Χημικών μηχανικών vs Χημικών

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου εξηγησει ποιες ειναι οι διαφορες στις σχολες αυτες?τι επαγγελματικες δυνατοτητες θα εχω και απο τα δυο πανεπιστημια?μπορω να γινω καθηγητρια χημειας απο χημικων μηχανικων?τι προοπτικες εχουν τα επαγγελματα αυτα.δεν ξερω ποια σχολη να διαλεξω.:s:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Απο χημικων μηχανικων μπορεις να εργαστεις στην δευτεροβαθια αφου περασεις κατι εξετασεις(δεν θυμαμαι).Χημικος μηχανικος εχει περισσοτερες πιθανοτητες στο εξωτερικο λογω της βιμηχανιας.Αν θες να ασχοληθεις μονο με χημεια μην πας χημικων μηχανικων γιατι εχουν πολλα διαφορετικα μαθηματα

ΥΓ:Μπες εδω να δεις και τα μαθηματα:https://195.251.20.34/studies.asp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Απο χημικων μηχανικων μπορεις να εργαστεις στην δευτεροβαθια αφου περασεις κατι εξετασεις(δεν θυμαμαι).Χημικος μηχανικος εχει περισσοτερες πιθανοτητες στο εξωτερικο λογω της βιμηχανιας.Αν θες να ασχοληθεις μονο με χημεια μην πας χημικων μηχανικων γιατι εχουν πολλα διαφορετικα μαθηματα

ΥΓ:Μπες εδω να δεις και τα μαθηματα:https://195.251.20.34/studies.asp


ευχαριστω πολυ :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklis

Νεοφερμένος

Ο Περικλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μπορει καποιος να εξηγησει τις διαφορες μεταξυ των δυο τμηματων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gmat

Νεοφερμένος

Ο gmat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Οι χημικοι μηχανικοι ασχολουνται και με τη χημεια ετσι ωστε αυτη να εχει σχεση με τη βιομηχανια. Οι χημικοι ασχολουνται θεωρητικα με τη χημεια και τα χημικα φαινομε. Ομως τι σου αρεσει πραγματικα. Μηχανικος ή επιστημονας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklis

Νεοφερμένος

Ο Περικλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αναμφισβητητα επιστημονας, αλλα αυτα που ξερω μεχρι στιγμης για τους μηχανικους(δλδ μαστερ στα 5 χρονια και το ονομα του ΕΜΠ στο πτυχιο) ειναι αρκετα δελεαστικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Οι χημικοι μηχανικοΟμως τι σου αρεσει πραγματικα. Μηχανικος ή επιστημονας?
Μη τα μπερδεύεις.Και οι μηχανικοί επιστήμονες είναι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklis

Νεοφερμένος

Ο Περικλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ναι αλλα οπως και να το κανουμε ο μηχανικος στοχευει στην βελτιστη βιομηχανικη παραγωγη ενω ο χημικος στην ατοφια επιστημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι αλλα οπως και να το κανουμε ο μηχανικος στοχευει στην βελτιστη βιομηχανικη παραγωγη ενω ο χημικος στην ατοφια επιστημη
Ο μηχανικός χρησιμοποιεί μαθηματικά μοντέλα,χρησιμοποιεί εργαλεία των μαθηματικών και φυσικών επιστημών για διάφορες εφαρμογές.Αυτές όμως δεν επικεντρώνονται αποκλειστικά στη βιομηχανική παραγωγή.Ένας μηχανολόγος πχ μπορεί να μελετήσει ένα φυσικό φαινόμενο ή κάτι άλλο με χρήση κώδικα και μαθηματικών εργαλείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gmat

Νεοφερμένος

Ο gmat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
O χημικος ειναι θεωρητικος επιστημονας ομως ο μηχανικος προσπαθει να κανει πραγματα εχοντας στο νου του και τις οικονομικες συνεπειες του εγχειρηματος του. Ο χημικος δεν τον ενδιαφερει το κοστος αλλα η βελτιωση της επιστημης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
O χημικος ειναι θεωρητικος επιστημονας ομως ο μηχανικος προσπαθει να κανει πραγματα εχοντας στο νου του και τις οικονομικες συνεπειες του εγχειρηματος του. Ο χημικος δεν τον ενδιαφερει το κοστος αλλα η βελτιωση της επιστημης του.
Μη το βλέπεις έτσι θεωρητικά.Το να τελειώσεις χημικός και να ασχοληθείς με την έρευνα για να βελτιώσεις μια επιστήμη είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο.Προϋποθέτει πολύ μυαλό,μεγάλη όρεξη για δουλειά και πολλά προσόντα.Οι περισσότεροι απλώς καταλήγουν καθηγητές είτε σε σχολεία ή φροντιστήρια.
Ο μηχανικός από την άλλη δεν έχει πάντα τις οικονομικές συνέπειες ενός εγχειρήματος στο μυαλό του γιατί μπορεί και εκείνος να ασχοληθεί με την έρευνα αντί να ασχοληθεί με έργα,μελέτες κλπ.Τα πολυτεχνεία είναι γεμάτα διδακτορικούς,καθηγητές και μόνιμο προσωπικό με τρέχοντα προγράμματα σε εργαστήρια κλπ.Βρίσκονται στην ίδια περίπου κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nansu

Νεοφερμένος

Η nansu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
γεια σας.Σκεφτομαι να δηλωσω χημικων μηχανικων εμπ.Ειμαι 1300 μορια πανω απο την περσινη βαση.Τη σχολη αυτη την παω με χιλια εχω δει και τα μαθηματα και με ενδιαφερει ιδιαιτερα.Ομως εχω ενα πολυ μεγαλο αγκαθι που με προσγειωνει λιγο.Ολοι μου λενε πως οι επαγγελματικες προοπτικες ειναι ιδιαιτερα δυσοιωνες.Ξερω πως αν αγαπας κατι πολυ κατι θα κανεις.Ομως δεν μπορω να δηλωσω μια σχολη και μετα να παθανω απο το αγχος για το αν θα μεινω ανεργη.Με τρομαζει πολυ η ανεργια του κλαδου.Και ειναι το μονο εμποδιο στο να δηλωσω τη σχολη αυτη πρωτη προτιμηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
γεια σας.Σκεφτομαι να δηλωσω χημικων μηχανικων εμπ.Ειμαι 1300 μορια πανω απο την περσινη βαση.Τη σχολη αυτη την παω με χιλια εχω δει και τα μαθηματα και με ενδιαφερει ιδιαιτερα.Ομως εχω ενα πολυ μεγαλο αγκαθι που με προσγειωνει λιγο.Ολοι μου λενε πως οι επαγγελματικες προοπτικες ειναι ιδιαιτερα δυσοιωνες.Ξερω πως αν αγαπας κατι πολυ κατι θα κανεις.Ομως δεν μπορω να δηλωσω μια σχολη και μετα να παθανω απο το αγχος για το αν θα μεινω ανεργη.Με τρομαζει πολυ η ανεργια του κλαδου.Και ειναι το μονο εμποδιο στο να δηλωσω τη σχολη αυτη πρωτη προτιμηση

Αν την πας με χιλια θα γινεις πολυ καλη χημικος! (λογικα)
Αν γινεις πολυ καλη χημικος και εχεις βγαλει τη σχολη με αριστα θα σε προτειμανε εναντι αλλων
Αν αφου αποφοιτησεις ψαξεις να βρεις δουλεια και δεν κολοβαρας μεχρι να ερθει αυτη σε σενα θα βρεις καπου
Αν βρεις καπου και εισαι και καλη θα παρεις καλα λευτα!
Εγω αυτο πιστευω και το πιο σημαντικο απ'ολα ειναι το να ψαξεις για δουλεια γιατι πολυ την περιμενουν ετοιμη η ψαχνουν ελαχιστα και λενε οτι εχει ανεργεια και λοιπες μαλακιες ... οποιος ψαχνει βρισκει!
Συμφωνα με ερευνα(την οποια δεν εχω προχειρη να σας την δειξω τωρα ...) οι χημικοι μηχανικοι εχουν :
74.8% αποσχοληση
7.2% ανεργεια
18% ανενεργοι (δλδ αυτη που σταματησαν να ψαχνουν ωστε να ασχοληθουν μ'αυτο που σπουδασαν ...)

Τα ποσοστα δεν ειναι ιδιαιτερα ενθαρυντικα αλλα αυτο το 74.8% που βρηκε δουλεια και εσυ αμα ψαξεις δεν θα μπορεσεις να βρεις?
Φυσικα αμα το θελεις! Αν απλα σου ακουγετε καλο σαν ιδεα μαλλον θα εισαι στο 25.2% των ανεργων και μη ενεργων

Επισης ξερω εναν απ'αυτους τους μη ενεργους ... διευθηντρια σε τραπεζα ειναι :iagree::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
να απαντησωκαι εγω γτ ρο εχω ψαξει το θεμα δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα βλεπεις τα πραγματα οντως υπαρχει καποια μικρη ανεργια (μην ξεχνας οτι το 75% δουλευει ως χημ. μηχ σκεψου ομως σε μια σχολη πιστευεις οτι το 75% ειναι οντως αξιοι???) απο την αλλη στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα στην βαρια βιομηχανια ΑΛΛΑ υπαρχουν αλλοι τομεις που μπορεις να ασχοληθεις (περιβαλλον/οικονομικα/παιδαγογικα κτλ.) αρα βλεπεις δεν ειναι τοοοσο ασχημα
Υπαρχει βεβαια και το εξωτερικο που τα πραγματα ειναι ποοολυ καλητερα με υψηλους μισθους κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
H ανεργια ειναι κατι πολυ σχετικο. Ισα ισα Νανσυ η κατασταση στον κλαδο τα περασμενα χρονια ηταν δυσκολη (μεχρι και το παρον βεβαια). Το μελλον φαινεται ακρως ενθαρρυντικο με τους καινουριους τομεις που αναπτυσσονται και οι διεξοδοι δεκαδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top