[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2019

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση.Δεν εχω κατι στο μυαλο μου γιατι δεν μου αρεσει τρελα καποια σχολη.Εκτος απο αυτες που μου ειπες,ΦΠΨ,δημοσια δοιηκηση παντειου,πολιτικης επιστημης και ιστοριας και ιστορια/φιλοσοφια της επιστημης που βρισκω και σε αυτα καποιο ενδιαφερον θεωρεις μπορω να τα πιασω?Και αν γινεται μπορεις να μου πεις ποιες θα επελεγες εσυ?(ζηταω καθαρα τη γνωμη σου το ξερω οτι ειναι υποκειμενικο).Ευχαριστω παρα πολυ

Όπως είπα προηγουμένως το 10% είναι απρόβλεπτο. Μπορεί να πιάσεις και σχολές που δεν ανέφερα, ποτέ δεν ξέρεις. Οπότε μην απελπίζεσαι, απλώς να κάνεις το μηχανογραφικο(αν δε το οριστικοποιησες) βάσει της επιθυμίας σου και όχι βάσει των μορίων. Υποκειμενικά, επειδή εμένα μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες θα δήλωνα το τμήμα ρωσικής γλώσσας και φιλολογίας καθώς εκτός από την επάρκεια διδασκαλίας που παρέχει το τμήμα, μπορείς να ασχοληθείς με την μετάφραση/διερμηνεία, το εμπόριο και τον τουρισμό και γενικότερα τα οικονομικά καθώς και με τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Επίσης, δεν υπάρχει μεγάλος κορεσμός και θεωρώ ότι η εύρεση εργασίας θα είναι ευκολότερη από το να τελειώσεις μια άλλη φιλοσοφική σχολή.
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Για ΔΕΤ (Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία) τι πιστεύετε; Σε σάιτ λένε ακόμη και για άνοδο στα 18.000 μόρια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.

t.man

Νεοφερμένος

Ο t.man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.

Giorno

Νεοφερμένος

Ο Giorno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ναυτιλιακά παπει και ΟΔΕ ΠΑΠΕΙ πως λέτε πάνε ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Συγγνώμη για την ενόχληση!Βλέπω σε διάφορα σάιτ αυτές τις μέρες που λένε προβλέψεις για τις βάσεις του 2019 και βλέπω στο 4ο πεδίο σε κάποιες σχολές πολύ μεγάλες αυξήσεις!Εγώ έβγαλα 13.543 μόρια και θα ήθελα να περάσω ή Στατιστική στο ΟΠΑ ή Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών στο ΠΑΔΑ και βλέπω που λένε ότι θα πάνε γύρω στις 14 χιλιάδες και έχω αγχωθεί/απογοητευτεί! Σύμφωνα με τις περσινές βάσεις και τις δύο σχολές τις πιάνω και σύμφωνα με τις βάσεις των τελευταίων ετών περνούσα στην Στατιστική σε όλα τα έτη!

.... Ειλικρινά είμαι απογοητευμένη!....

Μετά άμα δεν πιάσω ένα από αυτά έχω βάλει την σχολή Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας στο ΠΑΠΕΙ αλλά βλέπω και αυτή την σχολή την λένε για 13.500 μόρια δηλαδή παίζεται να χάσω και αυτή την σχολή...
Τι να πω...
Πιστεύετε ότι οι προβλέψεις είναι υπερβολικές;
Θέλω πάρα πολύ να περάσω σε μια από τις δύο σχολές γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ και οι δύο!!!

Άμα μπορούσα θα αλλαζα την μέρα του ΑΟΘ και θα προσπαθούσα να μην αγχωνόμουν σε εκείνο το μάθημα!Θα έδινα τα πάντα για αυτό...Τώρα θα είχα βγάλει περίπου 14 χιλιάδες μόρια και δεν θα αγχωνόμουν για το άμα περνάω σε μια από τις δύο!
Ξέρω πολλοί θα μου πείτε να μην σκέφτομαι τι έγινε και πως αυτό ανήκει στο παρελθόν αλλά άμα χάσω και τις δύο σχολές θα απογοητευτώ πραγματικά!!!Ήταν καθαρά θέμα άγχους και έκανα πολλά λάθη εξαιτίας αυτού...είχα θολώσει...
Τι να πω!Μακάρι να αγχώνομαι άδικα!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Συγγνώμη για την ενόχληση!Βλέπω σε διάφορα σάιτ αυτές τις μέρες που λένε προβλέψεις για τις βάσεις του 2019 και βλέπω στο 4ο πεδίο σε κάποιες σχολές πολύ μεγάλες αυξήσεις!Εγώ έβγαλα 13.543 μόρια και θα ήθελα να περάσω ή Στατιστική στο ΟΠΑ ή Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών στο ΠΑΔΑ και βλέπω που λένε ότι θα πάνε γύρω στις 14 χιλιάδες και έχω αγχωθεί/απογοητευτεί! Σύμφωνα με τις περσινές βάσεις και τις δύο σχολές τις πιάνω και σύμφωνα με τις βάσεις των τελευταίων ετών περνούσα στην Στατιστική σε όλα τα έτη!

.... Ειλικρινά είμαι απογοητευμένη!....

Μετά άμα δεν πιάσω ένα από αυτά έχω βάλει την σχολή Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας στο ΠΑΠΕΙ αλλά βλέπω και αυτή την σχολή την λένε για 13.500 μόρια δηλαδή παίζεται να χάσω και αυτή την σχολή...
Τι να πω...
Πιστεύετε ότι οι προβλέψεις είναι υπερβολικές;
Θέλω πάρα πολύ να περάσω σε μια από τις δύο σχολές γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ και οι δύο!!!

Άμα μπορούσα θα αλλαζα την μέρα του ΑΟΘ και θα προσπαθούσα να μην αγχωνόμουν σε εκείνο το μάθημα!Θα έδινα τα πάντα για αυτό...Τώρα θα είχα βγάλει περίπου 14 χιλιάδες μόρια και δεν θα αγχωνόμουν για το άμα περνάω σε μια από τις δύο!
Ξέρω πολλοί θα μου πείτε να μην σκέφτομαι τι έγινε και πως αυτό ανήκει στο παρελθόν αλλά άμα χάσω και τις δύο σχολές θα απογοητευτώ πραγματικά!!!Ήταν καθαρά θέμα άγχους και έκανα πολλά λάθη εξαιτίας αυτού...είχα θολώσει...
Τι να πω!Μακάρι να αγχώνομαι άδικα!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


Σύμφωνα με τον Χρήστο στο 4ο πεδίο οι υψολοβαθμες σχολές θα ανέβουν 350-400 μόρια και όσο κατεβαίνουμε οι αύξηση αυτή θα μειώνεται.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Γενικά παρατηρώ μία έντονη σύγχυση στις προβλέψεις για τις βάσεις του 2019. Για το πεδίο μου (1ο ΕΠΕ) συναντώ εκτιμήσεις για μικρή αύξηση, αλλά και εκτιμήσεις για μεγαλύτερη μείωση των βάσεων. Αυτό που έχω να πω είναι ότι μόνο αν περιμένουμε την ανακοίνωση τους στα τέλη Αυγούστου μπορούμε να είμαστε βέβαιοι. Στενοχωριέμαι, γιατί βλέπω άλλους να απογοητεύονται και άλλους να αισιοδοξούν, παρεσυρμένους από μία κατάσταση βεβαιότητας, που όμως είναι σε αρκετές -όχι σε όλες, προς Θεού- περιπτώσεις φαινομενική... Αυτό που συμβουλεύω, λοιπόν, είναι να αναμένουμε...
 

CaptainEliasGR

Νεοφερμένος

Ο CaptainEliasGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!Είδα και εγώ με την σειρά μου τις εκτιμήσεις των βάσεων.Εβγαλα 12.100 Και ως πρώτη επιλογή έβαλα μηχανικών πληροφορικής και ηλεκτρονικών συστημάτων το οποιο αν δνε λανω λαθος μεχρο πέρσι ήταν ΤΕΙ και είχε 11.900.Γενικα ολοι οι καθηγητες μου ελεγαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αυξηθουν οι βασεις και οτι θα καταφερω να περάσω εκεί. Δυστηχως απογοητευτικά αρκετά όταν είδα ότι η εκτίμηση είναι 13.200.Λέτε να ανέβηκε τόσο πολυ;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ποια η βάση της Αστυφυλάκων και της Λιμενοφυλάκων πιστεύετε;
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ποια η βάση της Αστυφυλάκων και της Λιμενοφυλάκων πιστεύετε;


Αστυφυλάκων προβλέπω μικρή πτώση, και Λιμενοφυλάκων ΥΨΗΛΕΣ βάσεις, μιας και 5.000 (!) είναι οι υποψήφιοι για όλο το Λιμενικό. Πάνω από 17.000 σίγουρα. Να φανταστείς όλες οι στρατιωτικές σχολές είχαν 3.000 άτομα, σκέψου πόσο θα πάει άμα θελήσουν να πάνε 5κ σε δύο σχολές. Σφαγή.
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Πάντως μια καλή πηγή πληροφόρησης για τις βάσεις είναι το έθνος που κυκλοφορούσε σήμερα και περιέχει εκτιμήσεις αναλυτικά για κάθε σχολή σύμφωνα με τις αναλύσεις του Σ. Στρατηγάκη!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top