Σλαβικών Σπουδών (ΕΚΠΑ)

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Μη φοβάσαι...δεν είναι δα και τόσο δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μη φοβάσαι...δεν είναι δα και τόσο δύσκολη.

θελει να την αγαπησεις ομως..γιατι δεν ειναι ελληνικα!! Τη φοβαμαι απο αυτη την αποψη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
θελει να την αγαπησεις ομως..γιατι δεν ειναι ελληνικα!! Τη φοβαμαι απο αυτη την αποψη!!!

Ναι, συμφωνώ ότι θέλει να την αγαπήσεις και σαφώς δεν είναι Ελληνικά επειδή έχει παχέα γράμματα και γράμματα που δεν προφέρονται.
Αν θες να μάθεις, όμως, γιατί δεν κάνεις κανα ιδιαίτερο να πάρεις μια γεύση κι αν τελικά σου φανεί πολύ δύσκολη την αφήνεις?

АБВГДЕЁЖЗИЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩъЫьЭЮЯ, αυτά είναι τα γράμματα...(αν δεν τα 'χεις δει).

Α σαν το Ελληνικό "α"
Б όπως στη λέξη "μπαλόνι"
Β σαν το Ελληνικό "β"
Г όπως στη λέξη "γκαράζ" το "γκ"
Д όπως στη λέξη "ντουλάπα" το "ντ"
Ε αυτό προφέρεται "γιε" κι όταν είναι μέσα στη λέξη προφέρεται ή σαν "ι" ή κάτι ανάμεσα "ι" και "ε"
Ё προφέρεται "γιο"
Ж προφέρεται παχύ "ζ" και με καλή εξάσκηση το πετυχαίνεις.
З σαν το Ελληνικό "ζ"
И σαν το Ελληνικό "ι" μακρόχρονο
Й σαν το Ελληνικό "ι" βραχύχρονο
К σαν το Ελληνικό "κ"
Л σαν το Ελληνικό "λ"
Μ σαν το Ελληνικό "μ"
Н σαν το Ελληνικό "ν"
Ο σαν το Ελληνικό "ο"
Π σαν το Ελληνικό "π"
Ρ σαν το Ελληνικό "ρ"
C σαν το Ελληνικό "σ"
Τ σαν το Ελληνικό "τ"
У σαν το Ελληνικό "ου"
Ф σαν το Ελληνικό "φ"
Χ σαν το Ελληνικό "χ"
Ц σαν το Ελληνικό "τσ" στη λέξη "τσάι"
Ч αυτό προφέρεται παχύ "τσ"
Ш αυτό προφέρεται παχύ "σ"
Щ αυτό προφέρεται παχύ "σιε", πρόσεξε μην το μπερδέψεις με το από πάνω
Ъ δεν έχει προφορά
Ы αυτό προφέρεται παχύ "ι", δηλαδή βγαίνει από το λαιμό κι όχι από το στόμα
Ь δεν έχει προφορά
Э αυτό προφέρεται "ε" όπως στη λέξη "παίρνω"
Ю αυτό προφέρεται "γιου" κι όταν είναι στη μέση μιας λέξης όπως στη λέξη "ЛЮБЛЮ" προφέρεται μόνο το "ιου" δηλαδή λιουμπλιού
Я αυτό προφέρεται "για" όπως στη λέξη "γιαγιά"

Γράφω "σαν" γιατί προφέρονται από το λαιμό...Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός αλλά είπα να δεις τα γράμματα και την προφορά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Είμαι σε δίλημμα(έτσι γράφεται?)να βάλω ως πρώτη επιλογή το Παρευξείνιων Χωρών που είναι κοντά στην πόλη μου(Ξάνθη)ή να βάλω το Σλαβικών που έχει μικρότερη ανταγωνιστικότητα?
Γνώμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Γεια και πάλι...!!!
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν εισακτέοι και πόσοι είναι περίπου, επίσης υπάρχει ανταγωνισμός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ξέρει κανείς πόσους δέχθηκε το 2015 το τμήμα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
ξέρει κανείς πόσους δέχθηκε το 2015 το τμήμα ?
Από αυτά που βρήκα και διάβασα, το 2015 το τμήμα του ΕΚΠΑ δέχτηκε 70 φοιτητές, ενώ φέτος θα δεχτεί 80.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ευχαριστώ . επειδή είναι μικρό τμήμα υπάρχει πιθανότητα να κλείσει το τμήμα ή κάτι τέτοιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
ευχαριστώ . επειδή είναι μικρό τμήμα υπάρχει πιθανότητα να κλείσει το τμήμα ή κάτι τέτοιο ?
Δε γνωρίζω. Πάντως, ακόμη κι αν συμβεί αυτό στο μέλλον, θα κλείσει αφού πάρουν με το καλό το πτυχίο τους και οι τελευταίοι εισακτέοι σύμφωνα με το μέγιστο επιτρεπτό διάστημα που έχει οριστεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayMeLene

Νεοφερμένος

Η FayMeLene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγω μολις τελιωσα το πρωτο ετος στο τμημα βαλκανικων σλαβικων και ανατολικων σπουδων στη Θεσσαλονίκη. Ειναι πολυ ωραια σχολη αλλα ακομα το ψαχνω και ειμαι μπερδεμενη, λογω της γενικοτερα δυσοιωνης επαγγελματικης και οικονομικης καταστασης. Εμεις εκει μαθαίνουμε διαφορες γλωσσες και δε περιοριζομαστε στις σλαβικες. Επισης εχουμε ευρος αντικειμενων οσον αφορα τα μαθηματα(πολιτικη, πολιτισμος, οικονομικα, λογοτεχνια, διοικηση επιχειρησεων, Διεθνείς Σχέσεις). ΟΜΩΣ δεν μας παρεχεται δικαιωμα διδασκαλιας της βασικης μας γλωσσας(Εγω διαλεξα τουρκικά), ενω στο σλαβικων της Αθηνας δινεται διδακτικη επαρκεια. Εξαλλου οι απόφοιτοι της Αθήνας κανουν 10 ωρες γλωσσα απο οτι γνωριζω ενω εμεις μονο 4 ωρες τη βδομαδα, οποτε στα 4 ετη γνωριζουμε πολυ καλα τη γλωσσα αλλά δεν ειμαστε σε θεση να τη διδαξουμε, κι αν ειμαστε, δεν εχουμε το δικαιωμα εν πασει περιπτωσει. Επομενως απο δουλεια δε μας βλεπω καλα, καθως ουτε καθηγητες δε μπορουμε γινουμε γενικως ειναι εξακριβωμενο οτι μαθαίνουμε πολλα πραγματα αλλλα δεν εχουμε κανενα επαγγελματικο δικαιωμα δε βγαινουμε κατι συγκεκριμενο. Επομενως να μεινω Θεσσαλονίκη ή να γυρισω Αθηνα στο σπιτι μου-να μην εχω και εξοδα- να παω σλαβικων εκπα μηπως καταφερω τουλάχιστον να γινω καθηγητρια ρωσικων που ειναι και ωραιοτατη γλωσσα?? Εσεις οι γνωστες του τμηματος αλλα και οι υπολοιποι τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είμαι γνώστρια του τμήματος οπότε δεν μπορώ να εκφέρω κάποια άποψη γι αυτό. Με βάση όμως τα στοιχεία που δίνεις το να έρθεις στο σπίτι σου και συγχρόνως να αποκτήσεις διδακτική επάρκεια σε μια γλώσσα που δεν την ξέρουν πολλοί άρα ίσως σε βοηθήσει να σταδιοδρομήσεις επαγγελματικά, είναι μεγάλα πλεονεκτήματα. Φαντάζομαι μιλάς για το 10%. Εγώ θα σου έλεγα να το τολμήσεις.΄Εχεις να κερδίσεις πολλά και να χάσεις τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω μολις τελιωσα το πρωτο ετος στο τμημα βαλκανικων σλαβικων και ανατολικων σπουδων στη Θεσσαλονίκη. Ειναι πολυ ωραια σχολη αλλα ακομα το ψαχνω και ειμαι μπερδεμενη, λογω της γενικοτερα δυσοιωνης επαγγελματικης και οικονομικης καταστασης. Εμεις εκει μαθαίνουμε διαφορες γλωσσες και δε περιοριζομαστε στις σλαβικες. Επισης εχουμε ευρος αντικειμενων οσον αφορα τα μαθηματα(πολιτικη, πολιτισμος, οικονομικα, λογοτεχνια, διοικηση επιχειρησεων, Διεθνείς Σχέσεις). ΟΜΩΣ δεν μας παρεχεται δικαιωμα διδασκαλιας της βασικης μας γλωσσας(Εγω διαλεξα τουρκικά), ενω στο σλαβικων της Αθηνας δινεται διδακτικη επαρκεια. Εξαλλου οι απόφοιτοι της Αθήνας κανουν 10 ωρες γλωσσα απο οτι γνωριζω ενω εμεις μονο 4 ωρες τη βδομαδα, οποτε στα 4 ετη γνωριζουμε πολυ καλα τη γλωσσα αλλά δεν ειμαστε σε θεση να τη διδαξουμε, κι αν ειμαστε, δεν εχουμε το δικαιωμα εν πασει περιπτωσει. Επομενως απο δουλεια δε μας βλεπω καλα, καθως ουτε καθηγητες δε μπορουμε γινουμε γενικως ειναι εξακριβωμενο οτι μαθαίνουμε πολλα πραγματα αλλλα δεν εχουμε κανενα επαγγελματικο δικαιωμα δε βγαινουμε κατι συγκεκριμενο. Επομενως να μεινω Θεσσαλονίκη ή να γυρισω Αθηνα στο σπιτι μου-να μην εχω και εξοδα- να παω σλαβικων εκπα μηπως καταφερω τουλάχιστον να γινω καθηγητρια ρωσικων που ειναι και ωραιοτατη γλωσσα?? Εσεις οι γνωστες του τμηματος αλλα και οι υπολοιποι τι λετε?

Όμως μπορείτε να έχετε δικαιώματα Πολιτικού Επιστήμονα ή Οικονομολόγου σωστά; Αυτό, σε συνδυασμό με γλώσσα, είναι πολύ καλό νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayMeLene

Νεοφερμένος

Η FayMeLene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οικονομολόγου ναι! Δικαιωματα πολιτικου επιστημονα ομως δεν εχουν κατοχυρωθεί ακομη για το συγκεκριμένο τμήμα δυστυχως, κατι το οποιο δε γνωριζαμε οσοι μπηκαμε φετος στη σχολη.Αναγραφεται, βεβαια, στο πτυχίο σου οτι εχεις επιλεξει κατεύθυνση πολιτικής επιστήμης και διεθνών σχεσεων και εννοείται διδασκεσαι τα αναλογα μαθήματα που σημαίνει οτι εισαι γνωστης του αντικειμένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! :)
Εγώ είμαι φοιτήτρια στο 4ο έτος στο ΒΣΑΣ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Σχετικά με το ερώτημα που τέθηκε και για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:
Την διδακτική επάρκεια στα Ρωσικά την παίρνεις και με το ανώτερο πτυχίο το (Γ'1 ή Γ'2) τουλάχιστον των πανεπιστημίων Πούσκιν ή Λομονόσοβ.
Δεν είναι απαραίτητο να πάς στο ΕΚΠΑ για να την πάρεις, αν αυτό εννοείς.

H επιλογή σου θα είναι ανάλογη με τα ενδιαφεροντά σου.
Στο ΕΚΠΑ στην Αθήνα, η σχολή είναι περισσότερο "φιλολογική", μαθαίνεις ρωσική λογοτεχνία,
μελετάς την ρωσική γλώσσα σε βάθος και οι ώρες διδασκαλίας είναι πολύ περισσότερες!

Στο ΒΣΑΣ του ΠΑ.Μακ. η γλώσσα διδάσκεται 2 φορές την εβδομάδα από 2 ώρες, δηλαδή 4 ώρες συνολικά.
Όμως στο Πα. Μακ., ανάλογα με την κατεύθυνση που θα διαλέξεις -γιατί υπάρχει και πολιτική αλλά και οικονομική-,
καταρτίζεσαι σε διαφορετικούς τομείς.

Θα μιλήσω για την κατεύθυνσή μου:
έχει εξαιρετικά ενδιαφέροντα οικονομικά μαθήματα (αρχές οικονομικής,λογιστική,μικροοικονομία)αλλά και μαθήματα πολιτικής οικονομίας, μάρκετινγκ, διεθνές μάρκετινγκ, μαθήματα διοίκησης επιχειρήσεων.

Σχετικά με το οικονομικό επιμελητήριο για να τελειώνουμε,
θα σας πώ ότι δεν υπάρχουν κατοχυρωμένα δικαιώματα οικονομολόγου.
Δείτε εδώ, η σχολή του ΒΣΑΣ του Πα. Μακ. δεν αναφέρεται επίσημα ως μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδος
-πράγμα απίστευτα άδικο αλλά ας μην το αναλύσουμε -.
Επιπλέον έχω επικοινωνήσει με το Οικονομικό Επιμελητήριο και μου είπαν να απευθυνθώ στη γραμματεία της σχολής (καταλαβαίνετε ότι ΟΥΤΕ στο Οικονομικό Επιμελητήριο είναι σίγουροι για το ΒΣΑΣ), ρώτησα και την γραμματεία και μου είπαν πως πρέπει να είναι τουλάχιστον το 50% το μαθημάτων σου οικονομικά, που και πάλι αυτό το πράγμα δεν είναι εύκολο όσο και αν θέλεις να διαλέγεις μόνο οικονομικά μαθήματα, γιατί αρκετά δεν διδάσκονται, σε άλλα δεν σε βολεύει από άποψη ωρών αλλά και το βασικότερο : ότι κατεύθυνση παίρνουμε από τον τρίτο εξάμηνο της σχολή μας και μετά! Πρέπει να έχουμε δηλαδή 4 εξάμηνα γεμάτα από καθαρά οικονομικά μαθήματα.

Αυτές είναι οι πληροφορίες που έχω ως τώρα σχετικά με το οικονομικό επιμελητήριο για το τμήμα του ΒΣΑΣ,
όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ή ρωτήσει στην γραμματεία, του προτείνω να το γράψει στο ανάλογο θέμα!

Ωστόσο το Οικονομικό Επιμελητήριο δίνει και άλλες διεξόδους για όποιον θέλει να ασχοληθεί με τα οικονομικά:
Με αποφάσεις της Κεντρικής Διοίκησης εγγράφονται:
• Οι πτυχιούχοι και οι κάτοχοι μεταπτυχιακών τίτλων των τμημάτων οικονομικής κατεύθυνσης του Ανοικτού Πανεπιστημίου.
Υποχρεούνται επίσης να εγγραφούν ως μέλη του ΟΕΕ οι διδάκτορες ή κάτοχοι άλλου μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ακόμη και αν δεν είναι κάτοχοι βασικού πτυχίου ανώτατης οικονομικής σχολής εφόσον αποδεδειγμένως χρησιμοποιούν το μεταπτυχιακό τους τίτλο σπουδών στις οικονομικές επιστήμες για να ασκήσουν οικονομολογικό επάγγελμα ως κύρια βιοποριστική απασχόλησή τους.

Γενικά για την σχολή ΒΣΑΣ: Η σχολή έχει απορρόφηση στην αγορά εργασίας.
Το να γνωρίζεις μια βαλκανική γλώσσα, να έχεις μια κατάρτιση και γνώσεις για τον χώρο των Βαλκανίων,
σε μια χρονική περίοδο που ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ πηγαίνουν προς τα εκεί, είναι τεράστιο ΣΥΝ.
Σε συνδυασμό με όλα τα οικονομικά μαθήματα και τα μαθήματα διοίκησης, αν δουλέψεις σωστά και συνεχίσεις να ψάχνεσαι για την κατάρτισή σου μπορείς να προχωρήσεις ΠΟΛΥ περισσότερο από το να έμπαινες σε μια σχολή Ελληνικής Φιλολογίας, ελληνικής Ιστορίας και τα δια τ'αύτα! ;)
Αυτά.

@FayMeLene: Για την δικιά σου περίπτωση θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τι προτιμάς εσύ.
Αν σου αρέσει περισσότερο η ιδέα του να γυρίσεις στην Αθήνα, στην πόλη σου και να ασχοληθείς με την ρωσική γλώσσα και φιλολογία να το κάνεις ζητώντας μετεγγραφή ή κάνοντας 10%! Αν πάλι προτιμάς τον χώρο των επιχειρήσεων, τότε να μείνεις στο Πα. Μακ.!

Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
οι περισσοτεροι εισακτεοι που μπαινουν σε αυτη τη σχολη εχουν ηδη επαφη με τη ρωσικη γλωσσα η εκει ξεκινανε να τη μαθαινουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Duchess

Νεοφερμένος

Η Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδιά χαίρετε, καλό μήνα και καλή αρχή στους πρωτοετείς του τμήματος Σλαβικών Σπουδών. Θα ήθελα να κάνω κπ ερωτήσεις. Σε ποιο επίπεδο φτάνουμε την ρωσική και την δεύτερη σλαβική γλώσσα; Το τμήμα επικεντρώνεται περισσότερο στην φιλολογία παρά στην εξωτερική πολιτική της Ρωσίας. και τέλος θα ήθελα κάποιος άν μπορούσε να μου λίγα λόγια τις δραστηριότητες και τις εκδηλώσεις του τμήματος, καθώς και για το Erasmus programme.(εμπειρία κ.ά). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

οι περισσοτεροι εισακτεοι που μπαινουν σε αυτη τη σχολη εχουν ηδη επαφη με τη ρωσικη γλωσσα η εκει ξεκινανε να τη μαθαινουν ?


Στο σλαβικών η ρωσική γλώσσα διδάσκεται από το μηδέν. Κάποιοι μαθητές φυσικά μπορεί να έχουν ήδη εξοικείωση με την γλώσσα, δηλαδή μπορεί να έχουν ρωσική καταγωγή, να έχουν κάνει μαθήματα, ενώ άλλοι όχι. Αλλά εφόσον η γλώσσα διδάσκεται στην σχολή οι δεύτεροι μπορούν με μεράκι και προσπάθειά να εξελίξουν τις γλωσσικές και επικοινωνιακές τους δεξιότητες. Ελπίζω να βοήθησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
καποιος που εχει δωσει κατατακτηριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Καλησπερα,η κορη μου περασε εκει,θα ειναι πρωτοετης στο ΕΚΠΑ ρωσικών σλαβικων σπουδων.Υπαρχει καποιος πρωτοετης εκει;εχει ενθουσιαστει,ειναι ηδη στην αθηνα και ετοιμαζει το σπιτι της...καλη φοιτητικη ζωη και καλη προοδο σε ολους σας!
 

ΜικρόΚοάλα

Νεοφερμένος

Η ΜικρόΚοάλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μπράβο της!! Πολλά συγχαρητήρια!!
Πέρασα και εγώ φέτος στο συγκεκριμένο τμήμα και είμαι εξίσου ενθουσιασμένη!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μπράβο της!! Πολλά συγχαρητήρια!!
Πέρασα και εγώ φέτος στο συγκεκριμένο τμήμα και είμαι εξίσου ενθουσιασμένη!!
Συγχαρητήρια και σ εσένα λοιπόν,θα την δεις εκει την κορη μου,Νεφέλη την λενε,καλη πρόοδο παιδιά!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top