Ισπανικά vs Αγγλικά

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι δεν λεω ειναι ομορφη γλωσσα απλα και εγω εχω τρελη αγαπη για τα αγγλικα :D

Να την χαίρεσαι:D ωραίο πράγμα να αγαπάς μια γλώσσα. Όμως αυτό δεν κάνει την αγαπημένη γλώσσα ανώτερη όλων;) . Δεν μπορώ να συγκρίνω εγώ σε χρησιμότητα τα γερμανικά με τα αγγλικά πχ. Αν και ναι, τα γερμανικά έχουν μεγάλη. Πέρα από την χρησιμότητα όμως, οι γλώσσες είναι χόμπυ και ανοίγουν άπειρες ευκαιρίες και πόρτες! Ταξίδια ρε:D ! Σε ποιον δεν αρέσει ένας τουρίστας να μιλάει στην γλώσσα του; Τα αγγλικά είναι η εύκολη λύση όμως το να ξέρεις κάποιες γλώσσες από κάποιες χώρες που θες να επισκεφτείς για να μιλάς εκεί είναι άλλο πράγμα!
Επομένως, καλά τα αγγλικά αλλά και 2η ξένη γλώσσα είναι εξίσου ωραία και χρήσιμη για κάποιον που αγαπά τις γλώσσες, τα ταξίδια και τους ξένους γενικά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Τα αγγλικα ειναι απαραιτητα ενω τα ισπανικα πολυ λιγο.

Σίγουρα τα αγγλικά είναι απαραίτητα αλλά ακόμα πολύ σημαντικά είναι και τα ισπανικά.Η ισπανική γλώσσα έχει 420 εκατομμύρια φυσικούς ομιλητές μετά την κινέζικη και όχι την αγγλική γλώσσα.Τα ισπανικά λόγω της θέσης που δεν έχει στα δημόσια σχολεία τα τελευταία χρόνια έχουν υποτιμηθεί από τους Έλληνες μαθητές ως καθόλου απαραίτητη πρέπει να σκεφτούμε όμως και την χρησιμότητα σε αρκετούς τομείς.
Πάντα μιλάμε για το πόσο ''χρήσιμη'' κρίνεται μια γλώσσα τα προσωπικά γούστα του καθένα είναι άλλο-και το βασικότερο- θέμα
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Βρε δεν αντιλεγω σε ολα αυτα :) Δεν ξερω κατα ποσο δυσκολα ειναι τα ισπανικα σε σχεση με τα αγγλικα. Σιγουρα οταν ξερεις 2 γλωσσες παραπανω σου ανοιγουν πορτες. Απλα με τα σημερινα δεδομενα τα ισπανικα δεν χρησιμοποιουντε τοσο πολυ οσο τα αγγλικα . Ειναι η διεθνης γλωσσα και ειναι απαραίτητη σε καθε ανθρωπο . Εσυ λογικα θα τρελενεσαι για τα γερμανικα, σωστα? Οτι και να σου ελεγα θα εβρισκες εναν τροπο να υπερασπιστεις την γλωσσα που αγαπας.

Εγω αρχισα να τα αγαπαω οταν πρωτο-αρχισα φροντιστηριο (δημοτικο τωρα) και ειμασταν 7-8 παιδια ολοι περιπου απο το ιδιο σχολειο και ηταν πολυ ωραια η ατμοσφαιρα! Ξεφευγαμε και απο το σχολικο περιβάλλον και υπηρχε και λιγο ανταγωνισμος. Με τα παιχνιδια,internet και πολλα αλλα μου χρησίμευσαν αρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Προσωπικά δε μου αρέσουν ούτε τα αγγλικά ούτε τα ισπανικά (είμαι λίγο κακούλης :P),αλλά αν ήταν να διαλέξω μία από τις δύο θα διάλεγα τα αγγλικά.Όχι λόγω χρησιμότητας,απλά δεν μπορώ την προφορά των ισπανικών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βρε δεν αντιλεγω σε ολα αυτα :) Δεν ξερω κατα ποσο δυσκολα ειναι τα ισπανικα σε σχεση με τα αγγλικα. Σιγουρα οταν ξερεις 2 γλωσσες παραπανω σου ανοιγουν πορτες. Απλα με τα σημερινα δεδομενα τα ισπανικα δεν χρησιμοποιουντε τοσο πολυ οσο τα αγγλικα . Ειναι η διεθνης γλωσσα και ειναι απαραίτητη σε καθε ανθρωπο . Εσυ λογικα θα τρελενεσαι για τα γερμανικα, σωστα? Οτι και να σου ελεγα θα εβρισκες εναν τροπο να υπερασπιστεις την γλωσσα που αγαπας.

Εγω αρχισα να τα αγαπαω οταν πρωτο-αρχισα φροντιστηριο (δημοτικο τωρα) και ειμασταν 7-8 παιδια ολοι περιπου απο το ιδιο σχολειο και ηταν πολυ ωραια η ατμοσφαιρα! Ξεφευγαμε και απο το σχολικο περιβάλλον και υπηρχε και λιγο ανταγωνισμος. Με τα παιχνιδια,internet και πολλα αλλα μου χρησίμευσαν αρκετα.

Σίγουρα, απλά καμιά φορά δεν μπορώ να το κάνω όταν απέναντί μου έχω μια εξίσου σημαντική/όμορφη γλώσσα:P

Αφου σου μετέδωσαν τέτοια αγάπη μπράβο! Ξέρεις, γνωρίζω πολύ λίγους που τους αρέσουν/αγαπούν τα αγγλικά. Ίσως η καταπίεση του ότι στην β/γ δημοτικού πρέπει να ξεκινήσει κανείς να τα μαθαίνει καθώς εξ αιτίας της εμποροποίσης παίρνεις πτυχίο στα 7-8 (!) χρόνια, και μετά ίσως σου πουν να συνεχίσεις για Γ1-Γ2 γιατί πλέον Β2 έχουν όλοι τα μισείς:P ( βλ. εμένα :redface: )
Όμως, αν ο καθηγητής τα αγαπάει, τα διδάξει σωστά και δεν κάνει μάθημα μόνο με βιβλίο τότε ναι. Τότε θα κάνει τα παιδιά να αγαπήσουν την γλώσσα που διδάσκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Σίγουρα, απλά καμιά φορά δεν μπορώ να το κάνω όταν απέναντί μου έχω μια εξίσου σημαντική/όμορφη γλώσσα:P

Αφου σου μετέδωσαν τέτοια αγάπη μπράβο! Ξέρεις, γνωρίζω πολύ λίγους που τους αρέσουν/αγαπούν τα αγγλικά. Ίσως η καταπίεση του ότι στην β/γ δημοτικού πρέπει να ξεκινήσει κανείς να τα μαθαίνει καθώς εξ αιτίας της εμποροποίσης παίρνεις πτυχίο στα 7-8 (!) χρόνια, και μετά ίσως σου πουν να συνεχίσεις για Γ1-Γ2 γιατί πλέον Β2 έχουν όλοι τα μισείς:P ( βλ. εμένα :redface: )
Όμως, αν ο καθηγητής τα αγαπάει, τα διδάξει σωστά και δεν κάνει μάθημα μόνο με βιβλίο τότε ναι. Τότε θα κάνει τα παιδιά να αγαπήσουν την γλώσσα που διδάσκει.

Πολυ σωστα ειναι και ο καθηγητης που εχεις γιατι και εγω μια χρονια ειχα μια τρελη στο φρον. που δεν μας αφηνε ουτε να γελασουμε. Εγω δεν διαβασα ποτε θεωρια απλα συμφωνα με την λογικη εκανα τις ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πολυ σωστα ειναι και ο καθηγητης που εχεις γιατι και εγω μια χρονια ειχα μια τρελη στο φρον. που δεν μας αφηνε ουτε να γελασουμε. Εγω δεν διαβασα ποτε θεωρια απλα συμφωνα με την λογικη εκανα τις ασκησεις.

Ο καθηγητής και η θέληση τα κανουν όλα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ο καθηγητής και η θέληση τα κανουν όλα!;)

Καπως ετσι. Ειναι και να το εχεις ομως :P Χωρις πλακα τωρα εχω δει πολυ καλους μαθητες να μην καταφερνουν ουτε το lower.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καπως ετσι. Ειναι και να το εχεις ομως :P Χωρις πλακα τωρα εχω δει πολυ καλους μαθητες να μην καταφερνουν ουτε το lower.

Φυσικά! Ευτυχώς ήμουν από τους τυχερούς:P ευτυχώς δηλαδή γιατί η προφορά μου είναι τελείως... βασικά δεν είναι αγγλική:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Και εγω στο speaking τα εκανα σκατα.. Ενω δεν υπαρχει λεξη που να μην καταλαβω δεν μπορουσα να εκφραστω σαν ανρθωπος! Και ειχα και μια τοσο καλη κοπελα για εξεταστρια αλλα δυστηχως ειχα αρκετο αγχος αφου ειμαι και λιγο ντροπαλος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Και εγώ στο speaking, αν και δεν είχα φοβερό άγχος, δεν τα πήγα τόσο καλά συγκριτικά με την γραμματική, το λεξιλόγιο και τα κείμενα που έπιασα σχεδόν το άριστο χωρίς να διαβάσω πολύ..:P Ήταν και το θέμα λίγο παράξενο που δεν με βοήθησε να αναπτύξω με ευκολία τις σκέψεις μου, γιατι όπως και να το κάνεις, το να ζητας την γνώμη ενός δεκατετράχρονου παιδιού για τον γάμο..εε είναι λίγο κάπως..:hmm: Ποτέ δεν μου άρεσαν τα αγγλικά :tongue:αλλά βλέπω ότι χωρίς να καταβάλλω μια σπουδαία προσπάθεια τα καταφέρνω πολύ καλά.. Τα γαλλικά μου αρέσουν πάρα πολύ, και τα ισπανικά παντως είναι μια πολύ όμορφη γλώσσα.:):thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top