Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τεχνων ηχου & εικονας η οποια και βρισκεται (δυστυχώς για μενα) μονο στη Κερκυρα. (Διοτι θα μου κοστισει ισως ακριβα να παω, οχι τιποτε αλλο και θελω να παω εκει απλα και μονο για την σχολη)

Εχει φοιτητικη εστια στην Κερκυρα,πολυ κοντα στο πανεπιστημιο,οποτε μπορεις να κανεις κι εκει αιτηση αν υπαρχει οικονομικο προβλημα.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εχει φοιτητικη εστια στην Κερκυρα,πολυ κοντα στο πανεπιστημιο,οποτε μπορεις να κανεις κι εκει αιτηση αν υπαρχει οικονομικο προβλημα.
Και την αιτηση πως μπορώ να την κανω;

επισης, για να μπορεσω να την κανω θα πρεπει σε πρωτη φαση να εχω περασει στο τμημα. Τουλαχιστον ετσι φανταζομαι εγω.

Στο δεύτερο σωστό λάθος θα υπολογίσεις 2 μονάδες για κάθε σωστή απάντηση. Αν έχεις μόνο δυο σωστά τότε ναι 4 μονάδες θα πάρεις από εκεί.
Μια συμβουλή για τα επόμενα μαθήματα. Πρόσεχε τη διαχείριση του χρόνου. από αυτά που λες στα αρχαία έκανες το εξής λάθος. Είχες 10 λεπτά και προτίμησες να τα αφιερώσεις για το άγνωστο που όπως είπες και η ίδια έκανες ότι να ναι αντί να τα αφιερώσεις για να διορθώσεις το σωστό λάθος που θα σου έδινε κάποιες σίγουρες μονάδες.

Ναι.
Και το αγνωστο προσπαθησα να κανω οτι μπορεσα. Ισα ισα μηπως και παρω καποιες μοναδες και απο εκει.

Αυριο στην ιστορια δεν ξερω τι θα γραψω περα οτι ξερω πως θα με σωσουν οι πηγες (που τις γραφω με το στυλ που αρχιζω να τις γραφω με κειμενικες παραπομπες και τια συνδυαζω με ο,τι θυμαμαι απο το βιβλιο μαζι με αυτα που βλεπω απο την πηγη τα οποια και τα μεταφέρω με δικα μου λογια καθως δεν θελω να τα αντιγραφω αυτολεξει οπως ειναι ηδη διατυπωμενα στην πηγή και επισης να γραφω και ενα κομματι απο το Σ-Λ (αλλα τη σωστη απαντηση που αντιστοιχει στο θεμα της πηγης) και το βαζω ειτε στην αρχη, ειτε στη μεση, ειτε στο τελος της πηγης. Και επειτα να με σωσουν τα Σ-Λ και ισως οι ιστορικοι οροι που καποιοι απο αυτους γραφονται ηδη στο Σ-Λ και μπορω να τα αντιγραψω απο εκει ως προς καποιον ιστορικό ορο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και την αιτηση πως μπορώ να την κανω;

επισης, για να μπορεσω να την κανω θα πρεπει σε πρωτη φαση να εχω περασει στο τμημα. Τουλαχιστον ετσι φανταζομαι εγω.

Φυσικα θα πρεπει να εχεις περασει στο τμημα.
Θα πρεπει να παρακολουθησεις την ιστοσελιδα του πανεπιστημιου για καποια ανακοινωση,μαλλον μετα τα αποτελεσματα πανελλαδικων
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Φυσικα θα πρεπει να εχεις περασει στο τμημα.
Θα πρεπει να παρακολουθησεις την ιστοσελιδα του πανεπιστημιου για καποια ανακοινωση,μαλλον μετα τα αποτελεσματα πανελλαδικων

Ενταξει.
Τα αποτελεσματα των πανελληνιων βγαινουν τον Αυγουστο;
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μια γρηγορη ερωτηση σχερικα με τα αρχαια.
Αφου εκανα το λαθος και το εκανα απο Σ σε Λ για τον σιγουρα θυμαστε ποιον λογο, αλλα στην προσωπικη μου αποψη οπου ειχαμε να μιλησουμε για τον Προμηθεα εγραψα σε καποια φαση "χαρη στην παρεμβαση του να αποκτησουν οι ανθρωποι την αφθονια των αγαθων", θα μου τη παρουν για λαθος και θα με μηδενισουν η θα νομιζουν πως αυτο που εκανα στο Σ-Λ ηταν απροσεξια και απλα μονο θα μου κοψουν 1 μοναδα απο εκει;

Χαχαχαχαχ. Η φάση είναι ότι ποτέ δε νιώθω έτοιμος δηλαδή και 2 μήνες να μου δώσεις. Ψυχολογικό. :lol:


Και εγω μια απο τα ιδια.
Σπανια ειναι η περιπτωση να νιωσω ετοιμη.
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Μια γρηγορη ερωτηση σχερικα με τα αρχαια.
Αφου εκανα το λαθος και το εκανα απο Σ σε Λ για τον σιγουρα θυμαστε ποιον λογο, αλλα στην προσωπικη μου αποψη οπου ειχαμε να μιλησουμε για τον Προμηθεα εγραψα σε καποια φαση "χαρη στην παρεμβαση του να αποκτησουν οι ανθρωποι την αφθονια των αγαθων", θα μου τη παρουν για λαθος και θα με μηδενισουν η θα νομιζουν πως αυτο που εκανα στο Σ-Λ ηταν απροσεξια και απλα μονο θα μου κοψουν 1 μοναδα απο εκει;




Και εγω μια απο τα ιδια.
Σπανια ειναι η περιπτωση να νιωσω ετοιμη.

Το Σ/Λ θα το πάρουν όπως το 'γραψες. Δεν παίζει κανένα ρόλο το υπόλοιπο κομμάτι της εξέτασης. Κρίνεται και η ικανότητά σου να δίνεις προσοχή σε ό,τι κάνεις.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το Σ/Λ θα το πάρουν όπως το 'γραψες. Δεν παίζει κανένα ρόλο το υπόλοιπο κομμάτι της εξέτασης. Κρίνεται και η ικανότητά σου να δίνεις προσοχή σε ό,τι κάνεις.


????????????????
Εντάξει. Αρα να συνεχισω να ελπιζω οτι θα πιασω μια υψηλη βαθμολογια απο το γνωστο. Οπως ειχα πει και τις προαλλες ενα 13 ή εστω ενα 14.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
@lenaki01

 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ξέχασα την άρνηση στην μετάφραση στο άγνωστο και μου έχει βγει όλο με αντίθετο νόημα....λέτε να μου το κόψουν όλο; η μετάφραση είναι σωστή, οσον αφορά τις λέξεις...:russian_roulette:
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ενδιαφέρουσα η επισήμανση της επιτροπής στο τελευταίο ερώτημα. Απαιτείται μετατροπή της παθητικής σύνταξης σε ενεργητική και, μολονότι εκ πρώτης όψεως δεν παρουσιάζονται δυσκολίες, εντούτοις απαιτείται ειδική μεταχείριση. Αμφιβάλλω αν ακόμη και ο άρτια προετοιμασμένος θα ανταποκριθεί. Συγκεκριμένα, αφαιρείται ένα μόριο στην περίπτωση που χρησιμοποιηθεί η αντωνυμία "αὐτοί" στη θέση της δεικτικής "οὗτοι".

Η αντωνυμία αὐτός στην Αρχαία Ελληνική απαντά είτε οριστική/διασταλτική είτε επαναληπτική. Στην πρώτη περίπτωση, όπου και συναντάται σ' όλες τις πτώσεις, διαστέλλει ένα συγκεκριμένο όνομα από αλλά ομοειδή και αποδίδεται μεταφραστικά με το επίθετο "ίδιος". Όταν βρίσκεται έναρθρη ενέχει σημασία ταυτοτική. Χαρακτηρίζεται επαναληπτική μόνο αν βρίσκεται σε πλάγια πτώση (γενική-δοτική-αιτιατιατική) και, όπως δηλώνει η ονομασία της, τίθεται αντί ονόματος που έχει προηγουμένως επαναληφθεί ή εννοείται.

Στο απόσπασμα, η αντωνυμία σε δοτική που λειτουργεί συντακτικά ως δοτική προσωπική του ενεργούντος προσώπου/ποιητικού αιτίου (εξαρτάται από συντελικό χρόνο) είναι επαναληπτική. Πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις για να συντρέχει αυτός ο χαρακτηρισμός. Αφενός έχει τεθεί σε πλάγια πτώση, αφετέρου επαναλαμβάνει ένα όνομα που έχει προηγηθεί. Συνεπώς, είναι αδύνατο κατά τη μετατροπή να χρησιμοποιηθεί καθ' εαυτή σε ονομαστική πτώση διότι θα διαστρεβλωθεί το νόημα. Ως εκ τούτου, θα αντικατασταθεί με τη δεικτική ανωνυμία "οὗτος" σε ενικό πληθυντικό πρόσωπο ως υποκείμενο του ενεργητικού ρήματος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top