Σχετικά με τη λέξη ''φυτό''

Συμφωνείτε με το να χαρακτηρίζονται οι αριστούχοι μαθητές ως "φυτά";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Ναι, συμφωνώ, γιατί αυτό είναι!

    Ψήφοι: 13 20.3%
  • Όχι, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 49 76.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 3.1%

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ο λόγος για τον οποίο κάποιος επιλέγει να διαβάσει είναι καθαρά δικός του: αν ο βαθμός είναι όντως ένα κίνητρο για αυτόν (να μην ξεχνάμε, η ουσία του βαθμού είναι η αξιολόγηση της ποιότητας της προετοιμασίας του μαθητή/φοιτητή), χαρά δικιά του. Αλλά ακόμα και δεχτούμε ότι το κυνήγι του βαθμού είναι 'κακό', το "φυτό" γιατί το λέτε σαν ο μόνος λόγος που διαβάζει κάποιος να είναι για το 10 ή το 20? Το διάβασμα δεν είναι 'μιζέρια': είναι ίσως η μόνη αξιόπιστη μέθοδος απόκτησης γνώσης, η οποία είναι η ίδια αγαθό.

Σύμφωνοι, αυτή η βαθμοθηρική νοοτροπία καλλιεργείται ακατάπαυστα από το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, αλλά θεωρώ λάθος να τους τσουβαλιάζουμε όλους μαζί.

Προσωπικά, τον τίτλο 'φυτό' τον βλέπω με κάποια περηφάνια: το να έχει κάποιος την δύναμη να θυσιάζει την 'διασκέδαση' (όπως αυτή επιβάλλεται κοινωνικά...) με τον σκοπό να μάθει δεν θα έπρεπε να είναι κατακριτέο. Αντίθετα, δείχνει άνθρωπο με στόχους.

Όντως περνάω μεγάλο κομμάτι της ζωής μου στα βιβλία, ειδικά τώρα στο Πανεπιστήμιο. Αλλά αν και ο βαθμός σαν έννοια μου είναι αδιάφορος (με εξαίρεση ορισμένα μαθήματα, για τα οποία έχω προσωπικό ενδιαφέρον και θεωρώ αδικία για τον εαυτό μου να μην προσπαθήσω για το άριστο), υπάρχουν μέρες που έχω επιλέξει να μείνω σπίτι να διαβάσω αντί να βγω, λ.χ. για καφέ. Είναι δηλαδή τόσο δύσκολο για κάποιους να αποδεχτούν το διάβασμα ως 'χομπι'? Μπορεί, για παράδειγμα, να βρίσκω την βιοχημεία πιο ενδιαφέρουσα από τον κινηματογράφο, ή την πολιτική. Είναι τόσο κακό αυτό?

Γενικά σαν κοινωνία έχουμε καλλιεργήσει μία απέχθεια προς την μάθηση, σαν αυτή να είναι καταναγκαστικό έργο. Οι χαρακτηρισμοί 'φυτό' μόνο εντείνουν το πρόβλημα αυτό. Άραγε πόσο καλύτερη θα ήταν η κοινωνία μας αν τα 'φυτά' ήταν οι αμόρφωτοι, οι σκιές του εκπαιδευτικού συστήματος που βρίσκονται μέσα σε αυτό χωρίς καμία προσδοκία πέρα του να λιώσουν το βράδυ στο LoL?
Πολύ ωραία και σωστή η τοποθέτησή σου μόνο που στις προηγούμενες σελίδες του θέματος (έτυχε να το διαβάσω πριν μία εβδομάδα περίπου) ως "φυτό" έχουν ορίσει έναν μονοδιάστατο άνθρωπο που το μόνο που κάνει στη ζωή του είναι να διαβάζει χωρίς να ξέρει το γιατί (Εντάξει, ίσως τον πιέζουν οι γονείς του και δεν μπορεί να τους επιβληθεί και να πει όχι) και χωρίς να κατανοεί αυτά που διαβάζει. Αυτό που λες είναι απολύτως φυσιολογικό διότι υποτίθεται ότι περάσαμε σε σχολές των οποίων το αντικείμενο μας ενδιαφέρει, θα ήταν αμαρτία να μην ασχολούμαστε με την επιστήμη μας λίγο παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι απολύτως φυσιολογικό διότι υποτίθεται ότι περάσαμε σε σχολές των οποίων το αντικείμενο μας ενδιαφέρει, θα ήταν αμαρτία να μην ασχολούμαστε με την επιστήμη μας λίγο παραπάνω.

Σε ένα ιδανικό ίσως, Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Αρκετά η καραμέλα των πανελληνίων: «περνάμε σε σχολές που θέλαμε». Όλοι μας ξέρουμε πόσο σχετικό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ακριβώς, λίγοι ειναι αυτοί που επιλέγουν αυτο που πραγματικά θέλουν... Οι περισσότεροι τα λεφτά κοιτούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Όλοι εδώ έδωσαν και από ένα δικό τους ορισμό για την λέξη <<φυτό>> ή nerd ή geek κλπ κλπ, για ένα θέμα το οποίο και το βλέπουμε μονοδιάστατα από όποιο στρατόπεδο και αν είμαστε(άλλος είπε διαβάζουν σαραντάρια κάθε ημέρα, άλλος ότι είναι αντιπαθή και φέρονται υποτημιτικά στους άλλους, άλλος ότι τα φυτά είναι καλύτερα από τα τούβλα κλπ κλπ)και που θα έπρεπε να μας αφήνει παγερά αδιάφορο απλά και μόνο γιατί δεν έχει καμία σχέση με εμάς τους ίδιους...Ο άλλος ας κάνει ό,τι γουστάρει στην προσωπική του ζωή, σαφώς υπάρχουν μαθητές οι οποίοι έχουν ενδώσει σε υπερβολικό βαθμό στο διάβασμα με αποτέλεσμα να παραμελούνται οι άλλες καθημερινές υποχρεώσεις του, σαφώς και υπάρχουν οι κλασσικοί ηλίθιοι κουτοπόνηροι που θα δοκιμάσουν να τους βάλουν <<ταμπελίτσες>> απλά λόγω κόμπλεξ, σίγουρα σε πολλές περιπτώσεις έχει σχέση η συμπεριφορά του ατόμου ως προς τους άλλους...Άλλά σίγουρα είναι γελοίο να σου την δίνει ο άλλος λόγω κάποιας συμπεριφοράς(πχ σνομπ)και εσύ απλά να πετάς την γνωστή, χιλιομπαλωμένη ατάκα <<είσαι φυτό>>, υπάρχουν και πολύ πιό έξυπνοι και διακριτικοί για να αποστομώσεις κάποιον και να τον κάνεις να αλλάξει με τον ήρεμο τρόπο τον χαρακτήρα του....Θεωρία της ετικέτας(κοινωνικός χαρακτηρισμός), παρότι διατυπώθηκε για να περιγράψει το φαινόμενο της εγκληματικότητας, ταιριάζει πολλές φορές γάντι και στο συγκεκριμένο θέμα, όταν κατηγορείς ένα άτομο συνεχώς ότι είναι geek και τον απομονώνεις και άρα στην ουσία τον στιγματίζεις, τότε με ποιά fucking λογική θεωρείς ότι αυτό θα τον κάνει να σκεφτεί <<αα έχει δίκιο ο καλός μου φίλος, λέω να από σήμερα να αλλάξω για να με αποδεχθεί>>....:confused: Εκτός αν μερικοί το κάνουν μόνον και μόνο για να πληγώσουν πράγμα το οποίο απαιτεί ψυχιατρική παρακολούθηση:P
Τώρα όσον αφορά τα δήθεν χαρακτηριστικά των λεγόμενων φυτών:

1)Διαβάζω όντως πάνω 2-3 ώρες σε καθημερινή βάση αλλά προς Θεού, δεν ασχολήθηκα σχεδόν ποτέ με μαθήματα τύπου θρησκευτικά ή ο,τιδήποτε άλλο περιλαμβάνει απλή αποστήθηση και θεωρητικολογία...

2)Δεν είμαι μονοδιάστατος να ασχολούμαι μόνο με το σχολικό βιβλίο(που βασικά το συχαίνομαι γιατί είναι ελλειπέστατο) αλλά έχω γενικές γνώσεις και μάλιστα πολύ περισσότερες από ό,τι των άλλων συμμαθητών μου...

3)Δεν είμαι το κλασσικό "καμένο" σπασικλάκι που κάθεται στο πρώτο θρανίο σηκώνοντας συστηματικά το χέρι για να κάνει άσχετες ερωτήσεις στον καθηγητή μπας και δείξει τις "γνώσεις" του(βασικά με αφήνει αδιάφορο η όλη διδασκαλία)

4)Είμαι του 19-20 δίχως να παπαγαλίζω αλλά μου μένει πάντα και κάτι(γιατί με την παπαγαλία ποτέ κανένας δεν μπόρεσε να αποχτήσει γνώση, αναπόφευκτα όταν μαθαίνεις και την τελευταία τελεία από ένα κείμενο μετά από δυό τρεις μερες δεν θα θυμάσαι την τύφλα σου, και να έχεις μπροστά σου το κείμενο πάλι δεν θα θυμάσαι τίποτα από όσα είχες-και καλά-διαβάσει:P...)

5)Έχω βοηθίσει άπειρες φορές συμμαθητές(που εν τω μεταξύ ήταν σκέτα κωλόπαιδα)όταν γράφαμε διαγώνισμα και πήραν και 19, 20 και έχω κάνει κοπάνες από μάθημα

6)Δεν είμαι γλυφτής ή βαθμοθήρας και ποτέ δεν θα διανοούμουν να κάτω κάτι τέτοιο...Καλό το να βλέπεις έναν πολύ υψηλό βαθμό μπροστά σου και σίγουρα είναι ένα καλό "κίνητρο", αλλά τι γινέται και με αυτούς που μαθαίνουν για να μαθαίνουν?? Πού ναι μεν έχουν υψηλότατους βαθμούς, ναι μεν δεν είναι οι super stars του σχολείου τους αλλά παρόλαυτα έχουν πραγματική γνώση??....Να φανταστώ, τους πετάμε και αυτούς στο ίδιο τσουβάλι:clapup:

7)Δεν έχω πάει ποτέ στην ζωή μου φροντηστηριο(παρά μόνο για τα αγγλικά) άρα ως εκ τούτου δεν έχω να κρύψω καμιά ώρα

8)Δεν έχω ιδιαίτερη κοινωνική ζωή, I admit

9)Δεν βάζω προστατευτικές σελίδες στα βιβλία μου, προς θεού, τι αηδία...Ίσα ίσα που θυμαμαι στο περσινό βιβλίο της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής να το ΄'εχω γεμίσει με γελοιογραφίες δικής μου έμπνεσης, τρομερή έμπνευση είχα τότε, τώρα βαρέθηκα και είπα να το κόψω...:P

Οπότε με βάση αυτά πείτε μου, πρέπει να μου ρίξουν πίσσα και πούπουλα όπως στο far west ή να μου ξυρίσουν το κεφάλι και να μου πετάνε λεμονοκουπες φωνάζοντας <<ΦΥΤΟ-ΜΠΟΪ!! ΦΥΤΟ-ΜΠΟΪ>>...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Καλά το πήγαινες που κορόιδευες τους άλλους που το φιλοσοφούν αλλά μετά το γύρισες κι έκανες το ίδιο, 2/10 would not recommend.
Επίσης μην είσαι απολογητικός όταν γράφεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Το γεγονος οτι διαβαζεις και εισαι καλος μαθητης δεν σε κανει φυτο αυτοματως. Φυτο για μενα θεωρειται αυτος που ασχολειται αποκλειστικα και μονο με το διαβασμα. Μεσα στην ταξη του μιλας και σε αγνοει επειδη θελει να προσεξει, ακομα και αν τα κανει μετα ιδιαιτερα, θελει να ειναι ο αγαπημενος του καθηγητη, εχει λιγες παρεες, δεν συμμετεχει στην πλακα, δεν βοηθα κανεναν στο μαθημα ειτε αντιγραφη στο διαγωνισμα ειτε να σου δωσει την εκθεση του να παρεις ιδεες. Αλλα ξερω παιδια που ειναι αριστοι σημαιοφοροι και ανταλλαζουν κολλες στις εξετασεις Ιουνιου. Φυτο δε σε κανει το οτι διαβαζεις, σε κανει το οτι διαβαζεις και δεν εισαι κοινωνικος.... Και οτι οτι ειπα ολα τα "κριτηρια"μου δεν σημαινει πως το θεωρω σωστο να κοροιδευεις και να στιγματιζεις καποιον για το χαρακτηρα του.
Εγω στο γυμνασιο ερχομουν απλα διαβασμενη, χωρις να ξερω μαθημα ιστορια και τετοια και παλι με ειχε αποκαλεσει φυτο ενα παιδι, το οποιο παιδι το επαιζε αλανι και διαβασε τριπλασιες ωρες απο εμενα. Στο σχολειο μου τωρα, στο λυκειο, εκτος απο το οτι ερχονται πανελληνιες και ψιλοφυτοποιουμαστε ολοι κατα συνεπεια η παρεα μου και η ταξη μου ειναι καλοι μαθητες και δεν θεωρειται ντροπη να διαβασεις.
Οι λογοι που θα σε αποκαλεσει καποιος ετσι βεβαια ειναι βαθυτεροι... και εγω μπορει να πιστεψω οτι καποιος ειναι φυτο αλλα δεν θα του το πω μες τη μουρη. Ειναι απλα αγενεια, οποτε μην ψαχνετε εξηγηση σε χαρακτηρισμους που δινουν ατομα αυτου του ειδους.
Το ιδανικο ειναι να μπορεις να εισαι και καλος στπ σχολειο και να βγαινεις, να εχεις παρεες και φιλους. Γιατι στο γυμνασιο και το λυκειο ειναι ολα ωραια και καλα αλλα οταν πατησεις στη γ λυκειου ο,τι κενο αφησες στα μαθηματα θα σε βρει μπροστα και καποιοι θα μετανιωσουν. Δεν λεω οτι θα βγουν κερδισμενοι αυτοι που μπορει να περασουν ιατρικη αλλα δεν εχουν διασκεδασει πραγματικα...
Δεν καταλαβαινω αυτην την κοινωνια, στην οποια το διαβασμα δεν ειναι "κουλ", αλλα στο κατω αν δεν μπορεις να το βαλεις στο instagram πως να ειναι;; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω γνωρίσει ποτέ την περίπτωση του "φυτού" , αλλά έχω γνωρίσει την περίπτωση του παθητικού "φυτού" , δηλαδή όταν οι γονείς πιέζουν το παιδί να διαβάζει και να ξαναδιαβάζει. Έχω θεωρηθεί φυτό, αλλά ποτέ δεν ίσχυσε κάτι τέτοιο, επειδή 3ωρο δεν έχω κλείσει ποτέ στη ζωή μου διαβάζοντας ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν έχω γνωρίσει ποτέ την περίπτωση του "φυτού" , αλλά έχω γνωρίσει την περίπτωση του παθητικού "φυτού" , δηλαδή όταν οι γονείς πιέζουν το παιδί να διαβάζει και να ξαναδιαβάζει. Έχω θεωρηθεί φυτό, αλλά ποτέ δεν ίσχυσε κάτι τέτοιο, επειδή 3ωρο δεν έχω κλείσει ποτέ στη ζωή μου διαβάζοντας ;).

Έχεις φίλους/ενδιαφέροντα ( πέρα από το steki και τα ωραία πράγματα που γράφεις σε αρχεία...) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Τις περισσότερες φορές (υπάρχουν και εξαιρέσεις) άτομα που θέλουν να μειώσουν τους συμμαθητές τους, τους προσδίδουν το χαρακτηρισμό <<φυτό>>, έτσι απλά για να αισθανθούν οι ίδιοι καλύτερα. Συνήθως τα άτομα που "πειράζουν" δεν είναι τόσο κοινωνικά ή δεν προτιμούν τον ίδιο τρόπο διασκέδασης(π.χ. έξοδοι με παρέα για μεθύσι...) . Έτσι οι άλλοι υποθέτουν πως διαβάζουν ατελείωτες ώρες παραβλέποντας το γεγονός ότι καθένας είναι ελεύθερος να περνάει τις ώρες τους όπως του αρέσει.
Δεν έχει να κάνει με το πόσες ώρες διαβάζει κανείς ή τι βαθμό παίρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Διαβάζω τις διάφορες απόψεις που διατυπώνονται στο νήμα και αντιλαμβάνομαι ότι πάνω κάτω όλοι την ίδια θέση παίρνουμε απέναντι σε αυτό το φαινόμενο στιγματισμού μαθητών που ακούει στο όνομα "φυτό".Αυτό που θα ήθελα είναι ο καθένας και η καθεμιά μας να αναλύσουμε τα αίτια αυτού του -κοινωνικού- ρατσιστικού-φαινομένου,ώστε να καταλήξουμε στη ρίζα του προβλήματος και κατ΄ επέκταση στην επίλυση του.
Να αναπτυχθεί σε 80-100 λέξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vasileiou

Νεοφερμένος

Ο Vasileiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φίλε, μου δινεις τελεια πασα για να παραθεσω την αποψη μου (εστω και ένα χρονο μετα). Καταρχην τον εαυτο μου το θεωρω φυτο. Λοιπον εγω εισεπραξα στo δημοτικο ΑΓΡΙΟ (λεκτικο) bullying αλλα σε ολο το δημοτικο ΔΕΝ ημουν φυτο καθως ειχα ελευθερο χρονο. Σιγουρα διαβαζα πολύ αλλα ειχα αρκετο χρονο πχ 2 φορες την εβδομαδα για αθλητισμο. Οποτε στο δημοτικο 100% ΔΕΝ ημουν φυτο που μονο διαβαζε αλλα δεχτηκα bullying (από ζηλεια αφου δεν ειχα δωσει ποτε δικαιωμα, αλλωστε πολλες φορες ατομα τα οποια τα εχει αδικησει η φυση βρισκονται σε ζωωδη κατασταση ). Απο αυτό περιμενεις να ειμαι καλος στη συνεχεια?
Ανεξαρτητα από αυτό το γεγονος το ιδιο θα εκανα στο γυμνασιο οπου ημουν πραγματι φυτο πχ περιπου διαβαζα 7 ωρες την ημερα (το 7 ωρες βγαινει αθροιζωντας τις ωρες κάθε ημερας και διαιρω δια 7), όμως εβγαινα κάθε παρασκευη, και εκανα φροντιστηριο αγγλικα. Εβγαλα 20 στην 1η γυμν και 19 και 10/13 στη δευτερα, (και στο δημοτικο ημουν αριστος). Σιγουρα θεωρω πολλες τις ωρες αλλα πως να ξερω ποσο διαβαζουν αυτοι που πανε για ιατρικες, πολυτεχνεια? Για έναν μετριο μαθητη αυτό είναι μη φυσιολογικο αλλα αν πας για top σχολες μπορει να είναι φυσιολογικο, που ξερω? Και τι να κανω δηλαδη να οργανωσω κανα galop σε ολη την Ελλαδα για να δω τι είναι φυσιολογικο? Μονος ημουν και επραττα με βαση τον εαυτο μου και τους ρυθμους μου, να ρωτω τους αλλους ποσο διαβασατε και να βαζω χρονομετρο?
Και ακουω μετρον αριστο κτλ αυτά είναι υποκρισιες αν θες να ακολουθησεις το μετρο αριστο τοτε πρεπει να διαβαζεις τοσο ώστε να εισαι μετριος (ετυμολογια μετρο) δηλ ο μεσος ορος. Οι top σχολες εχουν μετρο? υπερβολικες δεν είναι? Και όταν λεω μετριος δεν εννοω 16 αλλα πχ μεχρι 18,5 οποτε αν θες να πετυχεις σε αυτές τις σχολες πρεπει να γινεις «υπερβολικος». Και μην ερμηνευεις όπως σε βολευει τη φραση μετρον αριστο για το διαβασμα. Αλλωστε οι επιστημες και η τεχνολογια αναπτυχθηκαν από «υπερβολικους» ανθρωπους και όχι από ανθρωπους που ασχολουνταν λιγο με το αντικειμενο τους. Οποτε παραδειγματα υπαρχουν και εφοσον εγιναν, γιατι να μην προσπαθησω και εγω στο μετρο που μπορω? Από την άλλη οκ μπορουσα να μειωσω τις ωρες διαβασματος με μικρη επιρροη στις επιδοσεις μου πχ να κανω και κατι εξωσχολικο αλλα όταν σε ακυρωνουν ετσι απλα χωρις λογο περιμενεις να σκεφτω εγω λογικα? Να πω ότι στο γυμνασιο και το λυκειο ειχα αναλαμπες bullying.

3η γυμνασιου , 1η λυκειου και 2α λυκειου παρατησα τελειως τα αχρηστα δευτερευοντα κρατωντας όμως το 19 και το 20 στα πρωτευοντα και ασχοληθηκα με drums αλλα επουδενι δεν παρατησα την ιδεα να μπω σε μια υψηλοβαθμη σχολη οποτε δεν εγινα «ηθικότερος» και αυτος ο οποιος δε διαβαζει τα δευτερευοντα, και είναι του 20 στα πρωτευοντα και εχει χρονο κτλ ανηκει 100% στην δικια μου κατηγορια γιατι απλα αυτος είναι ενας πονηρος και ξεκουραστος τροπος διαβασματος και είναι το πιο ευκολο. Μπορει ο καθενας να το κανει, να διαβαζει μονο τα πρωτευοντα, και μετριοι ακομα μαθητες οι οποιοι μπορουν να γινουν αριστοι σε αυτά. Ευχαριστω πολύ δε θα παρω, δεν ειμαι του ευκολου αλλα θα κανω το ηθικο και σωστο α,β γυμνασιου κι αφου αποδειξω στον εαυτο μου καποια πραγματα δεν υπαρχει νοημα να συνεχισω και για τα δευτερευοντα.
[FONT=&quot]Τελος στην γ λυκειου δεν εβγαινα. Και το τελικο αποτελεσμα είναι οτι περασα ημμυ ΑΠΘ. Επισης εδώ καποιος μπορει να πει παλι μετρον αριστο αλλα του απαντω ότι θα μπορουσα να βγαινω καποιες φορες με μικρη επιρροη στην τελικη εξεταση και να ειμαι κοινωνικα «νομιμος» αλλα κάθε κακη δραση εχει μια κακη αντιδραση γιατι να κανω καλο όταν εισπραττω αρρωστο κακο? Επιπλεον θελω να πω ότι ποιος εχει ορισει καποιο μετρο αριστο?, το μετρο είναι τελειως αυθαιρετο και εξηγουμε: Ατομα που διαβαζουν λιγοτερο [/FONT] και βγαινουν κτλ και περνανε σε ιατρικες, πολυτεχνεια κτλ και ακολουθουν το αυθαιρετο μετρο αριστο στο σχολειο, πολλοι από αυτους δεν το ακολουθουν στο πανεπιστημιο όπως ακριβως εκανα εγω στο γυμνασιο γιατι δεν προλαβαινουν. Φιλε, μου λες εμενα να ξεχασω αυτές τις σχολες και να κανω χομπυ, να βγαινω κτλ στο γυμνασιο (γιατι γενικα το 20 στα πρωτευοντα είναι το ικανο όχι το αναγκαιο για να περασεις στη γ λυκειου) ενώ πολλοι απο αυτους τους cool τυπους του 20 επειδη δεν προλαβαινουν στο πανεπιστημιο (όπως και εγω στο γυμνασιο) δεν ακολουθουν το μετρο αριστο τους. Οποτε τους λεω κι εγω είναι ανεπιτρεπτο να μη βγαινετε πχ 2 φορες την εβδομαδα επι 3 ωρες ή να μην κανετε χομπυ αφου πλεον περασατε στο πανεπιστημιο, μετρο αριστο να εφαρμοζετε, μην ειστε υπερβολικοι στο διαβασμα. Ετσι λεω σε πολλους τετοιους supermen: στην ιδια κατηγορια ανηκουμε και να αφησουν τις υποκρισιες και τα 2 μετρα και 2 σταθμα.
Οποτε καταληκτικα θελω να πω ότι υπαρχουν πολλες τεχνικες δυσκολιες στις αποφασεις που παιρνουν τα φυτα και όπως ειπα ημουν προθυμος να κανω οσα πραγματα χρειαζοταν για να ειμαι κοινωνικα αποδεκτος αλλωστε εννοειται και εγω το ηθελα αλλα το ανεξηγητο κακο δε μπορει να φερει λογικη και καλο. Αυτά λοιπον, πολλα αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγονται. Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harronmiony

Νεοφερμένος

Η Harronmiony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με λένε φυτουκλακι από την πρώτη Γυμνασίου και ειδικά στην εφαρμογή tellonym που η ανωνυμια την καθιστά κατάλληλη πλατφόρμα εκφοβισμού. Στην αρχή με πείραζε πολύ. Σταδιακά κατάλαβα πως όλοι αυτοί που με κορόιδευαν δεν ηταν τίποτε άλλο από κομπλεξικοί, που ζήλευαν τους βαθμούς μου. Μη δείχνεις θιγμένος ή προσβεβλημένος και τους δείνεις μεγαλύτερη αξία απ' όση έχουν.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Εμένα πάντως με φώναζαν φυτό, αλλά δεν με πείραζε γιατί είχα όντως φυτέψει. :)
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
"Φυτό" με αποκαλούσαν μέχρι και τη Β' Γυμνασίου. Έκτοτε άρχισα να βγαίνω περισσότερο και να έχω παρέες, οπότε έγινα κοινωνικά αποδεκτός και δημοφιλής. Πάντως, θυμάμαι πως μου έλεγαν "άντε τράβα να φωτοσυνθέσεις", αλλα μέσα στη θλίψη μου το έβρισκα και λίγο αστείο..:book:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
"Φυτό" με αποκαλούσαν μέχρι και τη Β' Γυμνασίου. Έκτοτε άρχισα να βγαίνω περισσότερο και να έχω παρέες, οπότε έγινα κοινωνικά αποδεκτός και δημοφιλής. Πάντως, θυμάμαι πως μου έλεγαν "άντε τράβα να φωτοσυνθέσεις", αλλα μέσα στη θλίψη μου το έβρισκα και λίγο αστείο..:book:


Και εμένα μέχρι την Γ γυμνασίου καθώς οι βαθμοί ήταν το παν.Στο λύκειο άλλαξε το κλίμα καθώς και εγώ άρχισα να μιλάω περισσότερο με τα παιδιά.Εμενα μια φορά στην Γ γυμνασίου μου είχαν πει για πλακα να με ποτίσουν!Ακομα και τώρα γελάω.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Εμένα οι φίλοι μου με πρόσεχαν πολύ φέτος , με ρωτούσαν αν χρειάζομαι λίπασμα ή να φωτοσυνθέσω :)
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Και εμένα μέχρι την Γ γυμνασίου καθώς οι βαθμοί ήταν το παν.Στο λύκειο άλλαξε το κλίμα καθώς και εγώ άρχισα να μιλάω περισσότερο με τα παιδιά.Εμενα μια φορά στην Γ γυμνασίου μου είχαν πει για πλακα να με ποτίσουν!Ακομα και τώρα γελάω.

Είναι οφθαλμοφανές θεωρώ ότι στο λύκειο έπαψαν να είναι το παν οι βαθμοί για εσένα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Εμένα οι φίλοι μου με πρόσεχαν πολύ φέτος , με ρωτούσαν αν χρειάζομαι λίπασμα ή να φωτοσυνθέσω :)
Τελικά, είναι ωραίο να είσαι "φυτό"! Φαντάσου να ήμαστε "κούτσουρα"! Ούτε φροντίδα για λίπασμα, ούτε ενδιαφέρον για το αν θα φωτοσυνθέσουμε ή όχι! Απλώς θα μας πέταγαν σε ένα τζάκι και θα τελείωνε η υπόθεση...:clapping:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Τελικά, είναι ωραίο να είσαι "φυτό"! Φαντάσου να ήμαστε "κούτσουρα"! Ούτε φροντίδα για λίπασμα, ούτε ενδιαφέρον για το αν θα φωτοσυνθέσουμε ή όχι! Απλώς θα μας πέταγαν σε ένα τζάκι και θα τελείωνε η υπόθεση...:clapping:


Όπως τα λες!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top