Βιολογικό ή Ιατρική;

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Στη Πάτρα μπαίνουν πιο δύσκολα βαθμοί. Ένας φοιτητής που κηνυγά βαθμό καλύτερα να αποφύγει τη Πάτρα.


Δεν έχω εικόνα για το πόσο σημαντικός είναι ο βαθμός πτυχίου στο βιογραφικό αλλά φαντάζομαι και στις υπόλοιπες σχολές δεν τους χαριζουν.Το θεωρείς σημαντικό κριτήριο για την επιλογή σχολής?
 

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δεν έχω εικόνα για το πόσο σημαντικός είναι ο βαθμός πτυχίου στο βιογραφικό αλλά φαντάζομαι και στις υπόλοιπες σχολές δεν τους χαριζουν.Το θεωρείς σημαντικό κριτήριο για την επιλογή σχολής?

Δες τους οδηγους σπουδων καθε ιατρικης και διαλεξε. Οπου και να πας, εαν εσυ δεν στρωθεις να διαβασεις, δεν θα σου χαριστει κανενας βαθμος.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Δες τους οδηγους σπουδων καθε ιατρικης και διαλεξε. Οπου και να πας, εαν εσυ δεν στρωθεις να διαβασεις, δεν θα σου χαριστει κανενας βαθμος.
Το κυρος των πτυχιων των διαφορων σχολων περαν των μαθηματων και των αλλων παραμετρων πρεπει να με απασχολει η δεν υφισταται κατι τετοιο?
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αρχικα (αν δεν το εχεις κανει ηδη) θα κοιταξεις αναλυτικα το προγραμμα σπουδων του καθε τμηματος και τα μαθηματα και θα συγκρινεις ποια σου αρεσουν περισσοτερο. "Μελετη του ανθρωπινου σωματος" μπορεις να κανεις και μονος σου, πας και αγοραζεις ενα ωραιοτατο βιβλιο ανατομιας και το μελετάς. Τους διαφορους μηχανισμους (φυσιολογια) νομιζω παλι μπορεις να αγορσεις ενα ωραιοτατο βιβλιο φυσιολογιας και να τους διαβασεις, αν και στο βιολογικο επισης υπαρχει αρκετη φυσιολογια.
Τωρα η μονη ειδικοτητα,νομίζω, που δεν εχει αμεση επαφη με ασθενεις ειναι η μικροβιολογια (ισως και η ιατροδικαστικη :laugh:). Γενικα αν θες να τα συνδιασεις αυτα τα δυο αντικειμενα,η μικροβιολογια ειναι μια ενδιαφερουσα λυση κατ'εμε, αφού στην μικροβιολογια θα ασχοληθεις πολύ με ανοσολογια και παθολογια (οι μηχανισμοι που ελεγες πανω). Αλλα για να βγεις μικροβιολογος θα κανεις 5+ χρονια σχολη, 2 χρονια πρακτικη σε καποιο ιατρειο, βαλε και αλλα 5 χρονια ειδικοτητα.. το λιγοτερο δηλαδη στα 30 θα τελειωσεις. Ενω το βιολογικο στα 4 minimum. Η ερευνα,τωρα, που λες, ειναι κατι πολυ γενικο. Ερευνα πανω σε τι? Δες τι διεξοδους ερευνας σου προσφερει το καθε επαγγελμα, και αποφασιζεις αναλογα.
Αν τελικα πας βιολογικο παντως, τα λεμε απο οκτωβρη συναδελφε:D

Κι εσύ βιολογικό;
Εγω έχω περάσει ήδη στο βιολογικό από πέρυσι αλλά έδωσα φέτος 2η φορά πάνελληνιες για ιατρικη αλλά δεν την πιάνω ούτε φέτος οπότε αν δεν πιάσω καμία φαρμακευτική κι εγώ στο βιολογικό θα είμαι. Εσύ πρωτοετης θα είσαι; :D
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Κι εσύ βιολογικό;
Εγω έχω περάσει ήδη στο βιολογικό από πέρυσι αλλά έδωσα φέτος 2η φορά πάνελληνιες για ιατρικη αλλά δεν την πιάνω ούτε φέτος οπότε αν δεν πιάσω καμία φαρμακευτική κι εγώ στο βιολογικό θα είμαι. Εσύ πρωτοετης θα είσαι; :D

Καλη επιτυχια σου ευχομαιι. Ναι, βιολογικο. Βεβαια μαλλον δεν πιανω αθηνα οποτε θα δηλωσω Κρητη και θα παρω μετεγγραφη, αλλα θα παρακολουθω κανονικα τις παραδοσεις στο εκπα με την ελπιδα οτι θα βγει νωρις η μετεγγραφη και δεν θα χασω το εξαμηνο.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλη επιτυχια σου ευχομαιι. Ναι, βιολογικο. Βεβαια μαλλον δεν πιανω αθηνα οποτε θα δηλωσω Κρητη και θα παρω μετεγγραφη, αλλα θα παρακολουθω κανονικα τις παραδοσεις στο εκπα με την ελπιδα οτι θα βγει νωρις η μετεγγραφη και δεν θα χασω το εξαμηνο.


Ευχαριστώ πολύ κια σε σένα το ίδιο! Κι εγώ Κρήτη είχα περάσει και πήρα μετεγγραφή για αθηνα. Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δυστυχώς εμένα η μετεγγραφή άργησε δλδ την πήρα μέσα με τέλη Νοεμβρίου με αποτέλεσμα να είχα χάσει όλα τα εργαστήρια εκτός από το μάθημα της ζωολογίας νομίζω... Αλλά τα θεωρητικά μπορείς να τα παρακολουθήσεις άνετα... Επίσης θα σε συμβούλευα να πιάσεις τους καθηγητές και να τους ρωτήσεις αν μπορούν να σε αφήσουν να μπεις στα εργαστήρια εφόσον δικαιουσαι μετεγγραφή αλλά εξαρτάται στον καθένα... Εγώ δεν το έκανα αυτό γιατί είχα αποφασίσει να ξαναδωσω... Ότι πληροφορίες χρειαστείς για τη μετεγγραφή στείλε μου!
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ κια σε σένα το ίδιο! Κι εγώ Κρήτη είχα περάσει και πήρα μετεγγραφή για αθηνα. Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δυστυχώς εμένα η μετεγγραφή άργησε δλδ την πήρα μέσα με τέλη Νοεμβρίου με αποτέλεσμα να είχα χάσει όλα τα εργαστήρια εκτός από το μάθημα της ζωολογίας νομίζω... Αλλά τα θεωρητικά μπορείς να τα παρακολουθήσεις άνετα... Επίσης θα σε συμβούλευα να πιάσεις τους καθηγητές και να τους ρωτήσεις αν μπορούν να σε αφήσουν να μπεις στα εργαστήρια εφόσον δικαιουσαι μετεγγραφή αλλά εξαρτάται στον καθένα... Εγώ δεν το έκανα αυτό γιατί είχα αποφασίσει να ξαναδωσω... Ότι πληροφορίες χρειαστείς για τη μετεγγραφή στείλε μου!


Ναι αυτο ετοιμαζομαι να κανω, ελπιζω να ειναι νορμαλ οι ανθρωποι και να με αφησουν να παρακολουθησω. Βεβαια ειδα οτι σε ενα μαθημα, στην ζωολογια (αν θυμαμαι καλα), ειναι πολλοι αυτοι που κανουν το εργαστηριο, οποτε δεν ξερω αν πρεπει να μιλησω με τον καθενα ξεχωριστα ή αν υπαρχει ενας συγκεκριμενος υπευθυνος. Γενιακ εχω αγχωθει λιγο,δεν θελω να χασω το εξαμηνο :laugh:
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ναι αυτο ετοιμαζομαι να κανω, ελπιζω να ειναι νορμαλ οι ανθρωποι και να με αφησουν να παρακολουθησω. Βεβαια ειδα οτι σε ενα μαθημα, στην ζωολογια (αν θυμαμαι καλα), ειναι πολλοι αυτοι που κανουν το εργαστηριο, οποτε δεν ξερω αν πρεπει να μιλησω με τον καθενα ξεχωριστα ή αν υπαρχει ενας συγκεκριμενος υπευθυνος. Γενιακ εχω αγχωθει λιγο,δεν θελω να χασω το εξαμηνο :laugh:


Κοίτα τι στο καλό δε νομίζω να μη σε αφήσουν... Τι να πω... Αα δεν το ξέρω αυτό με τη ζωολογία αλλά εάν πάω βιολογικό τελικά μπορώ να σου πω τότε. Ναι όντως είναι βλακεια να χάσεις το εξάμηνο...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top