Μαθηματικά - Τα διδασκόμαστε στα αλήθεια;

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
απο γνωστη μου στην αμερικη εχω μαθει πωσ τα μαθηματικα που κανουν στο πανεπιστημιο εμεισ τα κανουμε στο λυκειο :D

Παλιά καραμέλα αυτή, και δεν νομίζω οτι ισχύει όπως νομίζουμε. Καταρχάς Ανάλυση 1 πρώτου έτους είναι Μαθηματικά Λυκείου, οπότε ισχύει και εδώ ως ένα σημείο. Ύστερα, το αμερικανικό σύστημα έχει κατα πολύ ευρύτερη ύλη στα μαθηματικά από ότι το ελληνικό. Σε λιγότερο βάθος φυσικά, αλλα πηγαίνει αρκετά πέρα από την αριθμητική ανάλυση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To ερώτημα είναι τι ακριβώς μαθηματικά έχουν εμπεδώσει οι Έλληνες εκπαιδευτικοί και ακαδημαϊκοί ώστε να νιώθουν αυτοπεποίθηση ότι διδάσκουν σωστά;
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλος μου στην Αυστραλία μου είπε ότι τα μαθηματικά που κάνουμε στο δημοτικό τα κάνουν σε μεταπτυχιακά προγράμματα για μαθηματικούς.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλος μου στην Αυστραλία μου είπε ότι τα μαθηματικά που κάνουμε στο δημοτικό τα κάνουν σε μεταπτυχιακά προγράμματα για μαθηματικούς.
Σιγά μην τα έχουν και απαγορευμένα... Ρε τι ακούμε!
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τρολάρω ρε παιδιά τον/την πιο πάνω, αράχτε :P
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Φίλος μου στην Αυστραλία μου είπε ότι τα μαθηματικά που κάνουμε στο δημοτικό τα κάνουν σε μεταπτυχιακά προγράμματα για μαθηματικούς.

Ξέρω οτι κάνεις πλάκα :P,προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω απο κάθε γνωστό οτι αυτά που κάνουμε εμείς εδώ στο λύκειο άλλοι τα κάνουν στο πανεπιστήμιο . Σε κάποιες περιπτώσεις ναι ισχύει αυτό, αλλά αυτό που βρίσκω εκνευριστικό είναι που το λέμε και με περίσσεια υπερηφάνεια,σαν να είμαστε ανώτεροι ή πιο έξυπνοι όταν έχουμε πιο δύσκολο σύστημα .

Τα συστήματα είναι ισοδύναμα,στο τέλος καταλήγεις με αντίστοιχες γνώσεις,εαν έμαθες κάτι στο λύκειο αντί στο 1ο έτος του πανεπιστημίου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία . Πληροφορώ ότι Έλληνας παρόλο που λύνει πιο περίπλοκα προβλήματα σε πανελλήνιες,θα πάτωνε άσχημα σε Αμερικάνικες εξετάσεις . Διότι έχει μάθει να παπαγαλίζει και όχι να κατανοεί το εκάστοτε πρόβλημα. Να χαιρόμαστε λοιπόν το σύστημα μας που δίνει έμφαση στην ποσότητα πληροφορίας παρά στην ποιότητα γνώσης.

Θέλουμε να κοιτάξουμε ενα πραγματικά δύσκολο σύστημα που πράγματι απαιτεί κάποιον έξυπνο και όχι απλά κάποιον που έχει μάθει να βγάζει τα μάτια του σε πράξεις χωρίς να μαθαίνει τίποτα το ουσιαστικό; Ας δούμε το σύστημα της Ινδίας . Πρέπει να δώσουν οπτική,ηλεκτρομαγνητισμό,κυματική,μηχανική και θερμοδυναμική μαζί σε μία εξέταση (μόνο για την εξέταση στην φυσική) . Η χημεία που δίνουν είναι σαν αυτή που θα έβλεπε κανείς ίσως στο 1 έτος του Ελληνικού χημικού . Ακόμα ,δεν ξέρω εαν ισχύει αυτό γιατί το είχα ακούσει απο έναν φίλο, ανάλογα το πως τα είχαν πάει οι γονείς σου στις εξετάσεις(ή την κοινωνική τους θέση δεν θυμάμαι καλά) σου δίνει περισσότερα ή λιγότερα "μόρια" .

Να το θέσω αλλιώς ; Τα μαθηματικά που στην Αμερική κάνουν στο πανεπιστήμιο,εμείς τα κάνουμε στο λύκειο,και σχεδόν όλη η Ελλάδα ματώνει κάθε χρόνο στις εξετάσεις απο τον # γραπτών που δεν πιάνουν ούτε την βάση,τόσο μπροστά είμαστε εδώ :hehe: .

Για να εναρμονιστώ στο θέμα,μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσουμε να τα διδασκόμαστε και να αφήσουμε το "εξεταζόμαστε" ;Πάω στοίχημα οτι 1 χρόνο αργότερα απο διδασκαλία χωρίς βαθμολογία,οι βαθμοί των μαθητών σε σχέση με πρίν θα είχαν αυξηθεί κατακόρυφα εαν έγραφαν ένα διαγώνισμα ή βλέπαμε τις ασκήσεις που έκαναν μόνοι τους . Κανένας ήλιος δεν θα σβήσει απο ένα τέτοιο πείραμα,καθώς το να κατανοεί κάποιος μαθηματικά ευτυχώς δεν είναι απαραίτητο για να μπορεί να επιβιώσει πλέον ( το αστείο είναι οτι και ο άσχετος κάνει μαθηματικά κάθε μέρα χωρίς να το καταλαβαίνει) .

Παλιά καραμέλα αυτή, και δεν νομίζω οτι ισχύει όπως νομίζουμε. Καταρχάς Ανάλυση 1 πρώτου έτους είναι Μαθηματικά Λυκείου, οπότε ισχύει και εδώ ως ένα σημείο. Ύστερα, το αμερικανικό σύστημα έχει κατα πολύ ευρύτερη ύλη στα μαθηματικά από ότι το ελληνικό. Σε λιγότερο βάθος φυσικά, αλλα πηγαίνει αρκετά πέρα από την αριθμητική ανάλυση.

Το γιατί χαλάμε ενα εξαμηνιαίο μάθημα στις πολυτεχνικές σχολές για να κάνουμε όσα κάναμε στο λύκειο ποτέ δεν το κατάλαβα.
Okay θα μου πείς οτι κάποια πράγματα λέγονται με περισσότερη λεπτομέρεια,βλέπεις 2-3 πραγματάκια παραπάνω ,αλλα δεν αξίζουν ολόκληρο εξαμηνιαίο μάθημα,ειδικά εφόσον όλοι προέρχονται απο θετική με μαθηματικά :P .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
A, ωραία συζήτηση, την είχα τις προάλλες με φίλο φυσικό. "Απειροστικός Ι, κάτι για παραγώγους και ολοκληρώματα λέει, εντάξει, τα κάναμε στις πανελλήνιες, το χουμε."
Χαχαχαχαχαχα.
Πού να ξέραμε. :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
A, ωραία συζήτηση, την είχα τις προάλλες με φίλο φυσικό. "Απειροστικός Ι, κάτι για παραγώγους και ολοκληρώματα λέει, εντάξει, τα κάναμε στις πανελλήνιες, το χουμε."
Χαχαχαχαχαχα.
Πού να ξέραμε. :P


Kαμιά φορά στη ζωή, καλό είναι να μην ξέρουμε..:P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top