Athens Pride

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λέω.Δεν είπα για τους ομοφιλοφιλους.Ειπα για αυτούς που πάνε στο pride τύπου Jason αντιγονη.Υπαρχουν ομοφιλοφιλοι επιτυχημένοι π.χ Tim Cook.Αυτο όμως που γίνεται στο Σύνταγμα είναι ένα μάτσο από αποτυχημένους που θέλουν να τραβήξουν την προσοχή τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λέω.Δεν είπα για τους ομοφιλοφιλους.Ειπα για αυτούς που πάνε στο pride τύπου Jason αντιγονη.Υπαρχουν ομοφιλοφιλοι επιτυχημένοι π.χ Tim Cook.Αυτο όμως που γίνεται στο Σύνταγμα είναι ένα μάτσο από αποτυχημένους που θέλουν να τραβήξουν την προσοχή τίποτα άλλο.

Δεν έχει νόημα να συζητήσουμε άλλο για αυτό το θέμα, δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Θα ήθελα να δω όλους εσάς τους άνετους αν το παιδί σας αύριο είναι έτσι.Θα είστε τόσο άνετοι;δεν το νομίζω.
αν και δεν έχω την επιθυμία να αποκτήσω παιδιά, εάν γνωρίζω πως το παιδί μου είναι ευτυχισμένο με αυτό που κάνει, νιώθει ότι επιτελεί κάποιο σκοπό και πως ολοκληρώνεται δε θα είχα κάποιο πρόβλημα. Όπως προείπα το Jason-Αντιγόνη προσπαθεί να περάσει κάποιες ιδέες, στην καθημερινότητά του δεν είναι τόσο "επιβλητικό". Μη μένεις μόνο στην εικόνα, υπάρχουν πολλά περισσότερα πίσω από αυτήν (είτε θετικά είτε αρνητικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Εγώ καταλαβαίνω τί θέλει να πει ο Φώτης αλλά το εκφράζει με υπερβολικό τρόπο αν και πολύ καλύτερο από άλλες φορές. Αν το παιδί μου, άσχετα με τον σεξουαλικό του προσανατολισμό, είχε μια συμπεριφορά με την οποία προσπαθούσε να τραβήξει την προσοχή, είτε ντυνόταν περίεργα είτε έβαφε τα μαλλιά του περίεργο χρώμα είτε τρυπούσε το σώμα του είτε έκανε παντού τατουάζ μια ανησυχία θα την είχα και θα πίστευα ότι θέλει να εκφράσει κάποιο παράπονο ή θυμό. Μόνο για αυτό το λόγο θα με πείραζε και θα κινητοποιούμουν. Σίγουρα η υπερβολή στο κάθε τί δεν είναι καλή αλλά επιζήμια συνήθως. Καλό θα ήταν pride να μείνει στη μνήμη ως μια εκδήλωση με σοβαρούς ανθρώπους που διεκδικούν την αποδοχή και το σεβασμό και όχι καρναβάλι. Παρ'όλα αυτά εγώ καταλαβαίνω γιατί το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παιδιά θα διαλέγατε έναν καθηγητή να κάνει ιδιαίτερο στο παιδί σας με εαυτή την αμφίεση;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Άκικο προφανώς και δεν νομίζω αυτός να κυκλοφορεί καθημερινά έτσι στην δουλειά του και στις υπόλοιπες εκφάνσεις της ζωής του. Προφανώς για εσένα μπορεί να σου φαινόταν ακραία και εγώ θεωρώ ότι μερικοί κάνουν ακραίες και προκλητικές εμφανίσεις, αλλά τις κάνουν στο πλαίσιο του pride event. Δεν θεωρώ ότι επειδή πχ όμως έχει κάποια προκλητική εκδήλωση ίσως περισσότερη από ό,τι θα έπρεπε, αυτός ο άνθρωπος δεν θα ήταν ιδανικός για καθηγητής. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Δεν σου λέω ότι συμφωνώ με τα ακραία αλλά μην συγχέουμε καταστάσεις. Κατάλαβες πως το λέω, μπορεί και να κάνω και λάθος όμως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Φώτη, επηρεάζει τόσο πολύ το είναι σου που φοράει φόρεμα; άσε τον άνθρωπο να κάνει ό,τι τον ευχαριστεί. Νόμιμος είναι στο κάτω κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosM

Νεοφερμένος

Ο GiorgosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
την μια λεει να σεβομαστε τα δικαιωματα των ανθρωπων και την αλλη δεν σεβεται τα ιερα καποιον ανθρωπων.Αν θες σεβασμο κερδισε τον.Οπως τον βολευει λεει και πραττει.Εγω δεν εχω θεμα τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του, ουτε και οι υπολοιποι πρεπει να εχουν.Αλλιως ειμαστε ακραιοι και μισσαλοδοξοι.Εμενα με ενδιαφερει να εχουν καλη συμπεριφορα απεναντι στα ατομα και την κοινωνια.Αυτα που κανουν ειναι απλως για τα καρναβαλια.Δεν προκειται να κερδισουν τιποτα.Χειροτερα το κανουν.Ουτε εγω θα ειχα θεμα αν ο γιος μου αισθανονταν γυναικα,αλλα θα ειχα θεμα αν συμμετειχε σε τετοιες εκδηλωσεις.Αμα θεωρεις κατι νορμαλ,δεν χρειαζεται να το δειχνεις,ουτε να καταστρατηγεις τα δικαιωματα αλλων ανθρωπων για τα δικα σου.

«Την ημέρα του Gay Pride μου ζήτησαν από ραδιοφωνικό σταθμό να μιλήσω, αλλά τους είπα ότι δεν συμφωνώ. Δεν είμαι περήφανος που είμαι ομοφυλόφιλος.Κανείς δεν μπορεί να είναι περήφανος για το τι κάνει στο κρεβάτι του. Είναι σαν να λες »είμαι περήφανος που έχω αυτιά».Δεν μπορείς να είσαι περήφανος επειδή είσαι θηλαστικό ή επειδή έχεις δύο αυτιά. Περήφανος μπορείς να είσαι για χίλια δύο άλλα πράγματα. Θα μου άρεσε να νιώθω περήφανος για τον εαυτό μου για κάποια ανθρώπινα χαρακτηριστικά μου. Δεν νιώθω περήφανος που είμαι gay, ούτε εσύ πρέπει να νιώθεις περήφανος που είσαι straight. Να είσαι περήφανος επειδή είσαι τίμιος, καλός άνθρωπος, ή καλός πατέρας»

-Χρηστος Σιμαρδανης(απο το περσινο gay pride)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Δεδομένων της επικαιρότητας και του γεγονότος ότι όλοι ως μέλη της κοινότητας επιθυμούμε να γίνεται υγιής διάλογος, αφαιρέθηκαν ορισμένα μηνύματα που δυσχεραίνουν τη συζήτηση. Ας συζητήσουμε κρατώντας τα προσχήματα, είτε υποστηρίζουμε, είτε όχι το φεστιβάλ υπερηφάνειας και τους συμμετέχοντες σε αυτό. Δεν έχει νόημα ο διάλογος να παίρνει μορφή στιχομυθίας και διελκυστίνδας ανάμεσα σε δύο διαρκώς αντιμαχόμενες πλευρές. Ο καθένας οφείλει με σεβασμό και με ανοιχτό μυαλό να εκφράζει την γνώμη του επί του θέματος, είτε τον βρίσκει σύμφωνο, είτε όχι. Μηνύματα που στόχο έχουν την πόλωση, εκφράζουν ρατσιστικές απόψεις και αποτελούν ρητορική μίσους θα διαγράφονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sonic

Νεοφερμένος

Ο Sonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιδιά θα διαλέγατε έναν καθηγητή να κάνει ιδιαίτερο στο παιδί σας με εαυτή την αμφίεση;


Είχαμε και χειρότερους καθηγητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosM

Νεοφερμένος

Ο GiorgosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το αστείο είναι ότι συνήθως σε κάτι τέτοια θέματα όσοι το παίζουν βαρβατάντρες και κράζουν μια εκδήλωση στην οποία δεν πατάνε, απλά για να λένε ως κατίνες, συνήθως είναι κρυφοί. Δεν είμαι εναντίον απλά μου τη δίνουν οι κάτωνες οι τιμητές του πληκτρολογίου της ηθικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει. Αλλά καλό θα ήταν να μην ξεφεύγουμε σε έξαρση .παν μέτρον άριστον.
Και επειδή ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει θα πρέπει να γίνεται και από τις 2 πλευρές οι προτιμήσεις σεβαστές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kiris

Νεοφερμένος

Ο Kiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν είμαι εναντίον στο να κάνει ο καθε ένας ότι θέλει , αρκεί να μην το φτάνει στα άκρα και να προκαλεί. Συγκεκριμένα το Athens Pride, κανει και τα δυο τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει. Αλλά καλό θα ήταν να μην ξεφεύγουμε σε έξαρση .παν μέτρον άριστον.
Και επειδή ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει θα πρέπει να γίνεται και από τις 2 πλευρές οι προτιμήσεις σεβαστές .

Πώς ΔΕΝ γίνονται σεβαστές οι προτιμήσεις προς τη μεριά των στρέιτ; (υποθέτοντας ότι αυτή είναι η διάκριση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
ενω οι στρατιωτικες παρελασεις προσφερουν πολλα και ειναι σοβαρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Η αφετηρία του gay pride είναι μία επέτειος μνήμης απέναντι σ' ένα περιστατικό που συνέβη στη Νέα Υόρκη στις 28 Ιουνίου 1969. Τότε, στο gay bar Stonewall Inn, υπήρξε εισβολή από βαριά οπλισμένους άνδρες των ειδικών δυνάμεων, με πρόφαση την παράνομη πώληση οινοπνεύματος, σε μια σειρά αλλεπάλληλων επιδρομών σε ανάλογα μπαρ της περιοχής κι ενώ η γενική παρενόχληση των ομοφυλόφιλων και Τρανς ατόμων είχαν καταντήσει ρουτίνα.
(wikipedia γιατι βαριομουν να το γραψω με δικα μου λογια)
τελως παντων θελω να καταληξω στο ποσοι απο αυτους που πανε εχουν ιδεα πως, γιατι ξεκινησε το pride και τον σκοπο του και οχι για να κανουν το show τους ας αρχισουμε απο εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η άποψη μου είναι πως το Gay ''Pride'' είναι ένα τσίρκο που σε καμία περίπτωση δεν πετυχαίνει τον στόχο της αποδοχής από το κοινωνικό σύνολο και την καταπολέμηση διακρίσεων εις βάρος τους.Αμφιβάλλω βέβαια πως αυτός είναι ο στόχος των παρελάσεων.Μάλλον γίνεται για να φανεί πόσο ξεχωριστοί είναι οι gay,trans whatever...
Καταφέρνουν λοιπόν τέτοιου είδους γραφικές παρελάσεις το αντίθετο από αυτό που επιδιώκουν.Να διαιωνίζουν στερεότυπα προκαλώντας χωρίς κανένα λόγο. Όπως πάντα δυστυχώς είναι πιο εύκολο να διοργανωθεί ένα πάρτυ παρά να γίνει μια συζήτηση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν διάφορες κοινότητες σε τομείς της καθημερινής ζωής.
Μέχρι τότε χαβαλές με τις φτερούδες που ξεφαντώνουν στο Σύνταγμα και άσε τους να φωνάζουν για ρατσισμό.Πολύ εύστοχη η τοποθέτηση του Σιμαρδάνη btw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Το είχα ξεχάσει ότι μεταφέρθηκε για Σεπτέμβρη και ξεχάστηκα να πάω φέτος. :/:
Ήταν πριν λίγες μέρες :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top