Σπουδές στη Σουηδία στο Lund University

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
KTH στην Στοκχόλμη και Chalmer’s στο Γκέτεμποργκ, και στα δυο για μεταπτυχιακό Αρχιτεκτονικής - Sustainable urban planning.
NF σ’ευχαριστω πολύ! Ναι,η αλήθεια είναι ότι μπορείς να βρεις και άλλου στην Ευρώπη καλά μεταπτυχιακά, απλά το κοιτούσα και για εκεί. Βασικά σε πρώτη φάση προς το παρόν θέλω να ψάξω για πρακτική ή κάποιο internship εκει,μήπως με βοηθήσει στο να βρω πιο εύκολα δουλειά και να μάθω και σουηδικά παράλληλα. Θα δούμε :happy:


Δεν κάνει τίποτα!:thumbsup: Επειδή τα πέρασα προσπαθώ να βοηθήσω όπως μπορώ. Από την δική μου εμπειρία, είναι πολύ καλά Σουηδία και Σκανδιναβία γενικότερα αλλά όταν πρέπει να βρείς και part time δουλεία χωρίς να ξέρεις την γλώσσα το πράγμα γίνεται πολύ δύσκολο. Έχω ακούσει παιδία που δουλεύουν σε θέσεις καθαριότητας ενώ σπουδάζουν σε Σκανδιναβική χώρα, καθώς χωρίς την γνώση γλώσσας τους ήταν δύσκολο να βρούν κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
KTH στην Στοκχόλμη και Chalmers στο Γκέτεμποργκ, και στα δυο για μεταπτυχιακό Αρχιτεκτονικής - Sustainable urban planning.
NF σ’ευχαριστω πολύ! Ναι,η αλήθεια είναι ότι μπορείς να βρεις και άλλου στην Ευρώπη καλά μεταπτυχιακά, απλά το κοιτούσα και για εκεί. Βασικά σε πρώτη φάση προς το παρόν θέλω να ψάξω για πρακτική ή κάποιο internship εκει,μήπως με βοηθήσει αν θέλω να ψάξω για δουλειά και για να μάθω και σουηδικά παράλληλα. Θα δούμε :happy:

Ωραία . Το Γκέτεμποργκ είναι πιο οικονομικό από την Στοκχόλμη (πανάκριβη) ! Επίσης υπάρχουν πολλές ευκαιρίες για part time εργασία. Το κακό με την Σκανδιναβία είναι ότι παρόλο που τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν τα προγράμματά τους είναι διετή δηλαδή θα πρέπει να πληρώσεις ενοίκιο 2 χρόνια + όσα έξοδα προκύπτουν .
Αρχικά για την διαμονή εκεί : Θα σου πρότεινα να βρεις πρώτα ένα διαμέρισμα airbnb ( στο κέντρο) μέχρι να σε στείλει το πανεπιστήμιο κάπου ή κάποιος γνωστός . Μετά τον πρώτο χρόνο να μοιραστείς κάποιο σπίτι με συγκάτοικο.
Δες λίγο και Δανία μεριά που μετά το μεταπτυχιακό σε βρίσκουν εργασία αλλιώς πας στο ταμείο ανεργίας .
Έχε υπόψιν και Γερμανία όπως Άαχεν και Ντάρμσταντ αλλά και Ολλανδία ( Eindhoven ) .
Το Chalmers είναι ισάξιο με το KTH .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ωραία . Το Γκέτεμποργκ είναι πιο οικονομικό από την Στοκχόλμη (πανάκριβη) ! Επίσης υπάρχουν πολλές ευκαιρίες για part time εργασία. Το κακό με την Σκανδιναβία είναι ότι παρόλο που τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν τα προγράμματά τους είναι διετή δηλαδή θα πρέπει να πληρώσεις ενοίκιο 2 χρόνια + όσα έξοδα προκύπτουν .
Αρχικά για την διαμονή εκεί : Θα σου πρότεινα να βρεις πρώτα ένα διαμέρισμα airbnb ( στο κέντρο) μέχρι να σε στείλει το πανεπιστήμιο κάπου ή κάποιος γνωστός . Μετά τον πρώτο χρόνο να μοιραστείς κάποιο σπίτι με συγκάτοικο.
Δες λίγο και Δανία μεριά που μετά το μεταπτυχιακό σε βρίσκουν εργασία αλλιώς πας στο ταμείο ανεργίας .
Έχε υπόψιν και Γερμανία όπως Άαχεν και Ντάρμσταντ αλλά και Ολλανδία ( Eindhoven ) .
Το Chalmers είναι ισάξιο με το KTH .
Ναι,σίγουρα η Στοκχόλμη είναι πανάκριβη, στις άλλες πόλεις θα είναι λίγο καλύτερα. Μου έχουν πει πάντως ότι είναι δύσκολο να βρεις σπίτι στο Γκέτεμποργκ :hmm:
Να κάνω και μια άλλη ερώτηση, μπορώ να κάνω αίτηση για όσα μεταπτυχιακά θέλω; Δηλαδη μπορώ να κάνω και για τα τρία, και σε Στοκχόλμη, Γκέτεμποργκ και Λουντ; Ή υπάρχει κάποιος περιορισμός; (Φαντάζομαι θα αναφέρεται κάπου αλλά δεν το έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα ακόμα :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ναι,σίγουρα η Στοκχόλμη είναι πανάκριβη, στις άλλες πόλεις θα είναι λίγο καλύτερα. Μου έχουν πει πάντως ότι είναι δύσκολο να βρεις σπίτι στο Γκέτεμποργκ :hmm:
Να κάνω και μια άλλη ερώτηση, μπορώ να κάνω αίτηση για όσα μεταπτυχιακά θέλω; Δηλαδη μπορώ να κάνω και για τα τρία, και σε Στοκχόλμη, Γκέτεμποργκ και Λουντ; Ή υπάρχει κάποιος περιορισμός; (Φαντάζομαι θα αναφέρεται κάπου αλλά δεν το έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα ακόμα :redface: )


Μπορείς να κάνεις όσες θέλεις μέχρι να σε αποδεχτούν σε κάποιο . Δεν γνωρίζω για τα σπίτια αλλά θεωρώ ότι στην ευρύτερη μητροπολιτική περιοχή θα βρεις Ή θα σε κατευθύνει το παν/μιο . Για τις μετακινήσεις σου ΜΜ ή ποδήλατο και είσαι μια χαρά. Ειδικά στα λεωφορεία έχουν 1 κάθε 5-8 λεπτά (το ίδιο και στην Ολλανδία).
Αν δεν ξέρεις σουηδικά μην αγχώνεσαι διότι οι Σουηδοί γνωρίζουν πολύ καλά αγγλικά και νομίζω ένα μεγάλο ποσοστό τα μιλάει (90%) . Αγγλόφωνο πρόγραμμα φαντάζομαι διάλεξες , θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και σε Ολλανδία , μια χώρα φιλική προς τους ξένους φοιτητές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι Σουηδοί γενικά τι συμπεριφορά έχουν με τους αλλόγλωσσους φοιτητές; Έχει σημασία αυτό να τονισθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Οι Σουηδοί ξερω ότι γενικοτερα είναι κλειστοί σαν άνθρωποι, μέχρι να σε εμπιστευτούν τουλάχιστον. Αλλά θεωρώ ότι σε τέτοια πανεπιστήμια υπάρχουν φοιτητές από πολλες χώρες της Ευρώπης (και internationals), και αυτή η πολυπολιτισμικότητα για εμενα είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον. Ακόμα και αν δεν είναι εύκολο να κανεις παρέες με natives, σε πρώτη φάση τουλάχιστον, γνωρίζεις αλλα άτομα. Από την εμπειρία που είχα έξω, ετσι πιστεύω :hmm: Ας μας πει κάποιος που είχε εμπειρία στην Σουηδία συγκεκριμένα από πρώτο χέρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ίδιας ράτσας ήταν και το πρώην βασιλικό ζεύγος της Δανίας. Δεν είδα να "εγκλιματιστούν" 120 χρόνια στην Ελλάδα. Οι Έλληνες δεν μπορούν να κατανοήσουν σε μεγάλο βαθμό διαφορετικές κουλτούρες αν κρίνω από πολλά σχόλια νέων, φοιτητών σε διάφορα φόρα ή απόρρητα στα κοινωνικά δίκτυα. Λυπάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ίδιας ράτσας ήταν και το πρώην βασιλικό ζεύγος της Δανίας. Δεν είδα να "εγκλιματιστούν" 120 χρόνια στην Ελλάδα. Οι Έλληνες δεν μπορούν να κατανοήσουν σε μεγάλο βαθμό διαφορετικές κουλτούρες αν κρίνω από πολλά σχόλια νέων, φοιτητών σε διάφορα φόρα ή απόρρητα στα κοινωνικά δίκτυα. Λυπάμαι.


Καλά και εσυ, αν κρίνεις από τα απόρρητα σπουδαία συμπερασματα έβγαλες. Μόνο στερεότυπα θα διαβάσεις εκεί, τι περίμενες, καμία έρευνα πάνω στην πολυπολιτισμικότητα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όταν είπα στον κύκλο μου και εδώ στο φόρουμ, ότι η καλύτερή μου συνάδελφος είναι τουρκάλα, έπεσαν να με φάνε επειδή το ζήτημα έχει πολύ ερντογανικό σανό. :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ειπώθηκαν μερικά άκυρα πράγματα στα προηγούμενα μυνήματα, οπότε ήρθα να μοιράσω λίγο φως.

Καταρχήν όσον αφορά τα μεταπτυχιακά, μπορείς να δηλώσεις μέχρι 4 προγράμματα με σειρά προταιρεότητας, όπως κ στο μηχανογραφικό των πανελλαδικών. Ολες οι αιτήσεις, ανεξαρτήτου πανεπιστημιού, γίνονται αποκλειστά στο universityadmissions.se .

Όσον αφορά το στεγαστικό: Δε ψάχνεις να βρεις σπίτι στο κέντρο, κοντά στη σχολή, γκαρσονίερια ή οτιδήποτε. Ψάχνεις να βρεις σπίτι. Η κατάσταση σε Στοκχόλμη και Γκέτεμποργκ, είναι τραγική αλλά ακόμα κ σε μικρότερες πόλεις το στεγαστικό είναι το νούμερο 1 πρόβλημα, γιατί απλά δεν υπάρχουν αρκετά σπίτια. Tο >90% των φοιτητών συγκατοικεί λόγω έλλειψης στέγασης και προφανώς και για οικονομικούς λόγους. Οποιος ψάχνεται για σουηδία καλά θα κάνει να γραφτεί στις σελιδές στέγασης για να αρχίσει να μαζεύει από τώρα πόντους, καθώς υπάρχει σειρά αναμονής.

Σχετικά με παρτ-τάιμ δουλείες: (Μιλάω κατά κύριο λόγω βάση της πόλης που είμαι) Γενικά βρίσκεις σχετικά εύκολα αν ξέρεις σουηδικά αλλά παίζουν και θέσεις με μόνο αγγλικά, ακόμα και σε σέρβις (βοηθάει επίσης ότι υπάρχουν ελληνικά εστιατόρια). Προσωπικά δούλευα απειροελάχιστα για το πανεπιστήμιο κατά τη διάρκειτα της χρονιάς κ περισσότερο το καλοκαίρι.
Παρόλα αυτά δε θα συμβούλευα σε κανέναν που δεν αντέχει οικομικά να παεί βασιζόμενος στο οτι θα βρει δουλειά. Αυτό γιατί α) δε ξέρεις πότε κ αν θα καταφέρεις να βρεις και β) ίσως να μην τη παλεύεις στο συνδυασμό μεταπτυχιακού + δουλειάς. Τα μεταπτυχιακά στη σουηδία είναι πολύ χρονοβόρα υπό την έννοια ότι έχεις πολλές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις και εργασίες, το 40ωρο τη βδομάδα είναι δεδομένο. Aν πχ χάσεις ένα υποχρεωτικό σεμινάριο ή εργαστήριο για χ,ψ λόγους, θα πρέπει να γράψεις αναφορά πάνω στο θέμα του, κάτι που είναι πολύ πιο χρονοβόρο από το εργαστήριο το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ειπώθηκαν μερικά άκυρα πράγματα στα προηγούμενα μυνήματα, οπότε ήρθα να μοιράσω λίγο φως.

Καταρχήν όσον αφορά τα μεταπτυχιακά, μπορείς να δηλώσεις μέχρι 4 προγράμματα με σειρά προταιρεότητας, όπως κ στο μηχανογραφικό των πανελλαδικών. Ολες οι αιτήσεις, ανεξαρτήτου πανεπιστημιού, γίνονται αποκλειστά στο universityadmissions.se .

Όσον αφορά το στεγαστικό: Δε ψάχνεις να βρεις σπίτι στο κέντρο, κοντά στη σχολή, γκαρσονίερια ή οτιδήποτε. Ψάχνεις να βρεις σπίτι. Η κατάσταση σε Στοκχόλμη και Γκέτεμποργκ, είναι τραγική αλλά ακόμα κ σε μικρότερες πόλεις το στεγαστικό είναι το νούμερο 1 πρόβλημα, γιατί απλά δεν υπάρχουν αρκετά σπίτια. Tο >90% των φοιτητών συγκατοικεί λόγω έλλειψης στέγασης και προφανώς και για οικονομικούς λόγους. Οποιος ψάχνεται για σουηδία καλά θα κάνει να γραφτεί στις σελιδές στέγασης για να αρχίσει να μαζεύει από τώρα πόντους, καθώς υπάρχει σειρά αναμονής.

Σχετικά με παρτ-τάιμ δουλείες: (Μιλάω κατά κύριο λόγω βάση της πόλης που είμαι) Γενικά βρίσκεις σχετικά εύκολα αν ξέρεις σουηδικά αλλά παίζουν και θέσεις με μόνο αγγλικά, ακόμα και σε σέρβις (βοηθάει επίσης ότι υπάρχουν ελληνικά εστιατόρια). Προσωπικά δούλευα απειροελάχιστα για το πανεπιστήμιο κατά τη διάρκειτα της χρονιάς κ περισσότερο το καλοκαίρι.
Παρόλα αυτά δε θα συμβούλευα σε κανέναν που δεν αντέχει οικομικά να παεί βασιζόμενος στο οτι θα βρει δουλειά. Αυτό γιατί α) δε ξέρεις πότε κ αν θα καταφέρεις να βρεις και β) ίσως να μην τη παλεύεις στο συνδυασμό μεταπτυχιακού + δουλειάς. Τα μεταπτυχιακά στη σουηδία είναι πολύ χρονοβόρα υπό την έννοια ότι έχεις πολλές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις και εργασίες, το 40ωρο τη βδομάδα είναι δεδομένο. Aν πχ χάσεις ένα υποχρεωτικό σεμινάριο ή εργαστήριο για χ,ψ λόγους, θα πρέπει να γράψεις αναφορά πάνω στο θέμα του, κάτι που είναι πολύ πιο χρονοβόρο από το εργαστήριο το ίδιο.
Οι 4 αιτήσεις αφορούν μόνο πανεπιστήμια Σουηδίας . Δεν απαγορεύεται σε κανέναν να δηλώσει και άλλα πανεπιστήμια .
Για τα σπίτια η λύση της airbnb φαντάζει μοναδική . Στην γειτονική Φινλανδία για το erasmus συμμαθητής οδηγήθηκε να μείνει σε airbnb μέχρις ότου το παν/μιο βρει σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ειπώθηκαν μερικά άκυρα πράγματα στα προηγούμενα μυνήματα, οπότε ήρθα να μοιράσω λίγο φως.

Καταρχήν όσον αφορά τα μεταπτυχιακά, μπορείς να δηλώσεις μέχρι 4 προγράμματα με σειρά προταιρεότητας, όπως κ στο μηχανογραφικό των πανελλαδικών. Ολες οι αιτήσεις, ανεξαρτήτου πανεπιστημιού, γίνονται αποκλειστά στο universityadmissions.se .

Όσον αφορά το στεγαστικό: Δε ψάχνεις να βρεις σπίτι στο κέντρο, κοντά στη σχολή, γκαρσονίερια ή οτιδήποτε. Ψάχνεις να βρεις σπίτι. Η κατάσταση σε Στοκχόλμη και Γκέτεμποργκ, είναι τραγική αλλά ακόμα κ σε μικρότερες πόλεις το στεγαστικό είναι το νούμερο 1 πρόβλημα, γιατί απλά δεν υπάρχουν αρκετά σπίτια. Tο >90% των φοιτητών συγκατοικεί λόγω έλλειψης στέγασης και προφανώς και για οικονομικούς λόγους. Οποιος ψάχνεται για σουηδία καλά θα κάνει να γραφτεί στις σελιδές στέγασης για να αρχίσει να μαζεύει από τώρα πόντους, καθώς υπάρχει σειρά αναμονής.

Σχετικά με παρτ-τάιμ δουλείες: (Μιλάω κατά κύριο λόγω βάση της πόλης που είμαι) Γενικά βρίσκεις σχετικά εύκολα αν ξέρεις σουηδικά αλλά παίζουν και θέσεις με μόνο αγγλικά, ακόμα και σε σέρβις (βοηθάει επίσης ότι υπάρχουν ελληνικά εστιατόρια). Προσωπικά δούλευα απειροελάχιστα για το πανεπιστήμιο κατά τη διάρκειτα της χρονιάς κ περισσότερο το καλοκαίρι.
Παρόλα αυτά δε θα συμβούλευα σε κανέναν που δεν αντέχει οικομικά να παεί βασιζόμενος στο οτι θα βρει δουλειά. Αυτό γιατί α) δε ξέρεις πότε κ αν θα καταφέρεις να βρεις και β) ίσως να μην τη παλεύεις στο συνδυασμό μεταπτυχιακού + δουλειάς. Τα μεταπτυχιακά στη σουηδία είναι πολύ χρονοβόρα υπό την έννοια ότι έχεις πολλές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις και εργασίες, το 40ωρο τη βδομάδα είναι δεδομένο. Aν πχ χάσεις ένα υποχρεωτικό σεμινάριο ή εργαστήριο για χ,ψ λόγους, θα πρέπει να γράψεις αναφορά πάνω στο θέμα του, κάτι που είναι πολύ πιο χρονοβόρο από το εργαστήριο το ίδιο.

Εγω που θελω να αρχισω το 2020 το Master μου,βλεπω σε ολες τις σελιδες οτι γινονται αιτησεις ενα χρονο πριν (Οκτωβρη μεχρι και Ιουλιο).Αρα δε μπορω να κανω κατι οσο αναφορα αυτους τους ποντους και τα site ετσι;; Tοo soon.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Σπουδαζω (κανω το μεταπτυχιακο μου) σε αυτο το πανεπιστημιο οποτε εαν θελετε να ρωτησετε κατι ευχαριστως να βοηθησω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top