Εισαγωγή Αλλοδαπών - Αλλογενών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
παρε οτι σου εχει δωσει εσενα το σχολειο...ακομα και το αναμνηστικο της αποφοιτησεις....και πηγαινε..εγω ετσι θα κανω...
οταν παω..
και θα μου πουν αυτοι μετα τι δεν εχω........
-----------------------------------------
Τεσπα...εγω θα παω στις 21 του μηνα...τοτε αρχιζει η καταθεση.....και θα σας πω(μεχρι 30 ειναι )!!!
μιας και ειμαστε σε ποστ που αφορα ξενους...μηπως ξερει κανενας με σιγουρια...αν ισχυει η εγκυκλιος των μεταγραφων και για τους μη εχωντας ελληνικη υπικοοτητα??εγω εχω παρει στο υπουργειο στο αρμοδιο τμημα με τις μεταγραφες δυο φορες...και μου ειπαν ναι...αλλα μιας φιλης μου..και τις δυο φορες που πηρε της ειπαν οχι....!!!ελεος....γραμμενους τελειος μας εχουν...!!!

κανενας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
καλα μην ψαχνετε να βρειτε ακρη με τα υπουργεια!!!!
δεν θα βρειτε ποτε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
μα εδω δεν ειναι κατι το πολυ δυσκολο....!!!να μην ξερουν αμα ισχυει η οχι για ξενους...δεν νομιζω να ειναι κατι δυσκολο....!!!!ακομα και σε αυτο λαθος κανουν...ελεος..!!!το θεμα ειναι οτι μπορει επειδη αυτοι μας εχουν γραμμενους τελειος...εμεις να κανουμε λαθος το μηχανογραφικο...και να χασουμε μια ολοκληρει χρονια εξ αιτιας τους!!!γιατι μπορει εγω να εχω συμπληρωσει το μηχανογραφικο ετσι..ωστε να παρω μεταγραφη,...και μετα να μην μου την δωσουν..και επειδη δεν μπορω να φυγω απο αθηνα..να αναγκαστω να μην παω καν στην σχολη....!!!ενω αν ηξερα οτι δεν μπορω..θα το το συμπληρωνα ετσι..ωστε τουλαχιστον να πιασω κανενα τει εδω....!!!ελεοσ...ελεος.....
-----------------------------------------
Τεσπα...εγω θα παω στις 21 του μηνα...τοτε αρχιζει η καταθεση.....και θα σας πω(μεχρι 30 ειναι )!!!
μιας και ειμαστε σε ποστ που αφορα ξενους...μηπως ξερει κανενας με σιγουρια...αν ισχυει η εγκυκλιος των μεταγραφων και για τους μη εχοντας ελληνικη υπικοοτητα??εγω εχω παρει στο υπουργειο στο αρμοδιο τμημα με τις μεταγραφες δυο φορες...και μου ειπαν ναι...αλλα μιας φιλης μου..και τις δυο φορες που πηρε της ειπαν οχι....!!!ελεος....γραμμενους τελειος μας εχουν...!!!

Τεσπα...εγω θα παω στις 21 του μηνα...τοτε αρχιζει η καταθεση.....και θα σας πω(μεχρι 30 ειναι )!!!
μιας και ειμαστε σε ποστ που αφορα ξενους...μηπως ξερει κανενας με σιγουρια...αν ισχυει η εγκυκλιος των μεταγραφων και για τους μη εχοντας ελληνικη υπικοοτητα??εγω εχω παρει στο υπουργειο στο αρμοδιο τμημα με τις μεταγραφες δυο φορες...και μου ειπαν ναι...αλλα μιας φιλης μου..και τις δυο φορες που πηρε της ειπαν οχι....!!!ελεος....γραμμενους τελειος μας εχουν...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helllo_kitty

Νεοφερμένος

Η helllo_kitty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Τεσπα...εγω θα παω στις 21 του μηνα...τοτε αρχιζει η καταθεση.....και θα σας πω(μεχρι 30 ειναι )!!!
μιας και ειμαστε σε ποστ που αφορα ξενους...μηπως ξερει κανενας με σιγουρια...αν ισχυει η εγκυκλιος των μεταγραφων και για τους μη εχοντας ελληνικη υπικοοτητα??εγω εχω παρει στο υπουργειο στο αρμοδιο τμημα με τις μεταγραφες δυο φορες...και μου ειπαν ναι...αλλα μιας φιλης μου..και τις δυο φορες που πηρε της ειπαν οχι....!!!ελεος....γραμμενους τελειος μας εχουν...!!!

Θα βγάλεις μόνος σου καινούριο μηχανογραφικό ή θα σου δώσουν εκεί?

β)Πρωτότυπος τίτλος απόλυσης επικυρωμένος από την αρμόδια εκπαιδευτική αρχή της χώρας του υποψηφίου.

Πρέπει να τους δώσω το απολυτήριο μου ή θα κάνω φωτοτυπία και θα το επικυρώσω στο υπουργείο ή στο σχολείο?(Το σχολείο νομίζω θα έχει κλείσει τότε αν δεν κάνω λάθος) Δεν μπορώ να τους δώσω το απολυτήριο μου!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερινα33

Νεοφερμένος

Η κατερινα33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μα εδω δεν ειναι κατι το πολυ δυσκολο....!!!να μην ξερουν αμα ισχυει η οχι για ξενους...δεν νομιζω να ειναι κατι δυσκολο....!!!!ακομα και σε αυτο λαθος κανουν...ελεος..!!!το θεμα ειναι οτι μπορει επειδη αυτοι μας εχουν γραμμενους τελειος...εμεις να κανουμε λαθος το μηχανογραφικο...και να χασουμε μια ολοκληρει χρονια εξ αιτιας τους!!!γιατι μπορει εγω να εχω συμπληρωσει το μηχανογραφικο ετσι..ωστε να παρω μεταγραφη,...και μετα να μην μου την δωσουν..και επειδη δεν μπορω να φυγω απο αθηνα..να αναγκαστω να μην παω καν στην σχολη....!!!ενω αν ηξερα οτι δεν μπορω..θα το το συμπληρωνα ετσι..ωστε τουλαχιστον να πιασω κανενα τει εδω....!!!ελεοσ...ελεος.....
-----------------------------------------


Τεσπα...εγω θα παω στις 21 του μηνα...τοτε αρχιζει η καταθεση.....και θα σας πω(μεχρι 30 ειναι )!!!
μιας και ειμαστε σε ποστ που αφορα ξενους...μηπως ξερει κανενας με σιγουρια...αν ισχυει η εγκυκλιος των μεταγραφων και για τους μη εχοντας ελληνικη υπικοοτητα??εγω εχω παρει στο υπουργειο στο αρμοδιο τμημα με τις μεταγραφες δυο φορες...και μου ειπαν ναι...αλλα μιας φιλης μου..και τις δυο φορες που πηρε της ειπαν οχι....!!!ελεος....γραμμενους τελειος μας εχουν...!!!
στο μηχανογραφικο σου λεει να τα γραψεις με την σηρα...και λεει να το προσεξεις πολυ καλα.....πως θα τα συμπληρωσεις...αν δεν περασεις στο 1 θα πας στην 2 επιλογη...για μεταγραφη μμμμμμμμμμμ.....δεν νομιζω
-----------------------------------------
Θα βγάλεις μόνος σου καινούριο μηχανογραφικό ή θα σου δώσουν εκεί?

β)Πρωτότυπος τίτλος απόλυσης επικυρωμένος από την αρμόδια εκπαιδευτική αρχή της χώρας του υποψηφίου.

Πρέπει να τους δώσω το απολυτήριο μου ή θα κάνω φωτοτυπία και θα το επικυρώσω στο υπουργείο ή στο σχολείο?(Το σχολείο νομίζω θα έχει κλείσει τότε αν δεν κάνω λάθος) Δεν μπορώ να τους δώσω το απολυτήριο μου!:nono:
θα σου δωσουν εκει.....τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευκολα ...εχω απολυτ.απο ξενη χωρα και απο το σεπτεμ.μηνα περσυ μαζευω τα χαρτια ...το τι σφραγιδες εχει πανω -απο υπουργ.,δικηγορους,αποστιλ,...και παλη μου ζητανε αλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
στο μηχανογραφικο σου λεει να τα γραψεις με την σηρα...και λεει να το προσεξεις πολυ καλα.....πως θα τα συμπληρωσεις...αν δεν περασεις στο 1 θα πας στην 2 επιλογη...για μεταγραφη μμμμμμμμμμμ.....δεν νομιζω

ξερω πως ειναι βαζουμε τις σχολες...!!!αλλα το θεμα ειναι οτι οταν ξερεις οτι θα παρεις μεταγραφη..δηλωνεις και σχολες εξω απο αθηνα..με σκοπο την μεταγραφη..αλλιως αμα δεν μπορεις εξω δηλωνεις μονο μεσα...!!!!

εμενα και τις δυο φορεσ που πηρα τηλεφωνο μου το ειπαν με απολυτη σιγουρια οτι ισχυει για ολους.....και μαλιστα τους ειπα ''' επιδη σκοπευω να συμπληρωσω αυτες τις μερες μηχανογραφικο....μπορειτε να μου πειτε αν ισχυει η μεταγραφη και για τους ξενους....και μετα τις ειπαν τον λογο..την οικογενειακη μοθ κατασταση.....και μου ειπε με σιγουρια ναι...!!!και την πρωτη φορα το ιδιο.....!!!στην φιλη μου ειχαν πει αλλα....!!Τωρα δεν ημουν μπροστα οταν πηρε η φιλη μοθ....να σας πω...αλλα ετσι μου ειπε..!!!μα δεν εχει νοημα να μην ισχυει...γιατι και εμεις πανελλαδικα εξεταστηκαμε..δεν ειναι οτι εχουμε δωσει με αλλο συστημα..η ειμαστε απο ιδιωτικο ξενο σχολειο...πχ...!!!εχουμε η δεν εχουμε δωρεαν παιδια για ολους????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερινα33

Νεοφερμένος

Η κατερινα33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ξερω πως ειναι βαζουμε τις σχολες...!!!αλλα το θεμα ειναι οτι οταν ξερεις οτι θα παρεις μεταγραφη..δηλωνεις και σχολες εξω απο αθηνα..με σκοπο την μεταγραφη..αλλιως αμα δεν μπορεις εξω δηλωνεις μονο μεσα...!!!!

εμενα και τις δυο φορεσ που πηρα τηλεφωνο μου το ειπαν με απολυτη σιγουρια οτι ισχυει για ολους.....και μαλιστα τους ειπα ''' επιδη σκοπευω να συμπληρωσω αυτες τις μερες μηχανογραφικο....μπορειτε να μου πειτε αν ισχυει η μεταγραφη και για τους ξενους....και μετα τις ειπαν τον λογο..την οικογενειακη μοθ κατασταση.....και μου ειπε με σιγουρια ναι...!!!και την πρωτη φορα το ιδιο.....!!!στην φιλη μου ειχαν πει αλλα....!!Τωρα δεν ημουν μπροστα οταν πηρε η φιλη μοθ....να σας πω...αλλα ετσι μου ειπε..!!!μα δεν εχει νοημα να μην ισχυει...γιατι και εμεις πανελλαδικα εξεταστηκαμε..δεν ειναι οτι εχουμε δωσει με αλλο συστημα..η ειμαστε απο ιδιωτικο ξενο σχολειο...πχ...!!!εχουμε η δεν εχουμε δωρεαν παιδια για ολους????????????????????????
αν εδωσες πανελ.τι φοβασε....εγω ειμαι με ξενω απολυτ.για μενα ειναι πολυ δυσκολα να περασω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
αν εδωσες πανελ.τι φοβασε....εγω ειμαι με ξενω απολυτ.για μενα ειναι πολυ δυσκολα να περασω....

εγω δεν μιλαω το να περασω...!!το θεμα ειναι να παρω σιγουρα μεταγραφη...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερινα33

Νεοφερμένος

Η κατερινα33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ξερεις καποιος που να ειναι με ξενο απολυτ.και να εχει περασει? αν ναι να επικοινωνησει μαζι μας να μας βοηθησει...και θα τρελαθω..
-----------------------------------------
ξερεις καποιος που να ειναι με ξενο απολυτ.και να εχει περασει? αν ναι να επικοινωνησει μαζι μας να μας βοηθησει...και θα τρελαθω..
θα παρεις....αφου εχεις περασει πανελ./ες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
πω πω ευτυχως που εδωσα πανελληνιες....πονοκεφαλος με επιασε με ολη αυτη την χαρτουρα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mkthp

Νεοφερμένος

Ο mkthp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σας, δεν εχω βρει καποιο παρομοιο θεμα και επειδη χρειαζομαι απεγνωσμενα βοηθεια ανοιγω εγω ενα :redface:

Πληροφορήθηκα οτι επειδη η μητερα μου δεν εχει την ελληνική ιθαγένεια ειναι απο την Ρουμανία(ο πατερας μου ειναι ελληνας) και επειδη οι δικοι μου ειναι χωρισμένοι κανονικα με διαζυγιο και ειμαι με την μητερα μου στη γερμανια μπορω να δωσω με τους ομογενείς αλλα εχω και την δυνατότητα να μην δώσω και να περασω σε σχολη με τον βαθμο του απολυτηρίου σαν τους αλλοδαπους αλλογενεις. Επικοινωνησα με το υπουργείο παιδείας και μας ειπαν οτι γινεται. Μιλήσαμε επισης και με τα συντονιστικά γραφεια του Μονάχου και Στουτγκαρδης και το ενα μου ειπε οτι δεν ξερουν επειδη εχω ελληνικη καταγωγη και το αλλο οτι του χρονου θα αλλαξουν οι νομοι και δεν μπορουν να μου πουν. Συγκεκριμένα το ενα μου ειπε οτι η νεα εγκύκλιος θα βγει τον Ιούλιο του 2019 αφου εχω αποφασίσει με ποιον τροπο θελω να συνεχίσω. Και αν αλλαξει τοτε ο νομος αφου εχω αποφασισει οτι δεν θα δωσω πανελληνιες με τους ομογενεις και θελω να περασω σαν αλλοδαπός θα χασω την χρονια. Ξερετε κατι σχετικα με το θεμα ? HEEEELPPP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας, δεν εχω βρει καποιο παρομοιο θεμα και επειδη χρειαζομαι απεγνωσμενα βοηθεια ανοιγω εγω ενα :redface:

Πληροφορήθηκα οτι επειδη η μητερα μου δεν εχει την ελληνική ιθαγένεια ειναι απο την Ρουμανία(ο πατερας μου ειναι ελληνας) και επειδη οι δικοι μου ειναι χωρισμένοι κανονικα με διαζυγιο και ειμαι με την μητερα μου στη γερμανια μπορω να δωσω με τους ομογενείς αλλα εχω και την δυνατότητα να μην δώσω και να περασω σε σχολη με τον βαθμο του απολυτηρίου σαν τους αλλοδαπους αλλογενεις. Επικοινωνησα με το υπουργείο παιδείας και μας ειπαν οτι γινεται. Μιλήσαμε επισης και με τα συντονιστικά γραφεια του Μονάχου και Στουτγκαρδης και το ενα μου ειπε οτι δεν ξερουν επειδη εχω ελληνικη καταγωγη και το αλλο οτι του χρονου θα αλλαξουν οι νομοι και δεν μπορουν να μου πουν. Συγκεκριμένα το ενα μου ειπε οτι η νεα εγκύκλιος θα βγει τον Ιούλιο του 2019 αφου εχω αποφασίσει με ποιον τροπο θελω να συνεχίσω. Και αν αλλαξει τοτε ο νομος αφου εχω αποφασισει οτι δεν θα δωσω πανελληνιες με τους ομογενεις και θελω να περασω σαν αλλοδαπός θα χασω την χρονια. Ξερετε κατι σχετικα με το θεμα ? HEEEELPPP


Αν θέλεις να δεις τι ισχύει τώρα για τους "΄Ελληνες του Εξωτερικού" και για τους "Αλλοδαπούς-Αλλογενείς" μπορείς να μπεις στο σάιτ του Υπουργείου Παιδείας στην κατηγορία "Εξετάσεις" και να ενημερωθείς. Το αν αλλάξει κάτι του χρόνου, το τι θα είναι αυτό και το τι θα συμβεί στους υποψήφιους, δεν μπορεί να στο πει κανείς γιατί μόνο αν είναι κάποιος προφήτης μπορεί να το προβλέψει! Φαντάζομαι όμως ότι οι σχετικές εγκύκλιοι δεν θα εκδοθούν την τελευταία στιγμή. Θα υπάρχει εύλογο χρονικό διάστημα έτσι ώστε οι υποψήφιοι να κανονίσουν την πορεία τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mkthp

Νεοφερμένος

Ο mkthp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τα εχω ψαξει και δεν εχω βγαλει ακρη. Καταλαβαινω ολο αυτο για τους νομους αλλα ουσιαστικα αυτο μου ειπαν και στα 2 γραφεια που μιλησα, δηλαδη οτι οι νομοι αλλαζουν τελευταια στιγμη. Ευχαριστω για την απαντηση Λένω. Αν υπάρχει καποιος που του εχει συμβει κατι παρομοιο ας με διαφωτισει :girl_angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τα εχω ψαξει και δεν εχω βγαλει ακρη. Καταλαβαινω ολο αυτο για τους νομους αλλα ουσιαστικα αυτο μου ειπαν και στα 2 γραφεια που μιλησα, δηλαδη οτι οι νομοι αλλαζουν τελευταια στιγμη. Ευχαριστω για την απαντηση Λένω. Αν υπάρχει καποιος που του εχει συμβει κατι παρομοιο ας με διαφωτισει :girl_angel:


Αν κάτι πολύ σημαντικό αλλάξει, ανακοινώνεται πολύ νωρίτερα και συνήθως ισχύει από τον επόμενο χρόνο για να μην δημιουργηθεί αναστάτωση στους υποψηφίους. Αλλιώς οι εγκύκλιοι για την υποβολή των μηχανογραφικών και των δικαιολογητικών πράγματι εκδίδονται τον Ιούλιο αλλά είναι κάθε φορά ίδιες με τις προηγούμενες χρονιές οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! Οι προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά αναφέρονται σαφέστατα μέσα στο σάιτ του Υπουργείου στις ανακοινώσεις των κατηγοριών που σου είπα στο παραπάνω μήνυμά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mkthp

Νεοφερμένος

Ο mkthp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μακαρι να ειναι ετσι, το αλλο προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω επειδη εχω την ελληνικη καταγωγη αν μπορω να μπω με τους αλλοδαπούς, το υπουργειο μου ειπε ναι, τα γραφεια αλλα.. και ειναι κριμα να μπορω να μπω τοσο ευκολα σε καποιο πανεπιστήμιο τοσο ευκολα και να μη το κανω. Αυτες τις μερες εχει γινει ενας μικρος χαμος στο σχολειο μου διοτι κανεις δεν ηξερε οτι υπαρχει αυτο, ακομα και ο διευθυντής που μας ζήτησε συγγνώμη. Δεν ξερω τι να πω πραγματικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psaxno

Νεοφερμένος

Ο psaxno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον φετινό νόμο, που μπορείς να τον βρεις ολόκληρο κι εδώ https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/ΟΔΗΓΙΕΣ_ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ_ΑΛΛΟΓΕΝΕΙΣ_2018.pdf, αναφέρονται τα εξής:
4.Β. ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΛΥΚΕΙΩΝ Ή ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ Ε.Ε. Στην ε ν λόγω ειδική κατηγορία υπάγονται:
Β1. Οι Αλλοδαποί –Αλλογενείς υποψήφιοι, απόφοιτοι λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών – μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης που εδρεύουν στην αλλοδαπή, οι οποίοι προσκομίζουν απολυτήριο λυκείου ή άλλο ισοδύναμο τίτλο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που τους παρέχει δικαίωμα εισαγωγής στα Πανεπιστήμια που εδρεύουν στη χώρα της οποίας το πρόγραμμα σπουδών ακολουθεί το σχολείο αποφοίτησης, εφόσον: α) ο ένας τουλάχιστον από τους γονείς των υποψηφίων δεν έχει την ελληνική καταγωγή , β) έχουν παρακολουθήσει με πλήρη φοίτηση τουλάχιστον τις δύο τελευταίες τάξεις του λυκείου ή αντιστοίχου σχολείου σε χώρα της αλλοδαπής. Ειδικότερα στην κατηγορία αυτή υπάγονται και οι υποψήφιοι, απόφοιτοι λυκείων της Κυπριακής Δημοκρατίας που πληρούν τις ως άνω προϋποθέσεις, οι οποίοι έχουν συμμετοχή στις παγκύπριες εξετάσεις και κατέχουν βεβαίωση πρόσβασης του τρέχοντος έτους.
Β2. Οι Αλλοδαποί –Αλλογενείς υποψήφιοι απόφοιτοι ξένου σχολείου κρατών – μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που εδρεύει και λειτουργεί νομίμως στην ημεδαπή , ο τίτλος του οποίου τους παρέχει δικαίωμα εισαγωγής στα Πανεπιστήμια που εδρεύουν στη χώρα της οποίας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα σπουδών ακολουθεί το εν λόγω ξένο σχολείο αποφοίτησης, εφόσον: α) οι ίδιοι και κανένας από τους δύο τους γονείς δεν έχουν ελληνική καταγωγή και β) έχουν παρακολουθήσει με πλήρη φοίτηση τουλάχιστον τις δύο τελευταίες τάξεις του λυκείου. Τα ξένα σχολεία της ημεδαπής θα πρέπει να είναι αναγνωρισμένα για τη νομιμότητα λειτουργίας τους από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας στην οποία υπάγονται.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Οι υποψήφιοι των ανωτέρω κατηγοριών που είναι απόφοιτοι ελληνικού σχολείου που λειτουργεί στην Ελλάδα δεν έχουν δικαίωμα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με τις διατάξεις αυτές. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι υποψήφιοι των ανωτέρω κατηγοριών δεν θα έχουν δικαίωμα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με τις διατάξεις αυτές, αν έχουν ήδη εισαχθεί με την εν λόγω κατηγορία και έχουν αποκτήσει πτυχίο Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας. Επίσης, οι υποψήφιοι των ανωτέρω κατηγοριών που έχουν εισαχθεί σε Σχολή ή Τμήμα μπορούν να υποβάλουν νέα αίτηση-μηχανογραφικό δελτίο για αλλαγή Σχολής ή Τμήματος μέχρι και το αμέσως επόμενο έτος από αυτό της πρώτης εισαγωγής τους σε Σχολή ή Τμήμα Σχολής.

Οπότε θεωρητικά γίνεται να εισαχθείς σε κάποιο πανεπιστήμιο εφόσον πληρείς και τις δύο προϋποθέσεις. Το μόνο που δεν είναι τελείως ξεκάθαρο είναι το ότι λέει, πως με το απολυτήριο μπορείς να σπουδάσεις σε πανεπιστήμια της χώρας του προγράμματος σπουδών, μιας και η Ελλάδα είναι αυτή η χώρα και κανονικά με απλό απολυτήριο δεν μπορείς να σπουδάσεις. Εγώ πάντως είμαι της γνώμης πως αφού από το Υπουργείο σου είπαν πως γίνεται, θα ισχύει μάλλον αυτό. Γιατί και τα συντονιστικά γραφεία από το Υπουργείο Παιδείας παίρνουν οδηγίες.

ΥΓ. Εσύ σε ποιο σχολείο πας; Εγώ είμαι από Στουτγκάρδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3_%CE%91%CE%9B%CE%9B%CE%9F%CE%94%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%99_%CE%91%CE%9B%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%99%CE%A3_2018.pdf
Δεν υπάρχει κάτι πιο ξεκάθαρο! Εσύ ανήκεις στην παράγραφο 4Β στην περίπτωση Β1 (σελίδα 3). Και ανήκεις σ΄αυτήν την κατηγορία επειδή 1) η μητέρα σου δεν έχει την ελληνική καταγωγή και 2) θα έχεις παρακολουθήσει με πλήρη φοίτηση τις δύο τελευταίες τάξεις του Λυκείου.

Το μόνο που δεν είναι τελείως ξεκάθαρο είναι το ότι λέει, πως με το απολυτήριο μπορείς να σπουδάσεις σε πανεπιστήμια της χώρας του προγράμματος σπουδών, μιας και η Ελλάδα είναι αυτή η χώρα και κανονικά με απλό απολυτήριο δεν μπορείς να σπουδάσεις.


Δεν εννοεί αυτό! Εννοεί ότι για να υπαχθείς στην κατηγορία αυτή θα πρέπει να είσαι ή α) απόφοιτος ελληνικού Λυκείου που βρίσκεται στη χώρα της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης που ζεις ή β) απόφοιτος σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης που ζεις τα οποία σου δίνουν το δικαίωμα να εισαχθείς στα Πανεπιστήμια της χώρας αυτής. Με λίγα λόγια να είναι αντίστοιχα του δικού μας Λυκείου και όχι χαμηλότερης βαθμίδας (όπως για να εισαχθείς στα Πανεπιστήμια της Ελλάδας πρέπει να έχεις οπωσδήποτε το απολυτήριο του Λυκείου έτσι και το απολυτήριο του σχολείου της ξένης χώρας από το οποίο θα αποφοιτήσεις, θα πρέπει να σου δίνει το δικαίωμα να εισαχθείς στα Πανεπιστήμια της χώρας αυτής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mkthp

Νεοφερμένος

Ο mkthp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Psaxno ευχαριστω για την απάντηση, παω στο ελληνικό σχολείο της Φρανκφούρτης. Μηπως γνωρίζετε απο ποτε ισχυει αυτος ο νομος για τους αλλοδαπούς; Ρωταω γιατι εχω ψαξει τις βασεις αλλοδαπων και εδω και ποσα χρονια εισάγονται με το απολυτήριο του λυκείου. Εσυ psaxno σκέφτεσαι να κανεις κατι παρόμοιο; Σε ποια ταξη εισαι;
Λενω σε ευχαριστω επισης για τις απαντησεις.
Στο υπουργείο μου ειπαν οτι αν περασω σαν αλλοδαπος δεν γινεται να σπουδασω στην γερμανια η να κανω μεταχυπτιακο κατι που δεν με ενδιαφέρει. Οσο για το απολυτήριο του λυκείου σιγουρα μου δινει την δυνατότητα να εισαχθώ σε πανεπιστήμιο της ελλαδας γιατι το σχολειο μου ειναι ελληνικο.

Σας ευχαριστω πολυ για την βοήθεια????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psaxno

Νεοφερμένος

Ο psaxno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γενικά τέτοιος νόμος για τους αλλοδαπούς ισχύει σίγουρα από το 1997 (ν. 2525/1997), αλλά έτσι όπως είναι για την περίπτωσή σου, από το 2017-2018 (ν.4415/ 2016). Εμένα ο ενδοιασμός μου που έγραψα ότι δεν είναι ξεκάθαρο για το ότι σου δίνει το απολυτήριο πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, είναι ότι στην Ελλάδα δεν περνάς σε πανεπιστήμιο χωρίς πανελλήνιες, στη Γερμανία το ίδιο, μιας και αναγνωρίζεται μόνο ως Realschulabschluss το απολυτήριο και όχι σαν Abitur, και γενικά ο νόμος είναι για παράδειγμα στη Γερμανία μάλλον για αλλοεθνείς που πήγαν Gymnasium, αλλά θέλουν να περάσουν Ελλάδα και όπως είναι φυσιολογικό δεν τους βάζουν να ξαναγράψουν εξετάσεις, αφού έγραψαν στις εξετάσεις του Abitur. Γενικά παραμένει αόριστο για τα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού, όμως όπως θέλει το ερμηνεύει το Υπουργείο. Κι αφού σου είπε ότι γίνεται, κι εγώ είμαι αυτής της άποψης.
Εγώ τώρα θα πάω γ' λυκείου και θα δώσω με τους ομογενείς κανονικά, κι οι δυο γονείς μου είναι Έλληνες. Έχουμε όμως στο σχολείο μου κάποια παιδιά όπως εσύ και το έχω ψάξει κάπως το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thedarkageofmem

Νεοφερμένος

Η Thedarkageofmem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Psaxno ευχαριστω για την απάντηση, παω στο ελληνικό σχολείο της Φρανκφούρτης. Μηπως γνωρίζετε απο ποτε ισχυει αυτος ο νομος για τους αλλοδαπούς; Ρωταω γιατι εχω ψαξει τις βασεις αλλοδαπων και εδω και ποσα χρονια εισάγονται με το απολυτήριο του λυκείου. Εσυ psaxno σκέφτεσαι να κανεις κατι παρόμοιο; Σε ποια ταξη εισαι;
Λενω σε ευχαριστω επισης για τις απαντησεις.
Στο υπουργείο μου ειπαν οτι αν περασω σαν αλλοδαπος δεν γινεται να σπουδασω στην γερμανια η να κανω μεταχυπτιακο κατι που δεν με ενδιαφέρει. Οσο για το απολυτήριο του λυκείου σιγουρα μου δινει την δυνατότητα να εισαχθώ σε πανεπιστήμιο της ελλαδας γιατι το σχολειο μου ειναι ελληνικο.

Σας ευχαριστω πολυ για την βοήθεια????????


Επιτέλους βρήκα μια συζήτηση περί αυτού!!!Τελικα τι έκανες; Θα πας με ομογενείς ή αλλοδαπούς/αλλογενείς; Έμαθα τέλη Ιουνίου, πως δεν έχω το δικαίωμα των ομογενών και αναγκαστικά πρέπει να δώσω με αλλογενείς. Οι βάσεις των αλλογενων είναι πολύ υψηλές και φοβάμαι να μην περάσω στην σχολή που θέλω με τον βαθμό μου, οπότε αναρωτιέμαι υπάρχει η δυνατότητα να σπουδάσω στην Γερμανία, αφότου εγγραφώ σε κάποια σχολή ΑΕΙ. Θα το υπερεκτιμουσα αν απαντούσες, ευχαριστώ πολύ!!! ????
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top