Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,542 εγγεγραμμένα μέλη και 2,460,687 μηνύματα σε 78,079 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 462 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πανελλήνιες μετά από πολλά χρόνια

meloveyoudo

Πολύ δραστήριο μέλος

H meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 565 μηνύματα.

H meloveyoudo Y έγραψε: στις 22:02, 18-02-19:

Εκ μέρους ενός φίλου μου θέλω να σας ρωτήσω το εξής..
το παιδί είναι 29(θα κλείσει φέτος τα 30) απόφοιτος εδώ και 1 χρόνου τμηματος γεωλογιας...με άκαρπες μέχρι τώρα προσπάθειες για εύρεση εργασίας....
Σκέφτεται να δώσει πανελλήνιες φέτος ή του χρόνου για να μπει σε κάποια σχολή πληροφορικής (ήταν και η πρώτη του επιλογή όταν πρωτο έδινε πανελλήνιες)...
Τι πιστεύεται;
Φοβάται μονο το όριο ηλικίας γιατί όταν θα βγει από τη σχολή θα είναι 35..
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

TheyCallMeChris (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Παν. Πατρών (Πάτρα) . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O TheyCallMeChris έγραψε: στις 20:55, 19-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από meloveyoudo
Εκ μέρους ενός φίλου μου θέλω να σας ρωτήσω το εξής..
το παιδί είναι 29(θα κλείσει φέτος τα 30) απόφοιτος εδώ και 1 χρόνου τμηματος γεωλογιας...με άκαρπες μέχρι τώρα προσπάθειες για εύρεση εργασίας....
Σκέφτεται να δώσει πανελλήνιες φέτος ή του χρόνου για να μπει σε κάποια σχολή πληροφορικής (ήταν και η πρώτη του επιλογή όταν πρωτο έδινε πανελλήνιες)...
Τι πιστεύεται;
Φοβάται μονο το όριο ηλικίας γιατί όταν θα βγει από τη σχολή θα είναι 35..

Να μην φοβάται τίποτα και να το τολμήσει εάν το θέλει πολύ.

Να προτείνω επίσης και την περίπτωση του Τμήματος Πληροφορικής του Ε.Α.Π σε περίπτωση που δεν θέλει να μπει στην διαδικασία της προετοιμασίας για πανελλήνιες.
Παράθεση

anna maria

Νεοφερμένος

H anna maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H anna maria έγραψε: στις 21:52, 16-05-19:

Καλησπέρα σε όλους! Αποφοίτησα από γενικό λύκειο το 2014 και σαν μαθήτρια ήμουν στη θεωρητική κατεύθυνση. Θα ήθελα πολύ να ξαναδώσω πανελλήνιες για να εισαχθώ σε σχολή αστυφυλάκων. Γνωρίζετε αν μπορώ να δώσω κανονικά ξανά πανελλήνιες χωρίς να χρειάζεται να φοιτήσω πάλι στο λύκειο? Και αν μπορώ, στα μαθήματα ποιας κατεύθυνσης πρέπει να εξεταστώ? Και κάτι τελευταίο, θα μετρήσουν και οι βαθμοί τετραμήνων ?? Ευχαριστώ.
Παράθεση

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 177 μηνύματα.

O tsiobieman έγραψε: στις 13:15, 17-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από anna maria
Καλησπέρα σε όλους! Αποφοίτησα από γενικό λύκειο το 2014 και σαν μαθήτρια ήμουν στη θεωρητική κατεύθυνση. Θα ήθελα πολύ να ξαναδώσω πανελλήνιες για να εισαχθώ σε σχολή αστυφυλάκων. Γνωρίζετε αν μπορώ να δώσω κανονικά ξανά πανελλήνιες χωρίς να χρειάζεται να φοιτήσω πάλι στο λύκειο? Και αν μπορώ, στα μαθήματα ποιας κατεύθυνσης πρέπει να εξεταστώ? Και κάτι τελευταίο, θα μετρήσουν και οι βαθμοί τετραμήνων ?? Ευχαριστώ.
Καλησπέρα , ναι μπορείς να ξαναδώσεις Πανελλαδικές χωρίς να χρειαστεί να ξαναφοιτήσεις την Γ Λυκείου , μπορείς να εξεταστείς σε όποια κατεύθυνση θέλεις εσύ από όσο ξέρω ( αλλά καλό θα ήταν να πας στην αρχική σου εφόσον μπορείς να εισαχθείς στην Αστυφυλάκων και από εκεί) και όχι οι βαθμοί τετραμήνων δεν μετράνε , ότι μόρια βγάλεις στις Πανελλαδικές . Καλή επιτυχία!
1
Παράθεση

misoadeio

Νεοφερμένος

Ο misoadeio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O misoadeio έγραψε: στις 20:50, 11-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από misoadeio
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα τα φώτα σας, καθώς απέχω 27 σχεδόν χρόνια απ' τα θρανία!

Έρχομαι από το μακρινό 1990 (χρονιά αποφοίτησης - Θεωρητική κατ., τότε 3η Δέσμη) και σκέφτομαι να δώσω ξανά

Πανελλήνιες για την Ιταλική Φιλολογία.

Λίγα λόγια για να δώσω το "στίγμα" μου:

- είμαι 44 ετών (με ότι αυτό συνεπάγεται από πλευράς δυνατοτήτων - μνήμη, κρίση, επαγγελματικές/κοινωνικές

υποχρεώσεις κτλ)

- εργάζομαι πλήρες ωράριο σε γραφείο με αραιά ταξίδια στο εξωτερικό (2-3 / εξάμηνο)

- χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις = ελεύθερος χρόνος διαθέσιμος για διάβασμα

- επίπεδο Ιταλικών Β1 (πιστεύω ότι περνάω τη βάση του 10)

- η όλη διαδικασία αποσκοπεί στην ψυχαγωγία και στην απόλαυση της διαδρομής και όχι στην επαγγελματική

σταδιοδρομία ή την εύρεση εργασίας στο αντικείμενο των σπουδών

Κριτήρια επιλογής της συγκεκριμένης σχολής:

α) ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη συγκεκριμένη χώρα, γλώσσα, πολιτισμό, τέχνη, λογοτεχνία και κυρίως όπερα

β) χαμηλή βάση εισαγωγής = λιγότερες απαιτήσεις σε έκταση ύλης

γ) μη υποχρεωτική παρακολούθηση

δ) ο τρόπος και οι συνθήκες ζωής και η καθημερινότητά μου καθιστούν την εισαγωγή μου ακόμα και σ' αυτή την

τόσο χαμηλή σε μόρια εισαγωγής σχολή πραγματικό άθλο

Απορίες:

1) Αν υποθετικά, δεν δώσω Ιστορία, πόσο πρέπει να γράψω στα υπόλοιπα κατά μ.ο. για να έχω ελπίδες;

2) Αρκεί να επικεντρωθώ στο Γνωστό των Αρχαίων ή "πρέπει" να κυνηγήσω και μονάδες απ' το άγνωστο;

3) Εκ των πραγμάτων θα προχωρήσω με αυτοδιδασκαλία (δεν τα πάω καλά με καθηγητές, ιδιαίτερα, φροντιστήρια

κτλ), τι να προσέξω στην επιλογή βοηθημάτων;

4) Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία / βοήθεια πιστεύετε ότι θα με βοηθούσε

5) Παρακαλώ μη διστάσετε να με αποθαρρύνετε από το να ασχοληθώ με το όλο εγχείρημα, αν αυτό πιστεύετε

πραγματικά ότι είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη σας.

Έτσι κ αλλιώς, είναι μια απόφαση που, αν την πάρω, θα το κάνω με την καρδιά και όχι με τη λογική.

Σας ευχαριστώ

Καλησπέρα σε όλους!

Επιστρέφω και πάλι μετά από σχεδόν δυόμισι χρόνια για να ενημερώσω την Κοινότητα σχετικά με την εξέλιξη της αρχικής σκέψης που είχα διατυπώσει με το παραπάνω μήνυμα.

Μετά από πολλά κύματα, αναβολές και παλινδρομήσεις, έδωσα τελικά Πανελλήνιες εξετάσεις φέτος (2019) στην Θεωρητική κατεύθυνση και με ειδικό μάθημα τα Ισπανικά (είναι σε καλύτερο επίπεδο από τα Ιταλικά μου).

Δυστυχώς, λόγω υποχρεώσεων δεν έκανα καμία προετοιμασία, πέρα από ανάγνωση της ύλης όπου μπορούσα να ξεκλέψω χρόνο. Συνήθως σε καφετέριες μόνος μου, μέσα στο αεροπλάνο, σε μορφή ακουστικού βιβλίου (τα είχα ηχογραφήσει ο ίδιος) ενώ περπατούσα στο πάρκο.

Τα αποτελέσματα ήταν ανέλπιστα καλά, αν λάβουμε υπ' όψη τη σχεδόν μηδενική προετοιμασία και την απόσταση των 29 ετών από τα θρανία της Γ' Λυκείου (1990).

Εν ολίγοις, η βαθμολογία μου διαμορφώθηκε ως εξής:

- Ιστορία 4.8
- Λατινικά 7.1
- Αρχαία 10.4
- Έκθεση 18.5

- Ισπανικά 15.8

Σύνολο μορίων 9848 + 3160 = 13008, ήτοι 2117 μόρια επιπλέον της βάσης 2018.

Από το βήμα αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους με προέτρεψαν να κάνω το άλμα στο κενό με τόλμη και αυτοπεποίθηση.

Εύχομαι η περίπτωσή μου να αποτελέσει κίνητρο για όσους παλιούς το σκέφτονται να ξαναδώσουν και διστάζουν να πάρουν την απόφαση.

Για όποιον επιθυμεί τυχόν περαιτέρω πληροφορίες κυρίως ως προς το βιωματικό μέρος της προσπάθειας, θα χαρώ να βοηθήσω.

Σας ευχαριστώ
1
2
7
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες