Νομική στη Γαλλία ή στην Ελλάδα;

greyfox17

Νεοφερμένος

Ο greyfox17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν ειχατε την ευκαιρία να σπουδάσετε νομική σε προπτυχιακό επίπεδο σε μια από αυτές τις δύο χώρες, θα θεωρούσατε τρομερό συμβιβασμό για την καριέρα σας να επιλέξετε την Ελλάδα;

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ανάλογα που εχεις σκοπό να ζήσεις στο μέλλον, αλλά γιατί οχι Ελλάδα;
Βέβαια, απ' οσο θυμάμαι υπάρχει ενα κολέγιο στην Αθήνα που προσφέρει πτυχίο απο γαλλικό πανεπιστήμιο, δες το κι αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Είμαι πάντα υπερ των σπουδών στο εξωτερικό, ειδικά σε τέτοιες χώρες όπου το επίπεδο είναι είτε εξίσου καλό είτε καλύτερο, ανάλογα και το που και πάνω σε τι πάντα.

Αλλά κυρίως γιατί ο φοιτητής θα βγει από το καλούπι της δικής του κοινωνίας, θα ανοίξει τα μάτια του και θα βαλθεί να αντιμετωπίσει και δύσκολες καταστάσεις, να προσαρμοστεί και να κερδίσει πολύ περισσότερα όπου μια ξένη χώρα μπορεί να προσφέρει.

Βέβαια αν πας μόνος και ειδικά αν δεν ξέρεις Γαλλικά, σε κάποιο βασικό επίπεδο τουλάχιστον, θα πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι θα μπορέσεις να προσαρμοστείς και να ανταπεξέλθεις. Δεν θα είναι εύκολο, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μια απορια
οταν σπουδαζεις νομικη εξω,δεν σπουδαζεις το νομικο συστημα και τους νομους εκεινης της χωρας;
μπορεις να δικηγορησεις στην ελλαδα με αυτο το πτυχιο π.χ;
το χεις ψαξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
μια απορια
οταν σπουδαζεις νομικη εξω,δεν σπουδαζεις το νομικο συστημα και τους νομους εκεινης της χωρας;
μπορεις να δικηγορησεις στην ελλαδα με αυτο το πτυχιο π.χ;
το χεις ψαξει;

Απ’ οσο γνωριζω, οπου και να σπουδασεις (ακομα και Ελλαδα), μετα την πρακτικη ασκηση πρεπει να δωσεις εξετασεις για να παρεις την αδεια ασκησης επαγγελματος. Οποτε δεν εχει καμια διαφορα, αρκει να αναγνωριζεται απ τον ΔΟΑΤΑΠ το πτυχιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Έχει διαφορά. Γνωστός μου σπούδασε νομική Αγγλία και μετά για να αναγνωριστεί το πτυχίο στην Ελλάδα έδωσε κάποιες επιπλέον εξετάσεις, τέλος πάντων δεν ξερω ακριβώς. Λογικό είναι άλλωστε δεν είναι ίδιοι οι νόμοι σε ολες τις χώρες. Το θέμα ανεξαρτήτως καριέρας είναι θεωρείς ότι αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα να σπουδάσεις νομική Γαλλία; ( ακομα και να τα έχεις σε λογικό επίπεδο, να μην εχεις εκατομμυριουχους γονείς δηλαδή). Εμένα η άποψη μου είναι ότι σε προπτυχιακό επίπεδο δεν σου προσφέρει τίποτα το να σπουδάσεις έξω, ειδικά νομική εκτός και αν έχουν λεφτά για πέταμα οι γονείς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greyfox17

Νεοφερμένος

Ο greyfox17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχει διαφορά. Γνωστός μου σπούδασε νομική Αγγλία και μετά για να αναγνωριστεί το πτυχίο στην Ελλάδα έδωσε κάποιες επιπλέον εξετάσεις, τέλος πάντων δεν ξερω ακριβώς. Λογικό είναι άλλωστε δεν είναι ίδιοι οι νόμοι σε ολες τις χώρες. Το θέμα ανεξαρτήτως καριέρας είναι θεωρείς ότι αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα να σπουδάσεις νομική Γαλλία; ( ακομα και να τα έχεις σε λογικό επίπεδο, να μην εχεις εκατομμυριουχους γονείς δηλαδή). Εμένα η άποψη μου είναι ότι σε προπτυχιακό επίπεδο δεν σου προσφέρει τίποτα το να σπουδάσεις έξω, ειδικά νομική εκτός και αν έχουν λεφτά για πέταμα οι γονείς σου.


Εγώ αυτό που φοβάμαι με την νομική στην Ελλάδα είναι πως θα δεθω με την αγορά της Ελλάδας καθώς λόγω της φύσης αυτής της επιστήμης, δεν είναι εύκολο να βγεις στο εξωτερικό λόγω διαφόρων στα δίκαια.

Ξέρει καποιος ποσό εύκολη είναι η μετακίνηση δικηγόρων στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ακολουθήσεις την κοινή πρακτική που είναι και η καλύτερη. Προπτυχιακό στην Ελλάδα και μεταπτυχιακό σε εξειδικευμένο αντικείμενο στο Εξωτερικό (στην περίπτωσή σου στη Γαλλία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Έχει διαφορά. Γνωστός μου σπούδασε νομική Αγγλία και μετά για να αναγνωριστεί το πτυχίο στην Ελλάδα έδωσε κάποιες επιπλέον εξετάσεις, τέλος πάντων δεν ξερω ακριβώς. Λογικό είναι άλλωστε δεν είναι ίδιοι οι νόμοι σε ολες τις χώρες. Το θέμα ανεξαρτήτως καριέρας είναι θεωρείς ότι αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα να σπουδάσεις νομική Γαλλία; ( ακομα και να τα έχεις σε λογικό επίπεδο, να μην εχεις εκατομμυριουχους γονείς δηλαδή). Εμένα η άποψη μου είναι ότι σε προπτυχιακό επίπεδο δεν σου προσφέρει τίποτα το να σπουδάσεις έξω, ειδικά νομική εκτός και αν έχουν λεφτά για πέταμα οι γονείς σου.

Το Ηνωμενο Βασιλειο εχει τελειως διαφορετικο νομικο συστημα απο την ηπειρωτικη Ευρωπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top