Διευκρινίσεις για ΗΜΜΥ-Πληροφορικές-Μηχανικούς Υπολογιστών

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Λοιπόν...Επειδή έχουν μείνει 3 μήνες και είμαι ακόμα μπερδεμένη σχετικά με τις σχολές, θέλω κάτι ψιλο-διευκρινισούλες...Κοίταξα όσα τόπικ υπάρχουν γι'αυτές,αλλά είπα να τα βάλω όλες τις απορίες μου σε ένα...

1) Οι ΗΜΜΥ είναι από ό,τι κατάλαβα 2 κατευθύνσεων και στη σχολή ασχολούνται αρκετά με κυκλώματα,Φυσική και λιγότερο με υπολογιστές..Σωστά;

2)Οι Σχολές Πληροφορικής (Σκέτες) είναι καθαρά για Προγραματισμό εκτός απ'την Εφαρμοσμένη Πληροφορική, που έχει και Οικονομικά;;

3)Οι υπόλοιπες σχολές που αρχίζουν με Μηχανικός Υπολογιστών+κάτι είναι πάνω κάτω Μόνο για υπολογιστές, προγράμματα και το hardware?

Όποιος θέλει και γνωρίζει, ας μου απαντήσει αν έχω καταλάβει σωστά και φυσικά, οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να δώσει!! Ευχαριστώωωωω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
2) Ναι

Για τις άλλες δύο ερωτήσεις δεν γνωρίζω να σου πώ...

Επίσης πολλοί κάνουν το λάθος να χαρακτηρίζουν τις σχολές γενικά. Δηλαδή κάποιος ας πούμε αν του πω πως είμαι στη σχολή πληροφορικής της ΑΣΟΕΕ, θα πεί αμέσως εφαρμοσμένη πληροφορική, πράγμα που δεν ισχύει καθώς υπάρχουν μόνο δύο μαθήματα οικονομικών (υποχρεωτικά) και τα υπόλοιπα είναι μαθηματικά - προγραμματισμός - επιστήμη υπολογιστών. Αυτά πολύ γενικά.

Για περισσότερες πληροφορίες καλό είναι να επισκεφτείς τα site διάφορων σχολών για οδηγό σπουδών κ.α.

Φιλικά και καλή επιτυχία στις εξετάσεις :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Λοιπόν...Επειδή έχουν μείνει 3 μήνες και είμαι ακόμα μπερδεμένη σχετικά με τις σχολές, θέλω κάτι ψιλο-διευκρινισούλες...Κοίταξα όσα τόπικ υπάρχουν γι'αυτές,αλλά είπα να τα βάλω όλες τις απορίες μου σε ένα...

1) Οι ΗΜΜΥ είναι από ό,τι κατάλαβα 2 κατευθύνσεων και στη σχολή ασχολούνται αρκετά με κυκλώματα,Φυσική και λιγότερο με υπολογιστές..Σωστά;

2)Οι Σχολές Πληροφορικής (Σκέτες) είναι καθαρά για Προγραματισμό εκτός απ'την Εφαρμοσμένη Πληροφορική, που έχει και Οικονομικά;;

3)Οι υπόλοιπες σχολές που αρχίζουν με Μηχανικός Υπολογιστών+κάτι είναι πάνω κάτω Μόνο για υπολογιστές, προγράμματα και το hardware?

Όποιος θέλει και γνωρίζει, ας μου απαντήσει αν έχω καταλάβει σωστά και φυσικά, οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να δώσει!! Ευχαριστώωωωω! :)

1) Όχι
2) Όχι
3) Όχι

Κάνε έναν κόπο και κάνε ένα search στο forum, έχουμε αναλύσει το θέμα ΗΜΜΥ και λοιπές σχολές πληροφορικής άπειρες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
2) Ναι

Για τις άλλες δύο ερωτήσεις δεν γνωρίζω να σου πώ...

Επίσης πολλοί κάνουν το λάθος να χαρακτηρίζουν τις σχολές γενικά. Δηλαδή κάποιος ας πούμε αν του πω πως είμαι στη σχολή πληροφορικής της ΑΣΟΕΕ, θα πεί αμέσως εφαρμοσμένη πληροφορική, πράγμα που δεν ισχύει καθώς υπάρχουν μόνο δύο μαθήματα οικονομικών (υποχρεωτικά) και τα υπόλοιπα είναι μαθηματικά - προγραμματισμός - επιστήμη υπολογιστών. Αυτά πολύ γενικά.

Για περισσότερες πληροφορίες καλό είναι να επισκεφτείς τα site διάφορων σχολών για οδηγό σπουδών κ.α.

Φιλικά και καλή επιτυχία στις εξετάσεις :no1:
Αχά...Κατάλαβα...Να'σαι καλά,ευχαριστώ!


1) Όχι
2) Όχι
3) Όχι

Κάνε έναν κόπο και κάνε ένα search στο forum, έχουμε αναλύσει το θέμα ΗΜΜΥ και λοιπές σχολές πληροφορικής άπειρες φορές.

Έφαγα τριπλή κόκκινη κάρτα δηλαδή;;:P
Κοίτα..Έχω κοιτάξει ό,τι τόπικ υπάρχει γι'αυτές και έχω καταλάβει τα παραπάνω..Βασικά για το (3) το ψιλομάντεψα...Αλλά στα άλλα 2 αυτά μου φάνηκαν οτι ισχυουν μετα απο τις μακροσκελείς συζητήσεις που έχετε γράψει όλοι! Τι να καταλάβω κι εγώ το καημένο αν στις μισές σελίδες μαλώνετε σαν τα κοκκόρια για το ποιανού σχολή είναι καλύτερη;;;!

Γι'αυτό λέω, όποιος και αν θέλει να μου απαντήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Καμιά πληροφορία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
1) Όχι. Οι ΗΜΜΥ ασχολούνται με προγραμματισμό, hardware, τηλεπικοινωνίες, κυκλώματα, ενέργεια, αυτόματο έλεγχο. Το πόσες κατευθύνσεις (ή αλλιώς "ροές") υπάρχουν (αν υπάρχουν) εξαρτάται απο τη σχολή.

3) Οχι. Για παράδειγμα στο τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής κάνουν και κυκλώματα και τηλεπικοινωνίες κτλ (δες εδώ: https://www.ceid.upatras.gr/proptyxiaka/mathimata.htm).

Για το 2) δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Χμ....Οκ ευχαριστώ...Απ'ό,τι φαίνεται πρέπει να ψάξω τον οδηγό σπουδών κάθε σχολής για να δω τι παίζει στην καθεμία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
παω να παρω εναν απο το ημμυ να στο στειλω:P

παρακατω ειναι η ηλ. διευθυνση απο το τμημα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ
επιπλεον το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων και τεχνολογιας υπολογιστων του πανεπιστημιου πατρων ειναι ισαξιο με τα αλλα τρια(προσοχη υπαρχει και τμημα μηχανικων υπολογιστων & πληροφορικης που ειναι αλλο)

https://www.ece.ntua.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
A ok....Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
https://www.ee.auth.gr/ Και αυτή του ΑΠΘ!!!

ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΤΗΜΜΥ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top