχολή θα γίνει αυτόματα; Γιατί ρώτησα το μητρώο της σχολής μου και μου είπαν ότι θα πρέπει να περάσω από τα ΚΕΠ, να κάνω εκεί την αίτηση κτλ.

Θα κάνω κι εγώ διαγραφή από προηγούμενο τμήμα κι από ό, τι ξέρω η διαγραφή θα γίνει μόλις βγει η εγκύκλιος των εγγράφων. Δηλαδή με το που θα ανοίξουν οι εγγραφές, ηλεκτρονικά γίνονται και οι διαγραφές. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω να μας διαφωτίσει.

Δείτε το post 334 στην προηγούμενη σελίδα.
 

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστούμε!
Μια ερώτηση που δε βρήκα κάπου στο νήμα απάντηση, όταν θα κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση διαγραφής, θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο εκτός από το να τσεκάρω το κουτάκι ¨είμαι εγγεγραμένος σε άλλη σχολή¨; Θα χρειαστεί να εισάγω τίποτα κωδικούς;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστούμε!
Μια ερώτηση που δε βρήκα κάπου στο νήμα απάντηση, όταν θα κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση διαγραφής, θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο εκτός από το να τσεκάρω το κουτάκι ¨είμαι εγγεγραμένος σε άλλη σχολή¨; Θα χρειαστεί να εισάγω τίποτα κωδικούς;


Δες εδώ στη σελίδα 14 https://eregister.it.minedu.gov.gr/Files/manual.pdf
 

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Α ωραία ευχαριστώ πολύ!
 

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Συγνώμη που ρωτάω συνέχεια, αλλά δε μπορώ γιατί αγχώνομαι πολύ. Είδα ότι απλά πατάς το κουμπάκι και δηλώνεις τη σχολή και ότι δε χρειάζεται να εισάγω κωδικούς (πχ του studentsweb). Ρωτώ, πώς θα ξέρουν ότι ο αιτών είμαι εγώ και όχι κάποιος άλλος από το ίδιο τμήμα;
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνώμη που ρωτάω συνέχεια, αλλά δε μπορώ γιατί αγχώνομαι πολύ. Είδα ότι απλά πατάς το κουμπάκι και δηλώνεις τη σχολή και ότι δε χρειάζεται να εισάγω κωδικούς (πχ του studentsweb). Ρωτώ, πώς θα ξέρουν ότι ο αιτών είμαι εγώ και όχι κάποιος άλλος από το ίδιο τμήμα;
Φανταζομαι αρχικα θα μπεις στο συστημα με τους κωδικους σου ( κωδικος εξετασεων και κωδικος ασφαλειας) οπου υπαρχουν τα στοιχεια σου,οποτε οταν πατησεις "Εγγεγραμμενος σε αλλη σχολη" η αιτηση θα εχει ηδη ολα τα στοιχεια σου.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Για την διαγραφή χρειάζεται να πας ο ίδιος στη σχολή σου ή μπορείς να κανείς εξουσιοδότηση όπως έκανα και με την εγγραφή;
 

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φανταζομαι αρχικα θα μπεις στο συστημα με τους κωδικους σου ( κωδικος εξετασεων και κωδικος ασφαλειας) οπου υπαρχουν τα στοιχεια σου,οποτε οταν πατησεις "Εγγεγραμμενος σε αλλη σχολη" η αιτηση θα εχει ηδη ολα τα στοιχεια σου.


Μακάρι να γίνεται έτσι, να γιατί τους κωδικούς του studentsweb τους έχω χάσει και αν τους ζητήσουν ίσως τελικά να μη μπορέσει να γίνει η διαγραφή. Ευχαριστώ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φανταζομαι αρχικα θα μπεις στο συστημα με τους κωδικους σου ( κωδικος εξετασεων και κωδικος ασφαλειας) οπου υπαρχουν τα στοιχεια σου,οποτε οταν πατησεις "Εγγεγραμμενος σε αλλη σχολη" η αιτηση θα εχει ηδη ολα τα στοιχεια σου.


Μπράβο σου αγαπητέ! Αυτή είναι η απάντηση!!! Απλά και λογικά πράγματα!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Μακάρι να γίνεται έτσι, να γιατί τους κωδικούς του studentsweb τους έχω χάσει και αν τους ζητήσουν ίσως τελικά να μη μπορέσει να γίνει η διαγραφή. Ευχαριστώ.
Έλα μην ακούω χαζομάρες, άκου εκεί να μην γίνει η διαγραφή.
Δεν χρειάζεσαι κωδικούς από την σχολή, αρκεί αυτός που έβαλες για το μηχανογραφικό και ο αριθμός υποψηφιου που έχεις. Αλλά και στην απίθανη περίπτωση που χρειαζόνταν, σε συννενόηση με την γραμματεία θα άλλαζες τον κωδικο που δεν θυμάσαι.
Γιατί πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό; Σε προηγούμενες σελίδες έχει αναφερθεί πολλάκις για το πώς γίνεται η διαδικασία διαγραφής πλέον.

Σταμάτα, όλα καλά θα πάνε. ^^
 

thanossala

Νεοφερμένος

Ο thanossala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είχα περάσει πέρσι σε μια σχολή όμως φέτος έκανα 10% και πέρασα αεν πλοιαρχων που δεν έχει ηλεκτρονική εγγραφή. Θα πρέπει να παω από τη γραμματεία της σχολής για να διαγραφτω?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, συγγνώμη για το necropost, αλλά έχω μία απορία η οποία αφορά την διγραφή από σχολή και εγγραφή σε μία άλλη. Ξεκαθαρίζω από τώρα, πως η ερώτηση μου μπορεί να είναι τελείως ηλίθια, αλλά έχω αγχωθεί.

Λοιπόν, η κατάσταση έχει ως εξής. Το 2021 γράφτηκα στο τμήμα Βιολογίας της Πάτρας. Το πρώτο έτος ήμουνα στις υποχρεώσεις μου οκ. Έκανα δηλώσεις, πήγαινα στα εργαστήρια, εξεταστικές κτλ. Στο 2ο έτος, είδα πως η σχολή δεν τράβαγε καθόλου και γύρω στα μέσα του έτους αποφάσισα πως "αρκετά, θέλω να κάνω κάτι άλλο". Το πρόβλημα είναι πως είχα κάνει δήλωση για το εξάμηνο και έιχα δηλώσει και συμμετοχή στα εργαστήρια. Στα εργαστήρια δεν πήγα σε κανένα και το κατάλαβα μετά πως είχα δηλωθεί. Αυτό που φοβάμαι τώρα είναι μήπως η γραμματεία μου πει όταν θα είναι να κάνω διαγραφή από την σχολή πως αρνείται γιατί δεν ήμουν τυπικός στις υποχρεώσεις μου ή επειδή ξόδεψα μια θέση στα εργαστήρια ή κάτι τέτοιο. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο;;; Ανησυχώ πολύ.
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
οχι δεν θα εχεις κανενα προβλημα μην ανησυχεις. ειδικα αν εισαι κι απο πανελληνιες νομιζω γινεται διαδικτυακα η διαγραφη, τουλαχιστον οταν εδωσα εγω 2η φορα ετσι το ειχα κανει
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
οχι δεν θα εχεις κανενα προβλημα μην ανησυχεις. ειδικα αν εισαι κι απο πανελληνιες νομιζω γινεται διαδικτυακα η διαγραφη, τουλαχιστον οταν εδωσα εγω 2η φορα ετσι το ειχα κανει
Είμαι με το 10%. Ουφ, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top