Ψυχολογία Παντείου vs Ψυχολογία ΕΚΠΑ

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή ειδα και στο άλλο θέμα και θα δώσεις κστατακτηριες θεωρώ πιο καλή επιλογή να δώσεις γις Πάντειο, λόγω λιγότερου ανταγωνισμού.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ποιες ειναι οι διαφορές Ψυχολογίας Πάντειου και Εκπα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Διάβασε ποστ παιδιών παραπάνω, είναι αρκετά κατατοπιστικά. Μην ξαναγράφονται τα ίδια...
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γεια σας ! Ανάμεσα στο τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ και αυτό της Παντείου ποιο θεωρείται/αναγνωριζεται ως καλύτερο? Ποιο προσφέρει ένα πληρέστερο πρόγραμμα σπουδών?
Ευχαριστώ!

Επίτρεψέ μου να πω ότι στην παρούσα φάση δεν έχει νόημα το ερώτημά σου με την έννοια ότι αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι να μπορέσεις να συγκεντρώσεις την υψηλή βαθμολογία που απαιτείται προκειμένου να εισαχθείς σε σχολές Ψυχολογίας.
Το ερώτημά σου θα έχει θέση και υπόσταση μετά την πολύ καλή απόδοσή σου στις πανελλαδικές.
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος φοιτητης των δυο τμηματων να κανω καποιες ερωτησεις;
 

Super woman

Νεοφερμένος

Η Super woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, θέλω να περάσω ψυχολογία. Ποιο να διαλέξω;
 

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Mην απασχολεισαι απο τωρα με αυτες τις λεπτομερειες. Οταν παρεις τα μορια και γνωριζεις οτι μπορεις να περασεις και στα δυο προβληματιζεσαι τοτε, για την ωρα προετοιμασου, για το μηχανογραφικο εχεις καιρο ακομα
 

Super woman

Νεοφερμένος

Η Super woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Mην απασχολεισαι απο τωρα με αυτες τις λεπτομερειες. Οταν παρεις τα μορια και γνωριζεις οτι μπορεις να περασεις και στα δυο προβληματιζεσαι τοτε, για την ωρα προετοιμασου, για το μηχανογραφικο εχεις καιρο ακομα
Οκ, έχεις δίκιο
Ευχαριστώ
 

Ria

Νεοφερμένος

Η Ria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σπουδαζω Ψυχολογια Παντειου και σκεφτομαι να κανω 10 τοις εκατο για Ψυχολογια ΕΚΠΑ με το σκεπτικο οτι ισως δεν υπαρχουν μαθηματα με υποχρεωτικη παρακολουθηση. Ακουσα οτι στο ΕΚΠΑ υπαρχει ενα σεμιναριο με υποχρεωτικες παρακολουθησεις αλλα αν υπαρχει βεβαιωση εργασιας σε αφηνουν να μην πας. Απο την αλλη στο Παντειο υπαρχουν δυο εργαστηρια σε δυο εξαμηνα με υποχρεωτικες παρακολουθησεις. Επισης διαβασα οτι μπορω να μεταφερω μονο 11 μαθηματα απο Παντειο σε ΕΚΠΑ ενω εγω εχω περασει ηδη 20. Οποια γνωμη/πληροφορια ευπροσδεκτη καθως προσπαθω να δω αν αξιζει να κανω την αιτηση για 10 τοις εκατο.
Ευχαριστω
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,511 μηνύματα.
Σπουδαζω Ψυχολογια Παντειου και σκεφτομαι να κανω 10 τοις εκατο για Ψυχολογια ΕΚΠΑ με το σκεπτικο οτι ισως δεν υπαρχουν μαθηματα με υποχρεωτικη παρακολουθηση. Ακουσα οτι στο ΕΚΠΑ υπαρχει ενα σεμιναριο με υποχρεωτικες παρακολουθησεις αλλα αν υπαρχει βεβαιωση εργασιας σε αφηνουν να μην πας. Απο την αλλη στο Παντειο υπαρχουν δυο εργαστηρια σε δυο εξαμηνα με υποχρεωτικες παρακολουθησεις. Επισης διαβασα οτι μπορω να μεταφερω μονο 11 μαθηματα απο Παντειο σε ΕΚΠΑ ενω εγω εχω περασει ηδη 20. Οποια γνωμη/πληροφορια ευπροσδεκτη καθως προσπαθω να δω αν αξιζει να κανω την αιτηση για 10 τοις εκατο.
Ευχαριστω
΄Εχεις περάσει 20 μαθήματα.
Πιθανότατα σκέφτεσαι να κάνεις για το 4% εκτός αν πήρες σβάρνα τις θεματικές.:)
Μην το ψάχνεις καθόλου.
Μείνε εκεί που είσαι.
Εκτός από την κανονική σου άδεια, δικαιούσαι να πάρεις από τον εργοδότη σου και 30 εργάσιμες μέρες τον χρόνο άνευ αποδοχών είτε συνεχόμενες (που δεν σ΄ενδιαφέρει) είτε τμηματικά (που σ΄ενδιαφέρει). Μοιράζοντας αυτές τις μέρες μέσα στο ακαδημαϊκό έτος, νομίζω ότι μια χαρά μπορείς να τα καταφέρεις.
Καλή συνέχεια.
 

Ria

Νεοφερμένος

Η Ria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
΄Εχεις περάσει 20 μαθήματα.
Πιθανότατα σκέφτεσαι να κάνεις για το 4% εκτός αν πήρες σβάρνα τις θεματικές.:)
Μην το ψάχνεις καθόλου.
Μείνε εκεί που είσαι.
Εκτός από την κανονική σου άδεια, δικαιούσαι να πάρεις από τον εργοδότη σου και 30 εργάσιμες μέρες τον χρόνο άνευ αποδοχών είτε συνεχόμενες (που δεν σ΄ενδιαφέρει) είτε τμηματικά (που σ΄ενδιαφέρει). Μοιράζοντας αυτές τις μέρες μέσα στο ακαδημαϊκό έτος, νομίζω ότι μια χαρά μπορείς να τα καταφέρεις.
Καλή συνέχεια.
Σ ευχαριστω. Μηπως σπουδαζεις σε καποιο τμημα Ψυχολογιας; Δυστυχως για μενα δεν ισχυει αυτο. Δουλευω εξωτερικο
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,511 μηνύματα.
Σ ευχαριστω. Μηπως σπουδαζεις σε καποιο τμημα Ψυχολογιας; Δυστυχως για μενα δεν ισχυει αυτο. Δουλευω εξωτερικο
΄Εχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου εδώ και αρκετά χρόνια και δεν ήταν πάνω στο αντικείμενο της Ψυχολογίας.
 

Ria

Νεοφερμένος

Η Ria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Επανέρχομαι γιατι με εκαναν δεκτη με 10 τοις εκατο στην Ψυχολογια ΕΚΠΑ αλλα ακουω αντικορυομενες αποψεις. Τωρα ειμαι Ψυχολογια Παντειου και ο μονος λογος που θελω να αλλαξω ειναι για να μπορεσω να παρω πτυχιο εφοσον στο εκπα εχει μονο ενα μαθημα/πρακτικη με υποχρεωτικες παρακολουθησεις που τα τελευταια χρονια γινεται διαδικτυακα ενω το παντειο εχει δυο εργαστηρια με υποχρεωτικες παρακολουθησεις. Εργαζομαι στο εξωτερικο με δυνατοτητα τηλεργασιας για καποιο καιρο που ομως δεν ξερω αν θα μου εξασφαλισει τη δυνατοτητα να παρακολουθω ολα τα εργαστηρια. Απο την αλλη αν παω στο ΕΚΠΑ θα μου αναγνωριστουν μεχρι 11 μαθηματα ενω στο Παντειο εχω περασει 21. Γνωμες/εμπειριες? Ειμαι σε μεγαλο διλημμα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Επανέρχομαι γιατι με εκαναν δεκτη με 10 τοις εκατο στην Ψυχολογια ΕΚΠΑ αλλα ακουω αντικορυομενες αποψεις. Τωρα ειμαι Ψυχολογια Παντειου και ο μονος λογος που θελω να αλλαξω ειναι για να μπορεσω να παρω πτυχιο εφοσον στο εκπα εχει μονο ενα μαθημα/πρακτικη με υποχρεωτικες παρακολουθησεις που τα τελευταια χρονια γινεται διαδικτυακα ενω το παντειο εχει δυο εργαστηρια με υποχρεωτικες παρακολουθησεις. Εργαζομαι στο εξωτερικο με δυνατοτητα τηλεργασιας για καποιο καιρο που ομως δεν ξερω αν θα μου εξασφαλισει τη δυνατοτητα να παρακολουθω ολα τα εργαστηρια. Απο την αλλη αν παω στο ΕΚΠΑ θα μου αναγνωριστουν μεχρι 11 μαθηματα ενω στο Παντειο εχω περασει 21. Γνωμες/εμπειριες? Ειμαι σε μεγαλο διλημμα
ε τι δίλημμα ..10 μαθηματα χαμενα ?..δεν ειναι διλημμα ειναι αποτρεπτικο
10 μαθηματα = 4-5 εξεταστικες...ε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,511 μηνύματα.
Επανέρχομαι γιατι με εκαναν δεκτη με 10 τοις εκατο στην Ψυχολογια ΕΚΠΑ αλλα ακουω αντικορυομενες αποψεις. Τωρα ειμαι Ψυχολογια Παντειου και ο μονος λογος που θελω να αλλαξω ειναι για να μπορεσω να παρω πτυχιο εφοσον στο εκπα εχει μονο ενα μαθημα/πρακτικη με υποχρεωτικες παρακολουθησεις που τα τελευταια χρονια γινεται διαδικτυακα ενω το παντειο εχει δυο εργαστηρια με υποχρεωτικες παρακολουθησεις. Εργαζομαι στο εξωτερικο με δυνατοτητα τηλεργασιας για καποιο καιρο που ομως δεν ξερω αν θα μου εξασφαλισει τη δυνατοτητα να παρακολουθω ολα τα εργαστηρια. Απο την αλλη αν παω στο ΕΚΠΑ θα μου αναγνωριστουν μεχρι 11 μαθηματα ενω στο Παντειο εχω περασει 21. Γνωμες/εμπειριες? Ειμαι σε μεγαλο διλημμα
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι λάθος ν΄αλλάξεις Τμήμα.

Κάποιον τρόπο θα βρεις και θα το αντιμετωπίσεις.
Μπορείς να κάνεις μέχρι 2 απουσίες σε κάθε εργαστήριο, θα χρησιμοποιήσεις τον χρόνο που έχεις την δυνατότητα να δουλέψεις remote, θα πάρεις και κάποιες μέρες άδεια, θα συνεννοηθείς και με τους καθηγητές εκθέτοντάς τους την κατάστασή σου...

Επίσης θα σου πω για να το έχεις υπόψη σου, ότι ακόμα και αυτά τα 11 μαθήματα, δεν είναι σίγουρο ότι θα σου αναγνωριστούν. Ακόμα και ελάχιστα, ν΄αλλάζει το περιεχόμενο ενός μαθήματος το απορρίπτουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top