Δίλημμα: Σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Σπουδές : Θα επιλέγατε να μείνετε στην Ελλάδα ή να φύγετε στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 116)
  • Θα έμενα

    Ψήφοι: 21 18.1%
  • Μάλλον θα έμενα

    Ψήφοι: 16 13.8%
  • Θα έφευγα

    Ψήφοι: 50 43.1%
  • Μάλλον θα έφευγα

    Ψήφοι: 19 16.4%
  • Αναποφάσιστος/Δεν το έχω σκεφτεί

    Ψήφοι: 10 8.6%

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
στο εξωτερικο εχει πολλες μετριες ή κακες σχολες...π.χ αγγλια...

δεν ειναι ολες imperial college

στην ελλαδα τα εσοδα μπορει να εχουν πεσει,αλλα ιδιως σε ερευνα βασιζονταν πολυ στα κοινοτικα κονδυλια...

για το κλιμα,ναι στην δυτικη ευρωπη το κλιμα ειναι χειροτερο...με εξαιρεση ισπανια και ιταλια,αλλα ποιος παει εκει..
βεβαιως ξεχναμε την αμερικη..στην μεν ανατολικη ακτη βλεπουμε τα ιδια(μιλαω για πανεπιστημια κυρους)στην δυτικη ομως τα πραγματα ειναι παρομοια με την ελλαδα απο αποψη κλιματος
υπαρχουν εκει πανεπιστημια κολοσσοι..π.χ berkeley,stanford και βεβαια το περιφημο caltech

βεβαιως για να σε δεχτουν εχεις πιθανοτητες περισσοτερες για διδακτορικο και αφου εχεις αριστευσει και εχεις και καποια αλλα προαπαιτουμενα
πολυ δυσκολη η εισοδος σε αυτα τα πανεπιστημια

επιστρεφοντας στην ελληνικη πραγματικοτητα το προβλημα ειναι διττο...αφενος οι παμπολλες σχολες,με αποτελεσμα τα λιγα φραγκα να μην επαρκουν,αλλα να γινεται και το σωσε στην αγορα,αφετερου μια οικονομια που δεν μπορει να απορροφησει ολους τους αποφοιτους...

γι αυτο και κατα καποιο τροπο η επιλογη σχολης για τους περισσοτερους,οσους δηλαδη εχουν στην σκεψη τους την οικονομικη ανεξαρτησια ηταν μιας μορφης συνοικεσιο ή απλα μια καταληξη λογω αποτυχιας..μεχρι προσφατα πριν καταρρευσει η οικονομια και παρει σβαρνα και τις σχολες αυτες επελεγαν π.χ πολιτικων μηχανικων κ.λπ

λιγοι συγκριτικα ηταν οι οικονομικα εχοντες ανεση ή οι τολμηροι που επελεγαν βασει ενδιαφεροντων.

βεβαιως καποιες σχολες συνεχιζουν να εχουν κυρος για τον μεσο ελληνα,π.χ ιατρικη,νομικη...με αποτελεσμα παρολο τον χαμο που γινεται και σε αυτους τους κλαδους να μην ειναι λιγοι που τις επιλεγουν

στο μελλον βεβαια ποτε δεν ξερουμε τι θα συμβει...
απο αυτην την αποψη τα σοσιαλιστικα καθεστωτα ειχαν ενα αβανταζ,δεν ηταν οι σχολες ινστιτουτα επαγγελματικης καταρτισης,αλλα κεντρα εκπαιδευσης και ερευνας,μαθησης...δεν υπηρχε ολη αυτη η αλλοτριωση και το κυνηγι επιβιωσης που παρασερνει σχεδον καθε πτυχη της καθημερινοτητας και μεταμορφωνει ακομα και ψυχικα τον ανθρωπο

θαυμαζω τους νεαρους,που κυνηγανε τα ονειρα τους(λιγοτερο οσους ειναι εξασφαλισμενοι και παιρνουν χαμηλο ρισκο)
για να επανελθω
τα παλια τα χρονια που δεν ειχαμε το δικτυο,ακομα και αν αριστευαμε στις πολυ δυσκολες τοτε πανελληνιες δεν γνωριζαμε πολλα για το πως και το τι για να γινουμε δεκτοι στο εξωτερικο για προπτυχιακες..συνηθως για διδακτορικο και αμα..και εκει λιγες σκεψεις υπηρχαν

το δικτυο ειναι μεγαλο βοηθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για να λέμε κάποια πράγματα με το όνομά τους, το Ην.Βασίλειο ένα Cambridge και μια Οxford έχει που δεν έχουν supermarketoποιηθεί. Η χώρα μας δεν έχει να ζηλέψει επιστημονικά και ακαδημαϊκά σε κάτι από ένα μέσο Πανεπιστήμιο του Ην.Βασιλείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εχει και μερικα αλλα...αλλα εχει και πολλη σαβουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Αν δεν πας να σπουδάσεις σε μία μεγάλη πόλη -ή ονομαστή για το πανεπιστήμιό της, δε νομίζω ότι αξίζει να πας σε μια μικρότερη, κι ας είναι φτηνότερη. Το ίδιο κύρος έχει ένα πανεπιστήμιο στο Παρίσι με ένα πανεπιστήμιο στη Λιλ, ας πούμε;;



μα τι λες τώρα??? τι είναι αυτά που λές???
τα καλύτερα πανεπιστήμια δεν βρίσκονται στις πρωτεύουσες αν πιάσεις μια μια τις χωρες ούτε τις μέεγάλες πόλεις.


Ο καθείς μπορεί να σπουδάσει σε σπουδαίο πανεπιστήμιο αν έχει καλούς βαθμούς στο σχολείο ή αριστεύσει σε foundation ή δώσει IB.


Προσέχτε τι γράφετε λίγο. Φυσικά το πανεπιστήμιο της λιλ είναι καλύτερο από πανπιστήμια παρισιού και αυτό με τη σειρά του είναι χειρότεο από άλλα επαρχιακά γαλλικά πανεπιστήμια!

Για να λέμε κάποια πράγματα με το όνομά τους, το Ην.Βασίλειο ένα Cambridge και μια Οxford έχει που δεν έχουν supermarketoποιηθεί. Η χώρα μας δεν έχει να ζηλέψει επιστημονικά και ακαδημαϊκά σε κάτι από ένα μέσο Πανεπιστήμιο του Ην.Βασιλείου.


Αρχίσαμε πάλι τα ψώνια αγαπητέ φίλε.
Τα σουπερ μαρκετ της Αγγλίας είναι πολύ καλύτερα από τις υπαίθριες λαικές αγορές της Ελλάδος.


για να μιλήσω με όρους σου

Σιγουρα το εξωτερικο δν ειναι ο επιγειος παραδεισος αλλα κατα την αποψη μου ειναι πολυ καλυτερα απο την Ελλαδα, και για σπουδες αλλα κυριως εργασιακα. Το καθε πανεπιστημιο εχει αμεση συνδεση με την οικονομια της περιοχης του, οι εταιρειες κανουν scouting μεσα στα πανεπιστημια για τους επομενους που θα τις στελεχωσουν. Με ενα bachelor μπορεις να εχεις μια καλη δουλεια που θα βγαζεις ανετα τα προς το ζην και οσο παει ο καιρος οι απολαβες σου θα αυξανονται. Για μηχανικους παραδειγμσ, ενας μεσος μισθος στην βορεια ευρωπη ειναι το λιγοτερο €30,000. Χρηματα με τα οποια περνας πολυ ανετα. Σαν ποιοτητα ζωης, εγω προτιμω εξω εχοντας ζησει περιπου 3 χρονια εκτος Ελλαδας. Σιγουρα δεν υπαρχει τοσο εντονη νυχτερινη ζωη (εκτος αν πατε Λονδινο ή Βερολινο) ουτε υπαρχουν εκατομμυρια καφετεριες. Εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει...

Ο καιρος κατα την αποψη μου ειναι ευκολο να τον συνηθισεις και θα δειτε οτι ειναι καλυτερα, οταν κανεις τις δουλειες σου, ειναι Ιουνιος και δεν εχει 40 βαθμους αλλα 20-25 ή εχει φτασει Οκτωβρης και δν ειναι κατακαλοκαιρο αλλα κανονικα φθινοπωρο. Ο χειμωνας ειναι λιγο πιο ζορικος, οι μερες μικρες και συχνα εχει χιονι. Για την καθημερινη ζωη βολευει πιο πολυ το κρυο κλιμα, αλλωστε τις διακοπες στην Ελλαδα δν τις χανεις.

Ως προς κοστος, ενας φοιτητης στη Γερμανια θελει αναλογα και την περιοχη (πχ Μοναχο ειναι πιο ακριβα) απο 700-900€ για να καλυπτει τα εξοδα του και μερικες φορες σε αυτα συμπεριλαμβανεται και κοστος συντηρησης αυτοκινητου. Χρηματα που σιγουρα δν ειναι απαγορευτικα. Ενας γνωστος μου που πηρε πρωτο πτυχιο ΑΠΘ και μετα συνεχισε Γλασκωβη μου ειπε οτι στη Θεσσαλονικη του εβγαινε πιο ακριβα. Η Αμερικη με τα δυσθεωρητα διδακτρα ειναι αλλη ιστορια σαφως, θελει χρηματα που για μια μεση οικογενεια ειναι απαγορευτικα κατα την αποψη μου.


Άψογος !!


μια μικρή μονάχα ένσταση έχω στη νυχτερινή διασκέδαση. Θα βρεις και στη επαρχία της Αγγλίας και της Γερμανίας καλή και ποιοτική νυχτερινή ζωή.
Επίσης λίγο στις τιμες, αν δεν το ζεις μόνο σου καλό είναι να μην μεταφερεις. 900 ευρω στη γερμανια αλλά 900 λιρες στην αγγία ξεπερνάμε τα 1100 ευρω.


κατά τ' άλλα είσαι σωστός! Και λίγα λεφτα λές για τους μηχανικούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Άψογος !!


μια μικρή μονάχα ένσταση έχω στη νυχτερινή διασκέδαση. Θα βρεις και στη επαρχία της Αγγλίας και της Γερμανίας καλή και ποιοτική νυχτερινή ζωή.
Επίσης λίγο στις τιμες, αν δεν το ζεις μόνο σου καλό είναι να μην μεταφερεις. 900 ευρω στη γερμανια αλλά 900 λιρες στην αγγία ξεπερνάμε τα 1100 ευρω.


κατά τ' άλλα είσαι σωστός! Και λίγα λεφτα λές για τους μηχανικούς...
Απο Γερμανια ξερω καποια πραγματα, επειδη εχω ζησει και σκεφτομαι να ξαναφυγω συντομα. Τωρα UK φανταζομαι ειναι λιγο πιο ακριβη η ζωη απο Γερμανια και παντα εξαρταται που μενεις Γερμανια, αλλες τιμες εχει το Μοναχο αλλες το Εσσεν. Για οσους ενδιαφερονται για Γερμανια υπαρχει και site με κοστος ζωης για φοιτητες και συγκριση μεταξυ πολεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αρχίσαμε πάλι τα ψώνια αγαπητέ φίλε.
Τα σουπερ μαρκετ της Αγγλίας είναι πολύ καλύτερα από τις υπαίθριες λαικές αγορές της Ελλάδος.

Θεωρώ ότι γενικεύεις. Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι σε οποιαδήποτε χώρα του πλανήτη όλοι οι θεσμοί λειτουργούν άψογα. Σε κάθε χώρα υπάρχουν θετικά και αρνητικά σημεία. Λόγω σπουδών, μπορώ να έχω άποψη τι διδάσκουν, πως το διδάσκουν και τι δεν διδάσκουν στο εξωτερικό. Ναι, τα Ελληνικά Πανεπιστήμια σε ακαδημαϊκό επίπεδο δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, αλλά η Αγγλία είναι η χώρα του "marketing" και στο χέσιμο! Έχει ιδιωτικοποιήσει τα πάντα: τους Δημόσιους Οργανισμούς όχι ως Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου αλλά ως μαγαζιά, επιχειρήσεις τα οποία πουλάνε το προϊόν τους, ανά είδος με έναν "κωδικό συσκευασίας". Ό,τι πληρώσεις θα σου δώσουν. Πληρώνεις τον κωδικό Γεωλογία, θα σου μάθουν Γεωλογία. Πληρώνεις τον κωδικό Γεωλογία και Γυμναστική, θα σου μάθουν και Γυμναστική. Τίποτα παραπέρα. Ότι λέει το πλαίσιο λειτουργίας και ο κωδικός. Πτυχία συμπιεσμένα και προσαρμοσμένα μόνο για δουλειά. Αυτό για μένα δεν είναι παιδεία. Αν σκεφτούμε τι ζητάει η αγορά μόνο, θα πρέπει σε κάθε Τμήμα να διδάσκουν ελάχιστα μαθήματα ενώ αρκετές επιστήμες θα έπρεπε να μην διδάσκονται λόγω της μη συνάφειάς τους με την αγορά. Τι είδους Πανεπιστήμιο είναι αυτό που αντί να συμβάλλει στην παιδεία, κάνει business μέσω της τσέπης του ενδιαφερόμενου;

Για να σε προλάβω, ούτε παιδεία για μένα σημαίνει η κομματικοποίηση των Πανεπιστημίων. Υπάρχει ένα υγιές κομμάτι που νομίζω ότι δεν προσφέρεται σε μικρά ή μέτρια, ευπρόσιτα Πανεπιστήμια στον πολύ κόσμο. Αν μιλήσουμε για το Πανεπιστήμιο του Cambridge ή το ΜΙΤ εκεί αλλάζουν πολλά πράγματα. Αυτά τα Πανεπιστήμια έχουν διαφορετική φιλοσοφία σπουδών και δεν στοχεύουν στην πελατεία. Διατηρούν μια ποιότητα για εκλεκτούς (και με μεγάλα πορτοφόλια).

Επίσης το να αποκαλείς "ερημιτζίδικα" τα Ελληνικά Πανεπιστήμια «υπαίθριες λαικές αγορές» είναι σαν να ακυρώνεις την προσπάθεια πολλών συνειδητοποιημένων φοιτητών προ- και μετα- πτυχιακών σπουδών. Καλώς ή κακώς, δεν σπουδάζουμε όλοι στο εξωτερικό για x,y προσωπικούς λόγους, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορούμε. Όμως δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση, να μου εκμηδενίζεις το ακαδημαϊκό πλαίσιο της φοιτητικής μου πορείας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παραβλέπω τα "στραβά" της Ελληνικής κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Θεωρώ ότι γενικεύεις. Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι σε οποιαδήποτε χώρα του πλανήτη όλοι οι θεσμοί λειτουργούν άψογα. Σε κάθε χώρα υπάρχουν θετικά και αρνητικά σημεία. Λόγω σπουδών, μπορώ να έχω άποψη τι διδάσκουν, πως το διδάσκουν και τι δεν διδάσκουν στο εξωτερικό. Ναι, τα Ελληνικά Πανεπιστήμια σε ακαδημαϊκό επίπεδο δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, αλλά η Αγγλία είναι η χώρα του "marketing" και στο χέσιμο! Έχει ιδιωτικοποιήσει τα πάντα: τους Δημόσιους Οργανισμούς όχι ως Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου αλλά ως μαγαζιά, επιχειρήσεις τα οποία πουλάνε το προϊόν τους, ανά είδος με έναν "κωδικό συσκευασίας". Ό,τι πληρώσεις θα σου δώσουν. Πληρώνεις τον κωδικό Γεωλογία, θα σου μάθουν Γεωλογία. Πληρώνεις τον κωδικό Γεωλογία και Γυμναστική, θα σου μάθουν και Γυμναστική. Τίποτα παραπέρα. Ότι λέει το πλαίσιο λειτουργίας και ο κωδικός. Πτυχία συμπιεσμένα και προσαρμοσμένα μόνο για δουλειά. Αυτό για μένα δεν είναι παιδεία. Αν σκεφτούμε τι ζητάει η αγορά μόνο, θα πρέπει σε κάθε Τμήμα να διδάσκουν ελάχιστα μαθήματα ενώ αρκετές επιστήμες θα έπρεπε να μην διδάσκονται λόγω της μη συνάφειάς τους με την αγορά. Τι είδους Πανεπιστήμιο είναι αυτό που αντί να συμβάλλει στην παιδεία, κάνει business μέσω της τσέπης του ενδιαφερόμενου;

Για να σε προλάβω, ούτε παιδεία για μένα σημαίνει η κομματικοποίηση των Πανεπιστημίων. Υπάρχει ένα υγιές κομμάτι που νομίζω ότι δεν προσφέρεται σε μικρά ή μέτρια, ευπρόσιτα Πανεπιστήμια στον πολύ κόσμο. Αν μιλήσουμε για το Πανεπιστήμιο του Cambridge ή το ΜΙΤ εκεί αλλάζουν πολλά πράγματα. Αυτά τα Πανεπιστήμια έχουν διαφορετική φιλοσοφία σπουδών και δεν στοχεύουν στην πελατεία. Διατηρούν μια ποιότητα για εκλεκτούς (και με μεγάλα πορτοφόλια).

Επίσης το να αποκαλείς "ερημιτζίδικα" τα Ελληνικά Πανεπιστήμια «υπαίθριες λαικές αγορές» είναι σαν να ακυρώνεις την προσπάθεια πολλών συνειδητοποιημένων φοιτητών προ- και μετα- πτυχιακών σπουδών. Καλώς ή κακώς, δεν σπουδάζουμε όλοι στο εξωτερικό για x,y προσωπικούς λόγους, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορούμε. Όμως δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση, να μου εκμηδενίζεις το ακαδημαϊκό πλαίσιο της φοιτητικής μου πορείας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παραβλέπω τα "στραβά" της Ελληνικής κοινωνίας.
Προσπαθώντας να υπερασπιστείς τα Ελληνικά πανεπιστήμια, που για μερικούς είναι όλα "σκουπίδια", λάθος κατά τη γνώμη μου, αντιμετωπίζεις τα ξένα πανεπιστήμια με την ίδια λογική. Πετάς για άλλοθι δυο τρία κορυφαία και για τα υπόλοιπα θεωρείς ότι πουλάνε "marketing".
Ασφαλώς και υπάρχουν πάρα πολλά κακά πανεπιστήμια στο εξωτερικό. Όμως υπάρχουν και αρκετά πολύ καλά. Εγώ ο ίδιος επανειλημμένα έχω πει ότι αξίζει να πας στο εξωτερικό, αν πας σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο. Όμως για σένα τα καλά πανεπιστήμια είναι δυο τρία σε όλο τον κόσμο. Υπερβολές.

Δεν μπορούν να σπουδάσουν όλοι σε πολύ καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού, και για λόγους ακαδημαϊκούς. Διότι ζητάνε πολύ υψηλά ακαδημαϊκά standards.

Στα οικονομικά έχεις δίκιο για την Αμερική, όμως και εκεί μπορείς να πας με πλήρη ή μια ικανοποιητική υποτροφία.
Στην Ευρώπη όμως, αν εξαιρέσεις τα τελευταία χρόνια την Αγγλία, που αύξησε πολύ τα δίδακτρα, οι σπουδές είναι προσιτές. Ελάχιστα ή μηδενικά δίδακτρα, περίπου τα ίδια έξοδα διαμονής με τις σπουδές εκτός της πόλης σου στην Ελλάδα. Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχουν οι οικονομικές δυνατότητες, δεν είναι όμως σπουδές για μεγάλα πορτοφόλια.
Ακόμα και στο Cambridge, που ανέφερες, ισχύει το ίδιο, αν εξαιρέσεις το δάνειο που παίρνεις για τα δίδακτρα και το αποπληρώνεις όταν αρχίσεις να δουλεύεις, με πολύ ευνοϊκούς όρους. Το ίδιο βεβαίως ισχύει για όλα τα Αγγλικά πανεπιστήμια.

Οι σπουδές είναι σαφώς πιο εντατικές απ' ότι στην Ελλάδα, προσανατολισμένες στο αντικείμενο των σπουδών. Στη Φυσική δεν γίνονται μαθήματα γλώσσας, δικαίου, χημείας.
Το διάβασμα είναι καθημερινό. Οι εξεταστικές περίοδοι είναι δυο, αν χάσεις όμως το μάθημα στην πρώτη περίοδο σου μένει η βάση (4), ως βαθμός. Εγώ στο τέταρτο έτος θα έχω κάνει το μεταπτυχιακό μου. Με πολύ διάβασμα και όχι με χαβαλέ. Τα μαθήματα που παίρνω με προσανατολίζουν στην ακαδημαϊκή καριέρα ή στην έρευνα και όχι στον τάδε βιομηχανικό κλάδο. Εδώ δεν γίνεται κάτι ανάλογο;

Μην ισοπεδώνεις λοιπόν. Έχω παλαιότερα υπερασπιστεί μαζί με σένα τα Ελληνικά πανεπιστήμια, σε σχέση με τα πάρα πολλά κακά πανεπιστήμια του εξωτερικού. Δεν είναι όμως όλα κακά, με την εξαίρεση δυο τριών. Είναι πολύ ακραία αυτή η λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Θεωρώ ότι γενικεύεις. Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι σε οποιαδήποτε χώρα του πλανήτη όλοι οι θεσμοί λειτουργούν άψογα. Σε κάθε χώρα υπάρχουν θετικά και αρνητικά σημεία. Λόγω σπουδών, μπορώ να έχω άποψη τι διδάσκουν, πως το διδάσκουν και τι δεν διδάσκουν στο εξωτερικό. Ναι, τα Ελληνικά Πανεπιστήμια σε ακαδημαϊκό επίπεδο δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, αλλά η Αγγλία είναι η χώρα του "marketing" και στο χέσιμο! Έχει ιδιωτικοποιήσει τα πάντα: τους Δημόσιους Οργανισμούς όχι ως Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου αλλά ως μαγαζιά, επιχειρήσεις τα οποία πουλάνε το προϊόν τους, ανά είδος με έναν "κωδικό συσκευασίας". Ό,τι πληρώσεις θα σου δώσουν. Πληρώνεις τον κωδικό Γεωλογία, θα σου μάθουν Γεωλογία. Πληρώνεις τον κωδικό Γεωλογία και Γυμναστική, θα σου μάθουν και Γυμναστική. Τίποτα παραπέρα. Ότι λέει το πλαίσιο λειτουργίας και ο κωδικός. Πτυχία συμπιεσμένα και προσαρμοσμένα μόνο για δουλειά. Αυτό για μένα δεν είναι παιδεία. Αν σκεφτούμε τι ζητάει η αγορά μόνο, θα πρέπει σε κάθε Τμήμα να διδάσκουν ελάχιστα μαθήματα ενώ αρκετές επιστήμες θα έπρεπε να μην διδάσκονται λόγω της μη συνάφειάς τους με την αγορά. Τι είδους Πανεπιστήμιο είναι αυτό που αντί να συμβάλλει στην παιδεία, κάνει business μέσω της τσέπης του ενδιαφερόμενου;

Για να σε προλάβω, ούτε παιδεία για μένα σημαίνει η κομματικοποίηση των Πανεπιστημίων. Υπάρχει ένα υγιές κομμάτι που νομίζω ότι δεν προσφέρεται σε μικρά ή μέτρια, ευπρόσιτα Πανεπιστήμια στον πολύ κόσμο. Αν μιλήσουμε για το Πανεπιστήμιο του Cambridge ή το ΜΙΤ εκεί αλλάζουν πολλά πράγματα. Αυτά τα Πανεπιστήμια έχουν διαφορετική φιλοσοφία σπουδών και δεν στοχεύουν στην πελατεία. Διατηρούν μια ποιότητα για εκλεκτούς (και με μεγάλα πορτοφόλια).

Επίσης το να αποκαλείς "ερημιτζίδικα" τα Ελληνικά Πανεπιστήμια «υπαίθριες λαικές αγορές» είναι σαν να ακυρώνεις την προσπάθεια πολλών συνειδητοποιημένων φοιτητών προ- και μετα- πτυχιακών σπουδών. Καλώς ή κακώς, δεν σπουδάζουμε όλοι στο εξωτερικό για x,y προσωπικούς λόγους, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορούμε. Όμως δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση, να μου εκμηδενίζεις το ακαδημαϊκό πλαίσιο της φοιτητικής μου πορείας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παραβλέπω τα "στραβά" της Ελληνικής κοινωνίας.


Ουδέποτε ακυρώνω τη προσπάθεια κανενός. Γι αυτό εξάλλου μιλάω γενικά για το σύστημα εκπαίδευσης και όχι για συγκεκριμένα πανεπιστήμια. Εσύ μιλάς πρώτος για σούπερ μάρκετ. Εσύ λοιπόν ακυρώνεις πρώτος τον ΜΕΓΑΛΥΕΤΡΟ κόπο εκείνων που σπουδάζουν εξωτερικό. Ποτέ δεν έχω ξαναποκαλέσει λαικες αγορες τα ελληνικα πανεπιστήμια αλλά αυτόμ που λές συνέχεια παραπάει.
Αυτό που λες με τα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου δεν ισχύει. Τα αγγλικά πανεπιστήμια έχουν ιδιότυπο καθεστώς. Aσε τους νομικούς χαρακτηρισμούς.


Δεν έχεις βρεθεί ποτέ σε αγγλικό πανεπιστήμιο οπότε σε καταλαβαίνω. Γιατι αν είχες βρεθεί δεν θα έλεγες ότι πουλάνε κωδικούς. Ισα ίσα που στα αγγλικά πτυχία υπάρχει τόση μεγάλη flexibility που στο 2ο έτος σπουδών μπορείς να αλλάξεις αντικείμενο , εάν δεν σε ικανοποιεί το πρώτο. Aυτό που λες για τα Joint degrees είναι πολύ καλό. Ανέκαθεν γινόταν στην Αμερική, στην αΓΓΛία και στις άλλες προηγμένες χώρες του κόσμου. Αντι λοιπόν να πηγαίνει κάποιος ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ όπως μετονομαστηκε τώρα το τμήμα για τι να μην κανει Joint σε διεθνεις σπουδες και ψυχολογια. Ανάρπαστα θα γίνονταν αυτά. Δες κάτι τμηματα ΦΠΨ ΣΤΗΝ Ελλάδα και σύγκρινε.


Επειδή είναι πρωτοπόροι και κάνουν καλό μάρκετινγκ στα πανεπιστήμια σου γιατί σε χαλάει; Ας ήμασταν και εδώ ικανοί να έρχονταν όλοι οι φοιτητές από τα βαλκάνια.


Μετα λες δεν θα σου μαθουν τιποτα άλλο από αυτό που πληρώνεις. Λάθός μεγάλο. Και μονο ότι θα αποκτήσεις εργασιακή εμπειρία ήδη από τα φοιτητικά χρόνια και θα μάθεις να δουλεύεις υπό πίεση και με επαγγελματισμό κάτω από ανταγωνισμό σε διεθνή περιβάλλοντα, δεν υπάρχει καλύτερη απόσβεση των χρηματων που δίνεις.


Μετα λες, τα ελληνικα τα ΚΑΛΑ δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα ΚΑΛΑ ξενα. Ποια είναι τα καλά ελληνικα για σενα και μετα πες μου ποια είναι τα καλά τα ξένα. Πρώτα πες μου όμως τα καλά ελληνικα.


Εγω δεν δέχομαι ότι η πάντειος με κατι τμηματα της πλάκας ή κατι άλλα τμηματα πανεπιστημιων ή πανεπιστήμια που δημιουργηθηκαν για ψηφοθηρικούς λόγους, που έχουμε είναι καλά ακόμα και από το "χειρότερο" αν υπάρχει κάτι τέτοιο αγγλικό πανεπιστήμιο.


Η γνώση και οι εμπειρίες που θα αποκομίσεις είναι εμπειρίες ζωής






Αααα, τέλος το καιμπρητζ βρηκες να φερεις ως παράδειγμα το οποιο αυτό και αν είναι για μεγάλα πορτοφόλια!!
που δεν δέχεται μαύρους και γυναίκες. Βασικα ελάχιστους μαύρους και γυναίκες για να το θεσω καλύτερα. Πολύ ρατσιστικο κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν έχουν κάτι θεωρώ να ζηλέψουν από τα αντίστοιχα ξένα Πανεπιστήμια. Μιλάω για τα πολύ καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, που αναφέρεσαι. Καλώς ή κακώς, υπάρχει μια αντιστοιχία ύλης και σε επίπεδο έρευνας: βλ. συνεργασίες, ερευνητικές άδειες, erasmus. Όμως θέλω να υπογραμμίσω ότι κάπως πρέπει να προβάλουμε και τη χώρα μας σε λογικά πλαίσια και να μην εξωραϊζουμε οτιδήποτε ξενόφερτο. Ναι μπορεί να υπάρχουν 5-10 σημεία που το εξωτερικό υπερτερεί (χωρίς να εξετάζουμε τις δομικές αιτίες) και σε άλλα 5-10 σημεία που επίσης, το εξωτερικό υστερεί. Σε κάθε περίπτωση άλλα τα δεδομένα π.χ. στην Αγγλία, και άλλα τα δεδομένα π.χ. στην Ελλάδα ή στην Ισπανία. Δεν θεωρώ ότι ένας φοιτητής του Manchester θα μάθει καλύτερα π.χ. τη φυσική από έναν φοιτητή του Αριστοτελείου. Είναι θέμα προσωπικής μελέτης και γενικότερων εσωτερικών κινήτρων του ίδιου.

Στην Ελλάδα για μένα τα Πανεπιστήμια που σέβονται τον τίτλο τους και μπορούν επάξια να ανταγωνιστούν πολύ καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, είναι:

Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο
Πανεπιστήμιο Αθήνας
Πανεπιστήμιο Πατρών
Πανεπιστήμιο Θεσ/νίκης
Πανεπιστήμιο Κρήτης
Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

και κανένα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Προσπαθώντας να υπερασπιστείς τα Ελληνικά πανεπιστήμια, που για μερικούς είναι όλα "σκουπίδια", λάθος κατά τη γνώμη μου, αντιμετωπίζεις τα ξένα πανεπιστήμια με την ίδια λογική.

Κανένα πανεπιστήμιο πουθενά στο κόσμο δεν είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙ. Αλλιως να κλείσουμε τα πανεπιστήμια και να ανοίξουμε φυλακές.-

Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν έχουν κάτι θεωρώ να ζηλέψουν από τα αντίστοιχα ξένα Πανεπιστήμια. Μιλάω για τα πολύ καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, που αναφέρεσαι. Καλώς ή κακώς, υπάρχει μια αντιστοιχία ύλης και σε επίπεδο έρευνας: βλ. συνεργασίες, ερευνητικές άδειες, erasmus. Όμως θέλω να υπογραμμίσω ότι κάπως πρέπει να προβάλουμε και τη χώρα μας σε λογικά πλαίσια και να μην εξωραϊζουμε οτιδήποτε ξενόφερτο. Ναι μπορεί να υπάρχουν 5-10 σημεία που το εξωτερικό υπερτερεί (χωρίς να εξετάζουμε τις δομικές αιτίες) και σε άλλα 5-10 σημεία που επίσης, το εξωτερικό υστερεί. Σε κάθε περίπτωση άλλα τα δεδομένα π.χ. στην Αγγλία, και άλλα τα δεδομένα π.χ. στην Ελλάδα ή στην Ισπανία. Δεν θεωρώ ότι ένας φοιτητής του Manchester θα μάθει καλύτερα π.χ. τη φυσική από έναν φοιτητή του Αριστοτελείου. Είναι θέμα προσωπικής μελέτης και γενικότερων εσωτερικών κινήτρων του ίδιου.

Στην Ελλάδα για μένα τα Πανεπιστήμια που σέβονται τον τίτλο τους και μπορούν επάξια να ανταγωνιστούν πολύ καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού, είναι:

Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο
Πανεπιστήμιο Αθήνας
Πανεπιστήμιο Πατρών
Πανεπιστήμιο Θεσ/νίκης
Πανεπιστήμιο Κρήτης
Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

και κανένα άλλο.

Καλά οι συνεργασίες εράσμους δεν αποτελουν σοβααρό κριτήριο για τίποτα.


οικονομικό πανεπιστήμιο αθηνών: δεν θα έλεγα καθόλου ότι μπορεί να χτυπήσει το μάντσεστερ. Το μάντσεστερ μπορεί να κοιμάται ήσυχο. Από το όπα δεν βγαίνουν και οι διαφημιστές που κατά καιρό επωμίζονται μάρκετινγκ πανεπιστημίων;


γεωπονικό αθηνών?? αν ήταν στην αγγλία δεν θα χε καν university status. Το Royal Agricultural της Γλασκώβης θα ταν καλύτερο. Και ναι κυρίες και κύριοι , το συγκεκριμένο σκωτσεζικο δεν υπαρχει σε καμία λίστα!! αξιολόγησης!! (αρα όταν μίλάω για το τελευταίο αγγλικο uni δες london met ξερω γιατί το κάνω) Κάντε τις αναγωγές σας.


Πανεπιστήμιο κρήτης¨. Τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να ακούγεται σε καμια μηχανολογια κλπ. Ακόμα θέλει χρόνο για να φτάσει το μαντσεστερ.


Πανεπιστήμιο θεσ/νικης. Σοβαρά τωρα όλα τα τμηματα του είναι καλά;


πατρων: τα ίδια με κρήτη


ΕΚΠα, ε ναι η πανεπιστημιαρα. Και ειπα πανω μη μου πεις κανα να φπψ . Αν το πανεπιστημιο το πιο ιστορικο ελληνικό ιδρώνει για να φτάσει το μαντσεστερ , κάπου δεν βαδίζουμε καλά
ΕΜΠ. Αναμφίβολα καλό , τοπ στην Ελλάδα αλλά κατι τμηματα χημικων, ναυπηγων , κλπ σε καμια περιπτωση δεν είναι καλύτερα από αγγλικα αντιστοιχα τμηματα. Επίσης δεν είναι όσο διάσημο παγκοσμίως το κάνουν εδώ ορισμένοι να ακούγεται και γενικα και αυτό συμπαρασύρεται από το οικονομικό κλίμα της Ελλάδας. Το Eκπα θα μπορούσε να ταν ένα αντίστοιχο αγγλικο polytechnic με την παλια ορολογια, μιας και τα μαθήματα που προσφέρει είναι μηχανολογικοτεχνοκρατικα και δεν προσφερει ιστορια πχ νομική η φιλολογία. Θα μπορούσε να ταν ιντιτούτο εξιδεικευμένο , αυτό είναι αλ΄λη κουβεντα όμως. Για την ολόπλευρη μαθηση που λεγες προηγουμένως...
Αν είναι καλύετρο από το μαντσεστερ όταν βρεθείς στη βερνη ή το βερολινο με έναν αντιπαλο σου από το μαντσεστερ εύχομαι να προηγηθείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ είμαι ευγνώμων που σπουδάζω χωρίς να χρειάζεται να πληρώνω κάθε εξάμηνο ένα σεβαστό ποσό.Αρκούμαι σε αυτά που μου παρέχονται διότι για να πάω να σπουδάσω κάπου έξω θα χρειαστεί να δουλεύω για 24 ώρες το 24ωρο 365 ημέρες το χρόνο με σκοπό να μαζέψω αυτά τα χρήματα!
Με λίγη προσωπική μελέτη μπορείς να γίνεις καλύτερος/η ακόμα και αν το πανεπιστήμιο δε σου τα παρέχει όλα!
Τώρα αν κάποιος έχει την οικονομική ευμάρεια δεν το βρίσκω κακό να ακολουθήσει κάποιο ξένο πανεπιστήμιο!Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρωταρχικός παράγοντας είναι τα χρήματα!Στην Ελλάδα έχεις τη δυνατότητα να μείνεις με κάποιο συγγενή σου, να βρεις κάποια δουλειά που να σου καλύπτει τα προσωπικά σου έξοδα..(όποια και αν είναι αυτή) και να τρως στη λέσχη της σχολής σου!Τα έξοδά σου μειώνονται σημαντικά!Το λέω από προσωπική εμπειρία!(Βέβαια για να καταφέρεις να το κάνεις εξυπακούεται πως δεν είσαι σπάταλος,όπως και το να ζήσεις σε μια ξένη χώρα χωρίς πολλά έξοδα πάλι προϋποθέτει πως δεν είσαι σπάταλος!
Άρα λοιπόν δεν αποτελεί για όλους λύση το πανεπιστήμιο του εξωτερικού και μάλιστα αποτελεί μια ''κάποια επένδυση'' που στις μέρες μας δεν μπορεί να χαρακτηριστεί και ως το κάτι ιδανικό!Και όπως είπα και πριν θέλει προσοχή από όλες τις απόψεις (για να μην το περιορίσω μόνο στην εξαπάτηση όπως και πριν)
Παρόλ' αυτά δε τα κατακρίνω... από θέμα οργάνωσης κυρίως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Για να λέμε κάποια πράγματα με το όνομά τους, το Ην.Βασίλειο ένα Cambridge και μια Οxford έχει που δεν έχουν supermarketoποιηθεί. Η χώρα μας δεν έχει να ζηλέψει επιστημονικά και ακαδημαϊκά σε κάτι από ένα μέσο Πανεπιστήμιο του Ην.Βασιλείου.
Αυτή είναι η μια όψη του νομίσματος!
Η άλλη είναι πως η χώρα μας έχει να ζηλέψει...όλα τα άλλα!:P
Κι εδώ που φτάσαμε,μακάρι να ήταν και τα δικά μας Α.Ε.Ι. "super markets" να έφερναν κάνα € ή $ στον τόπο αυτούς τους δύσκολους καιρούς,αντί να "ρουφάνε" χρήμα απ'όλους μας για να σπουδάζει/τρώει/κοιμάται τζάμπα ο κάθε χλέμπουρας που έτυχε και πέρασε σε μια απ'τις υπεράριθμες σχολές μας...
Δεν θεωρώ ότι ένας φοιτητής του Manchester θα μάθει καλύτερα π.χ. τη φυσική από έναν φοιτητή του Αριστοτελείου. Είναι θέμα προσωπικής μελέτης και γενικότερων εσωτερικών κινήτρων του ίδιου.
Είναι de facto πως ότι είναι να μάθει ο καθένας θα το μάθει (όπως λες και μόνος σου)...το θέμα είναι κάτω από ποιες συνθήκες θα μάθει π.χ. Φυσική στο Manchester και ποιες συνθήκες εδώ πέρα και κατά συνέπεια πόσο δύσκολα ή εύκολα και πόσο γρήγορα ή αργά!
Εδώ δυστυχώς είμαστε του "δύσκολου" (απ'την άποψη ότι πολλές φορές ψαχνόμαστε για τα αυτονόητα) και του "αργού"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Κι εδώ που φτάσαμε,μακάρι να ήταν και τα δικά μας Α.Ε.Ι. "super markets" να έφερναν κάνα € ή $ στον τόπο αυτούς τους δύσκολους καιρούς,αντί να "ρουφάνε" χρήμα απ'όλους μας για να σπουδάζει/τρώει/κοιμάται τζάμπα ο κάθε χλέμπουρας που έτυχε και πέρασε σε μια απ'τις υπεράριθμες σχολές μας...

Για να φέρνουν χρήμα πρέπει πρώτα να γίνουν ιδιωτικά και να μην είναι πλέον δημόσια! Πρέπει να μπαίνουν μόνο αυτοί που μπορούν να ανταπεξέλθουν στα δίδακτρα...που στην Ελλάδα της κρίσης μάλλον απίθανο το κόβω κάτι τέτοιο και κάτι που αυτόματα ''πετάει έξω'' από τις σπουδές και τη μόρφωση ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού της χώρας!Να γυρίζαμε δηλαδή αυτόματα σε παλιότερες εποχές που όποιος είχε ''2 τάλιρα'' σπούδαζε και μορφωνόταν και όχι όποιος πραγματικά το άξιζε να μορφωθεί και μπορούσε να εξελιχθεί!
Ποιούς έχεις στο μυαλό σου όταν λες ''ο κάθε χλέμπουρας''! ;; (μπορεί να συμφωνώ μπορεί και να διαφωνώ μαζί σου σε αυτό απλά πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Για να φέρνουν χρήμα πρέπει πρώτα να γίνουν ιδιωτικά και να μην είναι πλέον δημόσια! Πρέπει να μπαίνουν μόνο αυτοί που μπορούν να ανταπεξέλθουν στα δίδακτρα...που στην Ελλάδα της κρίσης μάλλον απίθανο το κόβω κάτι τέτοιο και κάτι που αυτόματα ''πετάει έξω'' από τις σπουδές και τη μόρφωση ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού της χώρας!Να γυρίζαμε δηλαδή αυτόματα σε παλιότερες εποχές που όποιος είχε ''2 τάλιρα'' σπούδαζε και μορφωνόταν και όχι όποιος πραγματικά το άξιζε να μορφωθεί και μπορούσε να εξελιχθεί!
Ποιούς έχεις στο μυαλό σου όταν λες ''ο κάθε χλέμπουρας''! ;; (μπορεί να συμφωνώ μπορεί και να διαφωνώ μαζί σου σε αυτό απλά πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος!
Από που και ως που πρέπει "να γίνουν ιδιωτικά";Δηλαδή όσα πανεπιστήμια στον κόσμο έχουν δίδακτρα ανήκουν σε κάποιο π.χ. φυσικό πρόσωπο;Που το είδες αυτό;!
Κι αν θες ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να εξακολουθείς να χρηματοδοτείς τον κάθε χλέμπουρα* για να "μη γυρίσεις σε παλιότερες (χειρότερες) εποχές" (ενώ οικονομικά ΗΔΗ έχεις φτάσει σε εποχές '50 και '60 κι ακόμη δε λες να το πάρεις χαμπάρι) μπορείς να ακολουθήσεις π.χ. το μοντέλο της Βουλγαρίας,δηλαδή:
Είσαι Έλληνας;Δίνεις κανονικά πανελλαδικές και σπουδάζεις δωρεάν...
Είσαι ξένος;Έχεις δύο επιλογές:
-Δίνεις πανελλαδικές μαζί με τους Έλληνες ή
-Σκας 4-7 χιλιάρικα το χρόνο σε δίδακτρα!
Αυτό κάνει η γειτονική χώρα εδώ και πολλά χρόνια κι έχει φτάσει να δέχεται αιτήσεις (=συνάλλαγμα) απ'όλο τον κόσμο,την ώρα που εμείς είμαστε στο ΜΗΔΕΝ...

*Αναφέρομαι π.χ. σε κάτι μαλακισμένα ατομάκια που μπαίνουν σε σχολές σαν τη δική μου για να κάνουν τουρισμό και να επωφεληθούν των φοιτητικών δικαιωμάτων αντί να σπουδάσουν...
Πτυχία συμπιεσμένα και προσαρμοσμένα μόνο για δουλειά. Αυτό για μένα δεν είναι παιδεία.
Φυσικά και δεν είναι "Παιδεία",είναι "Εκπαίδευση"!
ΠαιδείαΕκπαίδευση
Κι εμένα μου άρεσε που σπούδασα κι έμαθα πράγματα πέρα από τα "απολύτως απαραίτητα",αλλά να λέμε και τα πράγματα με τ'όνομα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Από που και ως που πρέπει "να γίνουν ιδιωτικά";Δηλαδή όσα πανεπιστήμια στον κόσμο έχουν δίδακτρα ανήκουν σε κάποιο π.χ. φυσικό πρόσωπο;Που το είδες αυτό;!
Κι αν θες ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να εξακολουθείς να χρηματοδοτείς τον κάθε χλέμπουρα* για να "μη γυρίσεις σε παλιότερες (χειρότερες) εποχές" (ενώ οικονομικά ΗΔΗ έχεις φτάσει σε εποχές '50 και '60 κι ακόμη δε λες να το πάρεις χαμπάρι) μπορείς να ακολουθήσεις π.χ. το μοντέλο της Βουλγαρίας,δηλαδή:
Είσαι Έλληνας;Δίνεις κανονικά πανελλαδικές και σπουδάζεις δωρεάν...
Είσαι ξένος;Έχεις δύο επιλογές:
-Δίνεις πανελλαδικές μαζί με τους Έλληνες ή
-Σκας 4-7 χιλιάρικα το χρόνο σε δίδακτρα!
Αυτό κάνει η γειτονική χώρα εδώ και πολλά χρόνια κι έχει φτάσει να δέχεται αιτήσεις (=συνάλλαγμα) απ'όλο τον κόσμο,την ώρα που εμείς είμαστε στο ΜΗΔΕΝ...

*Αναφέρομαι π.χ. σε κάτι μαλακισμένα ατομάκια που μπαίνουν σε σχολές σαν τη δική μου για να κάνουν τουρισμό και να επωφεληθούν των φοιτητικών δικαιωμάτων αντί να σπουδάσουν...
Όχι βέβαια,αλλά από τη στιγμή που μιλάμε για δίδακτρα και πληρωμές η τακτική που ακολουθούν είναι αυτή μιας εταιρείας.Δε μίλησα για κανένα φυσικό πρόσωπο!Παρέχω υπηρεσίες με το αντίτιμο κάποιων χρημάτων!Ένα ''αλισβερίσι''. Η παιδευτική διαδικασία παύει να είναι λειτούργημα!
Βέβαια, αν είναι να αποκλειστούν όλοι αυτοί που αναφέρεις ως χλέμπουρες και συμφωνώ τότε ίσως είναι μια καλή πρακτική!Σκεψου όμως πως ανάμεσα στους χλέμπουρες είσαι και εσύ και εγώ και οποιοσδήποτε έχει πάει να σπουδάσει για ένα σκοπό και όχι για να ζει παρασιτικά και να πληρώνεται!
Σκέψου επίσης πως αυτά τα 4-7 χιλιάρικα το χρόνο δεν είναι σε θέση να τα πληρώνουν όλα τα ''νοικοκυριά'' ανά την Ελλάδα!Άρα λοιπόν για να υιοθετήσουμε κάτι ξένο πρέπει πρώτα να έχουμε και τις ανάλογες προδιαγραφές!Σε μια Ελλάδα του '50 και του '60 οικονομικά όπως αναφέρεις πως γίνεται να ''δουλέψει'' κάτι τέτοιο! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτή είναι η μια όψη του νομίσματος!
Η άλλη είναι πως η χώρα μας έχει να ζηλέψει...όλα τα άλλα!:P
Κι εδώ που φτάσαμε,μακάρι να ήταν και τα δικά μας Α.Ε.Ι. "super markets" να έφερναν κάνα € ή $ στον τόπο αυτούς τους δύσκολους καιρούς,αντί να "ρουφάνε" χρήμα απ'όλους μας για να σπουδάζει/τρώει/κοιμάται τζάμπα ο κάθε χλέμπουρας που έτυχε και πέρασε σε μια απ'τις υπεράριθμες σχολές μας...

Είναι de facto πως ότι είναι να μάθει ο καθένας θα το μάθει (όπως λες και μόνος σου)...το θέμα είναι κάτω από ποιες συνθήκες θα μάθει π.χ. Φυσική στο Manchester και ποιες συνθήκες εδώ πέρα και κατά συνέπεια πόσο δύσκολα ή εύκολα και πόσο γρήγορα ή αργά!
Εδώ δυστυχώς είμαστε του "δύσκολου" (απ'την άποψη ότι πολλές φορές ψαχνόμαστε για τα αυτονόητα) και του "αργού"...

Σίγουρα αλλά όπως ανέφερα πιο πάνω, αντί ιδιωτικού θα μπορούσαν να γίνουν Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου με στοιχεία ιδιωτικού τομέα π.χ. ισολογισμό και σωστή διαχείριση. Στο εξωτερικό πρέπει να διευκρινίσουμε ότι, υπάρχουν 2 ειδών Πανεπιστήμια: τα Δημόσια που είναι Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου εποπτευόμενα νομικά από το κράτος, με συμμετοχή δημοτικών οργανισμών και δημοσίων επιχειρήσεων (και με πλήρη αυτοτέλεια διαχείρισης των κονδυλίων από εσωτερικούς πόρους και όχι από τον κρατικό προϋπολογισμό) και τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια που είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις. Μια άλλη διαφορά είναι ότι τα Πανεπιστήμια στο εξωτερικό εποπτεύονται από το Υπουργείο Ανάπτυξης και Έρευνας ή κάτι παρόμοιο. Στη χώρα μας τα Πανεπιστήμια είναι Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου (ντόπια πατέντα για να μην ελέγχει κανείς κανέναν). Τώρα τελευταία με το Νόμο 4009/11 (νομίζω) ότι υποχρεώνονται να μετασχηματιστούν σε Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου μπας και γίνει κάποιο συμμάζεμα στα κονδύλια και στις εν γένει σπατάλες (π.χ. τιμολόγια πληρωμής των ΔΕΚΟ).

Νομίζω ότι τα Δημόσια Πανεπιστήμιά μας, υστερούν σε ένα πράγμα: την ανυπαρξία θεσμών και πολιτικών προσέλκυσης φοιτητών από το εξωτερικό, αν και αυτό έχει να κάνει με το "κλειστό" σύστημα εισαγωγής, που είναι οι πανελλήνιες και το απολυτήριο λυκείου. Αντιθέτως αν υπήρχε η δυνατότητα (π.χ. δίγλωσσα προγράμματα σπουδών) η εισροή φοιτητών από όλον τον κόσμο, θα αποτελούσε μια καλή ένεση της εγχώριας αυτοκαταναλωτικής Ελληνικής οικονομίας. Θα νοικιάζονταν σπίτια κλπ. Δηλ., οι Άγγλοι είναι πιο έξυπνοι να "ρουφάνε" τσέπες από άλλες χώρες; Μέσα στην υπάρχουσα κρίση, θησαυρίζουν με το όνειρο "καλύτερες προοπτικές" λαών του Νότου και όχι μόνο. Ζει πολύς κόσμος από την κατανάλωση και μόνο, του μεταναστεύσαντος πληθυσμού. Κάτι ανάλογο θα έπρεπε να κάνουμε και εμείς. Έτσι θα προέκυπτε σοβαρό κεφάλαιο για επενδύσεις πάνω στην παιδεία: καλύτερες υποδομές, ακριβή ζωή, περισσότερη πελατεία λόγω διαφήμισης για κάτι καλύτερο. Για να έρθει ο πελάτης, πρέπει να τον πείσεις ότι προσφέρεις ένα καλύτερο προϊόν από αυτό που βρίσκει στη χώρα του ανεξαρτήτως αν το προϊόν είναι εν τέλει ή όχι καλό. ;) Έτσι δουλεύει η αγορά, παντού. Στην Ελλάδα αντιθέτως κάνουμε κύκλους γύρω από τον εαυτό μας. Κινούμαστε με πολύ αργούς ρυθμούς...

Λενιώ, τόσα χρόνια που στην Ελλάδα δόθηκε η δυνατότητα να σπουδάζει και ο ακατάλληλος χωρίς να εξετάζονται κριτήρια οικονομικής καταγωγής, η τριτοβάθμια παιδεία έμεινε στάσιμη. Το 70% των φοιτητών στα Πανεπιστήμια ανεξαρτήτως οικονομικής άνεσης, είναι εκτός ακαδημαϊκής πραγματικότητας. Δεν σπουδάζουν γιατί θέλουν να σπουδάσουν. Τα χρήματα δεν μπορούν να υπερσκελίσουν την θέληση, τις θυσίες, τους στόχους, την αγάπη για σπουδές και για συνεχή βελτίωση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Όχι βέβαια,αλλά από τη στιγμή που μιλάμε για δίδακτρα και πληρωμές η τακτική που ακολουθούν είναι αυτή μιας εταιρείας.Δε μίλησα για κανένα φυσικό πρόσωπο!Παρέχω υπηρεσίες με το αντίτιμο κάποιων χρημάτων!Ένα ''αλισβερίσι''. Η παιδευτική διαδικασία παύει να είναι λειτούργημα!
Βέβαια, αν είναι να αποκλειστούν όλοι αυτοί που αναφέρεις ως χλέμπουρες και συμφωνώ τότε ίσως είναι μια καλή πρακτική!Σκεψου όμως πως ανάμεσα στους χλέμπουρες είσαι και εσύ και εγώ και οποιοσδήποτε έχει πάει να σπουδάσει για ένα σκοπό και όχι για να ζει παρασιτικά και να πληρώνεται!
Σκέψου επίσης πως αυτά τα 4-7 χιλιάρικα το χρόνο δεν είναι σε θέση να τα πληρώνουν όλα τα ''νοικοκυριά'' ανά την Ελλάδα!Άρα λοιπόν για να υιοθετήσουμε κάτι ξένο πρέπει πρώτα να έχουμε και τις ανάλογες προδιαγραφές!Σε μια Ελλάδα του '50 και του '60 οικονομικά όπως αναφέρεις πως γίνεται να ''δουλέψει'' κάτι τέτοιο! :hmm:
Και που είναι το κακό δηλαδή;Ας γίνουν εταιρίες κι αν είναι "καλές" θα έχουν και τα ανάλογα αποτελέσματα,αν δεν είναι θα κλείσουν!Όχι όπως τώρα που δε μπορούμε να βάλουμε λουκέτο ούτε σε σχολή με 3 εισακτέους το χρόνο μη τυχόν και χαθούνε τα ψηφαλάκια!

Να μου κάνεις τη χάρη αγαπητή,εγώ (και ο καθένας σαν εμένα) έδωσα Πανελλήνιες και πέρασα 1ος στο έτος μου (έστω κι αν η σχολή μου έχει χαμηλή βάση),πλήρωσα τα νοίκια μου,τα ρεύματα μου κ.λπ. και γενικότερα "τίμησα" δεόντως την τοπική αγορά των Σερρών για να πάρω το πτυχίο μου (το αντίγραφο πτυχίου δηλαδή,ακόμα περιμένω ορκωμοσία) κι αυτό ΟΧΙ γιατί ήμουν κάνας πλούσιος,αλλά γιατί εκτίμησα το γεγονός ότι δεν πληρώνω δίδακτρα (δηλαδή ότι κάποιοι άλλοι πληρώνουν για μένα)...αντίθετα,κάποια "καμάρια" που πέρασαν στη σχολή από σπόντα και ο μπαμπάκας τους δηλώνει χαμηλά εισοδήματα (επειδή είναι "μάγκας" και μπορεί να τα κρύβει) τσιμπάνε ΔΩΡΕΑΝ μια από τις ολοκαίνουργιες γκαρσονιέρες του Τ.Ε.Ι. (που χτίστηκαν με δικά μου και δικά σου έξοδα) για να τις έχουν π.χ. για γαμηστρώνα ή ακόμη και να τις νοικιάζουν (!) λες κι είναι το αμπελοχώραφο τους,γιατί αυτοί οι τύποι απλώς δε νοιάζονται για τίποτα και κανέναν παρά μονάχα να βγάλουν όσο γίνεται μεγαλύτερο "εφήμερο κέρδος" απ'τα όποια προνόμια αφειδώς τους παρέχονται!
Καλώς ή κακώς,ΔΕΝ είμαστε όλοι το ίδιο...κάποιοι έχουν μπέσα,φιλότιμο κ.λπ. και κάποιοι παρασιτούν εις βάρος των άλλων!Κι όσο τους δίνεις δικαιώματα,τόσο περισσότερο θα παρασιτούν!

Τέλος τα 4-7 χιλιάρικα τα ανέφερα ως δίδακτρα αποκλειστικά ΓΙΑ ΞΕΝΟΥΣ που θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα να σπουδάσουν,ΟΧΙ για Έλληνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Συμφωνώ και διαφωνώ ταυτόχρονα με όλους σας.
Τα ξένα πανεπιστήμια δεν είναι καλύτερα από τα Ελληνικά. Κάποια ξένα πανεπιστήμια είναι καλύτερα από τα καλύτερα Ελληνικά, κάποια είναι ίδια με τα καλύτερα Ελληνικά, κάποια είναι χειρότερα από τα καλύτερα Ελληνικά, κάποια είναι χειρότερα από τα χειρότερα Ελληνικά. Ο όρος "ξένο πανεπιστήμιο" δε λέει απολύτως τίποτα.
Τα ξένα πανεπιστήμια δε σου ρουφάνε το αίμα οικονομικά, τουλάχιστον σε μερικές αναπτυγμένες χώρες της Ευρώπης, όπως η Γερμανία, η Γαλλία, η Σκωτία κ.λ.π. Μην τα ξαναλέω, όποιος γράφει ας διαβάζει τα προηγούμενα μηνύματα. Σε γενικές γραμμές, όποιος μπορεί να σπουδάσει το παιδί του σε άλλη πόλη της Ελλάδας, εκτός του τόπου του, χωρίς δικαίωμα διαμονής σε εστία, μπορεί να το σπουδάσει π.χ. και στη Σκωτία. Δεν είναι λίγα τα χρήματα, όμως χρειάζεται να είσαι το ίδιο "πλούσιος" και στις δυο περιπτώσεις. Πόσο δύσκολο είναι για να γίνει κατανοητό αυτό;
Όσο για την περίφημη δωρεάν παιδεία στην Ελλάδα, όλοι γνωρίζουμε ότι είναι ένα μεγάλο ψέμα. Πολλά παιδιά, με την αλλαγή του εξεταστικού συστήματος, άρχισαν φροντιστήρια από την Α' Λυκείου! Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας!
Θα το ξαναπώ. Αξίζει να πας στο εξωτερικό γιατί σε έκανε δεκτό ένα πανεπιστήμιο καλύτερο από τα καλύτερα Ελληνικά (ακόμα και αν περνάς Ιατρική Αθηνών εδώ) και όχι γιατί απέτυχες στην Ελλάδα. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα Δημόσια Πανεπιστήμιά μας, υστερούν σε ένα πράγμα: την ανυπαρξία θεσμών και πολιτικών προσέλκυσης φοιτητών από το εξωτερικό, αν και αυτό έχει να κάνει με το "κλειστό" σύστημα εισαγωγής, που είναι οι πανελλήνιες και το απολυτήριο λυκείου.
Όπως μας δείχνει το παράδειγμα της Βουλγαρίας που πολλάκις έχω αναφέρει (κι αυτοί είχαν κι εξακολουθούν να έχουν "Πανβουλγαρικές εξετάσεις" κ.λπ.) ΔΕΝ είναι αυτό το πρόβλημα!
ΑΝ ήθελαν κάποιοι ξένους φοιτητές στην Ελλάδα θα έβγαιναν ένα πρωί και να ανακοίνωναν όμορφα και λιτά "από σήμερα δεχόμαστε ξένους φοιτητές στα προγράμματα σπουδών που προσφέρουμε και ζητούμε σαν δίδακτρα ΤΟΣΑ...θες να έρθεις;Πλήρωσε!Δεν θες να έρθεις;Σκασίλα μας..."!Την αμέσως επόμενη μέρα θα έκαναν και τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να προσφερθούν τα προγράμματα σπουδών και σε άλλες γλώσσες (σιγά τα λάχανα) και that's it!

Προσωπικά θεωρώ αυτό το ζήτημα ως μια απ'τις σοβαρότερες (και συνάμα χρονίζουσες) ενδείξεις αυτού που όλοι λίγο πολύ υποψιαζόμαστε,ότι δηλαδή "κάποιοι άλλοι μας κυβερνούν",κάποιοι που τους βολεύει να ΜΗΝ ενισχύεται η Ελλάδα με ξένο φοιτητικό συνάλλαγμα παρά μόνο να "σπρώχνει" το δικό της επιστημονικό δυναμικό (aka "brain drain") σε άλλες,πιο εύπορες και βιομηχανικά ανεπτυγμένες χώρες που έχουν ανάγκη από ικανό επιστημονικό δυναμικό σε συμφέρουσα τιμή!
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Σίγουρα αλλά όπως ανέφερα πιο πάνω, αντί ιδιωτικού θα μπορούσαν να γίνουν Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου με στοιχεία ιδιωτικού τομέα π.χ. ισολογισμό και σωστή διαχείριση. Στο εξωτερικό πρέπει να διευκρινίσουμε ότι, υπάρχουν 2 ειδών Πανεπιστήμια: τα Δημόσια που είναι Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου εποπτευόμενα νομικά από το κράτος, με συμμετοχή δημοτικών οργανισμών και δημοσίων επιχειρήσεων (και με πλήρη αυτοτέλεια διαχείρισης των κονδυλίων από εσωτερικούς πόρους και όχι από τον κρατικό προϋπολογισμό) και τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια που είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις. Μια άλλη διαφορά είναι ότι τα Πανεπιστήμια στο εξωτερικό εποπτεύονται από το Υπουργείο Ανάπτυξης και Έρευνας ή κάτι παρόμοιο. Στη χώρα μας τα Πανεπιστήμια είναι Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου (ντόπια πατέντα για να μην ελέγχει κανείς κανέναν). Τώρα τελευταία με το Νόμο 4009/11 (νομίζω) ότι υποχρεώνονται να μετασχηματιστούν σε Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου μπας και γίνει κάποιο συμμάζεμα στα κονδύλια και στις εν γένει σπατάλες (π.χ. τιμολόγια πληρωμής των ΔΕΚΟ).

Νομίζω ότι τα Δημόσια Πανεπιστήμιά μας, υστερούν σε ένα πράγμα: την ανυπαρξία θεσμών και πολιτικών προσέλκυσης φοιτητών από το εξωτερικό, αν και αυτό έχει να κάνει με το "κλειστό" σύστημα εισαγωγής, που είναι οι πανελλήνιες και το απολυτήριο λυκείου. Αντιθέτως αν υπήρχε η δυνατότητα (π.χ. δίγλωσσα προγράμματα σπουδών) η εισροή φοιτητών από όλον τον κόσμο, θα αποτελούσε μια καλή ένεση της εγχώριας αυτοκαταναλωτικής Ελληνικής οικονομίας. Θα νοικιάζονταν σπίτια κλπ. Δηλ., οι Άγγλοι είναι πιο έξυπνοι να "ρουφάνε" τσέπες από άλλες χώρες; Μέσα στην υπάρχουσα κρίση, θησαυρίζουν με το όνειρο "καλύτερες προοπτικές" λαών του Νότου και όχι μόνο. Ζει πολύς κόσμος από την κατανάλωση και μόνο, του μεταναστεύσαντος πληθυσμού. Κάτι ανάλογο θα έπρεπε να κάνουμε και εμείς. Έτσι θα προέκυπτε σοβαρό κεφάλαιο για επενδύσεις πάνω στην παιδεία: καλύτερες υποδομές, ακριβή ζωή, περισσότερη πελατεία λόγω διαφήμισης για κάτι καλύτερο. Για να έρθει ο πελάτης, πρέπει να τον πείσεις ότι προσφέρεις ένα καλύτερο προϊόν από αυτό που βρίσκει στη χώρα του ανεξαρτήτως αν το προϊόν είναι εν τέλει ή όχι καλό. ;) Έτσι δουλεύει η αγορά, παντού. Στην Ελλάδα αντιθέτως κάνουμε κύκλους γύρω από τον εαυτό μας. Κινούμαστε με πολύ αργούς ρυθμούς...

Λενιώ, τόσα χρόνια που στην Ελλάδα δόθηκε η δυνατότητα να σπουδάζει και ο ακατάλληλος χωρίς να εξετάζονται κριτήρια οικονομικής καταγωγής, η τριτοβάθμια παιδεία έμεινε στάσιμη. Το 70% των φοιτητών στα Πανεπιστήμια ανεξαρτήτως οικονομικής άνεσης, είναι εκτός ακαδημαϊκής πραγματικότητας. Δεν σπουδάζουν γιατί θέλουν να σπουδάσουν. Τα χρήματα δεν μπορούν να υπερσκελίσουν την θέληση, τις θυσίες, τους στόχους, την αγάπη για σπουδές και για συνεχή βελτίωση. ;)


επιμένεις. Σου είπα ότι έχουν ιδιοτυπο καθεστώς τα αγγλικά πανεπιστήμια και μπλέκεις τη νομική τους σύσταση.
θα επανέλθω αργότερα γιατι φευγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top