Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Είδα χθες το Roma.
Παρότι είχε εκπληκτική σκηνογραφία, εκπληκτική φωτογραφία, παρουσίαζε προβληματισμούς σε επίκαιρα ζητήματα και η ερμηνεία της πρωταγωνίστριας ήταν φοβερή, κάτι μου έλειπε, δεν ξέρω τι. Με άφησε ανικανοποίητη, το περίμενα πολύ καλύτερο και απογοητεύτηκα.

Φίλη που είδαμε μαζί το Roma, εντόπισε το "πρόβλημα" στο ότι δεν ταυτίστηκε ποτέ με κανέναν από τους χαρακτήρες και ότι αυτή είναι η αδυναμία της ταινίας. Αυτός είναι βέβαια και ο κίνδυνος με τις ταινίες που τις εκθειάζουν όλοι. Έχεις ακούσει τόσα πολλά, που περιμένεις κάτι εξωπραγματικό ορισμένες φορές.

Εγώ έτσι την πάτησα με το Fight Club. To είδα, και ήμουν meh, γιατί τέτοιο hype? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
To Room μου το πρότειναν ξανά να το δω, αλλά επειδή έχω το κλασικό πρόβλημα "δε βλέπω την ταινία, αν δεν διαβάσω το βιβλίο" δε την έχω δει ακόμη. Έτσι βέβαια όλο μεγαλώνουν τα αδιάβαστα και δε βλέπω και καλές ταινίες. Ίσως αναθεωρήσω και κάνω με αυτή την αρχή!
Η Brie Larson μου αρέσει πάρα πολύ. Είναι και αυτό ένα κίνητρο! :P
Είναι πολύ ωραία να τη δεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Φίλη που είδαμε μαζί το Roma, εντόπισε το "πρόβλημα" στο ότι δεν ταυτίστηκε ποτέ με κανέναν από τους χαρακτήρες και ότι αυτή είναι η αδυναμία της ταινίας. Αυτός είναι βέβαια και ο κίνδυνος με τις ταινίες που τις εκθειάζουν όλοι. Έχεις ακούσει τόσα πολλά, που περιμένεις κάτι εξωπραγματικό ορισμένες φορές.

Εγώ έτσι την πάτησα με το Fight Club. To είδα, και ήμουν meh, γιατί τέτοιο hype? :P


Νομίζω αυτό συνέβη και σε εμένα. :P Νιώθω ότι, παρότι η αφήγηση υπό το πρίσμα της νοσταλγίας ήταν καλοδουλεμένη, τα πλάνα εξαιρετικά κλπ., δεν κατάφερε να παντρέψει το παρελθόν με έναν προβληματισμό πάνω στο τώρα, να με συνδέσει ουσιαστικά με τις ηρωίδες και τα προβλήματά τους, να με κάνει να ταυτιστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Επίκαιρη...και ταινιάρα (για ανεξάρτητη παραγωγή):

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Από χθες το βράδυ έχω νέο νο.1 σε χειρότερη ταινία που έχω δει ποτέ...

https://www.imdb.com/title/tt0112913/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Είδα το Sans toit ni loi (1985) της Agnès Varda. Η λέξη "εκπληκτικό" μου φαίνεται λίγη για να το περιγράψει. :P Εκπληκτική σκηνοθεσία, φωτογραφία, μοντάζ εξαιρετικό. Η αφήγηση ξεδιπλώνεται με ιδιοφυή τρόπο. Νιώθεις ότι βλέπεις ανθρώπους που τους καταγράφει κάποια κρυφή κάμερα, όχι ηθοποιούς (όπως και στο Cléo de 5 à 7). Τη συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Πάλι εδώ, αυτή τη φορά για να σχολιάσω το Dolor y gloria του Almodóvar που είδα πρόσφατα και μου άρεσε πάρα πολύ. Βγήκα από την αίθουσα με την αίσθηση ότι θα πάρει το Χρυσό Φοίνικα (αυτό χωρίς να έχω δει τότε άλλες ταινίες που διαγωνίζονταν φέτος). Η ερμηνεία του Banderas εξαιρετική, δεν το περίμενα με τίποτα, απίστευτος. Είχε κάποια plot twists, αλλιώς την περίμενα την εξέλιξη και αλλιώς συνέβη, πράγμα που μου άρεσε πάρα πολύ. Δεν είχε γραμμική/συγκεκριμένη ιστορία, αλλά αφηγούνταν την καθημερινότητα του ήρωα δημιουργώντας ένταση μέσα από τις σκέψεις και τις αποφάσεις του, δεν υπήρχε κορύφωση με την παραδοσιακή έννοια του όρου. Σαφώς επηρεασμένο από το 81/2 αλλά σε μία σύγχρονη Μαδρίτη, με τις αντιφάσεις της και τα αφηγήματά της, μία ταινία πάνω στις ταινίες και στη σκέψη που ανήκει στο 2019 και παρουσιάζει το παρελθόν όχι νοσταλγικά αλλά ονειρικορεαλιστικά/ψυχαναλυτικά. Πολύ πολύ καλή ταινία, 9/10.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είδα το Ad Astra. Ωραίο το διάστημα, ωραίος και ο Μπρατ Πιτ, σίγουρα μου άρεσε περισσότερο απ'το Hollywood (που βγήκαν κοντά). Είχα μερικά βάιμπς από alien και gravity σε κάποιες φάσεις αλλά ήταν ~σχετικά~ πρωτότυπο, εντάξει δεν ήταν και interstellar.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πολύ ωραία ταινία που είδα πρόσφατα είναι το Primer (παλιά, βεβαίως-βεβαίως). Αν και δεν ξέρω πόσες φορές πρέπει να τη δει κανείς για να βγάλει άκρη...
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
The Great Gatsby :D είχα διαβάσει το βιβλίο κι ανυπομονούσα να την δω.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ξανανεβάζω το θέμα! :clapup:
Τώρα με την καραντίνα, βάλαμε Cinobo, είναι μια ελληνική πλατφόρμα με ταινίες, και έχουμε δει τα πάντα όλα! Χθες είδαμε το Une belle fille comme moi του Truffaut!:)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Το Lucy :P
Καλό σαν σχιζοφρενικό, αλλά το βρήκα υπερβολικό αυτό με τις ικανότητες όταν ο εγκέφαλος πιάνει - και καλά - το 100% :P
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
The place (ιταλική). Καλή ήταν, λίγο περίεργη. Γυρισμένη σε ένα μέρος.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ο Δράκος του Κούνδουρου. Μπορώ να την δω και τρίτη φορά, μου άρεσε πολύ.
Ευδοκία, καταλαβαίνω γιατί θεωρείται από τις καλύτερες ελληνικές ταινίες αλλά δεν με εντυπωσίασε όσο ο δράκος.
Και φυσικά το Parasite το οποίο δεν περίμενα να με αγγίξει τόσο.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εγώ συνεχίζω να βλέπω τα άπαντα του Truffaut, χθες είδα το Le dernier métro, μου άρεσε πάρα πολύ, ήταν σκοτεινό και είχε πολλά στοιχεία θρίλερ και με κράτησε σε αγωνία ως το τελευταίο δευτερόλεπτο (στην κυριολεξία).
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μία πρόσφατη «ανακάλυψή» μου: Pride

Καλογυρισμένη, με πολύ ωραία σκηνοθεσία - η πλοκή είναι γνωστή, αφού αναφέρεται στο LGSM και τα γεγονότα του 1984-1985 με τους εργάτες των ορυχείων στη Μ. Βρετανία.
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τη Νορβηγία είδα προχτές, ομολογώ μου άρεσε (χωρίς να ενθουσιαστώ απαραιτήτως).
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Star Wars IX: The Rise of the Skywalker
Δεν μπόρεσα να την δω στο cinema, αλλά κάπως έπρεπε να κλείσω όλη την "εννεαλογία" :P

Σχόλια:
Στην αρχή της ταινίας αναρωτιόμουν τι γίνεται, γιατί δεν καταλάβαινα Χριστό :P Αλλά εντάξει... μετά το έπιασα το νόημα. Οι μάχες, τα γραφικά κλπ ήταν εξαιρετικά και χαίρομαι πολύ που μέσα από τις ταινίες Star Wars φαίνεται η εξέλιξη της τεχνολογίας και των οπτικών εφέ τα τελευταία 40 χρόνια :P Εκεί που ξεκινήσαμε με το super wow εφέ των φωτόσπαθων και της κούκλας του Yoda, τώρα έχουμε τοπία, καταστροφές, εξωγήινα είδη, διαστημόπλοια, σταθμούς κλπ γεμάτα κόσμο... Είναι τρομερό :P

Όσο για την πλοκή, εμένα προσωπικά μού άρεσε που επέστρεψε ο Palpatine και υπήρχε αυτή η διστακτικότητα της Rei για την επιλογή μεταξύ των δύο πλευρών της Δύναμης. Μου άρεσε η ιδέα η Rei και ο Ben/Kylo Ren αποτελούν δυάδα στη Δύναμη και γι' αυτό έχουν τόση πολλή δύναμη. Εξάλλου η μία είναι εγγονή του Palpatine και ο άλλος εγγονός του Darth Vader, οπότε είναι λογικό να έχουν τεράστια δύναμη μέσα τους. Βεβαια, όλο αυτό με τα σόγια και τα οικογενειακά δέντρα μού θυμησε ελληνικό γάμο ("εμείς είμαστε απ' του γαμπρού το σόι" :hehe:)...

Ξενέρωσα λιγάκι με τον θάνατο της Princess Leia :( Οκ, κατανοώ ότι δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου υλικό (footage) για να "δέσει" καλύτερα η σκηνή λόγω του θανάτου της Carrie Fisher, αλλά είναι κάπως παιδαριώδες να μπορεί η Leia να πετάξει σε μισό γαλαξία και να γυρίσει πίσω στο κατάστρωμα στο Last Jedi, και τώρα να πεθαίνει επειδή είπε ένα "Ben". Για να το κάνω πιο εύπεπτο στο μυαλό μου, έβγαλα την θεωρία ότι η Leia αισθάνθηκε ότι ο γιός της κινδυνεύει να περάσει τελείως στην σκοτεινή πλευρά, οπότε έβαλε όλη της την δύναμη (και Δύναμη) να επικοινωνήσει με τον γιο της, υπενθυμίζοντάς του την καλοσύνη του. Εκείνη την στιγμή η Rei καρφώνει το φωτόσπαθο στον Kylo Ren, οπότε κατά κάποιον τρόπο σκοτώνει την κακή του πλευρά και έτσι η Leia δίνει όλη της τη Δύναμη για να σωθεί ο Ben. Αυτό κολλάει αν σκεφτεί κανείς ότι ο Ben θα σώσει με τον ίδιο τρόπο την Rei, ενώ παράλληλα εκείνος, αλλά και η μητέρα του, θα γίνουν συγχρόνως ένα με την Δύναμη.

Στα θετικά είναι η εμφάνιση και των τριών main χαρακτήρων στην ταινία (Han Solo, Leia, Luke Skywalker), κι έτσι όλο το Saga κάνει τον πλήρη κύκλο του.
Στα αρνητικά είναι τα πολλά ερωτήματα που δημιουργήθηκαν και η σχεδόν ανύπαρκτη σύνδεση με το Last Jedi.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top