Σύγκριση Σχολών Πληροφορικής στην Ελλάδα

cigex

Νεοφερμένος

Ο cigex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους

αναμεσα στο ΤΕΙ Θεσ/νικης,το ΤΕΙ Λαρισας (κατευθυνση πληροφορικης) και το ~ΑΕΙ~ Τριπολης(ειτε Επιστήμης και Τεχνολογίας Τηλεπικοινωνιών,ειτε Επιστήμης και Τεχνολογίας Υπολογιστων),περα απο τις αξιολογησεις της ΕΠΕ,οι οποιες εχουν πρωτη Λαρισα (και μαλιστα 6η στην καταταξη αναμεσα σε ολα τα εκπαιδευτικα ιδρυματα,ΑΕΙ και ΤΕΙ) και με μικρη διαφορα την Τριπολη με την Θεσσαλονικη,που θα μου προτεινατε εσεις να παω?

Εγω μενω Αθηνα.

Τα θετικα και τα αρνητικα καθε σχολης που εχω σκεφτει μεχρι στιγμης ειναι
α) για ΤΕΙ Λαρισας:
+ Φοιτητικη ζωη,Πολυ καλη σχολη σαν αντικειμενο σπουδων,Λιγοτερη αποσταση απο την Αθηνα σε σχεση με την Θεσσαλονικη,Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολη σχολη απ οτι εχω πληροφορηθει,και για μενα προσωπικα: ειναι κοντα στο Βολο οπου εχω συγγενεις και γνωστους
- Ισως το επιπεδο της πλειοψηφιας των σπουδαστων,4 ωρες απο την Αθηνα

β) για ΤΕΙ Θεσ/νικης:
+ Φοιτητικη ζωη,ισως σαν σχολη να ειναι μεγαλυτερης αναγνωρισημοτητας σε σχεση με της Λαρισας και της Τριπολης λογω της περιοχης οπου εδρευεται
- Αποσταση

γ) για ΑΕΙ Τριπολης
+ ειναι ΑΕΙ,ειναι μονο 2 ωρες απο την Αθηνα,Δεν εχει εργαστηρια υποχρεωτικα,Δεν εχει πτυχιακη εργασια (υποθετω)
- τι φοιτητικη ζωη μπορει να εχει μια πολη με 3 σχολες? , κλιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ ήμουν στο ΤΕΙ της Λάρισας για λίγο καιρό αλλα ξανάδωσα.Δεν ήταν και άσχημα στο ΤΕΙ,βασικά η πολη ήταν κάπως χαλια.Ειδικά αν είσαι από Αθηνα θα σου κακοφανεί αρκετά.Το επίπεδο των άλλων φοιτητών δεν είναι και τόσο κακό,απλά υπάρχουν αρκετοί αδιάφοροι φοιτητές όπως στις περισσότερες σχολες άλλωστε.Αν θες πάντως πληροφορική θα σου πρότεινα και το ΤΕΙ Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων στον Πειραιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cigex

Νεοφερμένος

Ο cigex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
καλησπερα φιλε μου.
Το ηλεκτρονικων υπολογιστικων συστηματων πειραια εχω αποφασισει να το απορριψω διοτι ασχολειται αρκετα με hardware κατι το οποιο δεν μου αρεσει.

Στην Λαρισα γιατι λες οτι ειναι λιγο χαλια σαν πολη;
Εσυ οταν ξαναεδωσες πηγες Πειραια ή καπου αλλου;
Πως ειναι εκει που εισαι τωρα;

Μεταξυ των μεχρι τωρα επιλογων μου,ποια ειναι η γνωμη σου;

ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Φέτος ξανάδωσα και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδηλώσω σχολη σχετική με πληροφορική. -.-

Το τμήμα του πειραιά θα σου έλεγα να μην βιαστείς να το απορρίψεις.Δεν πιστεύω ότι ασχολείται περισσότερο με hardware από ότι οι άλλες 3 σχολες.Ειδικά αν είσαι από αθηνα σίγουρα είναι η καλύτερη επιλογή.

Κοίτα οι περισσότεροι θα σου πουν ότι η Λάρισα είναι κορυφαία πόλη για φοιτητική ζωή.Εγώ προσωπικά την βρίσκω απαίσια ειδικά το καλοκαίρι που πραγματικά δεν παλεύετε η κατάσταση από την ζεστη.Αν θες δες και το θέμα(https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=41194&page=1) που είχα κάνει.Όπως θα δεις οι περισσότεροι διαφωνούν με τις απόψεις μου για την Λάρισα. :D

Θεωρώ ότι και οι 3 επιλογές είναι καλές για διαφορετικούς λόγους η κάθε μια.Αν σε ενδιαφέρει η πόλη μείνε μακριά από Τρίπολη και Λάρισα,αν σε ενδιαφέρει η σχολη η Λάρισα είναι πολύ καλή επιλογή όπως και η Θεσσαλονίκη λογικά, αν σε ενδιαφέρει το να πας σε ΑΕΙ τότε προτίμησε το τμήμα της Τρίπολης.Στην θέση σου θα επέλεγα το τμήμα του πειραιά και μετα αυτό της θεσσαλονίκης. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogo1k

Νεοφερμένος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
κοιτα εγω πχ ειμαι απο λαρισα. αλλα θα σου πω και γω τα συν κ πλην των σχολων χωρις να ειμαι υπερ της πολης μου
-για τη θεσσαλονικη. η πολη προσωπικα πιστευω ειναι η καλυτερη για τους φοιτητες.αν πας μια φορα θεσ.νικη δν ξεκολλας.τωρα για τη σχολη ειναι 2 φιλοι μου εκει κ ειναι αρκετα δυσκολη.επισης αν θελησεις να μεινεις στο κεντρο καλυτερα μετα την αριστοτελους γιατι η σινδος ειναι αρκετα μακρια κ απο την πολη,και με την κινηση...
-για τη λαρισα.η πολη οντως το καλοκαρι εχει πολυ ζεστη,παντως για φοιτητικη ζωη οση περασαν εδω στην αρχη δυσκολευτηκαν καπως ειδικα αν προερχονταν απο μεγαλυτερες πολεις αλλα μετα τους αρεσε πολυ κ την αγαπησαν.για τη σχολη..μμμμ καλη αποκατασταση κ τα καινουρια κτιρια ειναι οκ.(αν ηταν στα παλια θα σου λεγα να μην ερθεις χαχα)
-για την τριπολη.εχω και εκει φιλο μου.η σχολη ειναι αρκετα δυσκολη.θελει διαβασμα δηλαδη και η πολη μμμ δν ακουσα και τα καλυτερα αλλα οκ δν εχω παει για να σχηματισω δικη μου αποψη.
ελπιζω να βοηθησα.αλλα ασε και γω σε διλημμα ειμαι.ολοι ετσι ειμαστε σ αυτην την περιοδο.απλα προσεξε γιατι δεν θα σε ακολουθει μονο το επαγγελμα σε ολη σου τη ζωη αλλα και οι αναμνησεις σου απο τη φοιτητικη ζωη που δν συγκρινονται με ΤΙΠΟΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ε,όχι και δύσκολη η σχολή της τρίπολης,έχω γνωστό καθηγητή εκεί,και έχω δεί το επίπεδο θεμάτων των πρώτων εξαμήνων...οκ,παλεύεται!Φυσικά διάβασμα θέλει,όπως θέλουν όλες οι σχολες.Τώρα αν κοιτάμε επίπεδο σπουδών,το τμήμα πληροφορικής του αλεξάνδρειου τεχνολογικού εκπαιδευτικού ιδρυματος Θεσσαλονίκης,είναι ενα τμήμα με μια μακροχρόνια/αξιόλογη πορεία στον χώρο,και φυσικά είναι μια πολυ καλή επιλογή.Για να απαντήσω και στο ερωτημά σου,κάθε σχολή είναι επαρκής για να μάθεις τα βασικά,το θέμα είναι η πρoσωπική σου ενασχολήση με το αντικείμενο.Όσον αφορά τις πόλεις,η τρίπολη δεν θα πω οτι είναι απο τις καλύτερες,η Θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη-!- και η λάρισα είναι μια χαρα,πιστεύω οτι δεν θα σε απογοητεύσει,και είναι δίπλα σε θεσσαλονίκη,καθότι και δίπλα σε βόλο αλλα και σε άλλες περιοχες που μπορούν να αποτελέσουν προορισμούς διημέρου αν θες ν'αλλάξει εικόνες!Εν ολίγοις η θεσσαλονίκη υπερτερεί και ώς τμήμα και ως πόλη,η Λάρισσα παλεύεται και ως τμήμα και ως πόλη-η πολη βασικά είναι μια χαρά,για το τμήμα δεν έχω πλήρη άποψη-,και η τρίπολη είναι ένα μέτριο τμήμα-που όμως σου δίνει τα βασικά για να ελιχθείς επαγγελματικά στον χώρο της πληροφορικής-σε μια μέτρια πόλη!Oπότε αν ήταν δικό μου το μηχανογραφικό,και είχα μόνο αυτες τις 3 σχολές να επιλέξω...Θεσσαλονίκη>Λάρισσα>Τρίπολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Γιατι βρε παιδια ειναι δυσκολο τ ΑΤΕΙ Θεσσ/νικης (πληροφορικη)???
Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να αποφοιτησω απο εκει οταν παω με το καλο..??
Γιατι εκει στοχευω:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Γιατι βρε παιδια ειναι δυσκολο τ ΑΤΕΙ Θεσσ/νικης (πληροφορικη)???
Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να αποφοιτησω απο εκει οταν παω με το καλο..??
Γιατι εκει στοχευω:xixi:
Καλα γιατί συγχέουμε,δύσκολο με ακατόρθωτο?Υποτίθεται οτι πάς να σπουδάσεις αυτό που σ'αρέσει.Η δυσκολία είναι πρόκληση,όχι ανασταλτικός παράγοντας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cigex

Νεοφερμένος

Ο cigex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
πιστευετε οτι η διαφορα μεταξυ του ΑΕΙ Τριπολης με το ΑΤΕΙ Θεσσαλονικης ειναι τοσο μεγαλη για την επαγγελματικη μου σταδιοδρομια;

εαν σκοπευετε να γενικευσετε την απαντηση,παρομοιο θεμα που υπαγεται η ερωτηση μου ειναι το https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1522508 οποτε ισως να ειναι προτιμοτερο να απαντησετε εκει ωστε να αποτελεσει και οδηγο για αλλους μελλοντικους μαθητες/φοιτητες.

Για τα δυο συγκεκριμενα ομως εκπαιδευτικα ιδρυματα,απαντηστε εδω :)

ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cigex

Νεοφερμένος

Ο cigex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
πηγα σημερα στην Τριπολη ο ιδιος και εριξα μια ματια.
Το πανεπιστημιο δεν το συζηταω,μου φανηκε αψογο τουλαχιστον οφον αφορα τις εγκαταστασεις (σε ενα μηνα μεταφερεται σε νεα κτηρια)

Αλλα ρε παιδια,εμενα η τριπολη δεν μου γεμιζει καθολου το ματι.Προσωπικα φοιτητες δεν συναντησα πουθενα σχεδον.Σαν πολη...περισσοτερο χωριο θυμιζει και γενικα δεν με συνερπασε ουτε στο ελαχιστο...
Ειναι δεδομενο πλεον οτι η φοιτητικη ζωη εκει δεν θα ναι και απο τις καλυτερες.Αξιζει ομως να θυσιασω το πτυχειο που παιρνω απο αυτη τη σχολη οπου μου ειπαν οτι ειναι αντιστοιχο του τμηματος Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων Αθηνας για την φοιτητικη ζωη;

Παρακαλω εκφραστε την γνωμη σας με οποιονδηποτε τροπο καθως μια απο αυτες τις μερες θα παραδωσω το μηχανογραφικο μου :S

σας ευχαριστω ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Τρίπολη sucks.Αν σε ενδιαφέρει φοιτητική ζωή να την αποφύγεις.Εγώ προτείνω ΤΕΙ Salonika πάντως ;P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Για την Τρίπολη έχω προσωπική εμπειρία 18 χρόνων...:P
Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο πανεπιστήμιο της αλλά η πόλη φίλε μου δεν παλεύεται......Είναι όντως ένα χωριό, μόνο στον πεζόδρομο θα βρεις μαγαζιά της προκοπής και γενικά τον χειμώνα δεν κυκλοφορεί ψυχή...Περιμένω πώς και πώς να περάσει ο χρόνος να σηκωθώ να φύγω...Ίσως είναι ότι την βαρέθηκα τόσα χρόνια, δεν ξέρω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top