Mηχανολόγος ηλεκτρολόγος vs πολιτικος μηχανικος

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ποια απο τις 3 θεωρειτε καλυτερη?(Μη μου πειτε οτι εξαρταται απο το τι μου αρεσει..και τα 3 μου αρεσουν)απλα μηχανολογος μαλλον πιανω ΕΜπ ενω για τα αλλα παω πατρα..εκτος και αν πεσουν 36 κ 37 μορια αντιστοιχα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα μου αρεσουν οι πολιτικοι και οι μηχανολογοι μηχανικοι.Τωρα θα σε ρωτησω τη θες να κανεις στη επαγγελματικη σου καριερα ανεξαρτητα απο τις σπουδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Eσυ ποσα επιασες?Μ αρεσουν πολυ οι μηχανολογοι ομως ειμαστε στην Ελλαδα ρε γαμωτο..Ουτε αυτοκινιτοβηιομηχανιες ουτε τιποτα...μονο το φυσικο αεριο και οι ενεργειες εχουν μελλον απ οτι ακουω..Απο την αλλη μ αρεσουν πολυ και οι πολιτικοι..πιο εξειδικευμενοι αλλα μ αρεσουν εξισου..Ασε που πιστευω οτι πιο ευκολα θα δουλεψω σαν πολιτκος μηχανικος..Εσυ που σκεφτεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Eσυ ποσα επιασες?Μ αρεσουν πολυ οι μηχανολογοι ομως ειμαστε στην Ελλαδα ρε γαμωτο..Ουτε αυτοκινιτοβηιομηχανιες ουτε τιποτα...μονο το φυσικο αεριο και οι ενεργειες εχουν μελλον απ οτι ακουω..Απο την αλλη μ αρεσουν πολυ και οι πολιτικοι..πιο εξειδικευμενοι αλλα μ αρεσουν εξισου..Ασε που πιστευω οτι πιο ευκολα θα δουλεψω σαν πολιτκος μηχανικος..Εσυ που σκεφτεσαι?

γινε μηχανολογος και τραβα στο εξωτερικο εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω (εαν βεβαια πιασω το χημικων μηχανικων στην πατρα:P) Δεν βρισκω το λογο να περιοριζεσαι στην Ελλαδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Eσυ ποσα επιασες?Μ αρεσουν πολυ οι μηχανολογοι ομως ειμαστε στην Ελλαδα ρε γαμωτο..Ουτε αυτοκινιτοβηιομηχανιες ουτε τιποτα...μονο το φυσικο αεριο και οι ενεργειες εχουν μελλον απ οτι ακουω..Απο την αλλη μ αρεσουν πολυ και οι πολιτικοι..πιο εξειδικευμενοι αλλα μ αρεσουν εξισου..Ασε που πιστευω οτι πιο ευκολα θα δουλεψω σαν πολιτκος μηχανικος..Εσυ που σκεφτεσαι?

Εαν εχεις αρκετο χρονο στη διαθεση σου καντα και τα 2(και εγω αυτο θα κανω:jumpy:).Αν παλι δεν θες να χασεις πολυ χρονο διαλεξε αυτο που πραγματικα σου αρεσει.Κοιτα και τους οδηγους σπουδων των σχολων

https://195.251.20.34/studies.asp

Καλη επιτυχια σε οτι και αν διαλεξεις και αν θες βοηθεια ρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ηλεκτρολογος ρε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Και που το στηριζεις αυτο?:hmm::hmm:
Ειδα τα μαθηματα που διαδασκονται στο προγραμμα σπουδων και μου αρεσαν αρκετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ειδα τα μαθηματα που διαδασκονται στο προγραμμα σπουδων και μου αρεσαν αρκετα....

Ε Ενταξει επειδη αρεσουν σε εσενα δεν σημαινει οτι θα αρεσουν και στον αλλον.Παντως και τα τρια ειναι ενδιαφεροντα αντικειμενα.Αλλα δωστε και κανα επιχειρημα της προκοπης:)

ΥΓ:Εσυ για που στοχευεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ε Ενταξει επειδη αρεσουν σε εσενα δεν σημαινει οτι θα αρεσουν και στον αλλον.Παντως και τα τρια ειναι ενδιαφεροντα αντικειμενα.Αλλα δωστε και κανα επιχειρημα της προκοπης:)

ΥΓ:Εσυ για που στοχευεις;
Το παιδι ρωτησε και ειπα τη γνωμη μου.ΗΜΜΥ στοχευω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Οκ παω πασο.Καλη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnSourCeR

Νεοφερμένος

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Είμαι σε αυτό το δίλημμα και εγώ εδώ και 3 εβδομάδες περίπου... χωρίς να έχω καταλήξει κάπου ουσιαστικά (κατέληξα ΗΜΜΥ μετά κατέληξα ΠΜ μετά .... ) ! Καταρχάς πιστεύω θα σε βοηθήσει αρκετά να μιλήσεις με επαγγελματίες που είναι χρόνια στην δουλειά , ψάξε να βρεις κάποιον γνωστό σου (π.χ οικογενειακό φίλο) που είναι μηχανικός και κανόνισε ένα ραντεβού μαζί του για να συζητήσετε για την δουλειά του και γενικότερα για τον κλάδο βάση της εμπειρίας που έχει προσκομίσει προς το παρών. Στην συνέχεια ζήτησε του να σε συστήσει και σε γνωστούς του μηχανικούς διαφορετικών ειδικοτήτων ώστε να μιλήσεις και μαζί τους ! Αν δεν υπάρχει γνωστός σου μηχανικός (όπως συνέβη με εμένα) μην ανησυχείς απλά κάνε επίσκεψη σε κάποιον στο γραφείο του (ε όλο και κάποιο γραφείο με μηχανικό θα βρεις ! ) και μετά άσε τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους :)

Επίσης χρήσιμα στοιχεία θα βρεις στο site του τεχνικού επιμελητηρίου . Συγκεκριμένα εδώ μπορείς να δεις μια πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα https://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/neoi_mixanikoi/Tab5230282:Tab ! Το ΕΜΠ έχει κάνει επίσης μια παρόμοια έρευνα (μπορείς εύκολα να την βρεις στο site του ) :) . Μελετώντας αυτές τις έρευνες λάβε υπόψιν σου πως έχουν γίνει την εποχή προ ολυμπιακών αγώνων , όπου το επάγγελμα του μηχανικού είχε μια γενικότερη άνθηση !

Από το δικό μου προσωπικό ψάξιμο και συζητήσεις προς το παρών έχω καταλήξει μόνο να απορρίψω τον μηχανολόγο μηχανικό διότι στην Ελλάδα ως επάγγελμα δεν έχει πολύ καλές προοπτικές :mad:. Επίσης όσον αφορά την οικοδομή ένας ΗΜΜΥ μπορεί να υπογράψει γι'αυτόν (αλλά και το αντίστροφο φυσικά !) ενώ παράλληλα ένας ΗΜΜΥ έχει μεγαλύτερες προοπτικές από έναν ΜΜ .

Ένα επίσης χρήσιμο συμπέρασμά στο οποίο κατέληξα είναι ότι αν θες να πραγματοποιηθούν τα όνειρα και οι προσδοκίες σου (όσον αφορά την επαγγελματική σου σταδιοδρομία) ... ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕ

Υ.Γ :Τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπικές εκτιμήσεις ...! Ελπίζω να βοήθησα έστω και σ'εναν ελάχιστο βαθμό :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Τελικα κατεληξες καπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnSourCeR

Νεοφερμένος

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Τελικα κατεληξες καπου;

Όχι :nono: , έχω αρχίσει να απογοητεύομαι και να αγχώνομαι με αυτό το θέμα . Άλλωστε ο χρόνος λιγοστεύει συνεχώς και πρέπει να πάρω (όλοι μας πρέπει να πάρουμε...) την τελική μας απόφαση . Έχω κανονίσει να πάω αύριο Αθήνα να δω από κοντά το ΕΜΠ και να μιλήσω με μερικούς γνωστούς μου φοιτητές . Ελπίζω μετά από αυτό να είμαι σε θέση επιτέλους να καταλήξω κάπου ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Εσυ σε τι θα ηθελες να εργαστεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnSourCeR

Νεοφερμένος

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εσυ σε τι θα ηθελες να εργαστεις;

Αν γνώριζα την απάντηση σε αυτό το ερώτημα , θα είχα επιλέξει εδώ και καιρό σχολή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Λοιπον εχεις καποιον γνωστο σε ενα απο τα τρια επγγελματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παίδες, αν έχετε γνωστό βουρ. Μην το σκέφτεστε καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Εγω δυστυχως δεν εχω κανενα γνωστο :'((ασχετο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top