Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας)

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Mόνο η ΔΑΣΠ δίνει πρωκτικές;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ένταξη στη ΔΑΠ θα σε βοηθήσει να αναπτύξεις network για να μπεις κάπου μετά μιας και το τμήμα όπως και το πανεπιστήμιο είναι πολύ μπλε.


Η ένταξη σε οποιαδήποτε πολιτική παράταξη το μόνο που θα του προσφέρει είναι αποπροσανατολισμό από τις σπουδές του, χάσιμο πολύτιμου χρόνου λόγω των "υποχρεώσεών" του προς αυτό και κάψιμο του μυαλού του!!! Μακριά απ΄ αυτά! Μακάρι να το καταλάβαιναν όλοι και να μην έμπαιναν σ΄αυτό το τρυπάκι που μόνο ως τεράστιο λάθος μπορώ να το χαρακτηρίσω!

Αν σε ενδιαφέρουν politics/διεθνείς σχέσεις το τμήμα είναι ιδανικό.
Σε κάθε περίπτωση μην μείνεις σε ό,τι διδάσκεται από τους καθηγητές και ερεύνησε μόνος σου και άλλες προσεγγίσεις είτε στη διεθνή πολιτική είτε στα διεθνή οικονομικά γιατί κάποια πράγματα αναλύονται πολύ περισσότερο από άλλα.

Συμφωνώ απόλυτα!
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ένταξη σε οποιαδήποτε πολιτική παράταξη το μόνο που θα του προσφέρει είναι αποπροσανατολισμό από τις σπουδές του, χάσιμο πολύτιμου χρόνου λόγω των "υποχρεώσεών" του προς αυτό και κάψιμο του μυαλού του!!! Μακριά απ΄ αυτά! Μακάρι να το καταλάβαιναν όλοι και να μην έμπαιναν σ΄αυτό το τρυπάκι που μόνο ως τεράστιο λάθος μπορώ να το χαρακτηρίσω!

Σημειωτέον πως δεν είμαι φαν των κομματικών παρατάξεων(ειδικά της ΔΑΠ)για διάφορους λόγους ούτε κάνω recruitment :PΩστόσο σε βρίσκω λίγο απόλυτη.Το αν θα καεί το μυαλό του ή αν θα αποπροσανατολιστεί ή θα κάνει λάθος διαχείριση του χρόνου του δεν είναι θέμα παράταξης αλλά προσωπικής ιεραρχησης των προτεραιοτήτων του.Η ανάπτυξη δικτύου είναι ιδιαίτερα σημαντική ειδικά σε τέτοια αντικείμενα που δεν έχουν μεγάλο αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σημειωτέον πως δεν είμαι φαν των κομματικών παρατάξεων(ειδικά της ΔΑΠ)για διάφορους λόγους ούτε κάνω recruitment :PΩστόσο σε βρίσκω λίγο απόλυτη.Το αν θα καεί το μυαλό του ή αν θα αποπροσανατολιστεί ή θα κάνει λάθος διαχείριση του χρόνου του δεν είναι θέμα παράταξης αλλά προσωπικής ιεραρχησης των προτεραιοτήτων του.Η ανάπτυξη δικτύου είναι ιδιαίτερα σημαντική ειδικά σε τέτοια αντικείμενα που δεν έχουν μεγάλο αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας.


Είμαι απόλυτη για πράγματα που ξέρω σίγουρα! Ασφαλώς και θα πρέπει να διαθέσεις αρκετές ώρες σε διάφορες "δράσεις" των πολιτικών παρατάξεων των οποίων είσαι μέλος! Οι πιο "βαμμένοι" ασφαλώς περισσότερες αλλά και οι υπόλοιποι θα επιστρατεύονται στην καλύτερη απλά και μόνο για να κάνουν μπούγιο! Μακριά από αυτά!
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Γεια παιδιά!

Πλέον μπορούν και οι του 1ου πεδίου να το δηλώσουν. Έχει δύσκολα μαθηματικά κλπ?
 

CristinaYang

Νεοφερμένος

Η CristinaYang αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά,
Έχω γράψει πολύ καλά φέτος και περνάω σε όποια σχολή επιθυμώ. Σκεφτόμουν το τμήμα ΔΕΣ του παμακ, αλλά από καθηγητές και γνωστούς ακούω πως το καλύτερο τμήμα είναι στον Πειραιά (ενδιαφέρομαι για καθαρά διπλωματική και διεθνολογική κατεύθυνση, όχι οικονομικά). Θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει εμπεριστατωμένες πληροφορίες σχετικά με τα δύο τμήματα να τις μοιραστεί μαζί μου.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Γεια σου και συγχαρητήρια!!

Εφόσον έχεις συγκεντρώσει αρκετά μόρια, να προτιμάς ΔΕΣ Πειραιά. Του Παντείου είναι πολύ θεωρητικό. ΠΑΜΑΚ σκεφτομαι και εγω να δηλωσω, αλλά δεν ξερω πολλά πράγματα tbh. Ξέρω οτι επικεντρωνεται στα οικονομικά αλλά έχει κατευθυνση πολιτικης και διπλωματιας αρα δεν εισαι υποχρεωμενη να ακολουθησεις τον οικονομικο τομεα.

Πάντως το αντιστοιχο του Πειραια φημίζεται ως τμημα. Δεν ξερω γιατι αυτο του ΠΑΜΑΚ δεν εχει τοση ζητηση παρότι βρισκεται και σε κεντρικη πολη..
 

LTCrete

Νεοφερμένος

Η LTCrete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί το Διεθνών ευρωπαϊκών σπουδών Θεσσαλονίκης έχει τόσο χαμηλά μόρια σε σχέση με τα αντίστοιχα τμήματα του Πειραιά κ της Αθήνας; ευχαριστώ
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί το Διεθνών ευρωπαϊκών σπουδών Θεσσαλονίκης έχει τόσο χαμηλά μόρια σε σχέση με τα αντίστοιχα τμήματα του Πειραιά κ της Αθήνας; ευχαριστώ
Η δική μου θεωρία είναι η εξής.

Μέχρι το 2018 αυτό το τμήμα υπήρχε μόνο στα οικονομικά. Δεν μπορούσε κάποιος θεωρητικός να το επιλέξει. Εφόσον τα άλλα τμήματα βρίσκονταν και στα δύο πεδία, είχαν και περισσότερη ζήτηση. Επίσης, αυτό το τμήμα γενικά έχει μια κάποια επικέντρωση στα οικονομικά, άλλα οι περισσότεροι που θέλουν οικονομικά προτιμούν είτε κάποιο καθαρά οικονομικό είτε το ΔΕΟΠ του ΟΠΑ.

Καλά, μακάρι να μην ανέβει για να το πιασω... :P
 

CristinaYang

Νεοφερμένος

Η CristinaYang αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γενικά ακούω πως το τμήμα του Πειραιά είναι καλύτερο επειδή είναι στην πρωτεύουσα, που έχει όλες τις πρεσβείες και τις υπηρεσίες...και ίσως είναι πιο εύκολο να προωθηθείς... Αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει αυτό, γιατί το τμήμα είναι μεγάλο και δεν πιστεύω οι σχέσεις με τους καθηγητές να είναι πολύ κοντινές για να σε προωθήσουν. Από την άλλη σκέφτομαι πως και Θεσσαλονίκη να πάω και να βγω από το παμακ, το μεταπτυχιακό είναι που θα παίξει το μεγαλύτερο ρόλο... Αλλά αν κάποιος ξέρει, να μας διαφωτίσει
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Γενικά ακούω πως το τμήμα του Πειραιά είναι καλύτερο επειδή είναι στην πρωτεύουσα, που έχει όλες τις πρεσβείες και τις υπηρεσίες...και ίσως είναι πιο εύκολο να προωθηθείς... Αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει αυτό, γιατί το τμήμα είναι μεγάλο και δεν πιστεύω οι σχέσεις με τους καθηγητές να είναι πολύ κοντινές για να σε προωθήσουν. Από την άλλη σκέφτομαι πως και Θεσσαλονίκη να πάω και να βγω από το παμακ, το μεταπτυχιακό είναι που θα παίξει το μεγαλύτερο ρόλο... Αλλά αν κάποιος ξέρει, να μας διαφωτίσει


Δεν έχω ψάξει της Αθήνας αλλά το Παμακ έχει ωραία μεταπτυχιακά και ωραίο πρόγραμμα σπουδών. Θα στο πρότεινα σίγουρα. Αν βέβαια σε ενδιαφέρουν μόνο τα οικονομικά μπες σε Οικονομικό τμήμα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά ακούω πως το τμήμα του Πειραιά είναι καλύτερο επειδή είναι στην πρωτεύουσα, που έχει όλες τις πρεσβείες και τις υπηρεσίες...και ίσως είναι πιο εύκολο να προωθηθείς... Αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει αυτό, γιατί το τμήμα είναι μεγάλο και δεν πιστεύω οι σχέσεις με τους καθηγητές να είναι πολύ κοντινές για να σε προωθήσουν. Από την άλλη σκέφτομαι πως και Θεσσαλονίκη να πάω και να βγω από το παμακ, το μεταπτυχιακό είναι που θα παίξει το μεγαλύτερο ρόλο... Αλλά αν κάποιος ξέρει, να μας διαφωτίσει


Πράγματι το τμήμα του ΠΑΠΕΙ θεωρείται καλύτερο και πληρέστερο όμως εγώ πιστεύω ότι καλό τώρα που υπάρχει αρκετό χρονικό διάστημα μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής μηχανογραφικών να μπει όποιος ενδιαφέρεται στις ιστοσελίδες όλων των σχετικών τμημάτων και να διαβάσει με προσοχή τους οδηγούς σπουδών και τις περιγραφές μαθημάτων. Νομίζω ότι μετά τη σύγκριση αυτή, θα είναι εύκολο να διαπιστώσει ποιο τμήμα του ταιριάζει περισσότερο. Εγώ πχ που προέρχομαι από την κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών, σίγουρα θα επέλεγα το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης και θα ακολουθούσα τον κύκλο των Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σπουδών που είναι καθαρά θεωρητικό τμήμα. Δεν θα έμπλεκα με οικονομικά, λογιστικά, χρηματοοικονομικά, συναλλαγματικά και στατιστικά μαθήματα. Το ακριβώς αντίθετο θα έκανε ένας υποψήφιος που προέρχεται από την κατεύθυνση των Οικονομικών. Δεν ταιριάζουν όλα σε όλους! Και ασφαλώς το θεωρώ εντελώς ανόητο να μένει κάποιος στη Θεσ/νίκη ή κάπου κοντά και να μην πάει στο ΠΑΜΑΚ αλλά να μετακομίσει στην Αθήνα για να πάει στο ΠΑΠΕΙ!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Συμβουλή


Θέλω πολύ να το δηλώσω και μάλλον θα το κάνω (όχι πρώτες επιλογές) αλλά ξέρω ότι δεν θα είμαι καλός στα οικονομικά-πολιτικά μαθηματα. Εμένα μου αρέσουν μαθήματα πιο κοινωνιολογικά, κοινωνικής πρόνοιας, κοινωνικής πολιτικής, ανισοτήτων και άλλων κοινωνικών φαινομένων και η πολιτική μου αρέσει μόνο από την πιο κοινωνικής της μορφή.

Η διπλωματία δεν με ενδιαφέρει, τα οικονομικά τα συχαίνομαι, η ιστορία έτσι κ έτσι, αλλά ταυτόχρονα με ενδιαφέρει η διαφορετική κουλτούρα, η ευρώπη, η συγκριτική πολιτική κλπ.

Φοβάμαι όμως ότι όλα τα άλλα μαθήματα θα μου πέσουν βαριά.. έχω δει το πρόγραμμα σπουδων αλλά και παλι δεν έχω ξεκάθαρη ιδέα του περιεχομένου των μαθημ'άτων... εγώ πάντα ήξερα ότι το ΔΕΣ του ΠΑΜΑΚ ακομα και σε μαθήματα πολιτικής, επικεντρώνεται στην οικονομία. Εγώ κυρίως προτιμώ τμήματα τύπου κοινωνιολογία, κοινωνικη πολιτικη/ανθρωπολογία κλπ .

Είναι αντίστοιχα αυτα του ΠΑΜΑΚ ή είναι όντως πολύ ''βαριά'' και βαρετα για τα ενδιαφέροντά μου;

Υ.Γ. Ο μοναδικός λόγος που θα το επέλεγα σαν τμήμα, θα ήταν για να κ'ανω μεταπτυχιακο στην πολιτικη ψυχολογία..
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ κυρίως προτιμώ τμήματα τύπου κοινωνιολογία, κοινωνικη πολιτικη/ανθρωπολογία κλπ .


Τότε να δηλώσεις τις σχολές Κοινωνιολογίας (ΕΚΠΑ, Πάντειο, Μυτιλήνη, Ρέθυμνο), Κοινωνικής Πολιτικής (Πάντειο, Κομοτηνή) και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας (Πάντειο, Μυτιλήνη). Τι μπλέκεσαι με τα άλλα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γενικά ακούω πως το τμήμα του Πειραιά είναι καλύτερο επειδή είναι στην πρωτεύουσα, που έχει όλες τις πρεσβείες και τις υπηρεσίες...και ίσως είναι πιο εύκολο να προωθηθείς... Αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει αυτό, γιατί το τμήμα είναι μεγάλο και δεν πιστεύω οι σχέσεις με τους καθηγητές να είναι πολύ κοντινές για να σε προωθήσουν. Από την άλλη σκέφτομαι πως και Θεσσαλονίκη να πάω και να βγω από το παμακ, το μεταπτυχιακό είναι που θα παίξει το μεγαλύτερο ρόλο... Αλλά αν κάποιος ξέρει, να μας διαφωτίσει

Στα λόγια κάποια πράγματα φαίνονται εύκολα. Γενικά αρκετοί καθηγητές της πρωτεύουσας είναι "μαϊντανοί" σε πολιτικά γραφεία, τηλεπρωϊνάδικα κλπ. Είχα γνωρίσει στο στρατό ένα παιδί από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς και μου είχε πεί ότι έξω από το φράχτη δεν βλέπεις ποτέ τα φίδια που υπάρχουν από μέσα. Νομίζω χωρίς να θέλω να γενικεύσω, ότι είναι λίγο θέμα τύχης. Δίπλα στον τενεκέ θα γνωρίσεις και έναν αξιόλογο άνθρωπο. That's the life είτε λέγεται Ελλάδα είτε Αλάσκα. Αλλά γενικά στα κεντρικά Πανεπιστήμια δεν είναι τόσο εύκολη η πρόσβαση των φοιτητών στην ανάπτυξη διαπροσωπικών σχέσεων με καθηγητές όπως γίνεται στην επαρχία. Σκέψου ο καθηγητής εκτός όλων των δημόσιων και ακαδημαϊκών-ερευνητικών υποχρεώσεων να έχει μια λίστα με 1000 φοιτητές να παρακολουθούν το μάθημά του και να πρέπει να ετοιμάσει θέματα εξέτασης κλπ. Με ποια δυνατότητα να σε γνωρίσει; :hehe:
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμβουλή


Θέλω πολύ να το δηλώσω και μάλλον θα το κάνω (όχι πρώτες επιλογές) αλλά ξέρω ότι δεν θα είμαι καλός στα οικονομικά-πολιτικά μαθηματα. Εμένα μου αρέσουν μαθήματα πιο κοινωνιολογικά, κοινωνικής πρόνοιας, κοινωνικής πολιτικής, ανισοτήτων και άλλων κοινωνικών φαινομένων και η πολιτική μου αρέσει μόνο από την πιο κοινωνικής της μορφή.

Η διπλωματία δεν με ενδιαφέρει, τα οικονομικά τα συχαίνομαι, η ιστορία έτσι κ έτσι, αλλά ταυτόχρονα με ενδιαφέρει η διαφορετική κουλτούρα, η ευρώπη, η συγκριτική πολιτική κλπ.

Φοβάμαι όμως ότι όλα τα άλλα μαθήματα θα μου πέσουν βαριά.. έχω δει το πρόγραμμα σπουδων αλλά και παλι δεν έχω ξεκάθαρη ιδέα του περιεχομένου των μαθημ'άτων... εγώ πάντα ήξερα ότι το ΔΕΣ του ΠΑΜΑΚ ακομα και σε μαθήματα πολιτικής, επικεντρώνεται στην οικονομία. Εγώ κυρίως προτιμώ τμήματα τύπου κοινωνιολογία, κοινωνικη πολιτικη/ανθρωπολογία κλπ .

Είναι αντίστοιχα αυτα του ΠΑΜΑΚ ή είναι όντως πολύ ''βαριά'' και βαρετα για τα ενδιαφέροντά μου;

Υ.Γ. Ο μοναδικός λόγος που θα το επέλεγα σαν τμήμα, θα ήταν για να κ'ανω μεταπτυχιακο στην πολιτικη ψυχολογία..

Αυτά που θες δεν έχουν καμία σχέση με το τμήμα. Το τμήμα έχει πολιτική/διεθνείς σχέσεις,αρκετή ιστορία και διεθνή οικονομικά(στα οποία εστιάζεις περισσότερο αν πάρεις την κατεύθυνση). Το να μπεις σε μια σχολή επειδή τυχαίνει να έχει δύο-τρία μαθήματα που σου αρέσουν δεν είναι σωστή επιλογή.
Το ΔΕΣ του Παμακ επικεντρώνεται πρωτίστως στην (διεθνή)πολιτική και δευτερευόντως στα διεθνή οικονομικά.Μην το επιλέξεις,πήγαινε καλύτερα για κάποιο τμήμα κοινωνιολογίας
 

argy

Νεοφερμένος

Η argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γνώμη για Διεθνών και Ευρωπαικων Σπουδων στο Πανεπιστημιο Μακεδονιας;; Γνωριζεστε καποιια περαιτερω; Παπει ή Παμακ ή Παντειοο;; Ευχαριστωω για τον χρονο σας:)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνώμη για Διεθνών και Ευρωπαικων Σπουδων στο Πανεπιστημιο Μακεδονιας;; Γνωριζεστε καποιια περαιτερω; Παπει ή Παμακ ή Παντειοο;; Ευχαριστωω για τον χρονο σας:)
nomizw της παντειου ειναι σκετο χωρις οικονομικα. Τα αλλα ειναι Διεθνων και ευρωπαικων οικονομικων σπουδων. Τα ιδια ειναι αρτζι. απλα μετα χρειαζεσαι μεταπτυχιακο υποχρεωτκα σε κατι τετοιες σχολες και επισης καλυτερα στο Εξωτερικο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top