Μεταπτυχιακό στα Οικονομικά

pavlos123

Νεοφερμένος

Ο pavlos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σεπτέμβριο παίρνω πτυχίο,οικονομικο απθ και σκεφτομαι μεταπτυχιακο ,αλλα δεν ξερω ποσο ευκολα μπαινεις . Εχει καποιος εμπειρια η ξερει τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό σε Economics ή κάτι άλλο που κάνουν οι οικονομολόγοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlos123

Νεοφερμένος

Ο pavlos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πανω σε καποιο τομεα τον οικονομικων.Π.χ διοικηση ή τραπεζικα.αλλα δεν ξερω τι παιζει κ ποσο ευκολα μπορεις να μπεις σε μεταπτυχιακο χωρις να πληρωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Μήπως να τσεκάρεις το Σύλλογο Αποφοίτων ΜΠΣ ΑΠΘ?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Φιλε Παυλο , μιας και ο κολλητος μου ειναι οικονομολογος στο επαγγελμα θα σου πω τι γνωριζω.

Πρωτα απ ολα επειδη το επαγγελμα του οικονομολογου ειναι υπερ-κορεσμενο ειναι κατι παραπανω απο απαραιτητο ενα καλο μεταπτυχιακο. Πλεον η επιλογη των αποφοιτων οικονομικων σχολων γινεται με κριτηριο το μεταπτυχιακο και οχι το πρωτο πτυχιο.

Δευτερον τα οικονομικα ως γενικος κλαδος δεν εχουν καποια ιδιαιτερη ζητηση. Μεγαλη ζητηση ομως εχουν επιμερους σπουδες οπως τραπεζικη διοικηση, επενδυτικη στρατηγικη, λογιστικη, διαχειριση χρηματοοικονομικου κινδυνου κ.λ.π

Τριτον αν θες να κανεις Μεταπτυχιακο που να εχει ανταποκριση στην αγορα εργασιας τοτε μιλαμε ΜΟΝΟ για εξωτερικο και κυριως Μ. Βρεττανια. Τα Ελληνικα ΑΕΙ δεν προσφερουν αξιολογα Μεταπτυχιακα. Ειναι σχεδον σιγουρο πως ενας εργοδοτης αν εχει να διαλεξει μεταξυ δυο κατοχων μαστερ, ο ενας απο το Μαντσεστερ και ο αλλος απο καποιο Ελληνικο ΑΕΙ, 99.99% θα προτιμησει του εξωτερικου.

Τεταρτον να ξερεις πως για να γινεις αποδεκτος σε καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου πρεπει να εχεις αρκετα καλο βαθμο πτυχιου, αριστη γνωση ξενης γλωσσας, καλο βαθμο σε διαφορα τεστ που ζητανε (GMAT) και ορεξη για πολυ πολυ μελετη.

Τελος να σου πω πως ενα καλο Μαστερ στην Αγγλια κοστιζει αρκετα, σιγουρα πανω απο 20.000 ΕΥΡΩ (μονο τα διδακτρα, βαζεις και κοστος διαμονης-φαγητο κ.λ.π). Αν τωρα θες μεταπτυχιακο χωρις να δωσεις λεφτα μενεις Ελλαδα, αλλα παιρνεις απλα ενα χαρτι χωρις σοβαρο αντικρυσμα.

Υ.Γ. Μονο θα ηθελα να σου πως πως το να δωσεις αρκετα λεφτα για ενα καλο Μεταπτυχιακο ειναι κατι που αξιζει, αφου αφενος θα σε συνοδευει ολη σου την ζωη και αφετέρου θα μπορεις να διαπραγματευτεις μια πιο καλοπληρωμενη δουλεια η μια πιο καλοπληρωμενη θεση στην δουλεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές πάνω

(α). Ποσοτικά Οικονομικά
(β). Χρηματο-οικονομική Ανάλυση

Στις πληροφορίες ζητάω Πανεπιστημιακά Τμήματα, προγράμματα σπουδών, αξιολόγηση των προγραμμάτων σπουδών..και ότι άλλο θεωρείτε ότι θα είναι χρήσιμο να ξέρω. Mε ενδιαφέρει η θεωρία χρήματος. Το strong mathematical background είναι δεδομένο.

Παράκληση: Δεν θα επεδίωκα να καταλήξει το θέμα με vs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
nPb Έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτό https://map.aueb.gr/lang/el/programs/units/. Είναι ότι πιο ποσοτικό στην Αθήνα τουλάχιστον σε οικονομικά και διαπανεπιστημιακό (ΕΚΠΑ ΟΠΑ ). Είναι πολύ απαιτητικό πάντως. Πιστεύω θα σε ενδιαφέρει. Τα άλλα μάστερ δεν είναι τόσο ποσοτικά στην Ελλάδα.

πανω σε καποιο τομεα τον οικονομικων.Π.χ διοικηση ή τραπεζικα.αλλα δεν ξερω τι παιζει κ ποσο ευκολα μπορεις να μπεις σε μεταπτυχιακο χωρις να πληρωσεις

Για τραπεζικά δεν ξέρω αλλά για διοίκηση το mba international του ΟΠΑ ξέρω που μετράει και έξω αλλά συνήθως απαιτεί προυπηρεσία. Γενικά είναι άλλη φάση Αλλά είναι πανάκριβο (12000 !!!):whistle:... Πάντως αν το πρώτο πτυχίο σου είναι οικονομικά ή διοίκηση επιχειρήσεων δεν αξίζει να πας κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Devil

Νεοφερμένος

Ο Red Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα να μεταφέρω την απορία μίας φίλης μου. Η φίλη μου έχει τελειώσει την Νομική Σχολή Αθηνών και σκέφτεται να κάνει ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Πιστεύετε ότι αυτός ο συνδυασμός είναι καλός; Η φίλη μου ισχυρίζεται ότι θα μπορέσει με αυτό τον τρόπο να δουλέψει σε κάποια εταιρεία, παρέχοντας νομική και οικονομική υποστήριξη. Ποια είναι η δική σας γνώμη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα να μεταφέρω την απορία μίας φίλης μου. Η φίλη μου έχει τελειώσει την Νομική Σχολή Αθηνών και σκέφτεται να κάνει ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Πιστεύετε ότι αυτός ο συνδυασμός είναι καλός; Η φίλη μου ισχυρίζεται ότι θα μπορέσει με αυτό τον τρόπο να δουλέψει σε κάποια εταιρεία, παρέχοντας νομική και οικονομική υποστήριξη. Ποια είναι η δική σας γνώμη; :hmm:
Θα δυσκολευτεί πάρα πολύ. Τα οικονομικά δεν είναι σε καμία περίπτωση θεωρητική επιστήμη. Περιέχουν πάρα πολλά μαθηματικά και πληροφορική. Γενικά, στα μεταπτυχιακά των οικονομικών πηγαίνουν (εκτός από τους οικονομολόγους) άτομα που έχουν τελειώσει μαθηματικό, πληροφορική ή πολυτεχνείο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα να μεταφέρω την απορία μίας φίλης μου. Η φίλη μου έχει τελειώσει την Νομική Σχολή Αθηνών και σκέφτεται να κάνει ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Πιστεύετε ότι αυτός ο συνδυασμός είναι καλός; Η φίλη μου ισχυρίζεται ότι θα μπορέσει με αυτό τον τρόπο να δουλέψει σε κάποια εταιρεία, παρέχοντας νομική και οικονομική υποστήριξη. Ποια είναι η δική σας γνώμη; :hmm:

Άριστος συνδυασμός. Με την επιλογή του σωστού μεταπτυχιακού, θα γαμεί και θα δέρνει στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι όντως πολύ καλός συνδυασμός. Μπορεί και να την πάρουν αλλά να της ζητήσουν (για το εξωτερικό τουλάχιστον) να κάνει καλοκαιρινά μαθήματα στα οικονομικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Είναι όντως πολύ καλός συνδυασμός. Μπορεί και να την πάρουν αλλά να της ζητήσουν (για το εξωτερικό τουλάχιστον) να κάνει καλοκαιρινά μαθήματα στα οικονομικά..
Θεωρητικά πρόκειται για έναν πολύ καλό συνδυασμό. Όμως, για να ακολουθήσει πτυχιούχος νομικής ένα οικονομικό μεταπτυχιακό, υπάρχουν προβλήματα: α) Δεν θα τον δεχθεί κανένα (σοβαρό) πανεπιστήμιο, β) Και αν ακόμα τον δεχθεί, δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει. Ίσως το αντίθετο (πτυχιούχος οικονομικών σε μεταπτυχιακό νομικής) να φαίνεται πιο εφικτό, αλλά και πάλι δύσκολο το βλέπω. Είναι εντελώς ανεξάρτητες οι δύο επιστήμες. Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος για να γίνει ο συνδυασμός, είναι το δεύτερο πτυχίο.

Υ.Γ. Ίσως ένας λόγος που δημιουργείται η σύγχιση ότι υπάρχει σύνδεση μεταξύ των δύο επιστημών, είναι ότι τη σχολή οικονομικών επιστημών του ΕΚΠΑ πολλοί τη λένε "Οικονομικό Νομικής", ενώ το μόνο κοινό που έχει η σχολή αυτή με τη Νομική είναι το κτίριο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θεωρητικά πρόκειται για έναν πολύ καλό συνδυασμό. Όμως, για να ακολουθήσει πτυχιούχος νομικής ένα οικονομικό μεταπτυχιακό, υπάρχουν προβλήματα: α) Δεν θα τον δεχθεί κανένα (σοβαρό) πανεπιστήμιο, β) Και αν ακόμα τον δεχθεί, δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει. Ίσως το αντίθετο (πτυχιούχος οικονομικών σε μεταπτυχιακό νομικής) να φαίνεται πιο εφικτό, αλλά και πάλι δύσκολο το βλέπω. Είναι εντελώς ανεξάρτητες οι δύο επιστήμες. Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος για να γίνει ο συνδυασμός, είναι το δεύτερο πτυχίο.

Υ.Γ. Ίσως ένας λόγος που δημιουργείται η σύγχιση ότι υπάρχει σύνδεση μεταξύ των δύο επιστημών, είναι ότι τη σχολή οικονομικών επιστημών του ΕΚΠΑ πολλοί τη λένε "Οικονομικό Νομικής", ενώ το μόνο κοινό που έχει η σχολή αυτή με τη Νομική είναι το κτίριο.

Δεν κατέχεις το θέμα. Άσε να το πάρει το ποτάμι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Δεν κατέχεις το θέμα. Άσε να το πάρει το ποτάμι.
Ως συνήθως, εσύ είσαι αυτός που όχι μόνον δεν κατέχει ένα θέμα, αλλά θεωρεί τον εαυτό του παντογνώστη σε όλα.
Η απάντηση που έδωσα πριν δεν απευθυνόταν σε σένα και ούτε βλέπω το λόγο να σου απαντήσω ξανά.
Καλό σου βράδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Έχετε δίκιο ω Ζευ. Ως θνητός ξεπέρασα τα εσκεμμένα και αμφισβήτησα τη θεότητά σας. Δε θα επαναληφθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Βίντσι,αντί να απαντάς "μονολεκτικά",γιατί δε προσπαθείς,επιχειρηματολογώντας,να μας πείσεις γιατί είναι τόσο εύκολο ως απόφοιτος Νομικής να κάνεις Μεταπτυχιακό στα Οικονομικά?

Πχ:https://www.econ.aueb.gr/GraduatePrograms/MScFullToWhom.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ο Καίσαρ είπε:
Με την επιλογή του σωστού μεταπτυχιακού
Σημαίνει οτι κάθε ενδιαφερόμενος γνωρίζοντας τις δυνατότητες του και τις κλίσεις του, το ψάχνει διεξοδικά.

Επίσης έχει γνωρίσει νομικούς. Και ακόμη ο ΔΣ, ένα φεγγάρι είχε ανακοίνωση για μεταπτυχιακό του ΠΑΠΕΙ σε οικονομικής φύσεως αντικείμενο, δεχόταν νομικούς.
Κλείνοντας, να θυμήσει ότι μεγάλο μέρος των κανόνων που διέπουν την αγορά εν γένει περνάει από τους νομικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Σχετικα με αυτο επειδη η μητερα μου ειναι δικηγορος που ασχολειται με το αστικο δικαιο πολλες φορες στη δουλεια της εχει αντιμετωπισει ζητηματα που χρειαζονται γνωσεις οικονομικων κ ειδικα σε υποθεσεις της τραπεζας που συνεργαζεται. Ασχολειται με το νομικο κομματι αλλα διαρκως συμβουλευεται ανθρωπουυς που γνωριζουν οικονομικα μηπως κανει καποιο λαθος λογω αγνοιας. Συνεπως πιστευω οτι αν καταφερει να σπουδασει και οικονομικα ο δικηγορος ειναι πραγματικα ΑΛΛΟΥ θα τον κανουν πολυ καλυτερο στη δουλεια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ο Καίσαρ είπε: Σημαίνει οτι κάθε ενδιαφερόμενος γνωρίζοντας τις δυνατότητες του και τις κλίσεις του, το ψάχνει διεξοδικά.

Επίσης έχει γνωρίσει νομικούς. Και ακόμη ο ΔΣ, ένα φεγγάρι είχε ανακοίνωση για μεταπτυχιακό του ΠΑΠΕΙ σε οικονομικής φύσεως αντικείμενο, δεχόταν νομικούς.
Κλείνοντας, να θυμήσει ότι μεγάλο μέρος των κανόνων που διέπουν την αγορά εν γένει περνάει από τους νομικούς.

Σχετικα με αυτο επειδη η μητερα μου ειναι δικηγορος που ασχολειται με το αστικο δικαιο πολλες φορες στη δουλεια της εχει αντιμετωπισει ζητηματα που χρειαζονται γνωσεις οικονομικων κ ειδικα σε υποθεσεις της τραπεζας που συνεργαζεται. Ασχολειται με το νομικο κομματι αλλα διαρκως συμβουλευεται ανθρωπουυς που γνωριζουν οικονομικα μηπως κανει καποιο λαθος λογω αγνοιας. Συνεπως πιστευω οτι αν καταφερει να σπουδασει και οικονομικα ο δικηγορος ειναι πραγματικα ΑΛΛΟΥ θα τον κανουν πολυ καλυτερο στη δουλεια του.

Απλά,φαντάζει πολύ πιο έυκολο ένας μηχανικός να κάνει μεταπτυχιακό στα οικονομικά(και δεν εννοώ mba),απ'ότι ένας δικηγόρος.Και οι δύο συνδυασμοί είναι πολύ καλοί,ο πρώτος όμως είναι πολύ πιο εφικτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
.......απόφοιτος Νομικής να κάνεις Μεταπτυχιακό στα Οικονομικά?
Πχ:https://www.econ.aueb.gr/GraduatePrograms/MScFullToWhom.html
Απλά,φαντάζει πολύ πιο έυκολο ένας μηχανικός να κάνει μεταπτυχιακό στα οικονομικά(και δεν εννοώ mba),απ'ότι ένας δικηγόρος.Και οι δύο συνδυασμοί είναι πολύ καλοί,ο πρώτος όμως είναι πολύ πιο εφικτός.
Εκτός από το σύνδεσμο που έβαλες, όποιος θέλει μπορεί να κάνει μια έρευνα με τον Γκούγκλη. Ας ψάξει στα (σοβαρά) πανεπιστήμια της Ευρώπης, αν δέχονται στα οικονομικά μεταπτυχιακά αποφοίτους νομικών επιστημών, ποιες γνώσεις θεωρούν προαπαιτούμενες και ποια είναι τα προγράμματά τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top