Σπουδές στην Κύπρο

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω περασα στο τεχνολογικο πανεπιστημιο της κυπρου και για την εγγραφη ζητανε αντιγραφο ιατρικης ασφαλιστικης καλυψης(eurocard) ξερει κανεις τι είναι αυτό και από που πρεπει να το βγαλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
επαναφερω το θεμα, διοτι με προβληματιζει εδω και καιρο μια ερωτηση που ο διευθυντης στο σχολειο δε μπορεσε να μου την απαντησει... εστω οτι καποιος κανει μηχανογραφικο και για την ελλαδα και για την κυπρο και τελικα περναει ελλαδα. ποια η διαδικασια ''ακυρωσης'' του μηχανογραφικου για την κυπρο??:worry:
Νομίζω πως σε ρωτάνε (τηλεφωνικώς νομίζω) αν θέλεις να φοιτήσεις στη σχολή που περνάς στην Κύπρο κι αν δε θες δίνουν τη θέση σε κάποιον άλλο..τώρα δεν ξέρω πότε ακριβώς σε ρωτάνε..πριν ή μετά τις βάσεις τις δικές μας ή τις δικές τους :hmm:οι δικές τους βγαίνουν το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου..Όπως και να χει η διαδικασία "ακύρωσης" είναι να τους πεις "όχι, δεν ενδιαφέρομαι" όταν σε ρωτήσουν ή "θα πάω στη θέση που έχω στο ελληνικό πανεπιστήμιο" κλπ..

Τι γίνεται σε περίπτωση που έχω περάσει στην Κύπρο αλλά περιμένω και τα αποτελέσματα στην Ελλάδα;
Συνήθως, δίνεται εάν περιθώριο στους υποψηφίους που έχουν εισαχθεί στα δυο πανεπιστήμια για να απαντήσουν αν επιθυμούν να σπουδάσουν στην Κύπρο. Σε περίπτωση που δεν επιθυμούν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
https://www.newsbeast.gr/greece/ekpai...ko-tis-kuprou/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω περασα στο τεχνολογικο πανεπιστημιο της κυπρου και για την εγγραφη ζητανε αντιγραφο ιατρικης ασφαλιστικης καλυψης(eurocard) ξερει κανεις τι είναι αυτό και από που πρεπει να το βγαλω?
Μηπως αναφερεσαι στην ευρωπαικη καρτα ασφαλισης ασθενειας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πραγματικα βλεπω αυτο το θεμα και νοσταλγω τους παλιους καλους καιρους της Κυπρου.Λοιπον ας πω και εγω καποιες πληροφοριες για το νησι μου ελπιζοντας να βοηθησω!
1)Κοστος ζωης: Το κοστος ζωης της Κυπρου ακολουθει πιστα αυτο της Ελλαδας. Οτι συμβαινει στην Ελλαδα σε 2-3 χρονια θα συμβει και στην Κυπρο. Θυμαμαι το 2012 πηγα Αθηνα και εβλεπα την βενζινη 1,60 και ελεγα "πωπω τι πανακρινη που ειναι εδω" ενω τωρα εμας εφθασε το 1,45. Ο μεσος μισθος ειναι περιπου 800-1000 ευρω.
2)Γενικα σαν Κυπριοι ειμαστε αρκετα φιλικος λαος θα ελεγα. Ναι υπαρχουν και οι εκκεντρικοι, ρατσιστες κλπ αλλα αυτο το συναντας παντου. Παντως τους Ελληνες οι περισσοτεροι Κυπριοι τους λατρευουμε :P
3) Τα Κυπριακα δεν ειναι κατι το δυσκολο και απορω γιατι τα φοβουνται οι περισσοτεροι Ελληνες! Παντως οποτε μιλαω με Ελληνα καταλαβαινει οσα του λεω, τουλαχιστον ετσι λεει :loltooth: . Απλα διαμορφωνουμε καπως τις λεξεις.. Πχ αντι "και" λεμε "τζαι" . Επισης ενωνουμε πολλες φορες τις λεξεις. Αντι να πουμε φερε μου, θα πουμε φερμου .Και γενικα τα μου/σου/του, τα βαζουμε μετα και οχι πριν την λεξη! Ακομα, τα κυπριακα περιεχουν παμπολες λεξης της αρχαιας ελληνικης, σε σημειο να μιλαμε περισσοτερο στα αρχαια παρα κυπριακα!
4) Οι συγκοινωνιες εχουν βελτιωθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια, υπαρχουν καθε 15-30 λεπτα λεωφορεια (για μας ειναι υπερ αρκετο :P) . Ταξι δεν χρησιμοποιουμε, εκτος αμα ειναι για πολυ πρωινες ωρες.
5) Η σχεση μας με τους τουρκους απλα ειναι ανυπαρκτη. Τουρκο δεν προκειται να βρεις στην μη κατεχομενη Κυπρο. Καποιοι μισουν τους τουρκους,αλλοι απλα δεν θελουν σχεσεις μαζι τους, ενω αλλοι απλα δεν ασχολουνται .
Πολλες φορες βλεπω Ελληνες να λενε οτι η Κυπρος ειναι τουρκια , μιλαμε τουρκικα κλπ κλπ και πραγματικα αναρωτιεμαι αν ηρθαν ποτε στην Κυπρο να δουνε πως εχουν τα πραγματα εδω ή απλα μας εχουν δει απο το google maps ( θα εσκαγα αν δεν το ελεγα :redface: )
6)Κλιμα : Πανε οι καιροι που ειχαμε 10 μηνες τον χρονο καλοκαιρι. Πλεον υπαρχει αρκετη υγρασια, αερας και συννεφια. Ηδη ειναι Αυγουστος και οι μερες που ηταν καλοκαιρινες ειναι μετρημενες!

Γενικα η Κυπρος ΔΕΝ ειναι ο ονειρεμενος προορισμος, τουλαχιστον για μια μονιμη ζωη.Εξαλλου δεν ειναι τυχαιο το οτι 4/5 μαθητες εχουν σκοπο να φυγουν απο την Κυπρο. Πολυ λιγους θα δεις να στοχευουν σε κυπριακο πανεπιστημιο, και αν βρεις μερικους να βαζουν ως επιλογη καποιο πανεπιστημιο μας ειναι για το οικονομικο ή απο την πιεση των δικων τους. Να λεμε και του στραβου το δικιο τα πανεπιστημια μας ειναι πολυ καλα, αλλα προτιμαμε να συμβιβαστουμε σε ενα καλο-μετριο πανεπιστημιο μακρια απο την Κυπρο.

Αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Μηπως αναφερεσαι στην ευρωπαικη καρτα ασφαλισης ασθενειας ;
ναι μαλλον τι είναι αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Πραγματικα βλεπω αυτο το θεμα και νοσταλγω τους παλιους καλους καιρους της Κυπρου.Λοιπον ας πω και εγω καποιες πληροφοριες για το νησι μου ελπιζοντας να βοηθησω!
1)Κοστος ζωης: Το κοστος ζωης της Κυπρου ακολουθει πιστα αυτο της Ελλαδας. Οτι συμβαινει στην Ελλαδα σε 2-3 χρονια θα συμβει και στην Κυπρο. Θυμαμαι το 2012 πηγα Αθηνα και εβλεπα την βενζινη 1,60 και ελεγα "πωπω τι πανακρινη που ειναι εδω" ενω τωρα εμας εφθασε το 1,45. Ο μεσος μισθος ειναι περιπου 800-1000 ευρω.
2)Γενικα σαν Κυπριοι ειμαστε αρκετα φιλικος λαος θα ελεγα. Ναι υπαρχουν και οι εκκεντρικοι, ρατσιστες κλπ αλλα αυτο το συναντας παντου. Παντως τους Ελληνες οι περισσοτεροι Κυπριοι τους λατρευουμε :P
3) Τα Κυπριακα δεν ειναι κατι το δυσκολο και απορω γιατι τα φοβουνται οι περισσοτεροι Ελληνες! Παντως οποτε μιλαω με Ελληνα καταλαβαινει οσα του λεω, τουλαχιστον ετσι λεει :loltooth: . Απλα διαμορφωνουμε καπως τις λεξεις.. Πχ αντι "και" λεμε "τζαι" . Επισης ενωνουμε πολλες φορες τις λεξεις. Αντι να πουμε φερε μου, θα πουμε φερμου .Και γενικα τα μου/σου/του, τα βαζουμε μετα και οχι πριν την λεξη! Ακομα, τα κυπριακα περιεχουν παμπολες λεξης της αρχαιας ελληνικης, σε σημειο να μιλαμε περισσοτερο στα αρχαια παρα κυπριακα!
4) Οι συγκοινωνιες εχουν βελτιωθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια, υπαρχουν καθε 15-30 λεπτα λεωφορεια (για μας ειναι υπερ αρκετο :P) . Ταξι δεν χρησιμοποιουμε, εκτος αμα ειναι για πολυ πρωινες ωρες.
5) Η σχεση μας με τους τουρκους απλα ειναι ανυπαρκτη. Τουρκο δεν προκειται να βρεις στην μη κατεχομενη Κυπρο. Καποιοι μισουν τους τουρκους,αλλοι απλα δεν θελουν σχεσεις μαζι τους, ενω αλλοι απλα δεν ασχολουνται .
Πολλες φορες βλεπω Ελληνες να λενε οτι η Κυπρος ειναι τουρκια , μιλαμε τουρκικα κλπ κλπ και πραγματικα αναρωτιεμαι αν ηρθαν ποτε στην Κυπρο να δουνε πως εχουν τα πραγματα εδω ή απλα μας εχουν δει απο το google maps ( θα εσκαγα αν δεν το ελεγα :redface: )
6)Κλιμα : Πανε οι καιροι που ειχαμε 10 μηνες τον χρονο καλοκαιρι. Πλεον υπαρχει αρκετη υγρασια, αερας και συννεφια. Ηδη ειναι Αυγουστος και οι μερες που ηταν καλοκαιρινες ειναι μετρημενες!

Γενικα η Κυπρος ΔΕΝ ειναι ο ονειρεμενος προορισμος, τουλαχιστον για μια μονιμη ζωη.Εξαλλου δεν ειναι τυχαιο το οτι 4/5 μαθητες εχουν σκοπο να φυγουν απο την Κυπρο. Πολυ λιγους θα δεις να στοχευουν σε κυπριακο πανεπιστημιο, και αν βρεις μερικους να βαζουν ως επιλογη καποιο πανεπιστημιο μας ειναι για το οικονομικο ή απο την πιεση των δικων τους. Να λεμε και του στραβου το δικιο τα πανεπιστημια μας ειναι πολυ καλα, αλλα προτιμαμε να συμβιβαστουμε σε ενα καλο-μετριο πανεπιστημιο μακρια απο την Κυπρο.

Αυτα!
Ποιες πιστευεις οτι θα ηταν οι ιδανικοτερες περιοχες για σενα αν πουμε οτι σε ενδιεφεραν οι παραγοντες της αποστασης απο ΠΚ και κεντρο αλλα και το κοστος διαμονης;

Για την τελευταια παραγραφο θα συμφωνησω.


ναι μαλλον τι είναι αυτό?
απο οσο εχω ψαξει σε καλυπτει ως προς καποιες βασικες ανγκες που μπορει να εχει στον τομεα της υγειας. Μπορει καποιος να τη βγαλει οταν θα ταξιδεψει σε χωρα της ΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Παντως τους Ελληνες οι περισσοτεροι Κυπριοι τους λατρευουμε :P

3) Τα Κυπριακα δεν ειναι κατι το δυσκολο και απορω γιατι τα φοβουνται οι περισσοτεροι Ελληνες!

Παντως οποτε μιλαω με Ελληνα καταλαβαινει οσα του λεω, τουλαχιστον ετσι λεει


Αυτα!

Ο σωστός όρος είναι Ελλαδίτης
Έλληνας είναι μητροπολιτικός όρος και περιλαμβάνει τους βορειοΗπειρώτες του Κύπριους τους Κωνσταντινουπολίτες-Ίμβριους και Τενέδιους τους Μικρασιάτες, Ποντίους και Καππαδόκες και γενικά όλους τους ομογενείς Έλληνες όλου του κόσμου.

Τα κυπριακά είναι ελληνική διάλεκτος και φυσικά ένας Ελλαδίτης θα έχει την ίδια δυσκολία να τα καταλάβει όπως θα έχει και με τα κρητικά ή Ροδίτικα και γενικά το νησιωτικό πληθυσμό.. Το ίδιο θα συμβεί στον Έλληνα και με τα Ποντιακά ή Καππαδόκικα όπου και αυτά τα δύο συγκαταλέγονται στις ελληνικές διαλέκτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Γιωργο για να ειμαι ειλικρινης μιας και ειμαι απο Λεμεσο δεν γνωριζω ιδιαιτερα την Λευκωσια και δεν ξερω "καλες" περιοχες για φοιτητες και δεν το εψαξα αφου δεν στοχευω για κυπριακο πανεπιστημιο, εαν αυτο ηταν το ερωτημα σου! Παρ'ολα αυτα οι τιμες στα διαμερισματα αλλα και στο κοστος ζωης σχεδον σε ολη την Κυπρο ειναι πανω κατω τα ιδια.

Anti ναι εχεις δικιο απλα απο συνηθεια τους κατοικους της Ελλαδας τους λεμε Ελληνες και τους κατοικους της Κυπρου ,Ελληνοκυπριους ή Κυπριους ( οταν λεμε Ελληνοκυπριους οι αριστεροι της Κυπρου θιγονται. "Η Κυπρος ειναι κυπριακη ",λενε και αλλες τετοιες ....ανοησιες) . Θα συμφωνησω επισης με οσα λες για τα κυπριακα, απλα μακαρι να ειχαν την ιδια αποψη με εσενα ολοι αυτοι που οταν τους μιλαμε κυπριακα μας λενε πως μιλαμε τουρκικα, και αυτο μου εχει συμβει παμπολες φορες δυστυχως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Θα συμφωνησω επισης με οσα λες για τα κυπριακα, απλα μακαρι να ειχαν την ιδια αποψη με εσενα ολοι αυτοι που οταν τους μιλαμε κυπριακα μας λενε πως μιλαμε τουρκικα, και αυτο μου εχει συμβει παμπολες φορες δυστυχως!

Το ίδιο συμβαίνει και με όλες τις ελληνικές διαλέκτους και με τους ''αμόρφωτους'' που τις θεωρούν ''τουρκικές'' ''ξένες'' κτλ..
Εγώ είμαι απόγονος Μικρασιατών συγκεκριμένα από τα Φάρασα της Καππαδοκίας.....Και ναι ακόμη και σήμερα υπάρχουν ''Ελληνάρες'' που μας αποκαλούν τουρκόσπορους ή σκέτο τούρκους δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.... Δεν θα διδάξω την Μικρασιατική ιστορία και το τι πρόσφερε στην σημερινή Ελλάδα θα αρκεστώ όμως στο να αποκαλώ όλους αυτούς με αυτά τα σχόλια που κάνουν αμόρφωτους ..

Τέλος στην περιοχή μου μιλάμε Φαρασιώτικα μια αρχαιοελληνική διάλεκτο από την Καππαδοκία την οποία θα μπορούσα να την αποκαλέσω ''δίδυμη αδερφή'' της κυπριακής διαλέκτου γιατί ομοιάζουν απίστευτα. Και ναι ένας Ελλαδίτης θα μπορέσει να καταλάβει πολύ λίγα πράγματα όταν την ακούσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ακριβως αυτη την λεξη χρησιμοποιω και εγω! Γιατι μονο αμα εισαι αμορφωτος και δεν γνωριζεις ουτε καποια στοιχειωδη πραγματα απο ιστορια μπορεις να αποκαλεις οποιον δεν μιλαει Νεα Ελληνικα ,τουρκο! Απλα ειναι γελειο.
Αυτο με τα φαρασιωτικα δεν το ειχα υποψιν και μου φαινεται πολυ ενδιαφερον! Γενικα ομως και Κρητη να παμε μπορουμε να συνενοηθουμε πανευκολα με τους Κρητικους και γενικα με οποιον δηποτε μιλαει με ελληνικη διαλεκτο.

Για να μην βγω εκτος θεματος, επαναλαμβανω πως η Κυπρος τουλαχιστον μεχρι να βγει απο την κριση, ειναι ενας λαθος προορισμος ακομη και για σπουδες, και επειδη ξεχασα να αναφερω πριν, δουλειες ΔΕΝ υπαρχουν, πραγμα που θα δυσκολεψει ιδιαιτερα εναν φοιτητη που θα ηθελε να σπουδαζει και να δουλευει ταυτοχρονα. Η Κυπρος προς το παρον ειναι καλη μονο για διακοπες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γιωργο για να ειμαι ειλικρινης μιας και ειμαι απο Λεμεσο δεν γνωριζω ιδιαιτερα την Λευκωσια και δεν ξερω "καλες" περιοχες για φοιτητες και δεν το εψαξα αφου δεν στοχευω για κυπριακο πανεπιστημιο, εαν αυτο ηταν το ερωτημα σου! Παρ'ολα αυτα οι τιμες στα διαμερισματα αλλα και στο κοστος ζωης σχεδον σε ολη την Κυπρο ειναι πανω κατω τα ιδια.

Anti ναι εχεις δικιο απλα απο συνηθεια τους κατοικους της Ελλαδας τους λεμε Ελληνες και τους κατοικους της Κυπρου ,Ελληνοκυπριους ή Κυπριους ( οταν λεμε Ελληνοκυπριους οι αριστεροι της Κυπρου θιγονται. "Η Κυπρος ειναι κυπριακη ",λενε και αλλες τετοιες ....ανοησιες) . Θα συμφωνησω επισης με οσα λες για τα κυπριακα, απλα μακαρι να ειχαν την ιδια αποψη με εσενα ολοι αυτοι που οταν τους μιλαμε κυπριακα μας λενε πως μιλαμε τουρκικα, και αυτο μου εχει συμβει παμπολες φορες δυστυχως!

Κριμα, και ελεγα πως βρηκα επιτελους κυπριο να δωσει ενα χερακι.
Εχεις ιδεα τι παιζει με τη βοηθεια που δινεται προς ελλαδιτες φοιτητες;

Ριχνω αδεια μπας και εει παρει πραμα το αυτι σου απο φιλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ξερει κανεις πληροφοριες για τη περιοχη Αγλατζια της Λευκωσιας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ο οδηγός σπουδών του ιδιωτικού πανεπιστημίου "Frederick University" στην Κύπρο:
https://www.frederick.ac.cy/fu_documents/publications/odigos13_14.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fwteinh123

Νεοφερμένος

Η fwteinh123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας! ειμαι απο ελλαδα αποφοιτη δυετους φοιτησης σχολης νοσηλευτικης και σκεφτομαι να παω κυπρο να τελιωσω την νοσηλευτικη. θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει ποιο ιδιωτικο πανεπιστημιο ειναι καλυτερο για αυτην την ειδικοτητα και γενικα πως ειναι ο τροπος ζωης στην κυπρο (ενοικια κτλπ.) ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Η επιλογή των Ελλαδιτών υποψηφίων γίνεται βάσει του απολυτηριου ή με βάση τα μόρια από τις πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρασκευή

Νεοφερμένος

Η παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας η φιλη μου ενδιαφέρεται για σπουδές στην κυπρο ειναι θεωριτικη κατεύθυνση σε ποιες σχολές εχει πρόσβαση και ποσα ειναι τα μορια εκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thatFRENCHguy

Νεοφερμένος

Η thatFRENCHguy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γνωριζει κανεις πως υπολογιζονται τα μορια για την αγγλικη φιλολογια κυπρου?! Ισχυει το ιδιο συστημα με την Ελλαδα οπου τα αγγλικα μετρανε στην βαθμολογια?! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλο θα ήταν να ξεκαθαριστεί. Οποιος γνωρίζει πληροφορίες για τροπους εισαγωγης, διδακτρα σε ορισμενα πανεπιστημια, εργασιακα δικαιωματα και σχεση πανελληνιων και πανκυπριων ας γραψει. Ευχαριστώ..
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλο θα ήταν να ξεκαθαριστεί. Οποιος γνωρίζει πληροφορίες για τροπους εισαγωγης, διδακτρα σε ορισμενα πανεπιστημια, εργασιακα δικαιωματα και σχεση πανελληνιων και πανκυπριων ας γραψει. Ευχαριστώ..
Πρωτον αναφερεσαι σε δημοσιο ή ιδιωτικό;
Δευτερον εισαί από Κυπρο ή Ελλάδα;
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πρωτον αναφερεσαι σε δημοσιο ή ιδιωτικό;
Δευτερον εισαί από Κυπρο ή Ελλάδα;
Καλησπέρα ελληνας ειμαι. Οσο για ιδωτικο ή δημοσιο δεν ξερω ουτε ο ιδιος να σου απαντησω. Ιδιωτικο σημαινει ταυτοχρονα υψηλα διδακτρα και δημοσιο πανκυπριες ή πανελληνιες εξετασεις? επισης καποια παν. τυπου university of nicosia και european university (νομιζω ιδιωτικα) εχουν προγραμματα και στην ελληνικη σωστα? Ας το συγκεκριμενοποιησουμε σε προγραμματα τυπου φαρμακευτικη, χημικο και τετοια.. ευχαριστω
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top