Σκέφτομαι να σταματήσω τις σπουδές μου στο ΙΕΚ

stellasm

Νεοφερμένος

Η stellasm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Παρακαλώ διαβάστε το όλο πριν απαντήσετε.
Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό. Σπούδασα βοηθός εργοθεραπείας σε ιδιωτικό ΙΕΚ για 2 χρόνια και τώρα κάνω 6 μήνες πρακτική για να πάρω το πτυχίο. Να σημειωθεί πως απο κοινωνικά κριτήρια ήμουν εκεί με υποτροφία οπότε δεν έχω δώσει μια περιουσία για να είμαι εκεί. Απο την αρχή που πήγα στο ΙΕΚ ήξερα πως δεν θα ασχοληθώ με αυτό αλλά πήγα επειδή είχε μαθήματα που ήταν πολύ ενδιαφέρον και για κάποιους άλλους λόγους που δεν χρειάζεται να εξηγήσω. Ενώ θεωρητικά πήρα πολλές γνώσεις και μου άρεσε πολύ σαν σχολή, στην πρακτική βλέπω αυτό που ήξερα απο την αρχή οτι δεν το έχω καθόλου. Δεν μου αρέσει δηλαδή πρακτικά για να θέλω να είμαι καλή κτλ. Δεν μου αρέσει καθόλου που πάω στην πρακτική και νιώθω οτι πιέζομαι πολύ, εδώ και 3 εβδομάδες που έχω ξεκινήσει είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά, δεν έχω όρεξη για πολλά πράγματα και έχω αρκετά νεύρα. Όλοι μου λένε να το συνεχίσω για να πάρω απλά το πτυχίο μου, κάτι στο οποίο συμφωνώ και εγώ ΟΜΩΣ είναι πιο σημαντικό να πάρω ένα πτυχίο με το οποίο δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ ποτέ (δεν θα δώσω καν πιστοποίηση) απο το να είμαι καλά ψυχολογικά;

Πριν ξεκινήσει η πρακτική έκανα τόσα πολλά πράγματα που με χαροποιούσαν και με γέμιζαν, τώρα δεν έχω όρεξη για τίποτα. Επιπλέον, θα πρέπει να δίνω κάθε μήνα 40 ευρώ για την πρακτική και σκέφτομαι, αξίζει να τα δίνω για κάτι που δεν θέλω; Να ήταν δωρεάν εντάξει θα πήγαινα για το πτυχίο, τώρα αξίζει; Να σημειωθεί επίσης εδώ οτι ξέρω τι θέλω να σπουδάσω και τον Σεπτέμβρη θα φύγω Θεσσαλονίκη για να σπουδάσω εκεί στο ΑΠΘ. Επίσης θα ήθελα πολύ να μάθω και 2η ξένη γλώσσα πέρα απο τα αγγλικά, καθώς και θα μπορούσα να κάνω κάτι στα αγγλικά ή το πτυχίο ECDL που έχω αν ποτέ τα χρειαστώ. Δηλαδή το πτυχίο του ΙΕΚ δεν θα ήταν καν η επιλογή μου αν χρειαζόμουν ποτέ δουλειά, θα κοίταγα όλα τα άλλα και αυτά τα 40 ευρώ σκέφτομαι οτι θα μπορούσαν να πάνε σε κάτι ναι μεν χρήσιμο, αλλά που να με γεμίζει κιόλας.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και περιμένω να ακούσω την γνώμη σας, αναλογιζόμενοι και την ψυχική πίεση και το άγχος που νιώθω αλλά και το οτι ξέρω τι θέλω και αν παρατήσω την πρακτική, δεν θα το κάνω γιατί απλά βαριέμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν αυτά που γράφεις τα έγραφες όταν βρισκόσουν σε άλλη χρονική περίοδο των σπουδών σου (πχ στο τέλος του 1ου έτους), θα σου πρότεινα να μην χάνεις άδικα τον καιρό σου και να τα παρατήσεις. Δεδομένου όμως ότι έχεις φτάσει στο τέλος, πιστεύω πώς είναι κρίμα να μην πάρεις το πτυχίο σου ακόμα και αν, όπως λες, δεν το χρησιμοποιήσεις ποτέ. Ποτέ μην λες ποτέ! ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙΣ! Μάθε τέχνη κι άστηνε και αν πεινάσεις πιάστηνε που λέει ο λαός. Μπορεί να έρθει μια στιγμή στη ζωή σου που θα σου δώσει ψωμί να φας! Εξάλλου νομίζω ότι αφού έχεις αποφασίσει τα επόμενα βήματά σου που θα σε οδηγήσουν σ΄αυτό που θέλεις πραγματικά και σε κάνουν χαρούμενη μπορείς άνετα να πάρεις κουράγιο και να κάνεις υπομονή για 5 μήνες που απομένουν. Για την ξένη γλώσσα και το ECDL θα έχεις χρόνο να τα κάνεις όταν θα είσαι στη Θεσσαλονίκη, αρκεί να το θες. Δεν σε πιέζει κανένας, χρόνος υπάρχει! Τώρα για το ότι έχεις πέσει τόσο πολύ ψυχολογικά για μια περιορισμένου χρόνου πρακτική και με όλο το μέλλον να σε περιμένει, προσωπικά το θεωρώ υπερβολικό! Εντάξει βρε κορίτσι μου, δεν σε μαστιγώνουν κιόλας! Πάρτο λίγο αλλιώς και θα δεις πως όλα θα γίνουν! Από σένα εξαρτάται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στην ζωή σου γενικά θα πιεστείς και θα κάνεις πράγματα που δεν σου αρέσουν ή σου αρέσουν λιγότερο από όσο περίμενες. Αυτό δεν είναι απαραίτητα λόγος για να τα παρατάς. Αφού σου έμειναν 5 μήνες για το πτυχίο, ζορίσου και πάρτο. Τώρα λες δεν θα σου χρησιμεύσει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις για το μέλλον. Συν ότι πετάς 2 χρόνια της ζωής σου από το παράθυρο για 5 μήνες πίεσης. (Εντάξει αυτή την καραμέλα με την ψυχική υγεία επειδή πιεζόμαστε λίγο κάποτε πρέπει να την σταματήσουμε. Αυτό που περνάς λέγεται ενηλικίωση, την βιώνουμε όλοι μας αρέσει δεν μας αρέσει, και αλίμονο αν κλονιζόταν η ψυχική μας υγεία επειδή 5 μήνες θα πηγαίνουμε στη "δουλειά").

Το ότι από Σεπτέμβρη θα είσαι στο ΑΠΘ (αλήθεια, πώς και τόση σιγουριά; Τώρα είναι Οκτώβρης του '18), είναι τελείως άσχετο με αυτό που ρωτάς.
Γενικά αν θέλεις επιβεβαίωση ότι κάνεις καλά που ετοιμάζεσαι να τα παρατήσεις στο παραπέντε, για μένα όχι, θα κάνεις μεγάλη μαλακία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellasm

Νεοφερμένος

Η stellasm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στην ζωή σου γενικά θα πιεστείς και θα κάνεις πράγματα που δεν σου αρέσουν ή σου αρέσουν λιγότερο από όσο περίμενες. Αυτό δεν είναι απαραίτητα λόγος για να τα παρατάς. Αφού σου έμειναν 5 μήνες για το πτυχίο, ζορίσου και πάρτο. Τώρα λες δεν θα σου χρησιμεύσει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις για το μέλλον. Συν ότι πετάς 2 χρόνια της ζωής σου από το παράθυρο για 5 μήνες πίεσης. (Εντάξει αυτή την καραμέλα με την ψυχική υγεία επειδή πιεζόμαστε λίγο κάποτε πρέπει να την σταματήσουμε. Αυτό που περνάς λέγεται ενηλικίωση, την βιώνουμε όλοι μας αρέσει δεν μας αρέσει, και αλίμονο αν κλονιζόταν η ψυχική μας υγεία επειδή 5 μήνες θα πηγαίνουμε στη "δουλειά").

Το ότι από Σεπτέμβρη θα είσαι στο ΑΠΘ (αλήθεια, πώς και τόση σιγουριά; Τώρα είναι Οκτώβρης του '18), είναι τελείως άσχετο με αυτό που ρωτάς.
Γενικά αν θέλεις επιβεβαίωση ότι κάνεις καλά που ετοιμάζεσαι να τα παρατήσεις στο παραπέντε, για μένα όχι, θα κάνεις μεγάλη μαλακία.

Ευχαριστώ για το σχόλιο σου! Απο την μια συμφωνώ γιατί και εγώ θα ήθελα να πάρω το πτυχίο μου. Σαφώς ξέρω οτι στην ζωή μου θα πιεστώ και θα τύχει να κάνω και πράγματα που δεν μου αρέσουν. Βέβαια αυτό για την ψυχική υγεία δεν το θεωρώ καραμέλα, ούτε και θα κλονιστεί για 5 μήνες εννοείται, όμως ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Απλώς εγώ το σκέφτηκα και με την λογική οτι ναι θα τύχουν τέτοιες φάσεις στην ζωή μου αλλά σε κάποιες αν μπορώ να κάνω κάτι για να είμαι καλύτερα, γιατί να μην το κάνω; Βέβαια έχεις δίκιο οτι ακόμα και αν δεν ασχοληθώ ποτέ, θα ήταν καλό να έχω το πτυχίο. Θα το σκεφτώ καλά. Ευχαριστώ και πάλι.

Γεια σου Λένω! Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες να το δω λίγο αλλιώς, το προσπαθώ και εγώ! Τώρα το οτι έχω πέσει τόσο ψυχολογικά είναι επειδή γενικότερα είμαι άνθρωπος που δεν μπορώ καθόλου να κάθομαι σε κάτι που δεν μου αρέσει, αν και το έχω κάνει πολλές φορές. Ίσως είναι και υπερβολικό αλλά ο κάθε άνθρωπος αντιδράει διαφορετικά πιστεύω και είναι και άλλα πράγματα που δεν είναι της παρούσης. Εννοείται βέβαια πως μπορώ να κάνω 6 μήνες υπομονή... ευχαριστώ για την απάντηση σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σου Λένω! Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες να το δω λίγο αλλιώς, το προσπαθώ και εγώ! Τώρα το οτι έχω πέσει τόσο ψυχολογικά είναι επειδή γενικότερα είμαι άνθρωπος που δεν μπορώ καθόλου να κάθομαι σε κάτι που δεν μου αρέσει, αν και το έχω κάνει πολλές φορές. Ίσως είναι και υπερβολικό αλλά ο κάθε άνθρωπος αντιδράει διαφορετικά πιστεύω και είναι και άλλα πράγματα που δεν είναι της παρούσης. Εννοείται βέβαια πως μπορώ να κάνω 6 μήνες υπομονή... ευχαριστώ για την απάντηση σου!


Παρακαλώ! Να είσαι καλά! Χαίρομαι που αποφάσισες να το σκεφτείς καλύτερα!΄Ισως "τα άλλα πράγματα" που αναφέρεις να σε έχουν επιβαρύνει και την πληρώνει η καημένη η πρακτική! Θα σου πω κάτι που μπορεί τώρα να μην το πιστεύεις αλλά πίστεψέ με έτσι θα γίνει.΄Οταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου εσύ η ίδια θα είσαι πολύ ικανοποιημένη που το ολοκλήρωσες! Αυτό που τώρα σε κάνει να δυσανασχετείς, στο τέλος θα σε κάνει να χαρείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top