Διορισμός στο εξωτερικό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Interview for a perspective teacher job position:

Σε πρώτη φάση παραθέτω το βίντεο από όπου πληροφορήθηκα τις ερωτήσεις και το είδος συνέντευξης που γίνεται σε τέτοιες θέσεις εργασίας. Θα ήθελα οι admins να το έχουν σε περίοπτη θέση γιατί το 99% των ερωτήσεων που μου τέθηκαν ήταν ακριβώς ίδιες αλλά με διαφορετική εισαγωγή και λεξιλόγιο και διαφορετικά παραδείγματα. Στο βίντεο, η συγκεκριμένη κοπέλα αναφέρει και τι είδος απαντήσεων θα πρέπει να λέτε. Το βίντεο διαρκεί περίπου 1 ώρα με κάπου 20 ερωτήσεις και σχόλια για την κάθε ερώτηση.



Η συγκεκριμένη κοπέλα είναι εκπαιδευτικός και παραθέτει τις ερωτήσεις που η ίδια δέχτηκε μέχρι να διοριστεί. Στα σχόλια όπως θα δείτε, σχεδόν όλοι έχουν διοριστεί αφού μελέτησαν καλά το συγκεκριμένο βίντεο. Το συγκεκριμένο βίντεο αποτελεί μάθημα για συνέντευξη σε θέσεις εργασίας σχετικά με την μέση εκπαίδευση στον δυτικό κόσμο. Από τον τρόπο ερωτήσεων και απαντήσεων, οι HR-managers και λοιπά στελέχη του σχολείου θέλουν να δουν τι σας κάνει ξεχωριστούς στο application pool των αιτούντων.

Εν καιρώ θα παραθέσω και άλλες προσωπικές εμπειρίες σχετικά με αυτό το θέμα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αν έχετε κάποια απορία σχετικά με το πως πρέπει να σκέφτεστε σε ένα interview ή τι ακριβώς περιμένει από εσάς ο recruiter μπορούμε να το συζητήσουμε ανοιχτά. Υπάρχουν πολλά βίντεο. Δυστυχώς μετά από ατελείωτο ψάξιμο αυτό το βίντεο που παρέθεσα είναι το πιο κατάλληλο και πλήρες για την περίσταση. Η δουλειά θέλει ψάξιμο αν σκεφτείτε να εργαστείτε στο εξωτερικό γιατί δυστυχώς η αγορά "βρωμάει" από ομοειδή πτυχία πλέον. Σημασία έχει να προσλάβουν εσάς και όχι τον άλλο. Οπότε θα πρέπει να είσαστε αποφασισμένοι και να το δείχνετε ότι θέλετε πολύ την συγκεκριμένη θέση. Χλιαρούς nerd τύπους δεν τους θέλουν.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θα δείτε τον nPb να έρχεται Ελλάδα σε 5 χρόνια για καλοκαιρινές διακοπές, με μια σύζυγο, ψηλή, ξανθιά, σαν τα κρύα τα νερά και θα μείνετε όλοι με το στόμα ορθάνοιχτο. Καλή αρχή και καλή επαγγελματική σταδιοδρομία nPb!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Επόμενη φάση της διαδικασίας:

Μου έστειλαν ένα φυλλάδιο σε μορφή PDF με όλες τις πληροφορίες από ότι μου πληρώνουν την πτήση (με επιστροφή χρημάτων) μέχρι ότι μου δίνουν ειδικό κουπόνι για γυμναστήριο και βιβλιοθήκη, με ετήσια διάρκεια για κάθε σχολική χρονιά. Το Σουηδικό διάλειμμα για καφέ "fika" ισχύει κανονικά. Στο φυλλάδιο παρέχονται πληροφορίες με αντίστοιχα links φορολογικού και μισθολογικού περιεχομένου όπως για τα δωρεάν σχολικά ημερήσια γεύματα πρωινού και μεσημεριανού. Η ώρα φαγητού θεωρείται εργάσιμη ώρα. Ο χρόνος εργασίας είναι 40 ώρες τη βδομάδα εκ των οποίων οι διδακτικές ώρες καλύπτουν τις 18 ώρες και 10 ώρες εντός σχολείου για υποδοχή γονιών κλπ αλλά και ώρες ενισχυτικής διδασκαλίας σε μαθητές. Θα υπάρχει άτομο από το σχολείο όπου θα μου παρέχει συμβουλευτική στήριξη σχετικά με όλες τις ενέργειες από τη δημιουργία ΑΦΜ, μητρώο κοινωνικής ασφάλισης κλπ και θα με παραλάβει από το σταθμό της πόλης. Καθώς η πόλη έχει πρόβλημα εύρεσης διαμερισμάτων, το σχολείο μπορεί να μου εγγυηθεί να μου κρατήσει κάποιο διαμέρισμα για να το δω και να προχωρήσω στην επόμενη φάση του ενοικίου κλπ. Το σχολικό έτος πληρώνεται "πλούσια" ας αποτελεί περίπου μόνο 9 μήνες μάθημα. Χωρίζεται σε δυο μεγάλα εξάμηνα αρχής από τον Αύγουστο-Δεκέμβριο και Μάρτιο-Ιούνιο. Ενδιάμεσα υπάρχουν διακοπές εξαμήνου για να γίνονται βελτιώσεις της ύλης, ημερίδες, αξιολογήσεις κλπ.

Στο φυλλάδιο αναφέρονται όλα τα μηνιαία πάγια κόστη. Οι Σουηδοί πληρώνουν το μήνα:



  • ενοίκιο

  • ίντερνετ (φθηνό)

  • ρεύμα (φθηνό)



ενώ παρέχεται δωρεάν φρέσκο νερό. Νερό μπορεί ο καθένας να πιει σε οποιαδήποτε δημόσια βρύση γιατί είναι καθαρό...και να κλείσει ο λαιμός από το κρύωμα. :P

Υπάρχουν χαμηλά ετήσια τέλη δημόσιας τηλεόρασης και ραδιοφωνίας για όλους τους Σουηδούς άνω των 18 ετών που έχουν φορολογητέο εισόδημα με οφέλη wifi σε όλη τη χώρα σε οποιοδήποτε σημείο. Η φορολογική δήλωση υποβάλλεται κάθε Απρίλιο και αποστέλλονται όλες οι οδηγίες συμπλήρωσης μέσω κινητού, e-mail, έντυπου φυλλαδίου. Δεν υπάρχει παρασιτική διαμεσολάβηση με φοροτεχνικό στην εφορία (οι Ελληνικές πατέντες). Η φορολογία στη Σουηδία είναι για τα μεγάλα εισοδήματα. Μέχρι τις 460 χιλιάδες κάτι κορώνες, δεν υπάρχει κρατικός φόρος αλλά μόνο δημοτικά τέλη που ρυθμίζονται σε διακανονισμό με την εργοδοσία και αφορούν κυρίως την ανακύκλωση. Τα δημοτικά τέλη είναι από 20-35% ανάλογα την διοικητική περιφέρεια. Ο ΕΝΦΙΑ και άλλοι παρασιτικοί-νομικίστικοι φόροι της Ελλάδας (π.χ. αλληλεγγύης, ταμείο νομικών, παράβολο για την αποπεράτωση του Αγ.Ανδρέα στη ΔΕΗ, περιουσίας, ταμείο δημοσιογράφων, χαρτόσημο υπερ ΟΓΑ κλπ) δεν υπάρχουν.

Το 5% του προϋπολογισμού της Σουηδίας πηγαίνει σε άμυνα και δημόσια ασφάλεια ενώ κάπου το 65% στην υγεία και εκπαίδευση. Στην περιοχή που είμαι εγώ, έχει η Volvo εργοστάσιο όπως και μια μεγάλη βιομηχανία με αλουμίνια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Επόμενη φάση της διαδικασίας:

Μου έστειλαν ένα φυλλάδιο σε μορφή PDF με όλες τις πληροφορίες από ότι μου πληρώνουν την πτήση (με επιστροφή χρημάτων) μέχρι ότι μου δίνουν ειδικό κουπόνι για γυμναστήριο και βιβλιοθήκη, με ετήσια διάρκεια για κάθε σχολική χρονιά. Το Σουηδικό διάλειμμα για καφέ "fika" ισχύει κανονικά. Στο φυλλάδιο παρέχονται πληροφορίες με αντίστοιχα links φορολογικού και μισθολογικού περιεχομένου όπως για τα δωρεάν σχολικά ημερήσια γεύματα πρωινού και μεσημεριανού. Η ώρα φαγητού θεωρείται εργάσιμη ώρα. Ο χρόνος εργασίας είναι 40 ώρες τη βδομάδα εκ των οποίων οι διδακτικές ώρες καλύπτουν τις 18 ώρες και 10 ώρες εντός σχολείου για υποδοχή γονιών κλπ αλλά και ώρες ενισχυτικής διδασκαλίας σε μαθητές. Θα υπάρχει άτομο από το σχολείο όπου θα μου παρέχει συμβουλευτική στήριξη σχετικά με όλες τις ενέργειες από τη δημιουργία ΑΦΜ, μητρώο κοινωνικής ασφάλισης κλπ και θα με παραλάβει από το σταθμό της πόλης. Καθώς η πόλη έχει πρόβλημα εύρεσης διαμερισμάτων, το σχολείο μπορεί να μου εγγυηθεί να μου κρατήσει κάποιο διαμέρισμα για να το δω και να προχωρήσω στην επόμενη φάση του ενοικίου κλπ. Το σχολικό έτος πληρώνεται "πλούσια" ας αποτελεί περίπου μόνο 9 μήνες μάθημα. Χωρίζεται σε δυο μεγάλα εξάμηνα αρχής από τον Αύγουστο-Δεκέμβριο και Μάρτιο-Ιούνιο. Ενδιάμεσα υπάρχουν διακοπές εξαμήνου για να γίνονται βελτιώσεις της ύλης, ημερίδες, αξιολογήσεις κλπ.

Στο φυλλάδιο αναφέρονται όλα τα μηνιαία πάγια κόστη. Οι Σουηδοί πληρώνουν το μήνα:



  • ενοίκιο

  • ίντερνετ (φθηνό)

  • ρεύμα (φθηνό)



ενώ παρέχεται δωρεάν φρέσκο νερό. Νερό μπορεί ο καθένας να πιει σε οποιαδήποτε δημόσια βρύση γιατί είναι καθαρό...και να κλείσει ο λαιμός από το κρύωμα. :P

Υπάρχουν χαμηλά ετήσια τέλη δημόσιας τηλεόρασης και ραδιοφωνίας για όλους τους Σουηδούς άνω των 18 ετών που έχουν φορολογητέο εισόδημα με οφέλη wifi σε όλη τη χώρα σε οποιοδήποτε σημείο. Η φορολογική δήλωση υποβάλλεται κάθε Απρίλιο και αποστέλλονται όλες οι οδηγίες συμπλήρωσης μέσω κινητού, e-mail, έντυπου φυλλαδίου. Δεν υπάρχει παρασιτική διαμεσολάβηση με φοροτεχνικό στην εφορία (οι Ελληνικές πατέντες). Η φορολογία στη Σουηδία είναι για τα μεγάλα εισοδήματα. Μέχρι τις 460 χιλιάδες κάτι κορώνες, δεν υπάρχει κρατικός φόρος αλλά μόνο δημοτικά τέλη που ρυθμίζονται σε διακανονισμό με την εργοδοσία και αφορούν κυρίως την ανακύκλωση. Τα δημοτικά τέλη είναι από 20-35% ανάλογα την διοικητική περιφέρεια. Ο ΕΝΦΙΑ και άλλοι παρασιτικοί-νομικίστικοι φόροι της Ελλάδας (π.χ. αλληλεγγύης, ταμείο νομικών, παράβολο για την αποπεράτωση του Αγ.Ανδρέα στη ΔΕΗ, περιουσίας, ταμείο δημοσιογράφων, χαρτόσημο υπερ ΟΓΑ κλπ) δεν υπάρχουν.

Το 5% του προϋπολογισμού της Σουηδίας πηγαίνει σε άμυνα και δημόσια ασφάλεια ενώ κάπου το 65% στην υγεία και εκπαίδευση. Στην περιοχή που είμαι εγώ, έχει η Volvo εργοστάσιο όπως και μια μεγάλη βιομηχανία με αλουμίνια.


Είμαι πολύ χαρούμενος για εσένα,που κατάφερνεις μέρα με την μέρα να πετυχαίνεις τους στόχους σου!Ευτυχως ξεμπερδεψες με την Σοσιαλιστική μπανανία με το όνομα Ελλάδα.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει παρασιτική διαμεσολάβηση με φοροτεχνικό στην εφορία (οι Ελληνικές πατέντες).


Έχεις έσοδα από 3 διαφορετικές πηγές και άλλα 2-3 διαμερίσματα; Όχι. Τότε προφανώς η δήλωσή σου είναι απλή. Εμένα η περσινή μου δήλωση (όχι στην Ελλάδα) γινόταν με το χέρι, γιατί πολύ απλά τα έσοδά μου ήταν από μία πηγή και δεν είχα τίποτε άλλο να δηλώσω. Μην τρελαθούμε τελείως ότι υπάρχει το τέλειο φορολογικό σύστημα που είναι 2 σελίδες...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έχεις έσοδα από 3 διαφορετικές πηγές και άλλα 2-3 διαμερίσματα; Όχι. Τότε προφανώς η δήλωσή σου είναι απλή. Εμένα η περσινή μου δήλωση (όχι στην Ελλάδα) γινόταν με το χέρι, γιατί πολύ απλά τα έσοδά μου ήταν από μία πηγή και δεν είχα τίποτε άλλο να δηλώσω. Μην τρελαθούμε τελείως ότι υπάρχει το τέλειο φορολογικό σύστημα που είναι 2 σελίδες...

Εννοείται αυτό που λες, αλλά δεν αναφέρομαι σε ειδική περίπτωση με ακίνητα κλπ. Η όλη διαδικασία όπως την διάβασα είναι αρκετά απλή σε σχέση με την Ελλάδα και όχι με τις ΗΠΑ. Πουθενά δεν είναι τέλειο το φορολογικό σύστημα γιατί η λογική είναι ίδια. Η διαφορά είναι στα ανταποδοτικά οφέλη. Ναι η δήλωσή μου θα είναι απλή. Θα έχω κάποιες μειώσεις φόρων αν κάνω παιδιά.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Έχεις έσοδα από 3 διαφορετικές πηγές και άλλα 2-3 διαμερίσματα; Όχι. Τότε προφανώς η δήλωσή σου είναι απλή. Εμένα η περσινή μου δήλωση (όχι στην Ελλάδα) γινόταν με το χέρι, γιατί πολύ απλά τα έσοδά μου ήταν από μία πηγή και δεν είχα τίποτε άλλο να δηλώσω. Μην τρελαθούμε τελείως ότι υπάρχει το τέλειο φορολογικό σύστημα που είναι 2 σελίδες...

Το καλό με τη Σουηδία είναι πως όλα από το συμβόλαιο της δουλειάς μέχρι κ την εγγραφή στο σουπερμάρκετ τα κάνεις με το αντίστοχο ΑΦΜ σου. Επειδή ακριβώς όλα είναι συνδεδεμένα με το ΑΦΜ όλα περνάνε αυτόματα στην εφορία. Για αυτό στο τέλος του χρόνου σου έρχεται κατευθείαν το χαρτί από την εφορία που δείχνει τα έσοδα σου και εσύ απλά το υπογράφεις ή κάνεις διορθώσεις -αν χρειάζεται-.


ΕΝΦΙΑ μπορεί να μην υπάρχει αλλά έχουν άλλα κουλα στο θέμα σπιτιού που είναι αρκετά χειρότερα. Για να αγοράσεις ή να νοικιάσεις σπίτι από "πρώτο χέρι" [δλδ να είναι στο όνομά σου] συνήθως πρέπει να μπεις σε λίστες αναμονής που παίζει πλέον να φτάνουν κ τη δεκαετία στη Στοκχόλμη. Επίσης αν αγοράσεις διαμέρισμα σε πολυκατοικία, πάλι πληρώνεις κάτι σαν νοίκι για διάφορους λόγους. Για παράδειγμα εγώ μένω σε μικρή πόλη σε διαμέρισμα περίπου 55τμ, το οποίο είναι αγορασμένο από τον συγκάτοικό μου και δίνουμε πάνω από 500ε σε αυτό το "νοίκι" του συγκοτήματος.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχεις έσοδα από 3 διαφορετικές πηγές και άλλα 2-3 διαμερίσματα; Όχι. Τότε προφανώς η δήλωσή σου είναι απλή. Εμένα η περσινή μου δήλωση (όχι στην Ελλάδα) γινόταν με το χέρι, γιατί πολύ απλά τα έσοδά μου ήταν από μία πηγή και δεν είχα τίποτε άλλο να δηλώσω. Μην τρελαθούμε τελείως ότι υπάρχει το τέλειο φορολογικό σύστημα που είναι 2 σελίδες...


Στην Ελβετία δεν κανείς σχεδόν τίποτα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για όσους δεν το γνωρίζουν, η Ελληνική Αστυνομική Ταυτότητα δεν ισχύει μετά από 15 χρόνια έκδοσης ως έγκυρο πιστοποιητικό διαβατηρίου και θέλει επανέκδοση. Μου κάνει εντύπωση ότι τα Ελληνικά ΜΜΕ δεν έχουν αφιερώσει ούτε 1 λεπτό ενημέρωσης και το μαθαίνω από ξένο φορέα που έχει γνώση της Ελληνικής νομοθεσίας. Οι Σουηδικές αρχές με ενημέρωσαν σχετικά. Στα απαραίτητα έγγραφα χρειάζονται και πιστοποίηση ποινικού μητρώου με την ανάλογη μετάφραση στην αγγλική.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Από την wiki:

Καθώς η Ελλάδα είναι χώρα-μέλος της Συμφωνίας Σένγκεν, το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας αποτελεί έγκυρο ταξιδιωτικό έγγραφο μεταξύ των χωρών της Συμφωνίας. Το ονοματεπώνυμο αναγράφεται και με λατινικούς χαρακτήρες από το 2000, ενώ τα παλιά δελτία ταυτότητας είναι ισοδύναμα με τα νέα και οι χώρες-μέλη του Συμφώνου Σένγκεν είναι υποχρεωμένες να τα αναγνωρίζουν ως έγκυρα ταξιδιωτικά έγγραφα. Εξάλλου, το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας χρησιμοποιείται για την ταυτοποίηση προσώπου των πολιτών στις εκλογικές διαδικασίες (τοπικές/περιφερειακές, εθνικές/βουλευτικές και Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου). Όμως, τα δελτία ταυτότητας έχουν πλέον 15ετή ισχύ. Αν π.χ. θέλετε να ανανεώσετε το διαβατήριό σας αλλά η ταυτότητα σας έχει εκδοθεί προ 15ετίας, δεν θα γίνει δεκτή και θα πρέπει πρώτα να αλλάξετε ταυτότητα. Η 15ετής ισχύς δεν έχει γίνει γνωστή ευρέως στους πολίτες, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα με την έκδοση σημαντικών εγγράφων.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Βump

Η ανανέωση της αστυνομικής ταυτότητας γίνεται με δυο ασπρόμαυρες φωτογραφίες και παράβολο 0.30 ευρώ αυθημερόν παραλαβή στο οικείο αστυνομικό τμήμα. Οι εγκαταστάσεις της αστυνομίας Πατρών (εσωτερικά) θυμίζουν σοβιετικές φυλακές της Αλβανίας. Σοβάς πεσμένος στις άκρες, καλοριφέρ σκουριασμένα μέσα σε κάτι λίμνες με νερά (δεν θέλω να σκεφτώ από τι), κάτι υφασμάτινους καναπέδες που αν καθόσουν έλιωνες από την τοξική βρωμιά που ήταν επικαλυμμένοι. Το ταβάνι στην πτέρυγα που ήμουν ήταν με ανύπαρκτες λάμπες (φαίνονταν τα καλώδια) και έχει μετατραπεί σε μια απόχρωση του καφέ λεκέ λες και τιγανίζουν πατάτες από κάτω. Οι τουαλέτες μύριζαν μέχρι την είσοδο του κτιρίου σαν να απέδιδαν την εικόνα της χώρας. Το αρχείο με τις γκρι μεταλλικές σκουριασμένες ραφιέρες με τα συρτάρια πάνω σε κάτι λάδια (είχαν και πατσαβούρια από κάτω σαν στουπιά) που λυπόσουν να βλέπεις τις υπαλλήλους να πιάνουν τα χερούλια για να βρουν κάτι κάρτες αρχείου με τα στοιχεία για να κάνουν πιστοποίηση αιτούντος. Μια εικόνα παρακμής. Επειδή έτυχε να έχω επισκεφτεί το Αστυνομικό Τμήμα στο Ρόττερνταμ για μια προσωπική δουλειά, σήμερα έπαθα πολιτισμικό σοκ από τις "επενδύσεις" του Κούλη, ΓΑΠ, Τσίπρα,...έως το 1974! Αφημένα όλα στην τύχη τους.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την wiki:

Καθώς η Ελλάδα είναι χώρα-μέλος της Συμφωνίας Σένγκεν, το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας αποτελεί έγκυρο ταξιδιωτικό έγγραφο μεταξύ των χωρών της Συμφωνίας. Το ονοματεπώνυμο αναγράφεται και με λατινικούς χαρακτήρες από το 2000, ενώ τα παλιά δελτία ταυτότητας είναι ισοδύναμα με τα νέα και οι χώρες-μέλη του Συμφώνου Σένγκεν είναι υποχρεωμένες να τα αναγνωρίζουν ως έγκυρα ταξιδιωτικά έγγραφα. Εξάλλου, το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας χρησιμοποιείται για την ταυτοποίηση προσώπου των πολιτών στις εκλογικές διαδικασίες (τοπικές/περιφερειακές, εθνικές/βουλευτικές και Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου). Όμως, τα δελτία ταυτότητας έχουν πλέον 15ετή ισχύ. Αν π.χ. θέλετε να ανανεώσετε το διαβατήριό σας αλλά η ταυτότητα σας έχει εκδοθεί προ 15ετίας, δεν θα γίνει δεκτή και θα πρέπει πρώτα να αλλάξετε ταυτότητα. Η 15ετής ισχύς δεν έχει γίνει γνωστή ευρέως στους πολίτες, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα με την έκδοση σημαντικών εγγράφων.
Ισχύει ότι είμαστε για γέλια. Θυμάμαι ήθελα να πάω από Δανία Σουηδία (Μάλμο). Οι πάτσοι φώναξαν τον υπεύθυνο της ασφάλειας για να διαπιστώσουν αν η ταυτότητά μου ήταν αληθινή ή πλαστή, γιατί εμείς ζούμε στην ένδοξη χώρα που βρίσκεται δεκαετίες πίσω, έχουμε ταυτότητες χωρίς αναγραφόμενη ημερομηνία λήξεως :stupid: Πάλι καλά με λυπήθηκαν...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Oι πατσίνες φορούσαν ρούχα milfας που πάει γυμναστήριο για καφέ μετά. Καμία σχέση με το χώρο..:P
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελείως άκυρο το μήνυμα με τη συζήτηση, απλά νομίζω ο npd το είχε θέσει σαν θέμα κάποια στιγμή και μου είχε μείνει. Έπεσα πάνω σε ένα post για το over qualified.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τελείως άκυρο το μήνυμα με τη συζήτηση, απλά νομίζω ο npd το είχε θέσει σαν θέμα κάποια στιγμή και μου είχε μείνει. Έπεσα πάνω σε ένα post για το over qualified.

Τα ξέρω αυτά απλά τα θεωρώ κάπως τραβηγμένα για να ισχύουν σε μια πραγματική οικονομία. Είναι πιο πειστικό ότι ίσως βάλλονται από γνωστούς, ντόπιους, κλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top