Θετική ή Οικονομικά;

Psychologist_1

Νεοφερμένος

Ο Psychologist_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας ...του χρόνου θα πάω λύκειο και έχω ένα δίλλημα...θετική ή Οικονομικά;
Από την μια,μου αρέσει πολύ η χημεία αλλά μισώ δεν τρελαίνομαι για την φυσική
Από την άλλη έχω ένα άγχος για το ΑΕΠΠ αν και είμαι σχεδόν άριστος στην πληροφορική
Φυσικά λατρευω τα μαθηματικα
Ποια κατεύθυνση θα μου προτεινατε ανάλογα με την προοπτική εργασίας ,value for money σχολές κλπ;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Γεια σας ...του χρόνου θα πάω λύκειο και έχω ένα δίλλημα...θετική ή Οικονομικά;
Από την μια,μου αρέσει πολύ η χημεία αλλά μισώ δεν τρελαίνομαι για την φυσική
Από την άλλη έχω ένα άγχος για το ΑΕΠΠ αν και είμαι σχεδόν άριστος στην πληροφορική
Φυσικά λατρευω τα μαθηματικα
Ποια κατεύθυνση θα μου προτεινατε ανάλογα με την προοπτική εργασίας ,value for money σχολές κλπ;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Από τα οικονομικά έχεις ενα πολύ περιορισμένο εύρος σχολών και διαφέρει από τα υπόλοιπα επιστημονικά πεδία επειδή έχει τουριστικά,ναυτιλιακά,οικονομικά. Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι εν λόγω σχολές τότε πήγαινε θετική όπου εχει ένα πολύ μεγαλύτερο εύρος σχολών(και μπορείς να δηλώσεις και πολυτεχνειο). Βεβαια ειναι λίγο νωρίς ακόμα για να αποφασίσεις αφού τα μαθήματα του Γυμνασίου και του Λυκείου διαφέρουν.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Του χρόνου δεν θα χρειαστεί να διαλέξεις κατεύθυνση. Εφόσον θες να πας οικονομικά ή θετική , την επιλογή θα την κάνεις όταν με το καλό φτάσεις στην γ ' λυκείου. Στις δύο επόμενες τάξεις που σε περιμένουν , θα διδαχθείς κάποια μαθήματα και θα τα καταλάβεις τι σου αρέσει περισσότερο.
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Η σωστή επιλογή κατεύθυνσης γίνεται βάσει του επαγγέλματος που θέλει κανείς να ακολουθήσει. Οπωσδήποτε τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστεί παίζουν ρόλο, αλλά πρωτεύων ρόλος είναι το επάγγελμα και ποια μαθήματα οδηγούν σε αυτό.

Συζητήστε το θέμα με τους γονείς και τους καθηγητές σας. Η Α΄Λυκείου είναι βασική χρονιά για τα κύρια μαθήματα των εξετάσεων, γι' αυτό συστήνεται να τα έχετε όλα από κοντά και να μην αφήσετε κενά. Αν κάνετε την επιλογή νωρίς θα σας βοηθήσει να ορίσετε καθαρότερα τον προσανατολισμό σας.

Όποια επιλογή κι αν κάνετε, πολλή προσοχή και βαρύτητα στην Γλώσσα!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top