Διάβασμα και σχολή

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι πρωτοετης φοιτητης σε τμημα οικονομικων επιστημων και αυτο που με απασχολει ειναι το διαβασμα που πρεπει να κανω στη σχολη...γενικα βλεπω οτι οι περισσοτεροι ειναι της φιλοσοφιας "διαβαζω μονο πριν την εξεταστικη" αλλα εχω ακουσει και πιστευω και ο ιδιος οτι δεν ειναι σωστη σα μεθοδος..η ερωτηση μου ειναι ποσες ωρες πιστευετε οτι ειναι καλο να διαβαζω την εβδομαδα η και ημερησιως?..δε ξερω πως λειτουργει το πανεπιστημιο και γι αυτο θελω να εχω ενα μοντελο διαβασματος στο μυαλο μου..σημειωσα οτι ειμαι φοιτητης οικονομικου καθως καθε σχολη εχει διαφορετικο επιπεδο δυσκολιας..γενικα δεν ειμαι πολυ του εξω περναω χρονο στο σπιτι..σε καμια περιπτωση δε λεω να διαβαζω ολη μερα για να μη βγαινω απλα θεωρω πως θα με βοηθησει αυτο το στοιχειο οπως και το οτι δε δουλευω(προς το παρον τουλαχιστον)..ο καθενας εχει τις δυνατοτητες του βεβαια αλλα θεωρειστε οτι γενικα ποτε δε μου επερνε πολυ χρονο το διαβασμα και οτι τα καταλαβαινω γενικα..ισως λιγο τα μαθηματικα και η στατιστικη να ειναι ενα θεματακι αλλα το παλευω
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Mην κοιτάς πως το πάνε το γράμμα οι περισσότεροι Έλληνες φοιτητές. Σημασία έχει εσύ να βρεις τους ρυθμούς σου με βάση αυτό που εσένα εκφράζει. Η μελέτη και αφομοίωση είναι ατομικό άθλημα. Στην Ελληνική ιδιοσυγκρασία δεν είναι τόσο συνηθισμένη η συνεργασία για τους λόγους που αναφέρεις. Εσύ θα θες να ετοιμάσεις κάποια εργασία και η μισή ομάδα να παίξει lol, να καεί, να πάει στην Πάολα, να το ξεχέσει ένα εξάμηνο γενικώς κλπ. Δεν είναι όλοι έτσι αλλά στο τέλος, αυτό διαπιστώνεις, ότι όλοι έτσι είναι. :)

Η Στατιστικation δεν είναι τόσο εύκολη ειδικά όσο εμβαθύνεις σε θέματα μαθηματικής ανάλυσης (π.χ. Rao εκτιμητές κλπ).
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι πρωτοετης φοιτητης σε τμημα οικονομικων επιστημων και αυτο που με απασχολει ειναι το διαβασμα που πρεπει να κανω στη σχολη...γενικα βλεπω οτι οι περισσοτεροι ειναι της φιλοσοφιας "διαβαζω μονο πριν την εξεταστικη" αλλα εχω ακουσει και πιστευω και ο ιδιος οτι δεν ειναι σωστη σα μεθοδος..η ερωτηση μου ειναι ποσες ωρες πιστευετε οτι ειναι καλο να διαβαζω την εβδομαδα η και ημερησιως?..δε ξερω πως λειτουργει το πανεπιστημιο και γι αυτο θελω να εχω ενα μοντελο διαβασματος στο μυαλο μου..σημειωσα οτι ειμαι φοιτητης οικονομικου καθως καθε σχολη εχει διαφορετικο επιπεδο δυσκολιας..γενικα δεν ειμαι πολυ του εξω περναω χρονο στο σπιτι..σε καμια περιπτωση δε λεω να διαβαζω ολη μερα για να μη βγαινω απλα θεωρω πως θα με βοηθησει αυτο το στοιχειο οπως και το οτι δε δουλευω(προς το παρον τουλαχιστον)..ο καθενας εχει τις δυνατοτητες του βεβαια αλλα θεωρειστε οτι γενικα ποτε δε μου επερνε πολυ χρονο το διαβασμα και οτι τα καταλαβαινω γενικα..ισως λιγο τα μαθηματικα και η στατιστικη να ειναι ενα θεματακι αλλα το παλευω


Εξαρτάται από τα μαθήματα και πόσο εσύ δυσκολεύεσαι με αυτά.
Εγώ αυτό που κάνω στα περισσότερα μαθήματα είναι να τα παρακολουθώ ανελλιπώς, να ετοιμάζω τις εργασίες (είτε προαιρετικές ή υποχρεωτικές), να συμμετέχω σε προόδους. Μόνο για τις εργασίες και τις προόδους διαβάζω μέσα στο εξάμηνο. Ξεκινώ, βέβαια, το εντατικό διάβασμα της ύλης είτε από τα Χριστούγεννα ή από το Πασχα (χειμερινό ή εαρινό αντιστοίχως).

Πρέπει να βρεις το τι ταιριάζει σε εσένα.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Εγω θα σου μιλήσω για τον ξαδερφο μου, ο οποίος ηταν σε εντελώς διαφορετική σχολη (ηταν Παιδαγωγικο Δημοτικής στην Κρητη) . Διάβαζε ολη τη χρονια (εκτος απο πρώτο εξάμηνο λεει) καθε μερα ο,τι ηθελε απο σημειώσεις και καθοταν ενα 4ωρο καθε ΣΚ και έβγαζε σημειώσεις απο τα βιβλία του. Και σε περιόδους εξεταστικής ολη μερα (τον έβλεπα κ εγω καθε χριστουγεννα που ερχοταν εδω:ρ)
Και ομως πηρε πτυχιο με 8,12 και δουλευει στη Γερμανία με υποτροφία!
Και άλλου συμφοιτητές του οπως λεει, διαβάζανε μοοονο στις εξεταστικές , με πτυχιο πλεον Μ.Ο 5 και 6, και περιμένουν τον γνωστό...διορισμό. (Καλά κρασιά)

Εγω ακομη δεν ειμαι φοιτήτρια , ομως τον εχω ως πρότυπο στο θεμα προγράμματος
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..προς το παρον θα πηγαινω απλα στα μαθηματα και θα ριχνω μια ματια στις σημειωσεις και στην παροδο του χρονου θα βρω το ματιβο που μου ταιριαζει :D
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα, ειμαι πρωτοετης φοιτητης σε τμημα οικονομικων επιστημων και αυτο που με απασχολει ειναι το διαβασμα που πρεπει να κανω στη σχολη...γενικα βλεπω οτι οι περισσοτεροι ειναι της φιλοσοφιας "διαβαζω μονο πριν την εξεταστικη" αλλα εχω ακουσει και πιστευω και ο ιδιος οτι δεν ειναι σωστη σα μεθοδος..η ερωτηση μου ειναι ποσες ωρες πιστευετε οτι ειναι καλο να διαβαζω την εβδομαδα η και ημερησιως?..δε ξερω πως λειτουργει το πανεπιστημιο και γι αυτο θελω να εχω ενα μοντελο διαβασματος στο μυαλο μου..σημειωσα οτι ειμαι φοιτητης οικονομικου καθως καθε σχολη εχει διαφορετικο επιπεδο δυσκολιας..γενικα δεν ειμαι πολυ του εξω περναω χρονο στο σπιτι..σε καμια περιπτωση δε λεω να διαβαζω ολη μερα για να μη βγαινω απλα θεωρω πως θα με βοηθησει αυτο το στοιχειο οπως και το οτι δε δουλευω(προς το παρον τουλαχιστον)..ο καθενας εχει τις δυνατοτητες του βεβαια αλλα θεωρειστε οτι γενικα ποτε δε μου επερνε πολυ χρονο το διαβασμα και οτι τα καταλαβαινω γενικα..ισως λιγο τα μαθηματικα και η στατιστικη να ειναι ενα θεματακι αλλα το παλευω


Το διάβασμα που θα κανεις θα εξαρτηθεί από τους στόχους που έχεις και από το τι θέλεις να πετύχεις και να πάρεις από την σχολή.
Αν ο στόχος σου ειναι απλα να περνάς τα μαθηματα τότε απλά πηγαίνοντας στις διαλέξεις και με λίγο διάβασμα στο τέλος παιρνεις άνετα το 5.

Αν θες να αποκομίσεις ουσιαστική γνώση τότε πρέπει να διαβάσεις εις βάθος. Επιλέγεις κάποια μαθήματα που έχουν άμεση σχέση με αυτό που θες να κάνεις μετά και δίνεις εκεί έμφαση. Διαβάζεις όλο το σύγγραμμα και αποκτάς και επαφές με τον καθηγητή.

Μη μπεις στην διαδικασία της βαθμοθυριας καθώς κατά κύριο λόγο δεν αξίζει όσον αφορά την αγορά. Ίσα ίσα που αρκετές φορές θεωρείται και αρνητικό καθώς το να έχεις ένα μ. Ο. 9+ ας πούμε δείχνει και λίγο ρομποτικό mentality χωρίς προσωπικότητα.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι πρωτοετης φοιτητης σε τμημα οικονομικων επιστημων και αυτο που με απασχολει ειναι το διαβασμα που πρεπει να κανω στη σχολη...γενικα βλεπω οτι οι περισσοτεροι ειναι της φιλοσοφιας "διαβαζω μονο πριν την εξεταστικη" αλλα εχω ακουσει και πιστευω και ο ιδιος οτι δεν ειναι σωστη σα μεθοδος..η ερωτηση μου ειναι ποσες ωρες πιστευετε οτι ειναι καλο να διαβαζω την εβδομαδα η και ημερησιως?..δε ξερω πως λειτουργει το πανεπιστημιο και γι αυτο θελω να εχω ενα μοντελο διαβασματος στο μυαλο μου..σημειωσα οτι ειμαι φοιτητης οικονομικου καθως καθε σχολη εχει διαφορετικο επιπεδο δυσκολιας..γενικα δεν ειμαι πολυ του εξω περναω χρονο στο σπιτι..σε καμια περιπτωση δε λεω να διαβαζω ολη μερα για να μη βγαινω απλα θεωρω πως θα με βοηθησει αυτο το στοιχειο οπως και το οτι δε δουλευω(προς το παρον τουλαχιστον)..ο καθενας εχει τις δυνατοτητες του βεβαια αλλα θεωρειστε οτι γενικα ποτε δε μου επερνε πολυ χρονο το διαβασμα και οτι τα καταλαβαινω γενικα..ισως λιγο τα μαθηματικα και η στατιστικη να ειναι ενα θεματακι αλλα το παλευω
Το διάβασμα που θα κάνεις εξαρτάται από τη φύση του εκάστοτε μαθήματος, την κατανόηση αρχικά από εσένα και τους ρυθμούς του διαβάσματος σου. Δεν υπάρχει κάποια στάνταρ ώρα για να στο απαντήσει κάποιος. Αυτό που βοηθάει γενικά, στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι η παρακολούθηση εφόσον αυτή αξίζει τον κόπο γιατί οι σημειώσεις και το να έχεις ένα μπούσουλα στο μάθημα μπορεί να σε λύσει τα χέρια στην εξεταστική. Είσαι σε σχολή που φαντάζομαι έχει εργασίες οπότε αυτό βοηθάει να έχεις επαφή με μαθήματα. Τον πρώτο χρόνο πας λίγο δοκιμαστικά στο διάβασμα θα βρεις τον τρόπο που θα σε βολέψει στην πορεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top