Απουσίες στο πανεπιστήμιο

Mariahj

Νεοφερμένος

Η Mariahj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω πως λειτουργεί το σύστημα στο πανεπιστήμιο.Οσο αφορά τις απουσίες σε περίπτωση που λείψεις παίρνεις απουσίες ;και αν δεν παρευρεθείς στα υποχρεωτικά μαθήματα για κάποιο διάστημα δεν το δίνεις;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Όχι το πανεπιστήμιο δεν έχει απουσίες. Εξού και ο λόγος που οι καθηγητές φωνάζουν, ειδικά στους πρωτοετής που μιλάνε συνέχεια στην αίθουσα ότι δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση :P Γενικά οι πρωτοετής φέρουν ακόμα την αντίληψη του σχολείου. Μετά συνειδητοποιούν ότι πράγματι η παρακολούθηση δεν είναι υποχρεωτική και δεν έχει απουσίες και αραιώνουν όσο μεγαλώνουν τα έτη :D

Σε μερικές σχολές ίσως υπάρχει εξαίρεση σε αυτό όσον αφορά κάποια εργαστήρια. Επίσης στο πανεπιστήμιο υπάρχει, πάλι σε ορισμένα μαθήματα, η υποχρεωτική παράδοση εργασίας για να κατοχυρώσεις το μάθημα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω πως λειτουργεί το σύστημα στο πανεπιστήμιο.Οσο αφορά τις απουσίες σε περίπτωση που λείψεις παίρνεις απουσίες ;και αν δεν παρευρεθείς στα υποχρεωτικά μαθήματα για κάποιο διάστημα δεν το δίνεις;

Εξαρταται την σχολη,παντως σε ολες,η θεωρια δεν εχει υποχρεωτικη παρακολουθηση.
Ωστοσο καποιες σχολες,οσες εχουν εργαστηρια,εχουν υποχρεωτικες παρουσιες . Σε εμας ας πουμε εχεις δικαιωμα το πολυ μιας απουσιας,αλλιως κοβεσαι .
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κουλό είναι πως και σε κάτι θεωρίες μερικοί παίρνουν παρουσίες (σε τμήματα με λίγα σχετικά άτομα).
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Όχι το πανεπιστήμιο δεν έχει απουσίες. Εξού και ο λόγος που οι καθηγητές φωνάζουν, ειδικά στους πρωτοετής που μιλάνε συνέχεια στην αίθουσα ότι δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση :P Γενικά οι πρωτοετής φέρουν ακόμα την αντίληψη του σχολείου. Μετά συνειδητοποιούν ότι πράγματι η παρακολούθηση δεν είναι υποχρεωτική και δεν έχει απουσίες και αραιώνουν όσο μεγαλώνουν τα έτη :D

Σε μερικές σχολές ίσως υπάρχει εξαίρεση σε αυτό όσον αφορά κάποια εργαστήρια. Επίσης στο πανεπιστήμιο υπάρχει, πάλι σε ορισμένα μαθήματα, η υποχρεωτική παράδοση εργασίας για να κατοχυρώσεις το μάθημα.


Στο πρώτο έτος σου λένε ότι οι παρακολουθήσεις δεν είναι υποχρεωτικές και στο 5ο γκρινιάζουν ότι οι φοιτητές κάνουν φροντιστήριο και δεν έρχονται στις διαλέξεις... Και μάλιστα καθηγητές που κάνουν μαθήματα και στα 2 έτη! :playboy:
 

Ster78

Νεοφερμένος

Η Ster78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που συμβαίνει με τις απουσίες στα πανεπιστήμια. Από την στιγμή που τα πανεπιστήμια θεωρούνται ανώτερη εκπαίδευση, πως είναι δυνατόν να μη υπάρχουν απουσίες και σε όλες τις σχολές τα θεωρητικά μαθήματα να μην ειναι υποχρεωτικά; Από όσο ξέρω αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα. Στις υπόλοιπες χώρες υπάρχουν κανονικά απουσίες, στην Ελλάδα οι μόνες σχολές που έχουν απουσίες είναι τα Ι.Ε.Κ όπως νομίζω και οι στρατιώτικες σχολές. Γενικά στην Ελλάδα πολλά πράγματα γίνονται λάθος σε όλους τους τομείς.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που συμβαίνει με τις απουσίες στα πανεπιστήμια. Από την στιγμή που τα πανεπιστήμια θεωρούνται ανώτερη εκπαίδευση, πως είναι δυνατόν να μη υπάρχουν απουσίες και σε όλες τις σχολές τα θεωρητικά μαθήματα να μην ειναι υποχρεωτικά; Από όσο ξέρω αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα. Στις υπόλοιπες χώρες υπάρχουν κανονικά απουσίες, στην Ελλάδα οι μόνες σχολές που έχουν απουσίες είναι τα Ι.Ε.Κ όπως νομίζω και οι στρατιώτικες σχολές. Γενικά στην Ελλάδα πολλά πράγματα γίνονται λάθος σε όλους τους τομείς.
Υπάρχουν αρκετές σχολές που έχουν απουσίες. Μην κοιτάς μόνο τις διαλέξεις στα αμφιθέατρα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Υπάρχουν αρκετές σχολές που έχουν απουσίες. Μην κοιτάς μόνο τις διαλέξεις στα αμφιθέατρα.


Πού;;;;
Και οι πολλές είναι σε απόλυτο αριθμό; Τύπου, όλα τα τμήματα του Πανεπιστημίου Κρήτης (10 πχ σε αριθμό) σε σύνολο 250-300 τμήματα ανά την Ελλάδα;
Υποχρεωτικές παρακολουθήσεις μόνο σε επίπεδο μεταπτυχιακού ή κάνα ξέμπαρκο μάθημα σε όλη τη σχολή σε επίπεδο προπτυχιακού.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Πού;;;;
Και οι πολλές είναι σε απόλυτο αριθμό; Τύπου, όλα τα τμήματα του Πανεπιστημίου Κρήτης (10 πχ σε αριθμό) σε σύνολο 250-300 τμήματα ανά την Ελλάδα;
Υποχρεωτικές παρακολουθήσεις μόνο σε επίπεδο μεταπτυχιακού ή κάνα ξέμπαρκο μάθημα σε όλη τη σχολή σε επίπεδο προπτυχιακού.
Γιατί ποιος μίλησε για απόλυτο βαθμό; Υπάρχουν τμήματα που έχουν πολλά μαθήματα με απουσίες. Δεν είπα όλα τα τμήματα στην Ελλάδα. Έχω ήδη κάποιες σχολές στο μυαλό μου και μέσα σε αυτές ήταν και η δική μου οπότε κάτι ξέρω.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Υπάρχουν εργαστήρια σε κάποια σχολή χωρίς απουσίες; :look:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι συμβαίνει και την ίδια στιγμή υπάρχουν άλλες σχολές που παίρνουν μέχρι και σε μερικές θεωρίες απουσίες :hehe: .

ΤΙΕΙΝΑΙΑΥΤΟΡΕ

Για τις σχολές με εργαστήρια ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι έπαιρναν παρουσίες. Τώρα με τις διαλέξεις δεν ξέρω νομίζω εκεί παίρνουν για να δουν και ποιος πατάει στο μάθημα.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Σε φιλοσοφικές σχολές, όπως η δική μου, δεν παίρνεις καθόλου απουσίες. Στο δικό μου τμήμα, το μόνο μάθημα που καταγράφονται οι απουσίες, είναι το μάθημα της ξένης γλώσσας (αγγλικά, ιταλικά, τουρκικά, γαλλικά, γερμανικά κλπ) που στις 3 απουσίες, κόβεσαι στο μάθημα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top