ΣΤΥΑ

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ok thanks, μ έκανε εντύπωση π μόνο η ΣΤΥΑ είναι στο 4ο πεδίο ενώ σχεδόν όλες οι άλλες ήταν 2ο-4ο πεδίο,κρίμα πάντως γιατί είχα μια ελπίδα άμα ήταν μόνο τεχνολογικη καθώς οι περισσότεροι στην τεχνολογική δεν έγραψαν καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μπορει να μου πει καποιος που ειναι μεσα στη σχολη ή εχει τελειώσει τις εμπειρίες του; Δηλαδη αν του αρεσει τλκ, ποσες ωρες δουλευει και τι κανει οταν δουλευει.
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zodiac1

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
αποφοιτησα απο την ΣΤΥΑ το 2011 με την ειδικοτητα του ελεγκτη αναχαιτισης και συγκεκριμενα με εξειδικευση σε πυργο ελεγχου αεροδρομιου!!!Οι εμπειριες απο την σχολη ειναι παρα πολυ καλες...!!!δενεσαι πραγματικα με τα ατομα που συναναστρεφεσαι και σε οτι γινοταν κακο ή καλο ημασταν παντα μαζι.Τα καψονια μπορω να πω οτι ηταν αρκετα,αλλα σιγουρα οσο περνουν τα χρονια μειωνονται.Το μονο που χρειαζεσαι ειναι να ξερεις να παιζεις θεατρο μεσα και ολα θα πανε μια χαρα.Οσο αφορα σαν μονιμος εξω τα πραγματα ειναι συγκεκριμενα...κανω την δουλεια μου οσο καλυτερα γινεται και επιστρεφω σπιτι μου.Σπανια θα δεις να υπαρχει στις σχεσεις μεταξυ αξιωματικων και υπαξιωματικων ριξη ακριβως γιατι ο καθενας κανει τη δουλεια του και οι πρώτοι εξαρτωνται αμεσα απο τους δεύτερους σ'αυτο το κομματι.Οσο αφορα την δουλεια στο στρατωτικο αεροδρομιο που ειμαι οσοι κανουν δουλεια γραφειου συνηθως εργαζονται 5ημερο και τα σαββατοκυριακα μονο αν εχουν υπηρεσιες (δηλαδη γυρω στις 2-3 υπηρεσιες 24ωρες το μηνα και καμια υπηρεσια καθημερινη).Εγω προσωπικα εργαζομαι γυρω στις 15 μερες το μηνα,λογω του οτι κανω γυρω στις 6 υπηρεσιες 32ωρες και παιρνω 1-2 ρεπο την φορα.Αναλογα με την ειδικοτητα κ την εξειδικευση αυτα αλλαζουν...παντως καθε συναδελφος μου ΣΤΥΑΤΖΗΣ ασχολειται ακριβως με το αντικειμενο του και θεωρω πως δεν εχει καμια σχεση ειδικα με τους αποφοιτους απο ΣΜΥ ακομη και ΣΣΕ που ασχολουνται περισσοτερο με θεματα στρατου...Πιστευω οτι στο συνολο της επιλογη μου ηταν παραπανω απο σωστη οσο αναφορα την ΣΤΥΑ σαν σχολη και αργοτερα σαν επαγγελματικη καταρτιση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει κάποιος λίγα λόγια για την εκπαίδευση γενικά στη σχολή αυτή;
Όσοι σπουδάζουν εκεί μένουν μέσα στη σχολή;
Με την ολοκλήρωση της φοίτησης έχεις δουλειά κατευθείαν;
Επίσης, είμαι τεχνολογική και δεν έχω δώσει κανένα ειδικό μάθημα ούτε και αθλήματα. Μπορώ να περάσω στη σχολή αυτή αν συγκεντρώσω τα απαιτούμενα μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να μου πει κάποιος λίγα λόγια για την εκπαίδευση γενικά στη σχολή αυτή;
Όσοι σπουδάζουν εκεί μένουν μέσα στη σχολή;
Με την ολοκλήρωση της φοίτησης έχεις δουλειά κατευθείαν;
Επίσης, είμαι τεχνολογική και δεν έχω δώσει κανένα ειδικό μάθημα ούτε και αθλήματα. Μπορώ να περάσω στη σχολή αυτή αν συγκεντρώσω τα απαιτούμενα μόρια;

Είναι στρατιωτική σχολή, επομένως, για να εισαχθεί κανείς, πέρα από τα μαθήματα που θα πρέπει να εξεταστεί, θα πρέπει να διαγωνιστεί και στα αθλήματα. Τουλάχιστον, έτσι θυμάμαι εγώ. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Είναι στρατιωτική σχολή, επομένως, για να εισαχθεί κανείς, πέρα από τα μαθήματα που θα πρέπει να εξεταστεί, θα πρέπει να διαγωνιστεί και στα αθλήματα. Τουλάχιστον, έτσι θυμάμαι εγώ. :hmm:

Ναι, μάλλον έχεις δίκιο. Και λογικά θα πρέπει να περάσει και από υγειονομικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ναι, μάλλον έχεις δίκιο. Και λογικά θα πρέπει να περάσει και από υγειονομικές εξετάσεις.

Πρέπει να έχεις δηλώσει το Φεβρουάριο οτι θες στρατιωτικές σχολές τώρα δεν νομίζω να μπορείς να πας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις δηλώσει το Φεβρουάριο οτι θες στρατιωτικές σχολές τώρα δεν νομίζω να μπορείς να πας

Όχι, αυτό δεν έχει να κάνει, μας είχε πει ο διευθυντής πως αυτό γίνεται ενδεικτικά για να δουν πόσοι περίπου ενδιαφέρονται για τέτοιες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Έχει λήξει η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών, δυστυχώς... Δες την προκήρυξη, ήταν μέχρι 15 Μαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Έχει λήξει η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών, δυστυχώς... Δες την προκήρυξη, ήταν μέχρι 15 Μαίου.

Α μάλιστα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Πάντως έτσι και αλλιώς μάλλον δεν θα περνούσα λόγω μυωπίας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
εξαιρετικη σχολη η στυα που αμεσα βγαζεις λεφτα ηθελα να παω αλλα τελευταια στιγμη δεν πηγα και με κερδισαν αλλα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Η βλακεία, ενδεχομένως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εξαιρετικη σχολη η στυα που αμεσα βγαζεις λεφτα ηθελα να παω αλλα τελευταια στιγμη δεν πηγα και με κερδισαν αλλα πραγματα.

Όπως η φυτική παραγωγή, η ιατρική, η γεωλογία και το πολυτεχνείο.
Now it makes sense.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Α μάλιστα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Πάντως έτσι και αλλιώς μάλλον δεν θα περνούσα λόγω μυωπίας :P

Καλυτερα που εχασες την προθεσμια. Μπορει και να περνουσες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Καλυτερα που εχασες την προθεσμια. Μπορει και να περνουσες :P
Γιατί καλύτερα; :P

Βασικά δεν είχα δώσει καν σημασία στις στρατιωτικές σχολές, απλά μετά από μια προσπάθεια πλύσης εγκεφάλου από τους συγγενείς είπα να ρίξω μια ματιά.
Τώρα που το σκέφτομαι όντως καλύτερα που έχασα την προθεσμία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γιατί καλύτερα; :P

Βασικά δεν είχα δώσει καν σημασία στις στρατιωτικές σχολές, απλά μετά από μια προσπάθεια πλύσης εγκεφάλου από τους συγγενείς είπα να ρίξω μια ματιά.
Τώρα που το σκέφτομαι όντως καλύτερα που έχασα την προθεσμία. :P

Γιατι καλυτερα;

Γιατι εκτος απο περιπτωσεις εξαιρετικης αναγκης, ειναι ηλιθιο ενας ανθρωπος 18 χρονων να δεσει τη ζωη του με το Ελληνικο Δημοσιο για σκαρτα €1,000/μηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γιατι καλυτερα;

Γιατι εκτος απο περιπτωσεις εξαιρετικης αναγκης, ειναι ηλιθιο ενας ανθρωπος 18 χρονων να δεσει τη ζωη του με το Ελληνικο Δημοσιο για σκαρτα €1,000/μηνα
Συμφωνώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Γιατι καλυτερα;

Γιατι εκτος απο περιπτωσεις εξαιρετικης αναγκης, ειναι ηλιθιο ενας ανθρωπος 18 χρονων να δεσει τη ζωη του με το Ελληνικο Δημοσιο για σκαρτα €1,000/μηνα

φίλε μπορείς να μου πεις μια δουλειά στην Ελλάδα του τώρα για κάποιον νέο που θα αμείβεται με παραπάνω από 1000€;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
φίλε μπορείς να μου πεις μια δουλειά στην Ελλάδα του τώρα για κάποιον νέο που θα αμείβεται με παραπάνω από 1000€;

Πρωτα απο ολα μιλας με τα σημερινα δεδομενα. Θα κανεις την ιδια δουλεια για 35 χρονια και ξερεις και ποσα λεφτα θα παιρνεις για αυτα τα χρονια (spoiler alert ενας υψηλοβαθμος αξιωματικος πχ Σμηναρχος που απο ΣΤΥΑ δεν φτανεις αν δεν κανω λαθος, παντρεμενος με 2 παιδια παιρνει σκαρτα €2,000). Βαζεις ταβανι στον εαυτο σου, εθελοντικα. Εγω δεν θα το εκανα ποτε. Δεν θα πεινασεις ποτε, δεν θα εισαι και ανετος ποτε.

Επισης στρατιωτικος σημαινει μη σταθερη κατοικια. Αν τη βρισκει καποιος να μετακομιζει καθε 2-3 χρονια επειδη εκει πηρε μεταθεση, με γεια του με χαρα του. Κι αν στα 25 σου σου πουν πηγαινε απο Αθηνα Λαρισα ή Χανια στα παπαρια σου, νεος ανθρωπος εισαι. Οταν ομως εισαι 45 χρονων και εχεις και δυο τρια πιτσιρικια να περιμενουν να τα ταϊσεις, δεν ειναι τοσο ευκολο. Ξερω στρατιωτικο που παραιτηθηκε και ωθηθηκε στην προωρη και κουτσουρεμενη συνταξη επειδη δεν μπορουσε να παει σε Νησι λογω οικογενειακων υποχρεωσεων.

Τωρα αν παλι σ αρεσει το επαγγελμα του υπαξιωματικου, τι να σου πω, πηγαινε. Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του. Πριν δηλωσεις ΣΤΥΑ ομως, πηγαινε και ρωτα καποιον που να ειναι υπαξιωματικος (οχι να τελειωσε τωρα, να εχει χρονια στην πλατη του), ρωτα τον για την καθημερινοτητα του, για το αν εχει οικονομικη ανεση, για το εργασιακο του περιβαλλον.

ΥΓ. Ειμαι απο οικογενεια αξιωματικου και ξερω καποια εκ των εσω. Και λογω της δουλειας του πατερα μου εχω γνωρισει και αρκετες ακομα οικογενειες κι απο τα τρια σωματα. Το μονο που σου λεω ειναι οτι ο πατερας μου εχοντας ζησει τα καλα χρονια των ενοπλων δυναμεων και εχοντας μεγαλο βαθμο πλεον, μου πε οτι αν ηταν 18 δεν προκειται να δηλωνε με τιποτα στρατιωτικη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα μιλας με τα σημερινα δεδομενα. Θα κανεις την ιδια δουλεια για 35 χρονια και ξερεις και ποσα λεφτα θα παιρνεις για αυτα τα χρονια (spoiler alert ενας υψηλοβαθμος αξιωματικος πχ Σμηναρχος που απο ΣΤΥΑ δεν φτανεις αν δεν κανω λαθος, παντρεμενος με 2 παιδια παιρνει σκαρτα €2,000). Βαζεις ταβανι στον εαυτο σου, εθελοντικα. Εγω δεν θα το εκανα ποτε. Δεν θα πεινασεις ποτε, δεν θα εισαι και ανετος ποτε.

Επισης στρατιωτικος σημαινει μη σταθερη κατοικια. Αν τη βρισκει καποιος να μετακομιζει καθε 2-3 χρονια επειδη εκει πηρε μεταθεση, με γεια του με χαρα του. Κι αν στα 25 σου σου πουν πηγαινε απο Αθηνα Λαρισα ή Χανια στα παπαρια σου, νεος ανθρωπος εισαι. Οταν ομως εισαι 45 χρονων και εχεις και δυο τρια πιτσιρικια να περιμενουν να τα ταϊσεις, δεν ειναι τοσο ευκολο. Ξερω στρατιωτικο που παραιτηθηκε και ωθηθηκε στην προωρη και κουτσουρεμενη συνταξη επειδη δεν μπορουσε να παει σε Νησι λογω οικογενειακων υποχρεωσεων.

Τωρα αν παλι σ αρεσει το επαγγελμα του υπαξιωματικου, τι να σου πω, πηγαινε. Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του. Πριν δηλωσεις ΣΤΥΑ ομως, πηγαινε και ρωτα καποιον που να ειναι υπαξιωματικος (οχι να τελειωσε τωρα, να εχει χρονια στην πλατη του), ρωτα τον για την καθημερινοτητα του, για το αν εχει οικονομικη ανεση, για το εργασιακο του περιβαλλον.

ΥΓ. Ειμαι απο οικογενεια αξιωματικου και ξερω καποια εκ των εσω. Και λογω της δουλειας του πατερα μου εχω γνωρισει και αρκετες ακομα οικογενειες κι απο τα τρια σωματα. Το μονο που σου λεω ειναι οτι ο πατερας μου εχοντας ζησει τα καλα χρονια των ενοπλων δυναμεων και εχοντας μεγαλο βαθμο πλεον, μου πε οτι αν ηταν 18 δεν προκειται να δηλωνε με τιποτα στρατιωτικη σχολη
Δεν αντιλέγω ,σωστά είναι αυτά που γραφείς.Δεν ενδιαφέρομαι για την στυα ή για αλλες στρ,σχολες.Απο το 2013 εχω περασει στην αστυφυλακων και περιμενω το φθινοπωρο την εισαγωγή μου.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακουγα απο τοτε απο αρκετους ΄΄μην πας θα περνεις 800€ /900€ ΄΄ ή΄΄κανε κατι αλλο ειναι λιγα τα λεφτα΄΄κτλ .Αυτα τα δυο χρονια οι διαθεσιμες εργασιες που εντοπισα ειχαν μισθο μεχρι 500+ € οποτε τα 900 /1000€ +ικα που προσφερει η στυα και η καθε΄΄στυα΄΄ ειναι αρκετα ικανοποιητικα .(παντα με τα τωρινα δεδομενα ,αν σε δεκα χρονια βελτιωθει η οικονομια και π.χ. φτασει ο μισθος σερβιτορου 1500€ αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top