Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής (ΛΟΧΡΗ)

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Ανοίγω αυτο το θεμα για μας τους προπτυχιακους μιας και δεν ειδα αλλο (μονο θεματα να συγκρινουν το λοχρη με κατι αλλο)

αρχικα θα ηθελα να παρακαλεσω να μην γινει το θεμα καφενειο "το δετ ειναι καλυτερο, οχι το λοχρη ειναι καλυτερο, οχι το οικονομικο ειναι καλυτερο"
Το ΛΟΧΡΗ ειτε ασοεε (που ειμαι εγω) ειτε θεσ/νικη ειναι το μονο οικονομικο τμημα με καθαρο προσανατολισμο στα λογιστικα ή χρηματοοικονομικα (με παραπλησιο το τμημα του πειραια μονο για τα χρηματοοικονομικα, αλλα οσο να ναι η ΑΣΟΕΕ ειναι το κατ εξοχιν οικονομικο πανεπιστημιο στην Ελλαδα)

οπως η οικονομικη επιστημη ειναι το καλυτερο σε καθαρα οικονομικης φυσεως ζητηματα, ετσι το λοχρη σε χρηματοοικονομικα ή λογιστικα
οποτε ας μην αρχισουμε
απο τα υψηλοβαθμα ΑΕΙ οικονομικων στην ελλαδα κανενα δεν ειναι αντικειμενικα καλυτερο απο το αλλο, ολα προσανατολιζονται σε διαφορετικους κλαδους (τωρα το ποιος κλαδος ειναι καλυτερος δεν βγαινει με μια απλη συζητηση, αρχικα ολοι θα πουμε για τον δικο μας :D )


Τωρα που τελεωσα την βαρετη εισαγωγη για να μην αρχισουμε τα ξεκατινιασματα, θα ηθελα να μιλησουμε για το τμημα και τις προοπτικες

Αρχικα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στα μαθηματικα και στη στατιστικη υπηρχε μεγαλη εμφαση "αυτα θα σας χρειαστουν στα χρηματοοικονομικα" και μια ερωτηση ειναι, γιατι η λογιστικη δεν εχει χρηση μαθηματικων?

Καθως και επισης ηθελα να ρωτησω (αν γινεται οποιον ξερει βασιμα, οχι οποιος εχει ενα γνωστο γνωστου) απο τις 2 κατευθυνσεις σε τι απορροφασαι (οργανισμους εννοω)
Φανταζομαι οτι γενικα απο χρηματοοικονομικα θα πηγαινεις σε χρηματιστηριο ενω απο λογιστικη σε τραπεζες ή ως οικονομικος συμβουλος σε μεγαλες επιχειρησεις οσο αναφορα τη μισθοδοσια τους ισολογισμούς και ολα αυτα
επιπλεον γνωμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
υπαρχουν λοχρητες εδω μεσα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι δευτεροετής στην ΑΣΟΕΕ αλλά βλέπω καλύτερα ΛΟΧΡΗ να πας γιατί έχει πιο πολλά χρηματοοικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για το ΛΟΧΡΗ στο καινουργιο Πανεπιστημιο Δυτικης Αττικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noofy

Νεοφερμένος

Η Noofy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας
Ειμαι β λυκειου και ενδιαφερομαι για οικονομικες σχολες. Εχω ακουσει πως το λοχρη του οπα ειναι πολυ καλο και πως το προτιμουν αρκετοι.αλλα θελω να μαθω τι μπορεις να γινεις ακριβως απο αυτο το τμημα γιατι δε με ενδιαφερει να γινω λογιστρια και θα ενδιαφερομουν για παραδειγμα να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο.Επισης τι μεταπτυχιακα προσφερει;Ολοι λενε οτι μονο λογιστες γινονται ολοι αλλα πιστυευω πως η λογιστικη ειναι βαρετη δουλεια και δε θα ηθελ ανα κανω κατι τετοιο για την υπολοιπη ζωη μ οποτε θα με βοηθουσατε πολυ αν μ λεγατε τι αλλες δυνατοτητες υπαρχουν απο αυτη τη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Γεια σας
Ειμαι β λυκειου και ενδιαφερομαι για οικονομικες σχολες. Εχω ακουσει πως το λοχρη του οπα ειναι πολυ καλο και πως το προτιμουν αρκετοι.αλλα θελω να μαθω τι μπορεις να γινεις ακριβως απο αυτο το τμημα γιατι δε με ενδιαφερει να γινω λογιστρια και θα ενδιαφερομουν για παραδειγμα να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο.Επισης τι μεταπτυχιακα προσφερει;Ολοι λενε οτι μονο λογιστες γινονται ολοι αλλα πιστυευω πως η λογιστικη ειναι βαρετη δουλεια και δε θα ηθελ ανα κανω κατι τετοιο για την υπολοιπη ζωη μ οποτε θα με βοηθουσατε πολυ αν μ λεγατε τι αλλες δυνατοτητες υπαρχουν απο αυτη τη σχολη


To ΛΟΧΡΗ θεωρείται κορυφή στο τομέα του.
Βγαίνεις οικονομολόγος, με δικαιώματα λογιστή, όπως και από κάθε τμήμα του ΟΠΑ. Έχει 2 κατευθύνσεις: 1.Λογιστική, 2.Χρηματοοικονομική.
Δε βγαίνεις μόνο λογιστής, προφανώς. Εξειδικεύεται σε θέματα χρηματοοικονομικών των επιχειρήσεων, αξιολόγησης επενδύσεων κλπ. Περισσότερα μπορείς να βρεις στο σάιτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noofy

Νεοφερμένος

Η Noofy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γινεται πχ με προυπηρεσια βεβαια μετα απο χτονια να γινω οικονομικη διευθυντρια σε μια επιχειρηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top