Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Για ΕΜΠ ή ΕΚΠΑ (δεν είμαι από Αθήνα οποτέ δεν γνωρίζω αν είναι μαζί) ποιες περιοχές να αποφύγω?


για εκπα απλα αραζεις ζωγραφου-ιλισια, εννοειται προσοχη παντου απλα εχει αρκετους φοιτητες εκει :)

Μία χαρά θα περάσεις στην Αθήνα, μην αγχώνεσαι. Ούτε δικό σου αυτοκίνητο είναι απαραίτητο να έχεις (αν και θα σε βολέψει πολύ) ούτε πολλά χρήματα. Οι αποστάσεις όντως είναι ζόρι εκτός κι αν μένεις εκεί που είναι η σχολή σου και παράλληλα μένουν όλοι οι φίλοι σου εκεί (το οποίο είναι κομμάτι δύσκολο να το πετύχεις).
Εφόσον ενδιαφέρεσαι για ΕΜΠ θα κοιτάξεις να βρεις σπίτι σε Ζωγράφου αντε και Ιλίσια, Ευαγγελισμό, Αμπελόκηπους και τα πέριξ για να είσαι κοντά. Ειδικά στις δύο πρώτες περιοχές θα βρεις πολλά φοιτητικά στέκια αλλά δεν χρειάζεται να περιοριστείς εκεί, θα βρεις πολλά μέρη για διασκέδαση, φοιτητικά ή μη.
Καλή αρχή στην φοιτητική σου ζωή :flowers:


εχεις καμια ιδεα για περιοχες για το οπα;σκεφτομουν ιλισια να πω την αληθεια μου αλλα δεν ξερω αν εχει συγκοινωνιες :/ το ταξι θα ειναι γυρω στα 7-8 ευρω κ η αλεξανδρας το πρωι ισως εχει φουλ κινηση
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την περιοχή του Ζωγράφου την προτιμούν όσοι έχουν μπει σε σχολές εκεί. Κάποιος που έχει μπει ΕΚΠΑ ή ΟΠΑ δεν έχει κανέναν λόγο να μπλέξει με Ζωγράφου. Επιλέγει Ιλίσια, Αμπελόκηπους, Γκύζη και κάνει τη δουλειά του! Υπάρχει εφαρμογή στο σάιτ του ΟΑΣΑ όπου μπορείτε να βάλετε έναν τυχαίο δρόμο μιας περιοχής και προορισμό το πανεπιστήμιο που σας ενδιαφέρει και να δείτε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος πρόσβασης.
 

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Την περιοχή του Ζωγράφου την προτιμούν όσοι έχουν μπει σε σχολές εκεί. Κάποιος που έχει μπει ΕΚΠΑ ή ΟΠΑ δεν έχει κανέναν λόγο να μπλέξει με Ζωγράφου. Επιλέγει Ιλίσια, Αμπελόκηπους, Γκύζη και κάνει τη δουλειά του! Υπάρχει εφαρμογή στο σάιτ του ΟΑΣΑ όπου μπορείτε να βάλετε έναν τυχαίο δρόμο μιας περιοχής και προορισμό το πανεπιστήμιο που σας ενδιαφέρει και να δείτε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος πρόσβασης.


λενω ιλισια εκπα ειναι κοντα να πουμε την αληθεια :) εγω ζωγραφου εχω την οικογενεια της θειας μου και γι'αυτο με ενδιαφερει να ειμαι λιγο κοντα :)
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
εχεις καμια ιδεα για περιοχες για το οπα;σκεφτομουν ιλισια να πω την αληθεια μου αλλα δεν ξερω αν εχει συγκοινωνιες :/ το ταξι θα ειναι γυρω στα 7-8 ευρω κ η αλεξανδρας το πρωι ισως εχει φουλ κινηση
Για ποιο λόγο να μείνεις τόσο μακρυά; Θα χρειάζεσαι λεωφορείο, μετρό και ηλεκτρικό.
Βρες να μείνεις σε περιοχή που να εξυπηρετεί η πράσινη γραμμή.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το ΟΠΑ νοικιάζεις ένα σπίτι στην Κυψέλη και πας με τα πόδια!
 

Natassa02

Νεοφερμένος

Η Natassa02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδια δηλαδη περιοχες που μενουν οι περισσοτεροι φοιτητες στην αθηνα ειναι αμπελοκηποι και ζωγραφου ; ο νεος κοσμος ως περιοχη ειναι ασφαλης ; δεν ξερω καθολου απο αθηνα και μου φαινεται ενα χαος
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ο Νέος Κόσμος μια χαρά είναι, και με μετρό και κοντά στο κέντρο.
 

Natassa02

Νεοφερμένος

Η Natassa02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ωραια τοτε! Οσον αφορα τα μεσα μαζικης μεταφορας οπως το μετρο καταλαβαινω πως ειναι απαραιτητα λογω των αποστασεων ποση ωρα ειναι περιπου ως το κεντρο ή προς τα νοτια, ενας λογος που με φοβιζει αυτη η πολη ειναι σιγουρα οι τεραστιες αποστασεις.. καθε μερα δλδ ο φοιτητης για να παει στη σχολη ποσο χρονο ξοδευει στη μετακινηση ;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται πού θέλεις να πας...
Δεν είναι πάντως τεράστιες οι αποστάσεις, με το μετρό πας πραγματικά από τη μία άκρη στην άλλη σε μια ώρα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,211 μηνύματα.
Τον Δεκαπενταύγουστο η Αθήνα είναι μια νεκρή μητρόπολη.
Πω, πω!!! Είδα αυτές τις φωτογραφίες και με έπιασε μια θλίψη! Καλά που βρίσκομαι σε διακοπές! Δεν είναι αυτή η πόλη μου και δεν θα ήθελα να είναι!
https://www.oneman.gr/keimena/stigmes/10-fwtografies-apo-thn-adeia-athhna-toy-aygoustoy.5577487.html


Εγώ αντίθετα ζηλεύω καθώς είμαι διακοπές και θα ήθελα να είμαι Αθήνα χωρίς τον πανικό που γίνεται.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αντίθετα ζηλεύω καθώς είμαι διακοπές και θα ήθελα να είμαι Αθήνα χωρίς τον πανικό που γίνεται.


΄Οχι κι έτσι βρε παιδάκι μου! Να υπάρχει λιγότερος "χαλασμός" από ο,τι συνήθως, συμφωνώ αλλά εδώ μοιάζει με κουφάρι πόλης. Α πα πα! Αν δεν υπήρχε η επιλογή της μέσης κατάστασης και έπρεπε να διαλέξω μεταξύ του χαμού και της νέκρας, θα διάλεγα τον χαμό ασυζητητί!
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
΄Οχι κι έτσι βρε παιδάκι μου! Να υπάρχει λιγότερος "χαλασμός" από ο,τι συνήθως, συμφωνώ αλλά εδώ μοιάζει με κουφάρι πόλης. Α πα πα! Αν δεν υπήρχε η επιλογή της μέσης κατάστασης και έπρεπε να διαλέξω μεταξύ του χαμού και της νέκρας, θα διάλεγα τον χαμό ασυζητητί!

Εντάξει βρε Λένω, εδώ που τα λέμε και οι φωτογραφίες ήταν υπερβολικές. Εγώ χθες επέστρεψα Αθήνα και για παραμονή 15αυγουστου είχε λίγη κίνηση. Υποθέτω πως σήμερα θα είχε ακόμη λιγότερη βέβαια :hehe:
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αδειάζει πλεόν η Αθήνα παιδιά, έχει άπειρο κόσμο σε συνδυασμό με τους τουρίστες! Απλά τέτοιες μέρες είναι όλοι μαζεμένοι σε συγκεκριμένα μέρη!
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ε δεν ειναι κι ετσι.. εχθες εφυγα απο Αθηνα και το κεντρο ηταν γεματο κοσμο μεχρι πριν δυο μερες απο οσα ειδα τουλαχιστον..
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι το πρόβλημα οτι η Αθήνα είναι χάος. Διαφωνώ με ορισμένους που τη θεωρούν χαοτική. Αυτό έχει τα καλά του. Ίσως αν πάνε σε άλλες ευρωπαικές πόλεις να δουν ότι συμβαίνει το ίδιο.

Η Αθήνα είναι μια όμορφη πόλη, που οκ έχει χαλάσει , έχει τα καλά της , έχει και τα κακά της. Η αλήθεια είναι ότι τα ενοίκια έχουν ανέβει λόγω του airbnb. Θα συμφωνήσω ότι νοικιάζεις εκεί που είανι το Πανεπιστήμιο, να μη σε τρώνε και οι αποστάσεις. Δεν είναι οι αποστάσεις κάτι το τρομερό. Συνήθεια είναι. Εγώ κατάλαβα πόσο χρήσιμη είναι η Αθήνα, όταν χρειάστηκα όλες τις δημόσιες υπηρεσίες που δεν τις βρίσκεις σε όλα τα μέρη. Είναι αρκετά εξυπηρετική.

Τώρα, αν κάποιος θέλει φοιτητική ζωή, έχιε και η ΑΘήνα αλλά όχι την αβάντα της Θεσσαλονίκης ή των φοιτητικών πόλεων. Οι φοιτητικές πόλεις ( Θεσσαλονίκη, επαρχίες) κατά κύριο λόγο είναι για φοιτητές. Δεν υπάρχουν προδιαγραφές για δουλειά- και εξέλιξη της εργασίας τους.

Εγώ πχ διάλεξα να κάνω το μεταπτυχιακό στη Θεσσαλονίκη, γιατί στην Αθήνα το ίδιο μάστερ και ήταν πανάκριβο εν συγκρίση με της Θεσσαλονίκης και θα είχα και διαφορετικό κόστος ζωής. ΠΧ τα ενοίκια, καθως οι λογαριασμοι και τα ψώνια σε όλες τις πόλεις έχουν την ίδια τιμή ( μιλαω για ΑΘήνα και σαλονικα), Τώρα γνωρίζω ότι στο μέλλον αυτό θα αλλάξει καθως όταν τελειώσω το μεταπτυχιακό μου, θα αναγκαστώ να κατέβω Αθήνα, αν δεν βρω κάτι αξιόλογο στη Θεσσαλονίκη

Δεν θα είμαι όμως πλέον φοιτητής. Θα είμαι έτομος με προπτυχιακό και μεταπτυχιακό και θα μπορώ να έχω την ευκολία εφόσον εργάζομαι να νοικιάσω ένα καλύτερο σπίτι για μένα και τη μητέρα μου.

Η Αθήνα όσο αρνητικά καινα εχει, η μαγεία της δνε χάνεται ποτέ. Θέλει χρόνο και προσαρμογή μέχρι να μάθεις τα κατατόπια
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ό,τι χειρότερο! Καλύτερα επαρχία, καλύτερες συνθήκες ζωής, καλύτερη φοιτητική ζωή. Στην Αθήνα σε τρώνε οι δρόμοι με τα μέσα. Η πόλη είναι μια τσιμεντοθπολη. Περνάς από τσιμέντα για να πας σε μια καφετέρια που μπορείς να χαλαρώσεις. Καλύτερα να ζεις σε ένα περιβάλλον που σε ευχαριστεί να κάνεις μια βόλτα, παρά να πηγαίνεις συγκεκριμένα κάπου για να μπορείς να κάνεις τη βόλτα σου. Επίσης, ναι στην Αθήνα υπάρχουν ευκαιρίες γιατί ζει η μισή Ελλάδα εκεί! Αλλά υπάρχει και κορεσμός σε πολλούς τομείς, για τον ίδιο λόγο. Δες το μακροπρόθεσμα πού θα ήθελες να ζήσεις σε ένα διαμέρισμα στην Αθήνα ή σε ένα σπίτι ή διαμέρισμα σε μια πόλη στην υπόλοιπη Ελλάδα, που η φύση είναι δύο βήματα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Απλά να σημειώσω εδώ ότι η φύση δεν αρέσει σε όλους! :)
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αν μπορεί κανείς, ας προτείνει καφετέριες που συχνάζουν οι φοιτητές στην Αθήνα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,211 μηνύματα.
Ό,τι χειρότερο! Καλύτερα επαρχία, καλύτερες συνθήκες ζωής, καλύτερη φοιτητική ζωή. Στην Αθήνα σε τρώνε οι δρόμοι με τα μέσα. Η πόλη είναι μια τσιμεντοθπολη. Περνάς από τσιμέντα για να πας σε μια καφετέρια που μπορείς να χαλαρώσεις. Καλύτερα να ζεις σε ένα περιβάλλον που σε ευχαριστεί να κάνεις μια βόλτα, παρά να πηγαίνεις συγκεκριμένα κάπου για να μπορείς να κάνεις τη βόλτα σου. Επίσης, ναι στην Αθήνα υπάρχουν ευκαιρίες γιατί ζει η μισή Ελλάδα εκεί! Αλλά υπάρχει και κορεσμός σε πολλούς τομείς, για τον ίδιο λόγο. Δες το μακροπρόθεσμα πού θα ήθελες να ζήσεις σε ένα διαμέρισμα στην Αθήνα ή σε ένα σπίτι ή διαμέρισμα σε μια πόλη στην υπόλοιπη Ελλάδα, που η φύση είναι δύο βήματα.


Στην Αθήνα.Προτειμω τσιμεντούπολη που έχει όμως τα πάντα,παρά έπαρχεια που δεν έχει πράγματα να κάνω συν ότι είναι γεμάτη βλάχους που κοιτάνε τι κανείς.(μιλάω για Επαρχειες όχι για πόλεις).

Βέβαια και Θεσσαλονίκη θα εμένα αλλά η Αθήνα μου αρέσει περισσότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top