Επιλογή Κατεύθυνσης και σχολές Ψυχολογίας

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια τις 1 λυκείου και σκέφτομαι να πάω για ψυχολογία. Ήθελα να ρωτήσω για να είμαι 100% σίγουρη η ψυχολογία είναι στην θεωρητική κατεύθυνση ή στην θετική. Επίσης είναι πολύ δύσκολο να περάσω για εγκληματολογικη ψυχολογία και περίπου πόσα μόρια χρειάζομαι?
ψυχολογια ειναι απο θεωρητικη...τωρα για εγκληματολογικη ψυχολογια ειναι λογικα κλαδος μεσα στην σχολη αρα τα μορια της σχολης κοιτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arperr

Νεοφερμένος

Ο Arperr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω ένα πρόβλημα... Έως τώρα δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα με τη βαθμολογία μου σε κανένα μάθημα, ωστόσο μισούσα τα μαθήματα της θωρητικής. Θέλω να ακολουθήσω ψυχολογία, αλλά δε θέλω να πάω στην θεωρητική κατεύθυνση, κατά πάσα πιθανότητα θα αποτυχω... Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να "γλιτώσω" από τη θεωρητική και να ακολουθήσω αυτό το επάγγελμα;

Υ.Γ.: Συγγνώμη αν το θέμα μου είναι σε λάθος κατηγορία, πίστευα πως αυτή είναι η κατάλληλη...:emm:
ΠΑΙΔΙΆ. Είμαι 17. Μαθητής β λυκείου. Έχω πάρει θετική κατεύθυνση αλλά βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα. Λατρεύω την ψυχολογία αλλά είμαι χάλια στα θεωρητικά μαθήματα. Καμία συμβουλή?
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΠΑΙΔΙΆ. Είμαι 17. Μαθητής β λυκείου. Έχω πάρει θετική κατεύθυνση αλλά βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα. Λατρεύω την ψυχολογία αλλά είμαι χάλια στα θεωρητικά μαθήματα. Καμία συμβουλή?

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.
Είτε θα πρέπει να αλλάξεις κατεύθυνση και να πας θεωρητική, κάτι που απαιτεί πολύ κόπο αλλά πιστεύω θα τα καταφέρεις, είτε να διαλέξεις άλλο επάγγελμα, είτε - αν έχεις τη δυνατότητα - να σπουδάσεις ψυχολογία στο εξωτερικό.
Δεν βλέπω άλλη λύση, πάντως ό,τι και να κάνεις, σου εύχομαι καλή επιτυχία.
 

Arperr

Νεοφερμένος

Ο Arperr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.
Είτε θα πρέπει να αλλάξεις κατεύθυνση και να πας θεωρητική, κάτι που απαιτεί πολύ κόπο αλλά πιστεύω θα τα καταφέρεις, είτε να διαλέξεις άλλο επάγγελμα, είτε - αν έχεις τη δυνατότητα - να σπουδάσεις ψυχολογία στο εξωτερικό.
Δεν βλέπω άλλη λύση, πάντως ό,τι και να κάνεις, σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Ευχαριστώ
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Υπάρχουν κολλέγια που έχουν τμήματα ψυχολογίας αλλά είναι λίγο περίεργη η αναγνωρισιμότητα.

Έστω μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΆ. Είμαι 17. Μαθητής β λυκείου. Έχω πάρει θετική κατεύθυνση αλλά βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα. Λατρεύω την ψυχολογία αλλά είμαι χάλια στα θεωρητικά μαθήματα. Καμία συμβουλή?

Αμα δεν σε ενδιαφέρει να περάσεις Αθήνα η Θεσσαλονίκη δεν είναι δα και και καμία τόσο υψηλόβαθμη σχολή.
Θα διαβάσεις πολύ και θα περάσεις.
 
Top