Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Καλά, στο μέτρο είναι ρίσκο και συνήθως όλοι κόβουν, αλλά αν έχεις πάει σε τραμ ή σε διάφορα μη γνωστά λεωφορεία καταλαβαίνεις τι αδιαφορία υπάρχει από τους αρμόδιους για ελέγχους.

Οπότε αυτά τα 18€ αν τύχει ποτέ να τα πληρώσεις θα σου έχουν σώσει πολλά χρήματα από την μη κοπή εισιτηρίου.


Απλά με την μη κοπή εισιτηρίου κλέβεις το κράτος.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Σκέψου όμως πόσο συχνά σε σταματάνε. Ακόμα κι αν σου κόψουν πρόστιμο στις σπάνιες φορές που θα πετύχεις ελεγκτη (αμφιβάλλω πως η Θεσσαλονίκη έχει περισσότερους), θα πληρώσεις λιγότερα από οτι αν αγόραζες κάθε φορά εισιτήριο ή κάρτες (εαν χρησιμοποιείς συχνά μέσα). Όχι πως προσωπικά είμαι υπερ, αλλά αντιλαμβάνομαι το γιατί συμφέρει. Τελευταία βέβαια έχουν βάλει περισσότερους ελεγκτές.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικά είναι θέμα γυφτιάς.
Ειδικά το φοιτητικό είναι τόσο φτηνό που είναι "ντροπή" να μην κόβεις. Κόψε πέντε φραπέδες το μήνα ή δύο μπέργκερ και πάρε κάρτα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Βασικά είναι θέμα γυφτιάς.
Ειδικά το φοιτητικό είναι τόσο φτηνό που είναι "ντροπή" να μην κόβεις. Κόψε πέντε φραπέδες το μήνα ή δύο μπέργκερ και πάρε κάρτα.


Συμφωνώ.Πολλα άτομα το κάνουν και από μαγκιά.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κόστος ζωής Θεσσαλονίκης:

Ενοίκιο: 230-280

Λογαριασμοί: 100 ευρώ

Ψώνια: 100 ευρώ

Κάρτα διαδρομών : 30 ευρώ

Φαγητα-διασκεδαση-καφες πιο φτηνά από την αθήνα

Και με ένα 200αρι τη περνας ανετα

Με 670 ευρώ Σαλόνικα είσαι πολύ άνετος και είσαι φοβερά. Αθήνα σε προηγούμενο ποστ το έβγαλα ενα 900αρι όλο αυτό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Κόστος ζωής Θεσσαλονίκης:

Ενοίκιο: 230-280

Λογαριασμοί: 100 ευρώ

Ψώνια: 100 ευρώ

Κάρτα διαδρομών : 30 ευρώ

Φαγητα-διασκεδαση-καφες πιο φτηνά από την αθήνα

Και με ένα 200αρι τη περνας ανετα

Με 670 ευρώ Σαλόνικα είσαι πολύ άνετος και είσαι φοβερά. Αθήνα σε προηγούμενο ποστ το έβγαλα ενα 900αρι όλο αυτό.


Πάντως αν μπεις στο Numbeo cost of living και συγρινεις Αθηνα και θεσσαλονικη περισσοτερα χρηματα σου μενουν στην Αθηνα και οι τιμες των προιντων στην Αθηνα ειναι μολις 3-7% πιο ακριβα.Αντιθετα τα σπιτια ειναι 20% πανω.

Ισως αυτο να συμβαινει επειδη στην Αθηνα ειναι καλύτεροι οι μισθοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ο λόγος που μπαίνεις παράνομα στα ΜΜΜ είναι;


Είναι ότι νιώθω κοροϊδία να πληρώσω μια υπηρεσία που δεν με σέβεται ως "πελάτη". Στην αρχή σκεφτόμουν την κάρτα αλλά αργούσα να βγάλω γιατί βαριόμουν στην αρχή. Μετά όμως από κάποια περιστατικά όπου κόντεψα να πάρω απουσία σε εργαστήρια εξαιτίας μη τήρησης δρομολογιων, αλλά και γενικά εξαιτίας της αργοπορίας μου όταν έβγαινα που πάντα "έστηνα" μιας και κάποια δρομολόγια μπορεί να αργήσουν ή μπορεί και να παραλειφθούν και ο πίνακας αντί να λέει σε πόσα γαμημενα λεπτά έρχεται το αστικό μου γράφει για τα πολιτιστικά δρώμενα της Θεσσαλονίκης με προκαλεί. Οπότε πλέον κυκλοφορώ πάντα με ένα πολύ καλά τσαλακωμενο εισιτήριο που είναι σχεδόν αδύνατο να χτυπηθεί μιας και λυγίζει μόλις μπαίνει στο μηχάνημα οπότε αν κάποια στιγμή πετύχω έλεγχο θα πω πως προσπάθησα να το χτυπήσω αλλά απετυχα. Αυτά
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως αν μπεις στο Numbeo cost of living και συγρινεις Αθηνα και θεσσαλονικη περισσοτερα χρηματα σου μενουν στην Αθηνα και οι τιμες των προιντων στην Αθηνα ειναι μολις 3-7% πιο ακριβα.


Τα ενοίκια είναι που χαλάνε τη φάση. Λόγω airbnb στην Αθήνα, έχουν αυξηθεί πάρα πολύ. Φαντάσου πολλά παιδιά που θέλουν να πάνε να σπουδάσουν στην Αθήνα και έγραψαν πολύ καλά μόρια, και αισθάνονται σίγουροι ότι θα περάσουν εκεί, δεν μπορούν να βρουν σπίτι.

Θέλει αρκετό ποδαρόδρομο. Για να μη σου πω ότι πριν 1 μήνα που πήγα , πέτυχα μάνα με το παιδί της να κλαίνε σε μια πολυκατοικία από έξω και κανείς δεν του έδινε σημασία, γιατί δεν μπορούσαν να βρουν σπίτι. Τα ενοίκια ακόμα και σε πρώην φτηνές περιοχές ( Κυψέλη, πατήσια) έχουν πάει κυριολεκτικά στα ύψη. Δηλ το να είσαι εργαζόμενος και να ξέριες ότι θα πάρεις 800 ευρώ λες οκ θα το παλεψω.

Αλλα να σαι φοιτητης π θες προπτυχιακο και μαστερ, οχι φιλε μου θα ειναι δυσκολα. Επίσης στην Αθήνα, δεν βγαινεις κάθε μερα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Είναι ότι νιώθω κοροϊδία να πληρώσω μια υπηρεσία που δεν με σέβεται ως "πελάτη". Στην αρχή σκεφτόμουν την κάρτα αλλά αργούσα να βγάλω γιατί βαριόμουν στην αρχή. Μετά όμως από κάποια περιστατικά όπου κόντεψα να πάρω απουσία σε εργαστήρια εξαιτίας μη τήρησης δρομολογιων, αλλά και γενικά εξαιτίας της αργοπορίας μου όταν έβγαινα που πάντα "έστηνα" μιας και κάποια δρομολόγια μπορεί να αργήσουν ή μπορεί και να παραλειφθούν και ο πίνακας αντί να λέει σε πόσα γαμημενα λεπτά έρχεται το αστικό μου γράφει για τα πολιτιστικά δρώμενα της Θεσσαλονίκης με προκαλεί. Οπότε πλέον κυκλοφορώ πάντα με ένα πολύ καλά τσαλακωμενο εισιτήριο που είναι σχεδόν αδύνατο να χτυπηθεί μιας και λυγίζει μόλις μπαίνει στο μηχάνημα οπότε αν κάποια στιγμή πετύχω έλεγχο θα πω πως προσπάθησα να το χτυπήσω αλλά απετυχα. Αυτά


Ελπιζω η κατασταση αυτη να αλλαξει προς το καλυτερο με το Μετρο.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ελπιζω η κατασταση αυτη να αλλαξει προς το καλυτερο με το Μετρο.
Καθόλου όμως. Η Θεσσαλονίκη δεν είναι κυκλική πόλη για να έχει κάποιου είδους υπαρκτό "κέντρο". Η γραμμή που θα ενώνει Βούλγαρη με ΟΣΕ και μάλιστα μόνο από Εγνατία θα είναι σχεδόν άχρηστη για να μην πω εντελώς. Η Θεσσαλονίκη δεν χρειαζόταν μετρό. Έτσι όπως είναι δομημένη σαν πόλη καλές αστικές συγκοινωνίες χρειάζεται
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καθόλου όμως. Η Θεσσαλονίκη δεν είναι κυκλική πόλη για να έχει κάποιου είδους υπαρκτό "κέντρο". Η γραμμή που θα ενώνει Βούλγαρη με ΟΣΕ και μάλιστα μόνο από Εγνατία θα είναι σχεδόν άχρηστη για να μην πω εντελώς. Η Θεσσαλονίκη δεν χρειαζόταν μετρό. Έτσι όπως είναι δομημένη σαν πόλη καλές αστικές συγκοινωνίες χρειάζεται

Η Θεσσαλονίκη χρειάζεται δρόμους, αλλά περιφερειακούς. Να βοηθάνε τη κυκλοφορία και να μη δημιουργείται αυτή η αλαλούνα. Είναι αρκετά δύσκολη η κατάσταση και ελπίζω να βρεθεί λύση. Οι καλές αστικές συγκοινωνίες δεν έρχονται με το δημόσιο αλλά με την ιδιωτικοποίηση. Πρέπει να βρεθεί λύση με τον ΟΑΣΘ άμεσα. Όχι χτες, ΣΗΜΕΡΑ. Οκ, εγώ ζω στο κέντρο της Σαλόνικα δεν έχω θέμα. Πρέπει όμως και οφείλει να βρει λύση η πολίτεια της Θεσσαλονίκης

Δεν γίνεται αυτή η όμορφη πόλη να μένει έτσι. Το μετρό και εγώ συμφωνώ δεν είναι λύση. Ίσως θα ήταν για μακρινές αποστάσεις ( αεροδρόμοι, καλαμαριά, ΚΤΕΛ)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Καθόλου όμως. Η Θεσσαλονίκη δεν είναι κυκλική πόλη για να έχει κάποιου είδους υπαρκτό "κέντρο". Η γραμμή που θα ενώνει Βούλγαρη με ΟΣΕ και μάλιστα μόνο από Εγνατία θα είναι σχεδόν άχρηστη για να μην πω εντελώς. Η Θεσσαλονίκη δεν χρειαζόταν μετρό. Έτσι όπως είναι δομημένη σαν πόλη καλές αστικές συγκοινωνίες χρειάζεται


Ισως ενα τραμ να ήταν καλυτερη λυση.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δηλαδή το μέτρο δεν θα βοηθήσει καθόλου;

Όχι. Θα κάνει μια διαδρομή που αυτή την στιγμή κάνουν 10αδες αστικά και μάλιστα θα περνάει μόνο από έναν δρόμο οπότε για όποιον δεν μένει κοντά δεν συμφέρει ούτε οικονομικά ούτε πρακτικά. https://www.ametro.gr/?page_id=279
Πάρε και ένα χάρτη και παρατήρησε την κόκκινη γραμμή. Αυτό θα είναι το μετρο
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κόστος ζωής Θεσσαλονίκης:

Ενοίκιο: 230-280

Λογαριασμοί: 100 ευρώ

Ψώνια: 100 ευρώ

Κάρτα διαδρομών : 30 ευρώ

Φαγητα-διασκεδαση-καφες πιο φτηνά από την αθήνα

Και με ένα 200αρι τη περνας ανετα

Με 670 ευρώ Σαλόνικα είσαι πολύ άνετος και είσαι φοβερά. Αθήνα σε προηγούμενο ποστ το έβγαλα ενα 900αρι όλο αυτό.


Ασυζητητί η Αθήνα είναι πολύ πιο οικονομική από τη Θεσσαλονίκη και ίσως πιο οικονομική από οποιοδήποτε μέρος. Φθηνότερα νοίκια, φθηνότερη φοιτητική κάρτα διαδρομών, πιο οικονομική ζωή γενικά (προϊόντα, καφέ...όλα πιο φθηνά). Και βέβαια άπειρες επιλογές σε σχέση ακόμα και με τη Θεσσαλονίκη όπου υστερεί έναντι της πρωτεύουσας.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Η κάρτα διαδρομών κάνει 15€ και στις 2 πόλεις. Φθηνότερα ενοίκια; Φθηνότερος καφές;Από πού και ως που; Ας μην υπάρχει παραπληροφόρηση σε ένα τέτοιο θρεντ που διαβάζουν παιδιά που καλούνται να διαλέξουν πόλη με βάση τα χρηματα
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Με 670 ευρώ Σαλόνικα είσαι πολύ άνετος και είσαι φοβερά. Αθήνα σε προηγούμενο ποστ το έβγαλα ενα 900αρι όλο αυτό.

Ναι, αν πηγαίνεις κάθε μέρα για καφέ των 5 ευρώ στο Κολωνάκι, αν σκας καθημερινά 12αρια για κοκτέιλ στο anglais και το citizen, αν δίνεις 15αρι στο Λόχαν κάθε πέμπτη, παρασκευή και κυριακή και 20αρι στα μπουζούκια κάθε Σάββατο, 900αρι θα σου βγει.

Επίσης στην Αθήνα, δεν βγαινεις κάθε μερα

Υπάρχει κάποια απαγόρευση που δε γνωρίζω;
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δεν έχω ζήσει ακόμα ως φοιτητής στην Αθήνα, αλλά όλα αυτά τα 18 χρόνια που μένω δεν έχω βαρεθεί καθόλου. Μου αρέσει που έχει πολλά πράγματα να κάνεις, πολλά μέρη να δεις(π.χ. κάθε φορά που πάω κέντρο, βρίσκω και ένα καινούριο σοκάκι). Μένω σε μια περιοχή που έχει αρκετό πράσινο και πάρκα και δε θα το άλλαζα. Γενικά είμαι άνθρωπος της πόλης, δεν μπορώ να είμαι κάπου να βλέπω τα ίδια και τα ίδια, τους ίδιους ανθρώπους κτλ. Τώρα μπαίνω στην 3η βδομάδα που είμαι στο χωριό και αν δεν ήταν οι συνομήλικοί μου να βγαίνουμε κάθε βράδυ, θα είχα βαρεθεί πολύ περισσότερο. Δεν μπορώ να είμαι κάπου που να είναι μόνο οι κότες και εγώ, που λέει ο λόγος. :lol:

Από άλλες πόλεις που έχω πάει, θα πήγαινα σίγουρα ως φοιτητής να μείνω Καλαμάτα που συνδυάζει βουνό και θάλασσα, καθώς και Θεσσαλονίκη που έχει αρκετά να κάνεις, όχι όπως η Αθήνα αλλά και πάλι. Αλλού δεν νομίζω. Φέτος πήγαμε 7ήμερη στην Κρήτη, από τις οποίες οι 2 μέρες ήταν στα Χανιά. Την πρώτη μέρα ξετρελάθηκα αλλά τη 2η πήγαμε στα ίδια μέρη και βαρέθηκα αμέσως. Το Ηράκλειο, πέρα από την Κνωσσό και το λιμάνι, μου θυμίζει μια μικρή Αθήνα, οπότε δε θα το επέλεγα. Βόλο που είχα πάει στην Γ Γυμνασίου δεν έχει και πολλά, μόνο την παραλιακή οδό περπατούσαμε συνέχεια πάνω κάτω.

Η μόνη μικρή πόλη που θα έμενα αλλά σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία είναι το Καρπενήσι. Όμορφη πόλη, με πολύ ωραίο κλίμα.

Υ.Γ. Αποφύγετε τον Πύργο Ηλείας πάση θυσία. Πηγαίντε εκεί και θα καταλάβετε. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top