Επίπεδο Φροντιστηρίου

Panos P.

Νεοφερμένος

Ο Panos P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, Είμαι μαθητης της Β λυκείου και στο φροντιστήριο που πάω ειμαι στο "καλύτερο τμήμα" αλλά νιώθω ότι δεν αξιοποιώ τις δυνατότητες μου στο επακρο. Δηλαδή πιστεύω ότι το φροντιστήριο ίσως με κρατάει πισω (με αργοπορει σε ορισμένα πραγματα). Τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας, Είμαι μαθητης της Β λυκείου και στο φροντιστήριο που πάω ειμαι στο "καλύτερο τμήμα" αλλά νιώθω ότι δεν αξιοποιώ τις δυνατότητες μου στο επακρο. Δηλαδή πιστεύω ότι το φροντιστήριο ίσως με κρατάει πισω (με αργοπορει σε ορισμένα πραγματα). Τι να κάνω;
Εννοείς ότι θέλεις να προχωράς πιο γρήγορα την ύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos P.

Νεοφερμένος

Ο Panos P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εννοείς ότι θέλεις να προχωράς πιο γρήγορα την ύλη;

Ναι ρε παιδι μου νιώθω οτι μπορώ πολλά περισσότερα από αυτό..

Καμία ιδεα παιδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
μπορείς να αλλάξεις φροντιστήριο και να πας σε κάποιο που τελειώνουν την ύλη πολύ γρήγορα , ή μπορείς να αφήσεις το συγκεκριμένο μάθημα που μένεις πίσω στο φροντιστήριο και να κάνεις ιδιαίτερα (εφόσον θα είσαι μόνος σου ο καθηγητής θα μπορέσει να προσαρμόσει το μάθημα , να το πω έτσι , στις προσδοκίες και τις δυνατότητες σου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ρε παιδι μου νιώθω οτι μπορώ πολλά περισσότερα από αυτό..

Καμία ιδεα παιδια;
1) Είσαι, σίγουρα, στο καλύτερο τμήμα; Μήπως υπάρχει και κάτι καλύτερο;
2) Σου ανέφεραν ποτέ οι καθηγητές σου ότι είσαι για κάτι καλύτερο, ή το έχεις βασίσει πλήρως στις δικές σου εκτιμήσεις; Τι βαθμούς έχεις στα διαγωνίσματα;
3) Είσαι στο καλύτερο φροντιστήριο που γνωρίζεις;
4) Θα σκεφτόσουν τη μετάβαση στα ιδιαίτερα, τα οποία θα βοηθούσαν να κινηθείς με τους δικούς σου "γρήγορους" ρυθμούς; Ή να λύσεις και πιο δύσκολες ασκήσεις - σχετικό αυτό, βέβαια.
5) Δεν πιστεύεις πως το ότι είσαι καλός και με τον ρυθμό που πηγαίνει η ύλη μπορεί να βγει και υπέρ σου, αναλύοντας καλύτερα και διεξοδικά τη φετινή ύλη, που ορισμένα τμήματά της έχουν εφαρμογές και του χρόνου; Θεωρείς πως αξίζει να επιταχύνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Στη Β Λυκείου δεν υπάρχει αργοπορία και καθυστέρηση. Το θέμα είναι να γίνει κατανοητή η ύλη. Γιατί σε καθυστερεί, τι θα κάνεις αν τελειώσεις νωρίτερα την ύλη; Δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσεις ύλη Γ Λυκείου πριν το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos P.

Νεοφερμένος

Ο Panos P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
1) Είσαι, σίγουρα, στο καλύτερο τμήμα; Μήπως υπάρχει και κάτι καλύτερο;
2) Σου ανέφεραν ποτέ οι καθηγητές σου ότι είσαι για κάτι καλύτερο, ή το έχεις βασίσει πλήρως στις δικές σου εκτιμήσεις; Τι βαθμούς έχεις στα διαγωνίσματα;
3) Είσαι στο καλύτερο φροντιστήριο που γνωρίζεις;
4) Θα σκεφτόσουν τη μετάβαση στα ιδιαίτερα, τα οποία θα βοηθούσαν να κινηθείς με τους δικούς σου "γρήγορους" ρυθμούς; Ή να λύσεις και πιο δύσκολες ασκήσεις - σχετικό αυτό, βέβαια.
5) Δεν πιστεύεις πως το ότι είσαι καλός και με τον ρυθμό που πηγαίνει η ύλη μπορεί να βγει και υπέρ σου, αναλύοντας καλύτερα και διεξοδικά τη φετινή ύλη, που ορισμένα τμήματά της έχουν εφαρμογές και του χρόνου; Θεωρείς πως αξίζει να επιταχύνεις;
1) Ναι ειμαι 100% στο καλυτερο τμημα
2) Έχω βγάλει το συμπερασμα μόνος μου καθως παιρνω πάντα τον καλυτερο βαθμό τής ταξης και σε όλα τα διαγωνισματα σταθερα πάνω απο 95.
3) Όχι αλλα είμαι σε φροντιστήριο που ειναι καλό διοτι αλλά φροντιστήρια παρά είναι ακριβά...
4) Ναι διοτι έκανα και στην Α Λυκειου αππα το οικονομικο ίσως είναι πρόβλημα
5) Εχουμε μπει εδω και 2 μαθήματα στην ύλη της Γ άρα πισω δεν ειμαστε απλα ισως να μπορούσα και καλύτερα.. Θεωρώ πώς αξίζει να επιταχύνω τοσο οσο ώστε να κατανοώ και να εμβαθύνω σε καθε κεφάλαιο

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας

Στη Β Λυκείου δεν υπάρχει αργοπορία και καθυστέρηση. Το θέμα είναι να γίνει κατανοητή η ύλη. Γιατί σε καθυστερεί, τι θα κάνεις αν τελειώσεις νωρίτερα την ύλη; Δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσεις ύλη Γ Λυκείου πριν το καλοκαίρι.

Εχουμε μπει ήδη εδώ και δύο μθαημαθή στην υλη της Γ. Σίγουρα η εις βαθος αναλυση και εμβαθυνση στα κεφάλαια είναι απαραίτητη, απλα ισως να μη γίνεται και σε τόσο βαθμό οσο εγω θέλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προχώρα ύλη Γ' λυκείου μόνος σου και μετά ξεκίνα πανεπιστημιακή, ανάλογα με τη σχολή που σε ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos P.

Νεοφερμένος

Ο Panos P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Προχώρα ύλη Γ' λυκείου μόνος σου και μετά ξεκίνα πανεπιστημιακή, ανάλογα με τη σχολή που σε ενδιαφέρει.
Δηλαδή να συνεχισω μονος ή παραλληλα με το φροντιστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Παράλληλα με το φροντιστήριο, μπορείς να κάνεις παραπάνω ασκήσεις και να εμβαθύνεις όπου θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα σου έλεγα αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να αρχίσεις ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, Είμαι μαθητης της Β λυκείου και στο φροντιστήριο που πάω ειμαι στο "καλύτερο τμήμα" αλλά νιώθω ότι δεν αξιοποιώ τις δυνατότητες μου στο επακρο. Δηλαδή πιστεύω ότι το φροντιστήριο ίσως με κρατάει πισω (με αργοπορει σε ορισμένα πραγματα). Τι να κάνω;


Μπορείς -και πρέπει- να το συζητήσεις με τον υπεύθυνο καθηγητή ή/και τον υπεύθυνο του φροντιστηρίου. Επίσης, ο καθηγητής σου έχει ένα πρόγραμμα στο μυαλό του και ρυθμίζει την διδασκαλία του σύμφωνα με αυτό. Εκτιμώ ότι θέλει να σας δημιουργήσει τις σωστές βάσεις περισσότερο, παρά να πάει γρήγορα την ύλη.

Ζήτησε να σου δίνει περισσότερη δουλειά για το σπίτι ή πάρε την πρωτοβουλία και ασχολήσου με περισσότερες ασκήσεις από αυτές που σας δίνει. Μην βιαστείς να «καταδικάσεις» τον καθηγητή ή το φροντιστήριο. Μίλησε για το θέμα αυτό και πες ότι θέλεις περισσότερη δουλειά. Η λύση της αποχώρησης ή του ιδιαίτερου δεν είναι απαραίτητα οι καλύτερες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top