Μαθηματικό vs Φυσικό

Evma

Νεοφερμένος

Ο Evma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπερα.Θελω καποιος που να γνωριζει πραγματικα, να με διαφωτισει λιγο οσον αφορα τις σχολες αυτες.Μου αρεσουν τα μαθηματικα και η φυσικη πολυ,πιο πολυ ομως το τελευταιο.Σκεφτομαι τα τμηματα και τα πιανω ανετα.18100.Δεν θελω να γινω καθηγητης ή να μπω στο δημοσιο.Τι διεξοδους εχω εκτος απο αυτα?Υπαρχει ψωμι? ή μηπως να στραφω αλλου?Επισης σκεφτομαι και το Στατιστικης στο ΟΠΑ οσον αφορα το 2ο πεδιο.Help


@ Statiskikos.Αν δεις το topic μην απαντησεις θελω να ακουσω και αλλες γνωμες εκτος απο τη δικη σου.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Στην Ελλάδα υπάρχει κορεσμός και στα δύο που ανέφερες και σίγουρα το ότι δε θες να μπεις ούτε σε δημόσιο, ούτε να γίνεις καθηγητής δημιουργεί κι άλλα προβλήματα. Δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει απορρόφηση από τον ιδιωτικό τομέα, ειδικά σε θέματα Φυσικής. Στα μαθηματικά ίσως με στατιστική και πληροφορική να αποκτήσεις καλές πιθανότητες για αναλυτής. Δε μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς, πώς το σκέφτεσαι όμως εσύ? Ειδικά για το θέμα της Φυσικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
να στραφεις αλλου!!

μαθε μια τεχνη!

ή οτι αλλο σ αρεσει

(και παραλληλα προτεινω ,αφου σ' αρεσουν, να σπουδασεις μαθηματικα και φυσικη "μονος" σου - ορεξη να υπαρχει)

τα πανεπιστημια ειναι για τους μετριοτατους και τους βαριεστημενους.

στα λεω οπως θα τα ελεγα και στα παιδια μου και στους μαθητες μου!
(το καλο της υποθεσης ειναι οτι "μονος" σου μπορεις να μαθεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πραματα)



(και δυο ανουσια λογια για οσους τα χρειαζονται: εχω πτυχιο φυσικης [ειχα το μεγαλυτερο βαθμο πτυχιου στη φουρνια μου. επισης μπηκα με το μεγαλυτερο βαθμο [19,72]. εχω επισκεφτει και αλλες σχολες [και του εξωτερικου]. μια απο τα ιδια!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evma

Νεοφερμένος

Ο Evma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
οκ.αρα ξεχναω το 2ο πεδιο.κατι ειναι και αυτο.ειμαι 4ο και 5ο.Και εγω δεν εβρισκα καποια αλλη απασχοληση εκτος του δημοσιου τομεα...γιαυτο και ρωτησα.ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
παντως δε σε αποθαρρυνω καθολου απ το να ασχοληθεις με τις επιστημες!

Ισα ισα!

παλεψε το μονος σου.. αξιζει! :)

(στο πανεπιστημιο θα εισαι σ ενα περιβαλλον αδιαφοριας.
κι αν αγαπας την αληθεια θα εισαι παρεισακτος.

μεχρι και στις εξετασεις [με τα γνωστα στημενα-παπαγαλιστικα θεματα] το ποιημα που θελουν ν ακουσουν θα πρεπει να πεις)

και να δοκιμασεις βεβαια δεν ειναι κακο!!

αλλα θελει πολλα κοτσια για να μη συνηθισεις αυτη την κατασταση και να μη γινεις μερος της.

ασχημο μερος το πανεπιστημιο.

ερημος!

καλη τυχη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
(στο πανεπιστημιο θα εισαι σ ενα περιβαλλον αδιαφοριας.
κι αν αγαπας την αληθεια θα εισαι παρεισακτος.


μεχρι και στις εξετασεις [με τα γνωστα στημενα-παπαγαλιστικα θεματα] το ποιημα που θελουν ν ακουσουν θα πρεπει να πεις)

και να δοκιμασεις βεβαια δεν ειναι κακο!!

αλλα θελει πολλα κοτσια για να μη συνηθισεις αυτη την κατασταση και να μη γινεις μερος της.

ασχημο μερος το πανεπιστημιο.

ερημος!


καλη τυχη!!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Κι εγώ τις ίδιες εμπειρίες έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Γιατι δεν σκεφτεσαι ΣΕΜΦΕ;Εχεις ψαξει καθολου για αυτη τη σχολη μονος σου, ή προλαβαν ασχετοι να σε πεισουν πως 'δεν ειναι καλη επιλογη';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάντως η ΣΕΜΦΕ έχει 5 χρόνια αντί για 4 και δεν έχει δικαιώματα μηχανικού ακόμα δυστυχώς:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πάντως η ΣΕΜΦΕ έχει 5 χρόνια αντί για 4 και δεν έχει δικαιώματα μηχανικού ακόμα δυστυχώς:(

Μα από τη ΣΕΜΦΕ δεν βγαίνεις μηχανικός, αλλά μαθηματικός ή φυσικός. Το δίκαιο είναι να αναγνωριστεί το δίπλωμά τους ως master γιατί είναι 5ετούς φοιτήσεως. Εδώ υπάρχουν 3 τμήματα ΑΕΙ μηχανικών που οι απόφοιτοί τους δεν εγγράφονται ακόμα στο ΤΕΕ και θα εγγραφούν οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Η ενταξη της ΣΕΜΦΕ στο ΤΕΕ ειναι σε πολυ καλο δρομο απ'οτι εχω μαθει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saravalo100

Νεοφερμένος

Η saravalo100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το μαθηματικό δεν το πάω με τίποτα σ'αντίθεση με το φυσικό που το πάω με χίλια.από το φυσικό έχεις πολλές επιλογές για μεταπτυχιακά πχ. μετεωρολογία,κλιματολογία,αστροφυσική και διαστημική φυσική,ατομική και μοριακή φυσική,πυρηνική φυσική και στοιχειώδη σωματίδια,νανοεπιστήμες και νανοτεχνολογίες,ιατρική φυσική και ακτινοφυσική κα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Truman

Νεοφερμένος

Ο Truman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
να στραφεις αλλου!!

μαθε μια τεχνη!

ή οτι αλλο σ αρεσει

(και παραλληλα προτεινω ,αφου σ' αρεσουν, να σπουδασεις μαθηματικα και φυσικη "μονος" σου - ορεξη να υπαρχει)

τα πανεπιστημια ειναι για τους μετριοτατους και τους βαριεστημενους.

στα λεω οπως θα τα ελεγα και στα παιδια μου και στους μαθητες μου!
(το καλο της υποθεσης ειναι οτι "μονος" σου μπορεις να μαθεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πραματα)



(και δυο ανουσια λογια για οσους τα χρειαζονται: εχω πτυχιο φυσικης [ειχα το μεγαλυτερο βαθμο πτυχιου στη φουρνια μου. επισης μπηκα με το μεγαλυτερο βαθμο [19,72]. εχω επισκεφτει και αλλες σχολες [και του εξωτερικου]. μια απο τα ιδια!!!)

ΑΘΗΝΑ ησουν; ποιος εισαι ρε; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μα από τη ΣΕΜΦΕ δεν βγαίνεις μηχανικός, αλλά μαθηματικός ή φυσικός. Το δίκαιο είναι να ανγνωριστεί το δίπλωμά τους ως master γιατί είναι 5ετούς φοιτήσεως. Εδώ υπάρχουν 3 τμήματα ΑΕΙ μηχανικών που οι απόφοιτοί τους δεν εγγράφονται ακόμα στο ΤΕΕ και θα εγγραφούν οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ;

Tότε αν δεν υπάρχει κάποια πρόοδος σχετικά με την ένταξη στο ΤΕΕ καλύτερα να πάρεις απλό μαθηματικό ή φυσικό:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top