Γενικές φοιτητικές απορίες

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέχρι να γίνει δεκτή η μετεγγραφή, μπορεί κάποιος να παρακολουθεί τα εργαστήρια στη σχολή που πρόκειται να πάει;
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Μέχρι να γίνει δεκτή η μετεγγραφή, μπορεί κάποιος να παρακολουθεί τα εργαστήρια στη σχολή που πρόκειται να πάει;

Αυτο χωρις να ειμαι σιγουρος εξαρταται απο τον καθηγητη και τις θεσεις που υπαρχουν.
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Στα εργαστήρια τι κάνουμε κυρίως;
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πω πω, νιώθω σαν να μην ξέρω τίποτα για το τι με περιμένει...
Ρίξτε καμία συμβουλή για τους πρωτοετείς, ρε παιδιά
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Edit: Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι πρωτοετής στη Νομική ΔΠΘ, αλλά κάθε συμβουλή είτε γενική είτε για τη συγκεκριμένη σχολή, καλοδεχούμενη
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Πω πω, νιώθω σαν να μην ξέρω τίποτα για το τι με περιμένει...
Ρίξτε καμία συμβουλή για τους πρωτοετείς, ρε παιδιά
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Edit: Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι πρωτοετής στη Νομική ΔΠΘ, αλλά κάθε συμβουλή είτε γενική είτε για τη συγκεκριμένη σχολή, καλοδεχούμενη

https://frapress.gr/2014/09/fititis-gia-archarious/
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
lenaki001
αν περασεις τελικα στη Νομικη του ΔΠΘ,το μονο σιγουρο ειναι οτι στην Κομοτηνη θα περασεις μια χαρα.Μην σε ανχωνει τιποτα
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Λένα δε θα σου πω πολλά.Αρχικά από όσο γνωρίζω η Κομοτηνή είναι γεμάτη γυναίκες φοιτήτριες. Αναλογίζεσαι λοιπόν πόσο εύκολο θα είναι να βρεις παρέα,μιας και οι περισσότεροι θα είναι καινούριοι στο μέρος.Επίσης,μακριά από κομματικοποιημένους.Θα σε προσεγγίσουν στην αρχή τάχα-δήθεν επειδή νοιάζονται για σένα και ενδιαφέρονται,αυτά είναι μπούρδες.Το μόνο που αποσκοπούν είναι είτε να σε κάνουν και σένα ενεργό μέλος της παράταξης τους είτε να αποσπάσουν καμία ψήφο το Μαϊο.Επιπλέον,μην αρχίσεις το διάβασμα από νωρίς,χαλαρά πράγματα,δεν είναι πανελλήνιες.Στο λέω αυτό επειδή είσαι σε μια σχολή με μεγάλο ανταγωνισμό,και θα παρατηρήσεις σίγουρα πως πολλοί θα έχουν τουπέ και θα δείχνουν ότι και καλά διαβάζουν όλη την ώρα.Εσύ να κάνεις αυτό που γουστάρεις,κατέμε λίγο διάβασμα μέσα στην ημέρα είναι αρκετό(τώρα αν εξελιχτεί και σε καθόλου δε πειράζει,όλοι περάσαμε αυτές τις φάσεις :P).Κάτι το οποίο θέλω να στο τονίσω,διότι το έκανα κι εγώ και ήταν μέγα λάθος.Μην περιοριστείς στο πρόγραμμα σχολή-σπίτι,θα σε κουράσει.Σίγουρο.Αυτό έκανα κι εγώ και εκεί προς τον Φλεβάρη άρχισα να κλατάρω.Αν φυσικά υπάρχει η οικονομική δυνατότητα,ξεκίνα καμία δραστηριότητα,όποια και να είναι αυτή.Χορό,κανένα άθλημα,γυμναστήριο,καμιά ξένη γλώσσα,θέατρο κτλ.Αν δεν υπάρχουν χρήματα μπορείς να αρχίσεις κάτι εντός πανεπιστημίου,σε κάποιες εγκαταστάσεις.Αυτά από εμένα.Καλή φοιτητική ζωή :D
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Λένα δε θα σου πω πολλά.Αρχικά από όσο γνωρίζω η Κομοτηνή είναι γεμάτη γυναίκες φοιτήτριες. Αναλογίζεσαι λοιπόν πόσο εύκολο θα είναι να βρεις παρέα,μιας και οι περισσότεροι θα είναι καινούριοι στο μέρος.Επίσης,μακριά από κομματικοποιημένους.Θα σε προσεγγίσουν στην αρχή τάχα-δήθεν επειδή νοιάζονται για σένα και ενδιαφέρονται,αυτά είναι μπούρδες.Το μόνο που αποσκοπούν είναι είτε να σε κάνουν και σένα ενεργό μέλος της παράταξης τους είτε να αποσπάσουν καμία ψήφο το Μαϊο.Επιπλέον,μην αρχίσεις το διάβασμα από νωρίς,χαλαρά πράγματα,δεν είναι πανελλήνιες.Στο λέω αυτό επειδή είσαι σε μια σχολή με μεγάλο ανταγωνισμό,και θα παρατηρήσεις σίγουρα πως πολλοί θα έχουν τουπέ και θα δείχνουν ότι και καλά διαβάζουν όλη την ώρα.Εσύ να κάνεις αυτό που γουστάρεις,κατέμε λίγο διάβασμα μέσα στην ημέρα είναι αρκετό(τώρα αν εξελιχτεί και σε καθόλου δε πειράζει,όλοι περάσαμε αυτές τις φάσεις :P).Κάτι το οποίο θέλω να στο τονίσω,διότι το έκανα κι εγώ και ήταν μέγα λάθος.Μην περιοριστείς στο πρόγραμμα σχολή-σπίτι,θα σε κουράσει.Σίγουρο.Αυτό έκανα κι εγώ και εκεί προς τον Φλεβάρη άρχισα να κλατάρω.Αν φυσικά υπάρχει η οικονομική δυνατότητα,ξεκίνα καμία δραστηριότητα,όποια και να είναι αυτή.Χορό,κανένα άθλημα,γυμναστήριο,καμιά ξένη γλώσσα,θέατρο κτλ.Αν δεν υπάρχουν χρήματα μπορείς να αρχίσεις κάτι εντός πανεπιστημίου,σε κάποιες εγκαταστάσεις.Αυτά από εμένα.Καλή φοιτητική ζωή :D
Ευχαριστώ πολύ! Γενικά δεν με αγχώνει τόσο το κοινωνικό κομμάτι όσο το ακαδημαϊκό (δεν ξέρω που θα βρίσκω τα βιβλία, αν θα καταλαβαίνω την ύλη κλπ) Επίσης με ανησυχεί αν θα κάνω καλή διαχείριση του χρόνου μου μεταξύ μαθημάτων, διαβάσματος, χόμπυ και μετακίνησης (περίπου 40' από το σπίτι μου μέχρι την σχολή)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τα μαθήματα ξεκινούν αμέσως μετά το τέλος του προηγούμενου ή υπάρχει κάτι σαν διάλειμμα μεταξύ των μαθημάτων;


Ναι δεν υπάρχει κενό,φεύγεις από το προηγούμενο και πας κατευθείαν στο επόμενο .
Φυσικά αυτό είναι σχετικό καθώς υπάρχει το ακαδημαϊκό τέταρτο, μισάωρο ή και ώρα. Εξαρτάται από το πόσο συνεπής είναι ο καθηγητής . Εαν ο ένας, λέει π.χ. 1 ωρα το πρόγραμμα, την εξαντλεί όλη,και ο επόμενος είναι σε φάση που μόλις πάει ακριβώς είναι ήδη εκεί,κατάλαβες τι διάλειμμα θα κάνεις :oops: .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mind Traveller

Νεοφερμένος

Η Mind Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Όταν περιμένεις μετεγγραφή το πρόγραμμα με τις ώρες των μαθημάτων το παίρνεις απο την γραμματεια λίγες μέρες πριν;Επίσης τα βιβλία στα δίνουν κανονικα;


το προγραμμαα των μαθηματων ειναι αναρτημενο στην ιστοσελιδα της εκαστοτε σχολης. Οσο για τα βιβλια θα μπορεις κανονικα να κανεις τη δηλωση σου στον ευδοξο και να παρεις απο τα αντιστοιχα βιβλιοπωλεια!
 

fvs

Νεοφερμένος

Η fvs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μάλλον περνάω νομικη ΔΠΘ. Έχω κάποιες απορίες. Η πρώτη είναι που βρίσκεις το πρόγραμμα των μαθημάτων δηλαδή τι μάθημα έχουμε κάθε μέρα. Αν και έψαξα στο site δεν το βρίσκω.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μάλλον περνάω νομικη ΔΠΘ. Έχω κάποιες απορίες. Η πρώτη είναι που βρίσκεις το πρόγραμμα των μαθημάτων δηλαδή τι μάθημα έχουμε κάθε μέρα. Αν και έψαξα στο site δεν το βρίσκω.


Είναι πολύ νωρίς ακόμη. Από Σεπτέμβριο και μετά θα κοιτάξεις για το πρόγραμμα της σχολής σου για το 2019-2020
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον περνάω νομικη ΔΠΘ. Έχω κάποιες απορίες. Η πρώτη είναι που βρίσκεις το πρόγραμμα των μαθημάτων δηλαδή τι μάθημα έχουμε κάθε μέρα. Αν και έψαξα στο site δεν το βρίσκω.

Για γενικές πληροφορίες μαθημάτων δες το πρόγραμμα σπουδών και τον οδηγό σπουδών. Για το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων θα περιμένεις μέχρι τα μέσα με τέλος Σεπτεμβρίου που θα ανακοινωθεί. Ρίξε εδώ μια ματιά στο περσινό, δεν νομίζω να υπάρξουν μεγάλες αλλαγές.
https://law.duth.gr/2018/09/28/πρόγραμμα-διδασκαλίας-χειμερινών-εξ/
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Μάλλον περνάω νομικη ΔΠΘ. Έχω κάποιες απορίες. Η πρώτη είναι που βρίσκεις το πρόγραμμα των μαθημάτων δηλαδή τι μάθημα έχουμε κάθε μέρα. Αν και έψαξα στο site δεν το βρίσκω.


Θα ανεβεί αργότερα λογικά.
Στο ΟΠΑ έχει ήδη ανέβει.
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Στα εργαστήρια του ΟΠΑ, είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση των εργαστηρίων;

Υπάρχουν απουσίες;
 

NIKwolfie

Νεοφερμένος

Ο NIKwolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά
.Καταρχάς ελπίζω να περάσατε όλοι εκεί που θέλατε. Καλή σταδιοδρομία να έχουμε ????

Τώρα όμως ΤΙ γίνεται; με τις εγγραφές κτλ.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι πρέπει να κάνω ως πρωτοετής ( εγγραφή , χαρτιά , πάσο , αυτή την κάρτα για τα μέσα , προθεσμίες κτλ. ) ή να με παραπέμψει σε κάποιο σχετικό site;
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά
.Καταρχάς ελπίζω να περάσατε όλοι εκεί που θέλατε. Καλή σταδιοδρομία να έχουμε ????

Τώρα όμως ΤΙ γίνεται; με τις εγγραφές κτλ.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι πρέπει να κάνω ως πρωτοετής ( εγγραφή , χαρτιά , πάσο , αυτή την κάρτα για τα μέσα , προθεσμίες κτλ. ) ή να με παραπέμψει σε κάποιο σχετικό site;


Θα βγει σχετική ανακοίνωση για τις εγγραφές από το υπουργείο μέσα στον Σεπτέμβη.Κάνεις την ηλεκτρονική εγγραφή σου στις συγκεκριμένες ημερομηνίες που θα οριστούν και παρακολουθείς και το site της σχολής που πέρασες το οποίο θα βγάλει επίσης ανακοίνωση για τα δικαιολογητικά που θα χρειαστούν.Αφού εγγραφείς και πάρεις κωδικούς τότε θα κάνεις αίτηση για πάσο.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Στα εργαστήρια του ΟΠΑ, είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση των εργαστηρίων;

Υπάρχουν απουσίες;


στο τμήμα μας τουλάχιστον όχι, ούτε υποχρεωτικά είναι ούτε απουσίες υπάρχουν απλά σε ορισμένα πρέπει να δηλώσεις ότι θα πας μέσω eclass.
 

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί δεν μου είναι ξεκάθαρο τι σημαίνει η ακόλουθη παράγραφος, εάν καταλάβει κανείς ας απαντήσει
''Να μην έχει συμπληρώσει, κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος, φοίτηση διάρκειας ίσης ή μεγαλύτερης του αριθμού εξαμήνων που απαιτούνται για την απονομή του τίτλου σπουδών, προσαυξημένης κατά τέσσερα (4) εξάμηνα, σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών της σχολής στην οποία ανήκουν''
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top