Θα γράψω πανελλήνιες μετά από πολλά χρόνια. Συμβουλές;

robot0010

Νεοφερμένος

Ο robot0010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι 28 και σκέφτομαι να ξεκινήσω διάβασμα για να γράψω πανελλήνιες το 20'.

Καταρχήν πιστεύετε ότι είναι εφικτό μέσα σε 9 μήνες να βγάλω την ύλη (για θεωρητική) που απαιτείται και να πετύχω τον στόχο των 18000 μορίων που χρειάζομαι; Έχω ακούσει νέους που λένε ότι διαβάζουν μια χρονιά πριν, άλλοι ξεκινούν από τον Ιούνιο κτλ. και έχω αποθαρρυνθεί λίγο καθώς δεν προλαβαίνω να ξεκινήσω πριν από τον Σεπτέμβριο (δεδομένου επίσης ότι θα διαβάσω χωρίς βοήθεια ειδικού).



Όπως είναι φυσικό έχω χάσει πια επαφή με τον εντατικό τρόπο διαβάσματος. Πως μπορώ να χωρίσω το πρόγραμμά μου έτσι ώστε να διαβάσω και να μάθω αποτελεσματικά και τα 4 μαθήματα όπως πρέπει; Δηλαδή διαβάζατε 2 μαθήματα κάθε μέρα εναλλάξ ή ένα μάθημα την ήμερα;
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ΕΕγω έδωσα ξανά πανελληνιες μετά από 6 χρόνια ειμαι μόλις 24...χαιρομαι πολύ που βλέπω ανθρώπους οι οποίοι έχουν στόχους και δεν τα παρατάνε...από θεωρητικη έδωσα και εγώ...η ύλη βγαίνει Ναι βέβαια καλό είναι ξεκινήσεις από τώρα κιόλας για να μην αγχωθείς αλλά και για να καλύψεις κενά που σίγουρα θα υπάρχουν...
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε κάποιο φροντιστήριο, ώστε να βγάλετε κάποιο πακέτο στα μέτρα σου. Πχ, μία φορά την εβδομάδα συνάντηση για κάθε μάθημα, ώστε να συζητάτε απορίες, να εξηγείτε κάποια βασικά πράγματα θεωρίας και να παίρνεις ασκήσεις και ύλη για να διαβάσεις μέσα στην εβδομάδα.

Το να πας μετά από 10 χρόνια να δώσεις Πανελλήνιες διαβάζοντας μόνος σου (δεδομένου ότι έχει αλλάξει και το σύστημα) με στόχο τα 18000, είναι σαν να πηγαίνεις αγύμναστος στους Ολυμπιακούς και να ελπίζεις για Χρυσό. Δεν στο λέω για να σε αποθαρρύνω, αλλά γιατί οι Πανελλήνιες είναι καθαρά θέμα ανταγωνισμού και ο στόχος που θέτεις είναι αρκετά υψηλός. Σε αυτά τα νούμερα πολλά κρίνονται στη λεπτομερεία και τη λεπτομέρεια μπορεί να στη δώσει μόνο κάποιος που ασχολείται διεξοδικά με το αντικείμενο...
 

Marcus.Aurelius

Νεοφερμένος

Ο Marcus.Aurelius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Έδωσα πανελλαδικές φέτος στα 30 μου μετά απο 12 χρόνια και απο άλλη κατεύθυνση. Ήμουν τεχνολογική και έδωσα φέτος θεωρητική, οπότε θα σε συμβουλέψω από την προσωπική μου εμπειρία. Δεδομένου ότι δεν είχα καμία επαφή με αρχαία και λατινικά και ότι αποφάσισα να δώσω τον Σεπτέμβρη, ξεκίνησα να τρέχω τον μαραθώνιο που λέγονται πανελλαδικές με ρυθμούς σπρίντερ! Το αποτέλεσμα ήταν να βγάλω 15.000+ . Ικανοποιημένος είμαι μιας και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, μάλλον έχω πετύχει τον στόχο μου. Λατινικά δυστυχώς πάτωσα, πήγαινα για το 18 και γιατί όχι για το 19 και έγραψα 15.5 λόγω "καψίματος" (1+1=3 εγραφα). Ιστορία επίσης δεν τα πήγα καλά γιατί δεν πρόλαβα να βγάλω την ύλη σε μόλις 8 μήνες και έχοντας να διαβάσω όλα τα υπόλοιπα. Στην αρχή της χρονιάς χωρίς ξέρω της ιδιαιτερότητες και της δυσκολίες του μαθήματος, ήλπιζα σε 17+, αλλά βγάζοντας μόλις τα 3/4 της ύλης, μάλλον τυχερός πρέπει να νιώθω που έγραψα 14.5. Έχε υπόψιν σου, ότι έκανα ιδιαίτερα σε Έκθεση, Λατινικά και Αρχαία και είχα τη δυνατότητα για αυτούς τους 8 μήνες να μην δουλεύω και να αφοσιωθώ αποκλειστικά στο διάβασμα.
Τώρα... Θα συμφωνήσω με τα παρακάτω

Αρχική δημοσίευση από: DumeNuke
Το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε κάποιο φροντιστήριο, ώστε να βγάλετε κάποιο πακέτο στα μέτρα σου. Πχ, μία φορά την εβδομάδα συνάντηση για κάθε μάθημα, ώστε να συζητάτε απορίες, να εξηγείτε κάποια βασικά πράγματα θεωρίας και να παίρνεις ασκήσεις και ύλη για να διαβάσεις μέσα στην εβδομάδα.

Το να πας μετά από 10 χρόνια να δώσεις Πανελλήνιες διαβάζοντας μόνος σου (δεδομένου ότι έχει αλλάξει και το σύστημα) με στόχο τα 18000, είναι σαν να πηγαίνεις αγύμναστος στους Ολυμπιακούς και να ελπίζεις για Χρυσό. Δεν στο λέω για να σε αποθαρρύνω, αλλά γιατί οι Πανελλήνιες είναι καθαρά θέμα ανταγωνισμού και ο στόχος που θέτεις είναι αρκετά υψηλός. Σε αυτά τα νούμερα πολλά κρίνονται στη λεπτομερεία και τη λεπτομέρεια μπορεί να στη δώσει μόνο κάποιος που ασχολείται διεξοδικά με το αντικείμενο...


Εάν ξεκινήσεις το διάβασμα από Σεπτέμβριο, θα τα βρεις μπαστούνια. Πρέπει να ξεκινήσεις το διάβασμα από χθες, το αργότερο απο σήμερα. Επίσης, δεν ξέρω οι άλλες σου υποχρεώσεις κατά πόσο θα σου επιτρέψουν να αφοσιωθείς στο διάβασμα με τον τρόπο που θα ήθελες. Σίγουρα θα μπορείς να διαβάσεις και μόνος σου, αλλά καταλαβαίνεις ότι το φροντιστήριο ή τα ιδιαίτερα είναι ένας μεγάλος σύμμαχος, τον οποίο θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να τον έχεις.
Το ότι μπορείς, μπορείς. Το αν θα τα καταφέρεις είναι μια άλλη κουβέντα. Πανελλαδικές ειναι. Όλα μπορούν να πάνε καλά ή και στραβά. Δεν θα ξες αν μπορείς, εκτός αν προσπαθήσεις. Αυτό που βλέπεις ως βουνό τώρα στη πορεία θα μετατραπεί σε λοφίσκο. Στη περίπτωσή σου (και μου), δεν θέλει τρόπο, θέλει κόπο! Εύχομαι να το επιχειρήσεις και να σου πάνε όλα καλά. Αν όχι δεν χάθηκε ο κόσμος. Τι είχες, τι έχασες. Θα ξέρεις ότι το προσπάθησες. Θα επιμείνω όμως, ότι πρέπει να ξεκινήσεις το διάβασμα απο χθές. Ακόμα και αν τρέχεις στο 150% απο τον Σεπτέμβρη, πέρα ότι θα τα "παίξεις", ο χρόνος είναι λίγος, για να διαβάσεις με τον τρόπο που θα ήθελες(παθών και μαθών).
Καλή τύχη
 
Τελευταία επεξεργασία:

robot0010

Νεοφερμένος

Ο robot0010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αλλά θα το προσπαθήσω καθώς τίποτα δεν χαρίζεται και λόγω της ηλικίας μου είναι ή τώρα ή ποτέ. Όπως κατάλαβα με συμβουλέψατε να ζητήσω βοήθεια ειδικού έτσι ώστε να με οργανώσει αυτός και να μου δώσει σχετικά θέματα κτλ. Θα το επιδιώξω φυσικά και ευελπιστώ να έχω το αποτέλεσμα που θέλω!! Θα σας κρατήσω ενήμερους όταν έρθει η ώρα! Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Έδωσα φέτος μετά από οχτώ χρόνια. Την απόφαση την πήρα το Σεπτέμβρη. Συμβουλή ξεκίνα να διαβάζεις από τώρα για να καλύψεις κενά με τη βοήθεια καθηγητή ή καθηγητών. Και εντατικό διάβασμα· εγώ πριν ξεκινήσω φροντιστήριο διάβαζα οχτώ ώρες λατινικά και αρχαία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top