Γερμανική Προφορά

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Για να μην το κουραζουμε το θεμα... Γερμανικη προφορα ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δε θα αποκτησεις ΠΟΤΕ αν δεν εχεις γενηθει στη Γερμανια. Εχω απειρους φιλους/γνωστους/συγγενεις που δεν γενηθηκαν στη Γερμανια και εχουν ελληνικη προφορα. Καταλαβαινεις τελος παντων οτι η προφορα τους δεν ειναι γερμανικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Μετακομίζεις για μερικά χρόνια,και λίγο πολύ τα καταφέρνεις ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Μετακομίζεις για μερικά χρόνια,και λίγο πολύ τα καταφέρνεις ^^
Στους συγκεκριμενους συγγενεις κ.λ.π που αναφερθηκα, ζουν μονιμα στη Γερμανια. Ειναι λαοι που πολυ δυσκολα εξοικειωνονται με καποιες προφορες ξενων γλωσσων. Εμας μπορει να μας δυσκολευουν τα γερμανικα, αλλα στα ιταλικα και ισπανικα τα καταφερνουμε καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Για να μην το κουραζουμε το θεμα... Γερμανικη προφορα ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δε θα αποκτησεις ΠΟΤΕ αν δεν εχεις γενηθει στη Γερμανια. Εχω απειρους φιλους/γνωστους/συγγενεις που δεν γενηθηκαν στη Γερμανια και εχουν ελληνικη προφορα. Καταλαβαινεις τελος παντων οτι η προφορα τους δεν ειναι γερμανικη.

Σαν νατιβ σπικερ δεν θα μιλησει ποτε κανεις. Ακομα κι αν γεννηθεις εκει εχεις τα ελληνικα γονιδια. Εχω ξαδερφες που εχουν γεννηθει εκει και ξερω. Σε αντιθεση η καθηγητρια μου που ειναι νατιβ σπικερ μιλαει τελεια τα γερμανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Σαν νατιβ σπικερ δεν θα μιλησει ποτε κανεις. Ακομα κι αν γεννηθεις εκει εχεις τα ελληνικα γονιδια. Εχω ξαδερφες που εχουν γεννηθει εκει και ξερω. Σε αντιθεση η καθηγητρια μου που ειναι νατιβ σπικερ μιλαει τελεια τα γερμανικα
Ειπες βλακεια τωρα... Ειναι πολλοι οι παραγοντες που μπορει να σε οδηγησουν να μην εχεις γερμανικη προφορα, παρ' ολο που γεννηθηκες στη Γερμανια. Ενα παραδειγμα ειναι σε τι βαθμο κυριαχει η γερμανικη γλωσσα στη ζωη σου. Αν δηλ. πηγαινεις σε ελληνικο σχολειο, αν μιλας στο σπιτι με τους γονεις σου μονο ελληνικα, αν εχεις φιλους μονο ελληνες κλπ. Ενας ξαδερφος μου γεννηθκε και μεγαλωσε στη Γερμανια, σα γερμανος μιλαει. Δε προκειται να καταλαβεις διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ειπες βλακεια τωρα... Ειναι πολλοι οι παραγοντες που μπορει να σε οδηγησουν να μην εχεις γερμανικη προφορα, παρ' ολο που γεννηθηκες στη Γερμανια. Ενα παραδειγμα ειναι σε τι βαθμο κυριαχει η γερμανικη γλωσσα στη ζωη σου. Αν δηλ. πηγαινεις σε ελληνικο σχολειο, αν μιλας στο σπιτι με τους γονεις σου μονο ελληνικα, αν εχεις φιλους μονο ελληνες κλπ. Ενας ξαδερφος μου γεννηθκε και μεγαλωσε στη Γερμανια, σα γερμανος μιλαει. Δε προκειται να καταλαβεις διαφορα.

Εν μερη συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Είναι και στον άνθρωπο ,ξέρω στο σχολείο δύο παιδιά που κάνουν 10 χρόνια Αγγλικά, ο ένας ξέρει πολύ καλή γραμματική και ο άλλος έχει τέλεια προφορά.. είναι στον άνθρωπο και στις συνθήκες, εννοείτε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niko'olas

Νεοφερμένος

Ο Niko'olas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ πάντως θεωρώ τη γερμανική προφορά σχετικά εύκολη...Άκου εκεί δε γίνεται να αποκτήσεις πολύ καλή προφορά...!Γιατί δηλαδή μπορείς στα αγγλικά κι όχι στα γερμανικά;Ίσα-ίσα που η γερμανική προφορά είναι ευκολότερη από την αγγλική...Εγώ έχω πολύ καλή προφορά και στα γερμανικά και στα αγγλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ πάντως θεωρώ τη γερμανική προφορά σχετικά εύκολη...Άκου εκεί δε γίνεται να αποκτήσεις πολύ καλή προφορά...!Γιατί δηλαδή μπορείς στα αγγλικά κι όχι στα γερμανικά;Ίσα-ίσα που η γερμανική προφορά είναι ευκολότερη από την αγγλική...Εγώ έχω πολύ καλή προφορά και στα γερμανικά και στα αγγλικά!

Ποιος ειπε οτι η αγγλικη μπορει να αποκτηθει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μην τσακώνεστε βρε παιδιά..... η προφορά ναι μεν εξαρτάται και από τον ίδιο τον άνθρωπο (στον καθένα είνα αλλιώς) αλλά περισσότερο μετράει που έχει μεγαλώσει κανείς και τι σχέση είχε ας πούμε με την γερμανική γλώσσα. Κατα γενική ομολογία, όσοι Έλληνες (μιας και σε αυτούς αναφερόμαστε) γεννιούνται και μεγαλώνουν μέχρι τα 18 τους στην Γερμανία, μιλάνε πολύ καλά γερμανικά. Η μόνη διαφορά στους έλληνες μαθητές των εκεί ελληνικών σχολείων και των γερμανικών σχολείων είναι ότι τα παιδιά των Ελληνικών έχουν μία πολύ ελαφριά ελλ. προφορά στα γερμανικά ενώ οσα είναι μαθητές στα γερμανικά σχολεία δεν έχουν καθόλου ελλ. προφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μερικοί την έχουν .
Ναι καλα... Η αγγλικη τουλαχιστον προφορα νομιζω πως ειναι πολυ δυσκολη... Αν καποιος δεν επισκεπτει καν την Αγγλια να μιλησει με νατιβ σπικερς κλπ δεν θα την αποκτησει ποτε ουτε στο ελαχιστο. Μπορει ναι μεν να εχει την καλυτερη απο μια ομαδα ελληνων αλλα δεν εχει αγγλικη προφορα απλα μια χαριτωμενη ελληνικη προφορα που γερνει προς την αγγλικη. Αυτο ισχυει πιστευω σε σχεδον ολες τις γλωσσες.
Μην τσακώνεστε βρε παιδιά..... η προφορά ναι μεν εξαρτάται και από τον ίδιο τον άνθρωπο (στον καθένα είνα αλλιώς) αλλά περισσότερο μετράει που έχει μεγαλώσει κανείς και τι σχέση είχε ας πούμε με την γερμανική γλώσσα. Κατα γενική ομολογία, όσοι Έλληνες (μιας και σε αυτούς αναφερόμαστε) γεννιούνται και μεγαλώνουν μέχρι τα 18 τους στην Γερμανία, μιλάνε πολύ καλά γερμανικά. Η μόνη διαφορά στους έλληνες μαθητές των εκεί ελληνικών σχολείων και των γερμανικών σχολείων είναι ότι τα παιδιά των Ελληνικών έχουν μία πολύ ελαφριά ελλ. προφορά στα γερμανικά ενώ οσα είναι μαθητές στα γερμανικά σχολεία δεν έχουν καθόλου ελλ. προφορά.
Εξασκηση και ολα γινονται. ( λιγο πολυ... Αν ζεις εκει καποια στιγμη μετα απο καποιο μεγαλο χρονικο διασημα θα αρχισεις να ''αποβαλεις'' την τοσο ελαφρια ελληνικη προφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Φυσικά και όλα γίνονται με αρκετή εξάσκηση. Ναι....η ελληνική προφορά γίνεται να την αποβάλλουμε αλλά όχι ολοκληρωτικά ότι και αν κάνει κανείς, μόνο εν μέρη. Μια ελαφριά πάντως θα υπάρχει πάντα αν πρόκειται για άτομα μεγαλωμένα στην Ελλάδα ή απόφοιτους ελληνικών σχολείων, καθώς σαυτό συμβάλλουν πολλοί παράγοντες, μεταξύ αυτών και το αν το σχολείο είναι ελληνικό ή γερμανικό ανεξάρτητα από την καταγωγή. Το ξέρω διότι στην Γερμανία είμουν και έχω ζήσει και δει πολλές καταστάσεις ως Έλληνας του Εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niko'olas

Νεοφερμένος

Ο Niko'olas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ποιος ειπε οτι η αγγλικη μπορει να αποκτηθει;

το έχουν αναφέρει παραπάνω...εγώ νομίζω ότι το θέμα της προφοράς είναι και να το'χεις μέσα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μην τρελαίνεστε...Δεν είναι τόσο δύσκολη η γερμανική προφορά...Σχετικά πάντα.Μπορείς να ψάξεις στο Βικιπαίδεια έχει ωραία πράγματα αναφορικά με την φωνολογία κάθε γλώσσας!
Όποιου του αρέσει η προφορά,την κατακτά!Αν όχι ολοκληρωτικά,σε έναν μεγάλο βαθμό...

Πού να πιάσεις και τις μή-ινδοευρωπαϊκές γλώσσες!Εκεί να δεις δυσκολία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μην τρελαίνεστε...Δεν είναι τόσο δύσκολη η γερμανική προφορά...Σχετικά πάντα.Μπορείς να ψάξεις στο Βικιπαίδεια έχει ωραία πράγματα αναφορικά με την φωνολογία κάθε γλώσσας!
Όποιου του αρέσει η προφορά,την κατακτά!Αν όχι ολοκληρωτικά,σε έναν μεγάλο βαθμό...

Πού να πιάσεις και τις μή-ινδοευρωπαϊκές γλώσσες!Εκεί να δεις δυσκολία..
:worship::worship::worship::worship: η εντονη εκφραση ποσο σωστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ναι...Και κατά προέκταση αυτό ισχύει και για μια γλώσσα γενικά,συνήθως.
Τώρα οι μετανάστες συνήθως δεν ενδιαφέρονται να μάθουν τέλεια την γλώσσα της χώρας υποδοχής...Άλλο λοιπόν ο μετανάστης,άλλο αυτός που μαθαίνει μια γλώσσα επειδή θέλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Η Ελληνική Δημοτική είναι πρόχειρη γλώσσα πλέον.. Αλλά ναι, σε αυτό συμφωνώ ^^

Αν η Ελληνικη ειναι προχειρη, τα Αγγλικα τι ειναι? Πρωτογονη γλωσσα για μικρα παιδια? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Η καθηγήτριά μου είναι Αυστριακή. Εννοείται πως ποτέ δεν πίστεψα ότι μπορώ να μιλήσω όπως αυτή. Χρειάζονται πολλά χρόνια σε γερμανόφωνη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι...Και κατά προέκταση αυτό ισχύει και για μια γλώσσα γενικά,συνήθως.
Τώρα οι μετανάστες συνήθως δεν ενδιαφέρονται να μάθουν τέλεια την γλώσσα της χώρας υποδοχής...Άλλο λοιπόν ο μετανάστης,άλλο αυτός που μαθαίνει μια γλώσσα επειδή θέλει!
Συμφωνω!
Αν η Ελληνικη ειναι προχειρη, τα Αγγλικα τι ειναι? Πρωτογονη γλωσσα για μικρα παιδια? :hmm:
Τα αγγλικα τα εχουν κανει θεους αλλα ρε παιδια για την γερμανικη προφορα ειναι το τοπικ μην ξεφευγουμε!
Η καθηγήτριά μου είναι Αυστριακή. Εννοείται πως ποτέ δεν πίστεψα ότι μπορώ να μιλήσω όπως αυτή. Χρειάζονται πολλά χρόνια σε γερμανόφωνη χώρα.

Σε καμια περιπτωση δεν θα μαθεις να μιλας οπως εκεινη! Και η δικη μου ειναι Γερμανιδα εκει γεννθηκε,μεγαλωσε,σπουδασε πως να πιασω εγω την προφορα της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top