Οδοντιατρική vs Διαιτολογία Χαροκοπείου

Aggel

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ειμαι αποφοιτη λυκειου και προκειται να καταθεσω σε λιγες μερεσ το μηχανογραφικο μου...αναρωτιεμαι για το τι ειναι καλυτερα να δηλωσω πρωτα..διαιτολογια στο χαροκοπειο ή οδοντιατρικη...καποιοσ ο οποιοσ εχει τελειωσει δαιτολογια απο ΤΕΙ εχει τα ιδια δικαιςματα με καποιον που εχει τελειωσει το χαροκοπειο???Επισησ θα ηθελα να μαθω απο καποιον που ξερει αν στην οδοντιατρικη ειναι καλο το κλιμα,η σχολη,και τι εργαστηρια πρεπει να κανω!!παρακαλω πειτε μου οτι περισσοτερο μπορειτε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αυτοί του χαροκοπειου έχω την εντύπωση πως μπορούν να δουλέψουν σε νοσοκομεία. Βέβαια είναι λογικό πως ένα απλό πτυχίο δεν θα είναι ικανό να σε βάλει. Ενας που τελείωσε απο ΤΕΙ πάνω κάτω έχει τα ίδια δικαιώματα.

Οδοντιατρική δεν γνωρίζω απο προσωπική εμπειρία το κλίμα, πάντως απο φίλο που σπουδάζει εκεί, έχω ακούσει καλά λόγια. Τα εργαστήρια και τα μαθήματα των πρώτων ετών, που είναι βασικές επιστήμες κτλ, είναι παρόμοια με της Ιατρικής. Δηλαδή εργαστήρια, Χημείας, βιοχημείας, ιστολογίας, φυσικής κτλ... Μετά ασχολείσαι μόνο με το αντικείμενο σας, την οδοντιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Σαν επένδυση και κρίνοντας από τον κορεσμό των οδοντιάτρων θα έλεγα Διαιτολογία. Επιστήμη του μέλλοντος με όλες τις παθήσεις που μαστίζουν, παιδική παχυσαρκία, ζάχαρο κλπ. Έχει τρομερό ενδιαφέρον, η κολλητή μου έχει περάσει στο ΤΕΙ Κρήτης και τη ζηλεύω ώρες ώρες. Θα κάνεις πολύ βιολογία και χημεία, αλλά ταυτόχρονα θα πάρεις και μια γεύση από ιατρική και ανατομία. Μπορείς να εργαστείς είτε σε νοσοκομείο, είτε σε δικό σου γραφείο-ιατρείο(δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω), είτε π.χ. σύμβουλος σε αθλητικούς ομίλους. Έχει πολύ ψωμί. Οδοντιατρική καλό επάγγελμα, αλλά χωρίς μπαμπά και λεφτά δύσκολα τα πράγματα. Και οι δύο πάντως είναι ξεχωριστές επιλογές, δε νομίζω πως θα χάσεις ότι κι αν διαλέξεις (την προτίμηση μου όμως την έδειξα :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggel

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το καλο ειναι οτι μενω σε επαρχια οποτε θα ειναι εξισου ευκολο να βρω δουλεια και ως οδοντιατρος και ειδικοτερα ως ορθοδοντικος!αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως τα εργαστηρια στην οδοντιατρικη με φοβισουν ή ειναι "αντιαισθητικα"..Ξερει καποιος να μου πει κατι περισσοτερο πανω σ αυτο???please...:bye:
-----------------------------------------
Α θα ηταν βοηθητικο επισησ καποιο link
με βιντεο ή φωτογραφιεσ απο εργαστηρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
διαιτολογια στο χαροκοπειο:iagree::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το καλο ειναι οτι μενω σε επαρχια οποτε θα ειναι εξισου ευκολο να βρω δουλεια και ως οδοντιατρος και ειδικοτερα ως ορθοδοντικος!αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως τα εργαστηρια στην οδοντιατρικη με φοβισουν ή ειναι "αντιαισθητικα"..Ξερει καποιος να μου πει κατι περισσοτερο πανω σ αυτο???please...:bye:
-----------------------------------------
Α θα ηταν βοηθητικο επισησ καποιο link
με βιντεο ή φωτογραφιεσ απο εργαστηρια...
Για υλικό δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω. Καλά φοβάσαι τα μαθήματα από άποψη "αντιαισθητικότητας" και όχι του τι θα δεις μετά? Θυμάμαι όταν έκανα μηχανογραφικό δεν είχα δηλώσει οδοντιατρική γι'αυτόν το λόγο. Έχω κόλλημα με την υγιεινή του στόματος και των δοντιών και δε θέλω να φανταστώ πόσο ατημέλητοι μπορεί να είναι κάποιοι πελάτες:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tania_r

Νεοφερμένος

Η tania_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Aggel, το ότι ταλαντεύεσαι ανάμεσα στην Οδοντιατρική και την Διαιτολογία σημαίνει πρωτίστως ότι έχεις πάρα πολύ καλούς βαθμούς! Οπότε πρώτα πρώτα Συγχαρητήρια!
Τώρα, όσον αφορά το δίλημμα σου, η γνώμη μου είναι ότι η Οδοντιατρική είναι μια σταθερή αξία τόσο στον ακαδημαϊκό όσο και στον επαγελματικό χώρο. Τα μαθήματα είναι πολύ ενδιαφέροντα και τα εργαστήρια δεν έχουν να κάνουν με τίποτα παραπάνω απ' ότι έχεις βιώσει στο οδοντιατρείο που πηγαίνεις. Δεν πρόκειται για ιατρική που είσαι αναγκασμένος να εργάζεσαι πάνω σε νεκρούς ανθρώπους. Ακόμη δεν πιστεύει ότι υπάρχει και τόσος κορεσμός, ειδικά στην επαρχία.
Ωστόσο και η Διαιτολογία είναι αξιόλογη και ενδιαφέρουσα αλλά μη ξεχνάς ότι θα έχεις να ανταγωνιστείς τους αποφοίτους ΙΕΚ και συναφών ιδιωτικών μορφωμάτων, πράγμα που υποβαθμίζει το πτυχίο σου. Βέβαια η διαιτολογία είναι αναμφισβήτητα πιο εύκολη σαν σχολή. Η Οδοντιατρική είναι μία από τις δυσκολότερες γι' αυτό και απευθύνεται σε αριστούχους.
Ωστόσο, η επιλογή είναι δική σου. Μπορείς να μπεις στα site των δυο σχολών και να δεις το πρόγραμμα μαθημάτων, θα σε βοηθήσει να προσδιορίσεις τι θέλεις περισσότερο.
Καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Κοίτα, εμένα θα με ενδιέφερε και η Διαιτολογία, αλλά επειδή είμαι Σέρρες και Διαιτολογία έχει μόνο Αθήνα, δεν μπορώ να πάρω μετεγγραφή και γι'αυτό δεν τη δήλωσα καν. Πάντως νομίζω ότι οι Διαιτολόγοι από Χαροκόπειο λέγονται "κλινικοί" διαιτολόγοι, ενώ από τα ΤΕΙ απλώς διαιτολόγοι (το λέω με ΚΑΘΕ επιφύλαξη). Επιπλέον θα σου πω κι αυτό: Έχεις κάνει μια βόλτα στη Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη να δεις τα τεράστια μέγαρα των διαιτητικών κέντρων? Η διαιτολογία έχει απορρόφηση. Μην ξεχνάς ότι παίρνουν κάθε χρόνο μόνο 36 άτομα, σε αντίθεση με τις Ιατρικές που παίρνουν 828 και τις οδοντιατρικές που παίρνουν πάνω από 150.
Από την άλλη η οδοντιατρική είναι μια φανταστική επιστήμη για μένα. Προσωπικά θεωρώ πολύ ωραίο επάγγελμα να είσαι οδοντίατρος, και μο άρεσε πιο πολύ από τότε που έβγαλα το φρονημίτη και παρακολούθησα όλη την εγχείρηση από την πλαστική μάσκα της γναθοχειρουργού:P!

Αλήθεια, πόσα μόρια έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggel

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχω στο 3ο πεδιο 19,189 μορια..Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας!!Για τις επομενες επιλογες πιστευετε οτι ειναι καλυτερα τα παιδαγωγικα ή η φαμακευτικη??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiinlove

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
αχ φιλεναδα τελειωσαμε το λυκειο...αποφοιτη επρεπε να βαλεισ οτι εισαι.....λοιπον...σου εχω πει πολλεσ φορεσ την γνωμη μου.....αφου θελεισ να παραμεινεισ στην πολη σου,η φαρμακευτικη δεν ειναι καταλληλη......προτιμω τα παιδαγωγικα αν και θα ηθελα να σε δω 'απο μια μερια με τα ''καημενα' τα παιδακια!!!!!!χιχιχιχιιχιχιχιχιχιχι:jumpy::lol::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Εχω στο 3ο πεδιο 19,189 μορια..Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας!!Για τις επομενες επιλογες πιστευετε οτι ειναι καλυτερα τα παιδαγωγικα ή η φαμακευτικη??:P
παιδαγωγικά θα βρεις εύκολα δουλίτσα...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggel

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αχ φιλεναδα τελειωσαμε το λυκειο...αποφοιτη επρεπε να βαλεισ οτι εισαι.....λοιπον...σου εχω πει πολλεσ φορεσ την γνωμη μου.....αφου θελεισ να παραμεινεισ στην πολη σου,η φαρμακευτικη δεν ειναι καταλληλη......προτιμω τα παιδαγωγικα αν και θα ηθελα να σε δω 'απο μια μερια με τα ''καημενα' τα παιδακια!!!!!!χιχιχιχιιχιχιχιχιχιχι:jumpy::lol::P


Χαχαχαχα....Γελασαμε παλι!!:xixi:Παντως και φαρμακευτικη να διαλεξω στο νησι μοθ θα ειμαι!!χα...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mόνο που αυτό δεν έχει σχέση με την οδοντιατρική και τη διαιτολογία:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1543013#post1543013
Βασική και Παθολογική Βιολογία του Ανθρώπου ( Βιοιατρική, Ιατρική Βιολογία, Παθοβιολογία Ανθρώπου, Κλινική Βιολογία)
Βιολόγοι ως Διευθυντές αυτοτελών Βιοχημικών Τμημάτων της Ιατρικής Υπηρεσίας στην Ελλάδα
Oι πτυχιούχοι Βιολογίας ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ (αναλαμβάνουν την ευθύνη ) για αποτελέσματα αναλύσεων στο Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα σε εργαστήρια ανάλυσης βιολογικών δειγμάτων του ανθρώπου στην Ελλάδα.
Πτυχιούχοι τμημάτων Βιολογίας μπορούν να αποκτήσουν τη δυνατότητα εργασίας ως Ιατρικοί Γενετιστές μετά από θετική κρίση των δικαιολογητικών τους από Ειδική Επιτροπή του ΚΕ.Σ.Υ (ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΥΓΕΙΑΣ).
Οι πτυχιούχοι Βιολόγοιiologists, Biology) ως ιδιοκτήτες και Διευθυντές εργαστηρίων ανάλυσης βιολογικών δειγμάτων του ανθρώπου ΔΙΕΘΝΩΣ
ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ/ΙΑΤΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Branches of Biology according to FASEB (USA)

Γιατί ποστάρεις το ίδιο κείμενο παντού;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
γιατι ειναι botακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top