Πόσο δύσκολη είναι η Β' Λυκείου;

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Εγώ μετάνιωσα που δεν πήγα φροντιστήριο ή ιδιαίτερα στα Μαθηματικά. Πραγματικά έχω κενά, δεν έβγαζα άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Είναι ανάλογα και με τις απαιτήσεις των καθηγητών... Εμάς για παράδειγμα, οι της Θεωρητικής ήταν απίστευτα χαλαροί. Καθόλου δουλειά για το σπίτι, μηδέν προσπάθεια για έστω ένα τυπικό μάθημα στο σχολείο. Της Θετικής πάλι (όλα αυτά στα μαθήματα γενικής, όχι κατεύθυνσης) μας φόρτωναν με ασκήσεις, απίστευτη πίεση και βιασύνη να προλάβουμε την ύλη στο σχολείο και την μεγαλύτερη ύλη απ' όλους στις εξετάσεις.. Ιδιαίτερα για όσους ήμασταν θεωρητική ήταν αρκετά δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω πολύ!!!! Στις ενδοσχολικές της Β' 2018 εξουθενώθηκα όπως ποτέ άλλοτε! Βέβαια ήθελα να βγάλω άριστο Μέσο Όρο, γιατί και μέσα στην χρονιά προσπάθησα αρκετά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Κατ'εμέ η δευτέρα λυκείου δεν ήταν τόσο δύσκολη!Θεωρώ ότι έτσι θα είναι και για τους υπόλοιπους με την προϋπόθεση οτι δεν υπάρχουν κενά!Προσωπικά ήμουν θετική κατεύθυνση,και η φυσική ήταν λίγο τσιμπημένη(ωστόσο το κομμάτι της θερμοδυναμικής ήταν αρκετό απλό).Τα μαθηματικά κετεύθυνσης τα είχα πάρει με καλό μάτι οπότε δε με είχαν δυσκολέψει αρκετά(Βέβαια πολλοί σιχαινόντουσαν τα διανύσματα και τις κωνικές τομές).Τώρα όσο αναφορά τα μαθήματα γενικής,δε τα θυμάμαι και πολύ :P Το μοναδικό που θυμάμαι ήταν πως ήταν πολύ βαρετά και δε περνούσε η ώρα με τίποτα!(Εκτός χημείας και βιολογίας όπου τα είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση:inlove:).Σίγουρα θα υπάρξουν καθηγητές οι οποίοι θα έχουν τρομερές απαιτήσεις(όπως ο ιστορικός μας ο οποίος ήθελε να γράφουμε χαρτί και καλαμάρι την βυζαντινή ιστορία απέξω,την οποία απεχθάνομαι βαθύτατα).Γενικά,όμως,πάρτε το χαλαρά και όχι υπερβολές από τώρα,γιατί του χρόνου αρχίζουν τα όργανα,επικεντρωθείτε στα μαθήματα κατεύθυνσης και που και που να δίνετε σημασία και στα γενικής.(Αν πάτε οικονομικά δώστε βάση στα μαθ.κατευ. καθώς και άλγεβρα γιατί η ευθεία,οι λογάριθμοι και οι εκθετικές θα χρειαστούν,αν πάτε θετική δώστε βάση φυσική να ξέρετε καλά τις κρούσεις και ανάλογα το μάθημα επιλογής,εστιάστε είτε μαθηματικά είτε βιολογία,αν πάτε θεωρητική δεν ξέρω,δώστε βάση σε όλα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Θεωρώ ότι στην αρχή θα φανεί κάπως δύσκολη, αλλά συνηθίζεις και προσαρμόζεσαι σχετικά γρήγορα. Μετά τον Φεβρουάριο θα είναι piece of cake.
Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα πολύ με τα μαθήματα γενικής, έδειχνα λίγο ενδιαφέρον στο μάθημα και όλα καλά. Βέβαια , στις εξετάσεις διάβασα πολύ επιλεκτικά 5-6 μαθήματα που ήθελα εγώ. Για τα άλλα, δεν σου προσφέρει και κάτι να τους δίνεις τόση σημασία.
Η Β' Λυκείου είναι μια καλή ευκαιρία να δεις τον χρόνο σου και να μάθεις να τον προσαρμόζεις. Επίσης, να ανακαλύψεις τα κενά σου και να τα καλύψεις πριν την Γ' , αν είναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna M@ria

Νεοφερμένος

Η Anna M@ria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα! Οπως λεει και ο τιτλος πόσο δύσκολη είναι η Β λυκείου? Εχω ακουσει απο αρκετους οτι ειναι η πιο δυσκολη ταξη ... Στην Α λυκειου που βγηκε η παναγια στην φυσικη και ακομα δεν ειμαι σιγουρος αν ξερω φυσικη..Στην Β ειναι ολα δυσκολα λενε... Θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο αυτους που εχουν τελειωσει την Β λυκειου αλλα και απο αυτους που θα πανε τωρα τις γνωμες τους!


Εγώ ήμουν θετική κατεύθυνση και έχω να σου πω πως δεν πρέπει να σε αγχώνει η φυσική! Η α λυκείου είναι μια σχετικά δύσκολη τάξη δεδομένου ότι οι μαθητές δεν έχουν προσαρμοστεί. Αντίθετα η β λυκείου είναι ευκολότερη και αν διαβάζεις τουλάχιστον τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν για την γ λυκείου θα είσαι μια χαρά! Η φυσική της β λυκείου είναι πιο ενδιαφέρουσα! Η χημεία είναι κάπως βαρετή αλλά καλό θα ήταν να δώσεις βάση γιατί πολλά πράγματα θα τα χρειαστείς στην οργανική χημεία της γ λυκείου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Παιδιά εγώ δεν τη θεωρώ δυσκολότερη από άλλες τάξεις, απλώς λίγο πιο απαιτητική σε κάποια θέματα..
Οι καθηγητές μας, κάποιοι ήταν κουλ κάποιοι σε φόρτωναν με μαθήματα κλπ αλλά δεν πειράζει γιατί φτάνει ο χρόνος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex9

Νεοφερμένος

Ο Alex9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά εμένα μια είναι η ανησυχία μου... Μέχρι το γυμνασιο ήμουν πολύ μέτριος στα μαθηματικά κυρίως λόγω καλών καθηγητών και αδιαφορίας. Παρολα αυτά φέτος που μόλις τελείωσα τη πρώτη λυκείου το φροντιστήριο με βοήθησε απίστευτα και στις εξετάσεις έγραψα 19,6 καθώς και στα τετράμηνα έβγαλα 19 και τις δύο φορές. Και η ανησυχία μου είναι η εξής... Σκέφτομαι να πάω για αρχιτεκτονων μηχανικων ή γενικότερα κάποια σχολή σε αυτό το πεδίο. Αλλά φοβάμαι αρκετά τα μαθηματικά. Ο φόβος αυτός ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι σε όλο το γυμνασιο ήμουν κακός καθώς ποτέ δεν είχα ανοίξει βιβλίο. Όπως και να χει, θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά καλό στα μαθηματικά αλλά σίγουρα οχι και μια αυθεντία τουλάχιστον έτσι όπως νιώθω. Οπότε θέλω να σας ρωτήσω... Το επίπεδο των μαθηματικών στην Β και την γ αλλάζει ραγδαία από την Α η θα είναι μια σχετικά σταθερή και ευκολη μετάβαση για κάποιον που εχει τη διάθεση να διαβάσει σαν εμένα? Και σας τα λέω αυτά επειδή η σχολή των αρχιτεκτονων χρειάζεται τόσο πολύ διάβασμα όσο και ειδικό μάθημα--το σχέδιο. Γιαυτό θα ήθελα την γνώμη σας πριν ξεκινήσω κάτι που δε θα μπορώ να συνεχίσω ενδεχομένως.
 

Eleni54

Νεοφερμένος

Η Eleni54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά εμένα μια είναι η ανησυχία μου... Μέχρι το γυμνασιο ήμουν πολύ μέτριος στα μαθηματικά κυρίως λόγω καλών καθηγητών και αδιαφορίας. Παρολα αυτά φέτος που μόλις τελείωσα τη πρώτη λυκείου το φροντιστήριο με βοήθησε απίστευτα και στις εξετάσεις έγραψα 19,6 καθώς και στα τετράμηνα έβγαλα 19 και τις δύο φορές. Και η ανησυχία μου είναι η εξής... Σκέφτομαι να πάω για αρχιτεκτονων μηχανικων ή γενικότερα κάποια σχολή σε αυτό το πεδίο. Αλλά φοβάμαι αρκετά τα μαθηματικά. Ο φόβος αυτός ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι σε όλο το γυμνασιο ήμουν κακός καθώς ποτέ δεν είχα ανοίξει βιβλίο. Όπως και να χει, θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά καλό στα μαθηματικά αλλά σίγουρα οχι και μια αυθεντία τουλάχιστον έτσι όπως νιώθω. Οπότε θέλω να σας ρωτήσω... Το επίπεδο των μαθηματικών στην Β και την γ αλλάζει ραγδαία από την Α η θα είναι μια σχετικά σταθερή και ευκολη μετάβαση για κάποιον που εχει τη διάθεση να διαβάσει σαν εμένα? Και σας τα λέω αυτά επειδή η σχολή των αρχιτεκτονων χρειάζεται τόσο πολύ διάβασμα όσο και ειδικό μάθημα--το σχέδιο. Γιαυτό θα ήθελα την γνώμη σας πριν ξεκινήσω κάτι που δε θα μπορώ να συνεχίσω ενδεχομένως.


Αυτο που θα σε συμβούλευα σιγουρα ειναι να μην αγχώνεσαι για τους βαθμους του σχολειου για κανεναν λογο καθως δεν εχουν ιδιαίτερη σημασια και πολλες φορες μπορει να μην αντιπροσωπευουν την πραγματικοτητα. Τωρα αυτο που εκανα εγω φετος ηταν να δωσω σημασια μονο στην αλγεβρα την οποια θα βλεπεις συνεχεια μπροστα σου στην τριτη. Στα μαθηματικα κατευθυνσης δωσε σημασια στις ευθειες καθως και αυτες θα τις βρεις μπροστά σου. Οπως και να 'χει παντως να φροντισεις φετος να κατανοήσεις σε βαθος την αλγεβρα και να καλυψεις οποια κενα φανουν στην πορεια ωστε να μπεις δυναμικα του χρονου στην τριτη. Δεν χρειαζεται να ανησυχεις για κατι αλλο, ολα θα πανε καλα.
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Για μένα η πιο δύσκολη χρονιά της ως τώρα ζωής μου. Τα μαθηματικά προσ/μου ήταν ακαταλαβίστικα, η άλγεβρα δύσκολη, οι δε νόμοι των αερίων στη φυσική.. ανάθεμα αν αποκόμισα κάτι από τη φετινή ύλη. Πολλές ώρες φροντιστηρίου (διότι κάνουμε παράλληλα μαθήματα της Γ), ελάχιστος ελεύθερος χρόνος και πολλή παπαγαλία. Η ιστορία ήταν πολύ εύκολη αλλά η βιολογία και τα αρχαία με πέθαναν.
 

Crimson Fighter

Νεοφερμένος

Ο Crimson Fighter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σαν ανερχόμενος μαθητής της δευτέρας λυκείου , τι θα με συμβουλεύατε να προσέξω και σε ποιους τομείς να εστιάσω περισσότερο; ( Θετική Κατεύθυνση )
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σαν ανερχόμενος μαθητής της δευτέρας λυκείου , τι θα με συμβουλεύατε να προσέξω και σε ποιους τομείς να εστιάσω περισσότερο; ( Θετική Κατεύθυνση )

Να δώσεις βαρύτητα στα μαθήματα τα οποία θα εξεταστείς πανελλαδικά του χρόνου.Φέτος είσαι κάπως πιο χαλαρά γιατί δεν δίνεις πανελλήνιες αλλά προσπάθησε να μην αφήσεις κενά για του χρόνου.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Σαν ανερχόμενος μαθητής της δευτέρας λυκείου , τι θα με συμβουλεύατε να προσέξω και σε ποιους τομείς να εστιάσω περισσότερο; ( Θετική Κατεύθυνση )
Γραψ΄τα στα @@ σου όλα πέρνα όσο πιο καλά μπορείς (τα σχολικά χρόνια δεν ξανάρχονται) αλλά αφιέρωνε 2-3 μέρες τη βδομάδα να βγάζεις απ'έξω βιολογία 3ης λυκείου. Αν είσαι μερακλής πες στον φροντιστή σου να αρχίσετε να βλέπετε σοβαρά και φυσική 3ης.
Αλλά κυρίως μην χάσεις σκηνικά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top