Νομική-πανελλήνιες ή εξωτερικό

Elenaa

Νεοφερμένος

Η Elenaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας,πρόκειται να δώσω φέτος εξετάσεις και θέλω ως πρώτη επιλογή νομική.Βεβαια επειδή ακόμα δεν ξέρω αν θα πετύχω τον στόχο μου σκέφτομαι κάποιες εναλλακτικές.Δεν ξέρω αν τυχόν δεν περάσω αν θα είναι καλό είτε να ξαναεδινα ,είτε να πάω στην Κύπρο στο πανεπιστήμιο της Νικοσιας που διδάσκονται τα μαθήματα στα Ελληνικά και οι φοιτητές μαθαίνουν το ελληνικό δίκαιο,είτε να φύγω για κάποια άλλη χώρα του εξωτερικού.
Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή μπορεί να με συμβουλεύσει κάθε άποψη δεκτή.
 

NickLawSchool

Νεοφερμένος

Ο NickLawSchool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Την απάντηση θα στη δώσουν οι ετήσιες αξιολογήσεις των QS World Ranking, Shanghai Ranking κτλ. Αδιαμφισβήτητα η ποιότητα των νομικών σχολών της χώρας μας (Αθήνα και Θεσσαλονίκη) δεν συγκρίνεται με την αντίστοιχη στην Κύπρο. Ακόμα και η νομική της Κομοτηνής τα τελευταία χρόνια έχει επιδείξει σημαντική πρόοδο, πράγμα που επιβεβαιώνεται από τις συμμετοχές της σε διεθνείς διαγωνισμούς εικονικών δικών (κυρίως Διεθνούς δικαίου) όπου έχει φτάσει ακόμα και στην πρώτη θέση. Γνωρίζω άτομο που που σπούδασε νομική 2 χρόνια στην Κύπρο και έκανε 10% για νομική Κομοτηνής τη δεύτερη χρονιά και ακόμα από το α' εξάμηνο διαπίστωσε τεράστια διαφορά στο επίπεδο δυσκολίας. Ακόμα και η Κομοτηνή λοιπόν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι παρέχει καλύτερο επίπεδο σπουδών από την Κύπρο παρότι είναι αντικειμενικά η πιο εύκολη από τις τρεις νομικές σχολές της χώρας.
Κοίτα λοιπόν να σταθμίσεις τους παράγοντες κόστος και ποιότητα σπουδών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top