Συζήτηση για το νέο νομοσχέδιο που αφορά τους αιώνιους φοιτητές

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
ν+2 σημαίνει ότι εάν η σχολή σου έχει 4 προβλεπόμενα έτη (δηλαδή 8 προβλεπόμενα εξάμηνα), με τη συμπλήρωση του 6ου έτους (12ου εξαμήνου) διαγράφεσαι αυτοδικαίως από τη σχολή. Αυτό συνεπάγεται ότι εάν κάποιος ΔΕΝ διάγει φοιτητική ζωή (πχ βρήκα εξάμηνη δουλειά στο γραφείο ενός γνωστού του πατέρα μου και προτίμησα να πάω εκεί) έχει δύο επιλογές:
1) Να διακόψει τη φοιτητική του ιδιότητα με αναστολή σπουδών, όποτε δεν αυξάνονται τα εξάμηνα και άρα μπορεί να ξεπεράσει το ν+2 από την ημερομηνία εγγραφής του ΑΛΛΑ δεν απολαμβάνει φοιτητικές ιδιότητες (μειωμένο κόμιστο σε ΚΤΕΛ και συγκοινωνίες) καθώς επιστρέφει το πάσο
2) Να μην διακόψει τη φοιτητική ιδιότητα και να μετράει εξάμηνα.

Δεδομένου ότι ήρθα σε επαφή με ένα σημαντικά μεγάλο πλήθος φοιτητών όσο ήμουν στη σχολή, στατιστικά ΔΕΝ υπάρχουν φοιτητές οι οποίοι ασχολούνται σοβαρά με τη σχολή τους, κάνουν το οτιδήποτε άλλο ταυτόχρονα και δεν μπορούν να τελειώσουν στο ν+2. Υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις, ελάχιστες, για τις οποίες όντως χρειάζεται περισσότερος χρόνος, αλλά αποτελούν την εξαίρεση, η οποία μπορεί να προβλεφθεί νομικά, και όχι τον κανόνα.
Οι περισσότεροι που δεν τελειώνουν στα ν+2, σε μεγάλο ποσοστό δεν είχαν επαφή με τη σχολή στα πρώτα 3-4 χρόνια και προς το τέλος τους ανασκούμπωσαν οι γονείς τους.

Δεδομένου ότι οι σπουδές αποτελούν μια μεγάλη επένδυση από πλευράς του κράτους προς τους φοιτητές (αφού παρέχεται δωρέαν, έστω και με τα προβλήματα που προκύπτουν από την υποχρηματόδοτηση),οι φοιτητές οφείλουν να την εκτιμούν και να την αξιοποιούν αναλόγως. Αυτή τη στιγμή, με την πρόφαση ότι η οικονομική κατάσταση επιβάλλει σε πολλούς φοιτητές να εργάζονται και ότι είναι αδύνατο να τελειώσεις κάποιος ακόμα και στο ν+2, υπάρχει μια μεγάλη λίμνη από αιώνιους και αιωνόβιους φοιτητές, οι οποίοι επωφελούνται αδίκως φοιτητικά προνόμια, τα οποία στοιχίζουν στο κοινωνικό σύνολο. Ενδεικτικά, το μειωμένο κόμιστρο για μετακινήσεις των φοιτητών, ΔΕΝ μπαίνει από την τσέπη του ΟΑΣΘ και των ΚΤΕΛ, από συγχρηματοδοτείται από κονδύλιο του Υπ. Παιδείας.

Συνοπτικά, η ΔΩΡΕΑΝ τριτοβάθμια εκπαίδευση κοστίζει πόρους στον κρατικό προϋπολογισμό και είναι καιρός πλέον να μπει μια τάξη.

Κατόπιν αυτού, δεδομένου ότι η ΝΔ επί Σαμαρά δεν κατάφερε να το εφαρμόσει (δεδομένου ότι τα ίδια τα πανεπιστήμια το αρνήθηκαν, αφού χρηματοδοτούνται, μεταξύ άλλοις, από τους φοιτητές που παρουσιάζουν στους καταλόγους τους) είναι πρακτικά αδύνατον κυβέρνηση του Μητσοτάκη να μπορέσει να το ολοκληρώσει. Προσωπική εκτίμηση, εάν η ΝΔ βγει πρώτη και αυτοδύναμη, θα εξαγγείλει το ν+2, προκειμένου να διαπραγματευτεί και να περάσει το 2*ν. Εάν κάποιος τώρα μπορεί σοβαρά να υποστηρίξει ότι δεν μπορεί να τελειώσει μια γαμημένη σχολή σε 8 χρόνια και θεωρεί ότι είναι λογικό να τον χρεώνεται το κράτος για 8 χρόνια ως φοιτητή, προκειμένου να βγει στα 26-27 του (+1 χρόνο στρατό οι άνδρες) για να δουλέψει, πραγματικά, πρέπει να καταλάβουμε τι σημαίνει το ΔΩΡΕΑΝ ΚΡΑΤΙΚΩΣ παρεχόμενο προϊόν.
Προφανώς δεν ξέρεις καν τα βασικά, για αυτό τα λες αυτά. Μετά το ν+2 οι φοιτητές χάνουν ούτως ή άλλως όλα τα φοιτητικά προνόμια(μειωμένο εισιτήριο, δωρεάν βιβλία, σίτιση, στέγαση)με νόμο που ισχύει από το 1982. Εξάλλου το γενικό λογιστήριο του κράτους(για τον ίδιο λόγο που γράφω από πάνω)έχει αποφανθεί ότι το κόστος των λεγόμενων αιώνιων φοιτητών είναι μηδενικό. Για αυτό και όλα τα προηγούμενα χρόνια ουδέποτε οι δανειστές απαίτησαν τέτοιο νόμο(αν κόστιζαν το παραμικρό φυσικά θα ζητούσαν οι ίδιοι τη διαγραφή των ''αιωνίων''), μόνο η Νδ όποτε γίνεται κυβέρνηση το επιδιώκει( ιδεολογική εμμονή προφανώς)και το έχει επιχειρήσει στο παρελθόν(1979,1991,2006,2014)χωρίς ποτέ να το πετύχει.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Προφανώς δεν ξέρεις καν τα βασικά, για αυτό τα λες αυτά. Μετά το ν+2 οι φοιτητές χάνουν ούτως ή άλλως όλα τα φοιτητικά προνόμια(μειωμένο εισιτήριο, δωρεάν βιβλία, σίτιση, στέγαση)με νόμο που ισχύει από το 1982. Εξάλλου το γενικό λογιστήριο του κράτους(για τον ίδιο λόγο που γράφω από πάνω)έχει αποφανθεί ότι το κόστος των λεγόμενων αιώνιων φοιτητών είναι μηδενικό. Για αυτό και όλα τα προηγούμενα χρόνια ουδέποτε οι δανειστές απαίτησαν τέτοιο νόμο(αν κόστιζαν το παραμικρό φυσικά θα ζητούσαν οι ίδιοι τη διαγραφή των ''αιωνίων''), μόνο η Νδ όποτε γίνεται κυβέρνηση το επιδιώκει( ιδεολογική εμμονή προφανώς)και το έχει επιχειρήσει στο παρελθόν(1979,1991,2006,2014)χωρίς ποτέ να το πετύχει.


Μια χαρά δωρεάν σίτιση παίρνουν οι over ν+2. Όσο για την στέγαση, μου μιλάς για το τι θα έπρεπε να συμβαίνει και όχι για το τι συμβαίνει. Κάνε μια αναζήτηση για τις εστίες του ΑΠΘ και τις καταγγελίες ότι πάνε να μπούνε 1ετείς σε δωμάτια που δικαιούνται και τους βγάζουν σούμπιτους οι παλαιοί ένοικοι, με το έτσι θέλω. Και μετά φέρε μια βόλτα από τα site της ΕΑΑΚ ανά την Ελλάδα, να δεις οργανωμένες δράσεις για τον "επαναπατρισμό" φοιτητών over ν+2, που τους πέταξαν από την εστία.
Αυτή τη στιγμή το Δημόσιο Πανεπιστήμιο και γενικά η Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι (ακόμα) ένα ξέφραγκο αμπέλι. Οι μόνοι που θέλουν να το διατηρήσουν ως έχει, είναι αυτοί που με τον έναν ή αλλο τρόπο επωφελούνται της κατάστασης. Έχει οποιοδήποτε σοβαρό λόγο, για να μην τελειώσεις στα ν+2; Αποτελείς την εξαίρεση και όχι τον κανόνα. Η εξαίρεση μπορεί νομικά να προβλεφθεί και προστατευτεί. Αλλά δεν γίνεται στο όνομα της εξαίρεσης να μπαχαλεύεται όλη η κατάσταση. Η Ανώτατη Εκπαίδευση αποτελεί κρατική επένδυση. Όχι τετραετείς διακοπές...
Πέραν αυτού, εάν θες να το γυρίσεις σε πολιτικού ύφους κουβέντα, έχεις το ελεύθερο. Μπορώ και εγώ να αρχίσω να κράζω μέτρα του ΣΥΡΙΖΑ της τετραετίας μέχρι αύριο το βράδυ. Αλλά το ζήτημα είναι εάν συμφωνείς ή όχι με την θέσπιση ανώτατου ορίου σπουδών και γιατί. Το αν σε αυτό συμφωνεί ή όχι η εκάστοτε κυβέρνηση είναι εκτός θέματος και υπάρχει μάλιστα αντίστοιχη θεματική ενότητα, να βγάλεις τα σώψυχά σου.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
κακως τα δεχτηκαμε
Τα Ακαδημαϊκά Ιδρύματα αποκτούν την αρμοδιότητα να καθορίζουν τα ίδια τον ετήσιο αριθμό εισακτέων και τη βάση εισαγωγής. Καθιερώνεται ανώτατο χρονικό όριο ολοκλήρωσης των προπτυχιακών σπουδών στα ν+2 έτη, εκτός εξαιρέσεων που θα αποφασίζονται από τα αρμόδια όργανα του εκάστοτε ιδρύματος.
https://www.greekteachers.gr/?p=518...FhgUDqGIDvtbW59CWG5NPm5kJpvlaFXBVcQ0tJzE9ovmM

Τι φαση το ν+2?Απλα χανεις φοιτητικη ιδιοτητα ή διαγραφεσαι και απο σχολη;Και για ποιους θα ισχυσει το ν+2 για τους νεοεισακτεους η και για οσους φοιτουν ηδη;
Προβλεπεται καυτο φθινοπωρο παντως.Καταργηση του ασυλου επισης για να καταστειλουν την διακινηση ιδεων στα πανεπιστημια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
κακως τα δεχτηκαμε
Τα Ακαδημαϊκά Ιδρύματα αποκτούν την αρμοδιότητα να καθορίζουν τα ίδια τον ετήσιο αριθμό εισακτέων και τη βάση εισαγωγής. Καθιερώνεται ανώτατο χρονικό όριο ολοκλήρωσης των προπτυχιακών σπουδών στα ν+2 έτη, εκτός εξαιρέσεων που θα αποφασίζονται από τα αρμόδια όργανα του εκάστοτε ιδρύματος.
https://www.greekteachers.gr/?p=51878&fbclid=IwAR2q1kqZP41oQiFhgUDqGIDvtbW59CWG5NPm5kJpvlaFXBVcQ0tJzE9ovmM

Τι φαση το ν+2?Απλα χανεις φοιτητικη ιδιοτητα ή διαγραφεσαι και απο σχολη;Και για ποιους θα ισχυσει το ν+2 για τους νεοεισακτεους η και για οσους φοιτουν ηδη;
Προβλεπεται καυτο φθινοπωρο παντως.Καταργηση του ασυλου επισης για να καταστειλουν την διακινηση ιδεων στα πανεπιστημια


Αν και ιδεολογικά άκρως αντίθετος με τη ΝΔ θα πω πως σε ορισμένα θέματα μπαίνει μια λογική. Ναι, τα ιδρύματα πρέπει να ορίζουν τη βάση εισαγωγής και τον αριθμό εισακτέων - μονάχα αυτά ξέρουν τις ανάγκες τους. Όσον αφορά το άσυλο είμαι προβληματισμένος αλλά και η κατάσταση ανομίας που υπάρχει τώρα δεν είναι καλό. Μονάχα αν υπήρχε πανεπιστημιακή αστυνομία θα λυνόταν το κάθε πρόβλημα. Τώρα αν δεν μπορούν να γίνονται καταλήψεις καιρός το φοιτητικό κίνημα να μάθει και άλλους τρόπους αντίδρασης και διαμαρτυρίας. Εχθρός μας δεν είναι ο φοιτητής της λαϊκής οικογένειας, που θέλει να σπουδάσει σε καθαρό, ασφαλές, πλήρως εξοπλισμένο και αληθινό κέντρο διακίνησης ιδεών - και όχι θανάτου - πανεπιστήμιο. Μην ξεχνάτε πως στόχος της ΝΔ είναι η ιδιωτική παιδεία και παράλληλη υποβάθμιση της δημόσιας. Θα τους δώσουμε το δικαίωμα να πράξουν μια μελλοντική αναθεώρηση του άρθρου 16;
 

Βασιλική 25

Νεοφερμένος

Η Βασιλική 25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Τελικά ψηφίστηκε το ν+2; Τί θα γίνει με τους ήδη φοιτούντες που έχουν ξεπεράσει το ανώτατο όριο φοίτησης;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οτι να ’ναι τα κάνουν.Οταν ήταν η Γιαννάκου υπουργός παιδείας ίσχυε, μετά το κατάργησαν και τώρα θέλουν να το εφαρμόσουν πάλι.
 

Βασιλική 25

Νεοφερμένος

Η Βασιλική 25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Διάβασα πως παρουσιάστηκε σήμερα το νομοσχέδιο στο οποίο αναφέρθηκε πως επιστρέφει το ν+2 για όσους φοιτούν σε τετραετή σχολή και ν+3 για σχολές άνω των τεσσάρων ετών. Για τους ήδη φοιτούντες αναφέρεται πώς ο ανώτατος χρόνος φοίτησης θα ξεκινήσει να υπολογίζεται από το επόμενο σχολικό έτος, το 2021-2022.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Διάβασα πως παρουσιάστηκε σήμερα το νομοσχέδιο στο οποίο αναφέρθηκε πως επιστρέφει το ν+2 για όσους φοιτούν σε τετραετή σχολή και ν+3 για σχολές άνω των τεσσάρων ετών. Για τους ήδη φοιτούντες αναφέρεται πώς ο ανώτατος χρόνος φοίτησης θα ξεκινήσει να υπολογίζεται από το επόμενο σχολικό έτος, το 2021-2022.
Ναι ετσι ειναι οπως τα λες,
4ετεις σχολες μεγιστο φοιτησης τα 6 χρονια
5ετεις σχολες μεγιστο φοιτησης τα 8 χρονια
6ετεις σχολες μεγιστο φοιτησης τα 9 χρονια
Αυτα για τους φοιτητες που θα μπουν το 2021.
Οι παλιοι θα εχουν επιπλεον τα ιδια και αρχιζουν και μετρανε τους χρονους αυτους απο τον οκτωβριο του 2021.
Καποιος που ειναι σε σχολη 4ετων και ειναι στο 3ο ετος εχει ακομα αλλα 6 χρονια να τελειωσει.
 

Βασιλική 25

Νεοφερμένος

Η Βασιλική 25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ που φέτος τελειώνω τον 6ο χρόνο τετραετούς σχολής?
Ναι ετσι ειναι οπως τα λες,
4ετεις σχολες μεγιστο φοιτησης τα 6 χρονια
5ετεις σχολες μεγιστο φοιτησης τα 8 χρονια
6ετεις σχολες μεγιστο φοιτησης τα 9 χρονια
Αυτα για τους φοιτητες που θα μπουν το 2021.
Οι παλιοι θα εχουν επιπλεον τα ιδια και αρχιζουν και μετρανε τους χρονους αυτους απο τον οκτωβριο του 2021.
Καποιος που ειναι σε σχολη 4ετων και ειναι στο 3ο ετος εχει ακομα αλλα 6 χρονια να τελειωσει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ που φέτος τελειώνω τον 6ο χρόνο τετραετούς σχολής?
Συμφωνα με το χαρτι που εδωσε σε διαβουλευση εχεις αλλα 6 χρονια.
Αν αυτο αλλαξει στην πορεια θα δειξει. Παντως δεν εχει καποιον να την κοντραρει στην διαδικασια για να το αλλαξει εκτος και κοντραριστει μοναχη της.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Νομιζω ηδη εχει ψηφιστεί γτ το πασο εμενα λεει οτι ληγει το 2026...δλδ ν+2, το 24 υποτίθεται αποφοιτω.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Νομιζω ηδη εχει ψηφιστεί γτ το πασο εμενα λεει οτι ληγει το 2026...δλδ ν+2, το 24 υποτίθεται αποφοιτω.

Κι εμένα έλεγε το 2021 ενώ ορκίστηκα το 2019 και μπήκα το 2015 που νομίζω δεν ίσχυε το ν+2. Αυτό παίζει να ήταν άσχετο, απλώς αν σου έπαιρνε παραπάνω χρόνο πήγαινες και ανανέωνες το πάσο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Κι εμένα έλεγε το 2021 ενώ ορκίστηκα το 2019 και μπήκα το 2015 που νομίζω δεν ίσχυε το ν+2. Αυτό παίζει να ήταν άσχετο, απλώς αν σου έπαιρνε παραπάνω χρόνο πήγαινες και ανανέωνες το πάσο.

Νομίζω αυτό ίσχυε για το δελτίο ειδικού εισιτηρίου και δεν υπήρχε δυνατότητα ανανέωσης αν ξεπέρναγες το όριο...σε εμένα στο ΕΑΠ που έκανα μεταπτυχιακό έλεγε δελτίο εισιτηρίου δεν ισχύει...στο ΤΕΙ δεν θυμάμαι...πρέπει να το ανανέωνα ανά εξάμηνο....πάντως έχω την αίσθηση πως δεν είχες την δυνατότητα ανανέωσης αν ήσουν αιώνιος φοιτητής...εγώ τελείωσα στα 10 εξάμηνα.Στο 10 εξάμηνο είχα μόνο την πτυχιακή εργασία.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Νομίζω αυτό ίσχυε για το δελτίο ειδικού εισιτηρίου και δεν υπήρχε δυνατότητα ανανέωσης αν ξεπέρναγες το όριο...σε εμένα στο ΕΑΠ που έκανα μεταπτυχιακό έλεγε δελτίο εισιτηρίου δεν ισχύει...στο ΤΕΙ δεν θυμάμαι...πρέπει να το ανανέωνα ανά εξάμηνο....πάντως έχω την αίσθηση πως δεν είχες την δυνατότητα ανανέωσης αν ήσουν αιώνιος φοιτητής...εγώ τελείωσα στα 10 εξάμηνα.Στο 10 εξάμηνο είχα μόνο την πτυχιακή εργασία.

Α λες να ήταν αστικός μύθος η ανανέωση; Δεν ξέρω, θα σε γελάσω, μπορεί.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Η ερώτηση είναι αν υπάρχουν σε πανεπιστήμια του εξωτερικού όρια αποφοίτησης.
Εγώ δεν έχω συναντήσει
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Υπάρχει διαγραφή σε περίπτωση που αποτύχεις στην εξέταση μαθήματος 3-4 φορές σε ορισμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Γερμανία πχ
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top