Η αντίληψη των "παλιών" για το μέλλον μας....

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση ότι ακόμη δεν έχω γνωρίσει είδος από τους λαμογιοέλληνες. Όλοι μιλούν για τρίτους και τελικά μάλλον πρέπει αυτοί οι τρίτοι να ζουν σε άλλη χώρα. Αρκετά με την υποκρισία και την αποποίηση ευθυνών. Νομίζω ότι για την μορφή που έχει η χώρα μας σε επίπεδο θεσμών και βιοπορισμού είναι ευθύνη όλων μας. Τι λέτε σε όσους έχετε συγγενείς, φίλους, γονείς, κλπ που ευθύνονται για το χάλι της χώρας; Μούγκα μήπως; Το βράδυ στα μπαράκια, τα ρουφάτε αμάσητα τα "προβλήματα" της χώρας; :studying:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση ότι ακόμη δεν έχω γνωρίσει είδος από τους λαμογιοέλληνες. Όλοι μιλούν για τρίτους και τελικά μάλλον πρέπει αυτοί οι τρίτοι να ζουν σε άλλη χώρα. Αρκετά με την υποκρισία και την αποποίηση ευθυνών. Νομίζω ότι για την μορφή που έχει η χώρα μας σε επίπεδο θεσμών και βιοπορισμού είναι ευθύνη όλων μας. Τι λέτε σε όσους έχετε συγγενείς, φίλους, γονείς, κλπ που ευθύνονται για το χάλι της χώρας; Μούγκα μήπως; Το βράδυ στα μπαράκια, τα ρουφάτε αμάσητα τα "προβλήματα" της χώρας; :studying:


Όπως τα λες όλοι κατήγορωρουν τους άλλους αλλά ποτέ τον εαυτό τους.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι η χώρα μας έχει γεμίσει με τεμπέληδες που θέλουν να βγάζουν χρήματα με όσο το δυνατόν λιγότερη προσπάθεια

Ένα από τα μότο στη ζωή μου είναι το bold.
Να το διορθώσω λίγο βέβαια ''είναι όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα με όσο το δυνατόν λιγότερη προσπάθεια''.Λες να μαι τεμπέλης? :hmm:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ένα από τα μότο στη ζωή μου είναι το bold.
Να το διορθώσω λίγο βέβαια ''είναι όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα με όσο το δυνατόν λιγότερη προσπάθεια''.Λες να μαι τεμπέλης? :hmm:


Τα χρήματα έρχονται με σκληρή δουλειά!
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εάν έχω την δυνατότητα να έχω το ίδιο αποτέλεσμα με χ προσπάθεια ή με χ+sth προσπάθεια δεν πρόκειται να επιλέξω το δεύτερο.
Εάν το αποτέλεσμα είναι πολύ δυσανάλογο της προσπάθειας,θα συμβιβαστώ με ένα χαμηλότερο αποτέλεσμα γιατί δεν αξίζει τόση προσπάθεια για ένα αποτέλεσμα. Σε υπόλοιπες πιο ρευστές καταστάσεις κρίνεις ανά περίπτωση,πάντως υπάρχει ένας συγκεκριμένος οδηγός σκέψης.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση ότι ακόμη δεν έχω γνωρίσει είδος από τους λαμογιοέλληνες. Όλοι μιλούν για τρίτους και τελικά μάλλον πρέπει αυτοί οι τρίτοι να ζουν σε άλλη χώρα. Αρκετά με την υποκρισία και την αποποίηση ευθυνών. Νομίζω ότι για την μορφή που έχει η χώρα μας σε επίπεδο θεσμών και βιοπορισμού είναι ευθύνη όλων μας. Τι λέτε σε όσους έχετε συγγενείς, φίλους, γονείς, κλπ που ευθύνονται για το χάλι της χώρας; Μούγκα μήπως; Το βράδυ στα μπαράκια, τα ρουφάτε αμάσητα τα "προβλήματα" της χώρας; :studying:

Πες μας ότι μαζί τα φάγαμε κιόλας :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ένα από τα μότο στη ζωή μου είναι το bold.
Να το διορθώσω λίγο βέβαια ''είναι όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα με όσο το δυνατόν λιγότερη προσπάθεια''.Λες να μαι τεμπέλης? :hmm:

Εάν έχω την δυνατότητα να έχω το ίδιο αποτέλεσμα με χ προσπάθεια ή με χ+sth προσπάθεια δεν πρόκειται να επιλέξω το δεύτερο.
Εάν το αποτέλεσμα είναι πολύ δυσανάλογο της προσπάθειας,θα συμβιβαστώ με ένα χαμηλότερο αποτέλεσμα γιατί δεν αξίζει τόση προσπάθεια για ένα αποτέλεσμα. Σε υπόλοιπες πιο ρευστές καταστάσεις κρίνεις ανά περίπτωση,πάντως υπάρχει ένας συγκεκριμένος οδηγός σκέψης.


Κοιτά στην αρχή για να αποκτήσεις χρήματα θέλει παρά πολύ προσπάθεια,μπορεί στην συνέχεια όχι αλλά στην αρχή βάζεις τις βάσεις!

Πες μας ότι μαζί τα φάγαμε κιόλας :P


Ο Βενιζέλος δεν είχε άδικο τότε.Οταν όλοι έπαιρναν δάνεια για διακοπές,ο υδραυλικός είχε Volvo 90.000€ από δάνειο,όταν δεν κωβουμε αποδείξεις,όταν δεν πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους μερικοί από πείσμα κτλ.Ουσιαστικα όλοι φταίμε για την διάλυση της Ελλάδας.Δυσκολο να το αποδεχθεί ο μέσος Έλληνας αλλά έτσι είναι.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ένα από τα μότο στη ζωή μου είναι το bold.
Να το διορθώσω λίγο βέβαια ''είναι όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα με όσο το δυνατόν λιγότερη προσπάθεια''.Λες να μαι τεμπέλης? :hmm:

Ορθολογικός καταναλωτής - εργαζόμενος σημαίνει αυτό στην οικονομική επιστήμη. :music2:
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ο Βενιζέλος δεν είχε άδικο τότε.Οταν όλοι έπαιρναν δάνεια για διακοπές,ο υδραυλικός είχε Volvo 90.000€ από δάνειο,όταν δεν κάνουμε αποδείξεις,όταν δεν πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους μερικοί από πείσμα κτλ.Ουσιαστικα όλοι φταίμε για την διάλυση της Ελλάδας.Δυσκολο να το αποδεχθεί ο μέσος Έλληνας αλλά έτσι είναι.

Ο Πάγκαλος το είπε, αλλά οκ δεν είναι αυτό που μετράει. Σύμφωνοι ότι υπήρχε ανομία, αλλά όλο αυτό ήταν ένας μηχανισμός πελατειακού κράτους που καθένας μπορεί να αποδώσει ευθύνες είτε στον κυρίαρχο του μηχανισμού, τον πολιτικό, που έδωσε χώρο για ένα τέτοιο καθεστώς, είτε στον πολίτη που έγινε ένα με τον διεφθαρμένο πολιτικό, ανάλογα με τον ηθικό και πολιτικό του κώδικα. Μεγάλη κουβέντα και δεν έχω όρεξη να την κάνω :P

Εγώ πάντως, σαν μέσος Έλληνας, αρνούμαι ότι έχω φάει το παραμικρό από δημόσιο χρήμα και δε λέω ψέματα :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ο Πάγκαλος το είπε, αλλά οκ δεν είναι αυτό που μετράει. Σύμφωνοι ότι υπήρχε ανομία, αλλά όλο αυτό ήταν ένας μηχανισμός πελατειακού κράτους που καθένας μπορεί να αποδώσει ευθύνες είτε στον κυρίαρχο του μηχανισμού, τον πολιτικό, που έδωσε χώρο για ένα τέτοιο καθεστώς, είτε στον πολίτη που έγινε ένα με τον διεφθαρμένο πολιτικό, ανάλογα με τον ηθικό και πολιτικό του κώδικα. Μεγάλη κουβέντα και δεν έχω όρεξη να την κάνω :P

Εγώ πάντως, σαν μέσος Έλληνας, αρνούμαι ότι έχω φάει το παραμικρό από δημόσιο χρήμα και δε λέω ψέματα :P


Εσυ φίλε μπορεί να μην έχεις φάει τίποτα όμως οι περισσότεροι δεν ήταν σωστοί πολίτες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Η απάντηση του καθηγητή μου με προβλημάτισε...."Ναι αλλα αυτοί τουλάχιστον ξύνονται ενω εσύ τι θα κάνεις??" και στη συνέχεια κλείνοντας μου το μάτι έφυγε....
Πολύ σωστή η απάντηση του καθηγητή. Το να έχεις ένα σταθερό εισόδημα είναι πιο σημαντικό από το να κανεις αυτό που σου αρέσει.

Αυτός δεν άκουσε τους δικούς του και έγινε φιλόλογος. Απλώς σας προτρέπει να μην κάνετε τα ίδια λάθη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top