Κατηχητικό

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
δεν εχω παει ποτε κατηχητικο και ουτε προκειται...
θα δωσω 2 επειχηρηματα... (κλεμενα)
1) ο θεος ειναι ενα πολυ καλος και ευγενικος ανθρωπος που μας αγαπαει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και μας εχει δωσει μια λιστα με 10 πραγμματακια που πρεπει να προσεχουμε αλλα αυτος ο θεος που μας αγαπαει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αμα δεν ακουσουμε για μια φορα 1 πραγμα απο την λιστα θα καιγομαστε 10 χρονια στην κολαση στην φωτια κ.λ.π. (ΠΟΛΥ λογικο) [George Carlin]

2) ποιος απο εδω πηστευει στον Αϊ Βασιλη ;; ειναι απιθανο να πιστευεις οτι υπαρχει καποιος που ειναι σε ενα ελκηθρο που πεταει και μεσα σε 1 βραδυ δυανιει ολη τη γη ΑΛΛΑ ειναι το πιο λογικο πραγμα στον κοσμο να πιστευεις οτι υπαρχει μια ψυχη που ειναι αόρατη διαβαζει τη σκεψη σου , και σου λεει τι να κανεις χωρις καν να στο εχει πει face to face αλλα να στο εχει γραψει , σε 20(λεμε)τομους που δεν γνωριζουμε την προελευση τους και μην μου πειτε οτι χρονολογουνται κοντα στο 0 ή 20000 χρονια πριν η αναμεσα τους γιατι ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ!!! (ενα ντοκιμαντερ δεν θυμαμαι πιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τα λογια του ειναι λογικα και μπορει να ειναι αποψεις αλλων οπως λες αυτο ομως δεν τις κανει λαθος...

Όταν μελετάμε μια θρησκεία, όντας ή όχι οπαδοί της, οφείλουμε να στηρίξουμε τις υποθέσεις μας στην φιλοσοφία και διδασκαλία της. Μας αρέσει ή όχι, πριν κρίνουμε ή βγάλουμε συμπεράσματα είμαστε αναγκασμένοι να συνδυάσουμε στοιχεία από τα θεμέλια της θρησκείας (στην περίπτωσή μας, την Αγία Γραφή). Αυτή λοιπόν τη διασταύρωση, από τη μία των δεδομένων και από την άλλη των απόψεών του, δεν την έκανε ο cardoso. Τουναντίον το μόνο που μπόρεσε να πει είναι τα κοινά και πλέον λανθασμένα που όλοι μας ακούμε λίγο πολύ. Μόλις διαβάσεις, έστω και λίγο, την Αγία Γραφή θα καταλάβεις πως ο cardoso απλά περιγράφει μια άλλη θρησκεία/δόγμα, όχι τον χριστιανισμό.

Τα λέω αυτά παραμένοντας ακόμα στη φάση αναζήτησης που ανέφερα.

Η θρησκεια ειναι ενα μεγαλο θεμα και εχει πολλα κενα... Ηταν ενας τροπος πλουτισμου για πολλους αιωνες και ακομα ειναι μην γελιεσαι... Η εκκλησια ειναι πιο πλουσια απο απλα κρατη...

Άλλο η θρησκεία καθώς και ό,τι αυτή προϋποθέτει/ορίζει και άλλο οι τυχόν αυθαιρεσίες - λίγες ή πολλές - που έγιναν, ή και γίνονται, υπό το σκέπαστρό της.

Αυτη η τρελα του κοσμου να βασιστει καπου τον οδηγησε σε φανατισμο...

Και άλλα πράγματα οδηγούν στον φανατισμό αλλά μας ενοχλούν λιγότερο, καταπώς φαίνεται. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν αναφέρεσαι μονάχα στον χριστιανισμό ή και σε άλλες θρησκείες με αυτό το σχόλιό σου (μπορεί για παράδειγμα να 'χες στο μυαλό σου τη τζιχάντ όπως την όριζαν, και την ορίζουν ίσως, ορισμένοι φανατισμένοι μουσουλμάνοι). Ωστόσο επειδή η συζήτησή μας επικεντρώνεται σε μία θρησκεία, να ξεκαθαρίσουμε καταρχήν πως ο χριστιανισμός αποκηρύσσει τον φανατισμό. Όπως είπα και πριν μη μπερδεύεις την διδασκαλία με τις πρακτικές ορισμένων.

Και στο κατω κατω μου φαινεται πιο λογικο να πιστευεις στον ηλιο κλπ που σε βοηθαν στην πραξη παρα σε εικασιες και σε λογια καποιων που στην ουσια δεν ξερουμε αν ηταν καν συνετοι...

Σ' αυτό δεν αρκεί μόνο η μελέτη. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι απαραίτητη και η πίστη. Δεν πιστεύεις συνεπώς δεν ξέρεις αν η έμπρακτη βοήθεια, όπως την ορίζεις εσύ, υπάρχει στον χριστιανισμό.

δεν εχω παει ποτε κατηχητικο και ουτε προκειται...
θα δωσω 2 επειχηρηματα... (κλεμενα)
1) ο θεος ειναι ενα πολυ καλος και ευγενικος ανθρωπος που μας αγαπαει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και μας εχει δωσει μια λιστα με 10 πραγμματακια που πρεπει να προσεχουμε αλλα αυτος ο θεος που μας αγαπαει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αμα δεν ακουσουμε για μια φορα 1 πραγμα απο την λιστα θα καιγομαστε 10 χρονια στην κολαση στην φωτια κ.λ.π. (ΠΟΛΥ λογικο) [George Carlin]

2) ποιος απο εδω πηστευει στον Αϊ Βασιλη ;; ειναι απιθανο να πιστευεις οτι υπαρχει καποιος που ειναι σε ενα ελκηθρο που πεταει και μεσα σε 1 βραδυ δυανιει ολη τη γη ΑΛΛΑ ειναι το πιο λογικο πραγμα στον κοσμο να πιστευεις οτι υπαρχει μια ψυχη που ειναι αόρατη διαβαζει τη σκεψη σου , και σου λεει τι να κανεις χωρις καν να στο εχει πει face to face αλλα να στο εχει γραψει , σε 20(λεμε)τομους που δεν γνωριζουμε την προελευση τους και μην μου πειτε οτι χρονολογουνται κοντα στο 0 ή 20000 χρονια πριν η αναμεσα τους γιατι ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ!!! (ενα ντοκιμαντερ δεν θυμαμαι πιο)

Με το συμπάθιο, αλλά λες παλαβομάρες. Σε δικαιολογώ όμως, εν μέρει, μιας και οι παραπάνω δεν είναι δικές σου παλαβομάρες.

1) Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα περί της αθεΐας και έχω φυσικά να διαβάσω άλλα τόσα. Τέλος πάντων, έχω δει απόψεις επιδοκιμαστικές προς τον αθεΐσμό και ταυτόχρονα αποδοκιμαστικές προς τον χριστιανισμό. Όμως, πραγματικά, το χωρίο που παρέθεσες είναι ό,τι πιο ηλίθιο έχω διαβάσει σχετικά με το θέμα. Ας μην αναφερθώ φυσικά στον κύριο George Carlin για τον οποίο αρκετά επίθετα μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό.

Όπως είπα και παραπάνω, όταν θα είσαι σε θέση να διαβάσεις και να καταλάβεις την Αγία Γραφή καλά θα κάνεις να ασχοληθείς για να δεις και μόνος σου τι βλακείες κάθεσαι κι ακούς.

2) Likewise. Κοίτα να δεις, το πρόβλημα δεν είναι αν θα πιστέψεις ή όχι, αυτό άλλωστε είναι δική σου απόφαση. Πρόσεχε όμως, όσο μπορείς, τι διαβάζεις ιδίως έχοντας πλήρη άγνοια περί των σχετικών θεμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoey...!

Νεοφερμένος

Η Zoey...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πηγαινα στο κατηχητικο οταν ημουν δευτερα δημοτικου. Δεν θα σχολιασω τοσο το τι μας ελεγαν οσο το οτι η κυρια μας μονο καταλλη για δασκαλα κατηχητικου δεν ηταν! Χωρις φυσικα να υπονοω οτι οι δασκαλες κατηχητικου πρεπει να ειναι απ'αυτες τις υπερβολικα θρησκευομενες,με τις μακριες φουστες και τα μαλλια πιασμενα σε κοστσο! Αυτη ομως που σας λεω, ηταν η μεγαλυτερη ψηλομυτα, κακιασμενη και πικροχολη γυναικα που εχω συναντησει ποτε μου! Ας μην μιλησω για το γιο της, που συμπεριφεροταν σαν δαιμονισμενο! Ουρλιαζε ,εβριζε μεσα στην εκκλησια, που υποτιθεται οτι πρεπει να τη σεβομαστε γιατι ειναι χωρος ιερος! Τελος παντων, το παιδι αυτο ειναι ισα με τον αδερφο μου,πηγαινουν στο ιδιο σχολειο και πρεπει να πω πως συνεχιζει να ειναι το χειροτερο παιδι του δημοτικου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Πήγαινα για αρκετό διάστημα κατηχητικό και αναγνωστήριο(το ένα τον χειμώνα,το άλλο το καλοκαίρι) στα χρόνια του δημοτικού με αρχές Γυμνασίου,αν θυμάμαι καλά..Η επιλογή ήταν καθαρά δική μου.Ήθελα να το δοκιμάσω,συμπαθούσα την κυρία που μας έκανε και έτσι κάθισα για κάμποσο καιρό.
Είχαμε πολύ καλή σχέση με την παπαδιά,η οποία ήταν και είναι εξαίρετη γυναίκα.Μας προσέγγιζε και μας μιλούσε σαν παιδιά της. Σε καμιά περίπτωση δε γινόταν παραπληροφόρηση σχετικά με τους σκοπούς της εκκλησίας,ούτε υπήρχε αυστηρότητα ως προς το τί θα φας τι θα κάνεις κτλπ. Εμάς μας έκαναν χειροτεχνίες,μαθαίναμε να εκτιμάμε και να αξιοποιούμε το καθετί,πλέκαμε, μαθαίναμε για τους βίους των Αγίων ή σχετικά με τις γιορτές,πηγαίναμε εκδρομούλες,κάναμε θεατρικά,διαβάζαμε παραμύθια ή κατασκευάζαμε εμείς παραμύθια κ άλλα πολλά.Μαζευόμασταν,παίζαμε μετά στις γειτονιές,μαγειρεύαμε.Α!Και όποιος ήθελε από τα άτομα του κατηχητικού,έψελνε.
Κανείς δε πίεζε κανέναν,όλα ήταν προαιρετικά.
Σταμάτησα να πηγαίνω,καθώς μας ανέλαβε αργότερα άλλο άτομο που στην ουσία έκανε διαλέξεις...Υπήρχε κάτι το απόλυτο τότε και όχι αγνό,όπως είχαμε συνηθίσει.Δεν μου άρεσε αυτό,κάτι δε μου πήγαινε καλά και έπαψα να πηγαίνω.
Αυτά,απ'όσο θυμάμαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fvs

Νεοφερμένος

Η fvs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΛοιΛοι θα σας πω την προσωπική μου εμπειρία. Όταν πήγα πρώτη δημοτικου μας μοιράσαν φυλλαφια για κστηκατηχη . Εγώ δεν ήξερα τι ήταν σλλα ήθελα να πάω χωρίς πίεση από τους γονεις και πήγα. Μου άρεσε πάρα πολύ και δεν ήθελα να χάνω κανένα μάθημα. Είχαμε μια πολυ μοκρη κατηχητρια. Φοιτήτρια ήταν. Πρώτα μιλούσαμε, μας ρωτούσε πως πέρασε η εβδομάδα μας, μετά μας διηγουνταν ενσ μέρος της καινης Διαθηκης. Στη συνέχεια μας το ανελυε και μας έδινε σταυρόλεξο και ζωγραφιές με το θέμα αυτό . Παίζαμε και τραγουδουσαμε . Δεν αισθάνθηκα καθολου πιεσμενη. Με το κστηχηκατη ήρθα πιοπκονπι στο Θεό, έμαθα να προσευχομαι και θυμάμαι ότι λυπηθηκα πολύ όταν σταμάτησα να πηγαίνω γιατί μετακομισα Ειναι κρίμα να ακούω τόση αρνησά από τους νέους για τον Θεό, την εκκλησία την θρησκεία. Δεν γίνεται να προσπαθησατε κάποιοι και να είδατε μόνο τα κακά του κατηχητικου και γενικότερα της εκκλησίας. Αλλά δυστυχώς πάντα οι άνθρωποι το κακό βλέπουν περισσότερο παρα το καλό και είναι κρίμα γιατί μόνο αυτοί χάνουν από την ψυχή τους. Εύχομαι να βρείτε την πραγματική γαλήνη τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Πηγαινα 9 χρονια. Ηταν απο τις καλύτερες
στιγμες της ζωης μου. Παίζαμε, μαθαίναμε, τραγουδουσαμε και πηγαίναμε πολλες εκδρομες. Αξεχαστα χρονια! Κατηχητικό αναλαμβανουν συνηθως κοπελες της εκκλησιας αφου παρουν άδεια απο τον παπα της ενοριας. Ειναι πολυ εμπιστοι και πολυ καλοί ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arkana1900

Νεοφερμένος

Ο Arkana1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ο χριστιανισμός σαν θρησκεία έχει μεν τον μεγαλύτερο αριθμό πιστών αλλά στην πραγματικότητα κάτι τέτοιο είναι εικονικό. Υπάρχουν οι χριστιανοί που συναντούνται στον δυτικό κόσμο δηλαδή στην δυτική Ευρώπη, στον Καναδά και στην Αυστραλία που ζούνε εντελώς αντιχριστιανικά αλλά ισχυρίζονται ότι είναι χριστιανοι.Υπάρχουν οι χριστιανοί των χωρών του Τρίτου κόσμου δηλαδή της Αφρικής, της Ασίας και της Λατινικής Αμερικής οι οποίοι είναι σούπερ θρησκευόμενοι,πηγαίνουν τακτικά στην εκκλησία,προσεύχονται αλλά θρησκευονται με έναν τρόπο δεισιδαιμονίας,τυπολατρικο κτλ δηλαδή κάνουν το λάθος που έκαναν οι Φαρισαίοι στην εποχή του Χριστού, είναι μεν πιστοί και θρησκευόμενοι αλλά θρησκευονται με λάθος τρόπο χωρίς να γνωρίζουν το νόημα του χριστιανισμου.Οι χριστιανοί που ζούνε χριστιανικα είναι ένα μικρό ποσοστό (μονοψήφιο) και είναι μια μικρή μειονότητα στον σύνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top