Χημεία vs Βιολογία

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τι απο τα δυο μου μου προτεινετε;
Υποψην ενδιαφερομαι κυριως να ασχοληθω με ερευνα[εργαστηριακη δουλεια κτλ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Να επισημάνω ότι όποιο και από τα 2 εαν διαλέξεις,τα funds δε θα επαρκούν για ικανοποιητική έρευνα στην Ελλάδα. Προσωπικά θα σου πρότεινα βιολογία, έχοντας υπ'όψη το μέλλον αυτού του κλάδου. Ειδικότερα η ενασχόληση με τη γενετική έχει πολλές προοπτικές! Αν φανταστείς όλες τις έρευνες για θεραπεία ασθενειών, και μια διεθνή συνεργασία των 2 κλάδων ιατρική φυσική-γενετική βιολογία όσων αφορά την αντιμετώπιση του aids(βλ.αντιμόρια και πρωτείνη aptamer), η βιολογία φαντάζει η καλύτερη επιλογή.Αλλά μάλλον θα πρέπει να ξενιτευτείς. Στη χώρα μας ξέρω για το ερευνητικό κέντρο, καθώς και το ινστιτούτο παστέρ(google it) αλλά και εντός νοσοκομείων πρέπει να υπάρχει δυνατότητα εργασίας.
Βέβαια, και η χημεία έχει εξέλιξη. Τα νέα υλικά, πιο ανθεκτικά, ανοξείδωτα και ελαφρύτερα απασχολούν αρκετό κόσμο. Ο τομέας των καλλιεργειών, νέα μείγματα, βενζίνη, ο ενεργειακός κλάδος στον οποίο ένας χημικός μπορεί να εργαστεί μαζί με φυσικούς, μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους και πάρα πολλούς άλλους ανοίγουν δρόμους και σε αποφοίτους χημικών. Από κει και πέρα, η απόφαση είναι καθαρά δική σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
αφου θες ερευνα πανε βιολογια........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Μοριακή βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εννόείται.Αυτό το τόπικ είναι αρχαίο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εννόείται.Αυτό το τόπικ είναι αρχαίο.:P
Εμ ξέθαψε ο πρώτος, πέσανε και οι υπόλοιποι στην παγίδα με το φτυαράκι τους...

Πέρασες τελικά βιολογία ή σκοπεύεις να πας;
Με το μηχανογραφικό και τα σχετικά, μου έλεγαν όλοι να αφήσω τη χημεία και τελικά είχαν δίκιο.
Μέσω της βιολογίας μπορείς να κάνεις οτιδήποτε, και είναι και αξιολάτρευτη επιστήμη.
(Εγώ εκεί βαδίζω από Σεπτέμβρη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top