Ιατρική στο εξωτερικό

iLIASn

Νεοφερμένος

Ο iLIASn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για να πω την αλήθεια είμαι απόφοιτος του παιδαγωγικου ΠΤΔΕ. Εδωσα πανελληνιες το 2009 τοτε που η βαση των παιδαγωγικών ήταν η μεγαλύτερη. Έπειτα έδωσα κατατακτήριες στην Ελλάδα για οδοντιατρική στο ΑΠΘ, διαβάζοντας ολομόναχος όλα τα μαθήματα και γράφοντας τον τρίτο μεγαλύτερο βαθμό (46,5). Φυσική έγραψα περίπου 8. Τα λέω αυτά γιατί η προσωπική προσπάθεια μετράει και όχι το πανεπιστήμιο που θα σπουδάσεις, γνώμη μου πάντα.. Θέλω να μάθω εάν αναγνωρίζεται απο τον ΔΟΑΤΑΠ το πτυχίο απο Σερβία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το αστείο είναι ότι πριν την κατάρρευση των καθεστώτων στις σοσιαλιστικές χωρες, δηλ. μέχρι το 1991, η Ρουμανια, Γιουγκοσλαβια, Σοβιετική ένωση, Πολωνια ειχαν πολύ καλύτερα πανεπιστήμια από την Ελλαδα. Βασικα σου εβγαίνε πραγματικά ο κωλος για να εισαχθείς και κυρίως για να πάρεις πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
. Θέλω να μάθω εάν αναγνωρίζεται απο τον ΔΟΑΤΑΠ το πτυχίο απο Σερβία.

Το ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει ακριβώς ότι αναγνωρίζει η Ε.Ε. θαρρω πως το αναγνωρίζει κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κοιτάξτε ένας γιατρός, και γενικότερα ένας εργαζόμενος/επαγγελματίας, σίγουρα δεν μπορεί να κριθεί απ' το πτυχίο του στο πανεπιστήμιο. Ένας γιατρός θα κριθεί απ' το πόσο καλός γιατρός είναι και μόνο απ' αυτό. Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να με χειρουργήσει κάποιος γιατρός για τον οποίο ήξερα ότι έχει κάνει πολλά χειρουργία με καλά αποτελέσματα. Είτε έχει πάρει πτυχίο στην Αμερική είτε στην Ελλάδα είτε στη Βόρεια Κορέα. Απ' το αποτέλεσμα κρινόμαστε όλοι και όχι από κάτι άλλο.

Τώρα σίγουρα όσο πιο πολύ κάποιος προσπαθήσει τόσο καλύτερος θα γίνει στο αντικείμενο του. Άλλος μπορεί να χρειαστεί να προσπαθήσει περισσότερο, άλλος λιγότερο. Άλλωστε δεν είμαστε πανομοιότυπα ρομπότ. Βέβαια και πανεπιστήμιο από πανεπιστήμιο διαφέρει. Άλλο το επίπεδο σπουδών εδώ και άλλο στη Σερβία (απ' ότι ακούω δηλαδή). Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Σημαίνει ότι εδώ οι καθηγητές μπορεί να έχουν πιο καλή γνώση του αντικειμένου, τα προγράμματα των σπουδών να σε κατευθύνουν καλύτερα, να είναι πιό καλές οι υποδομές κλπ. Ακόμα και τις ίδιες ώρες να ασχοληθείς προσωπικά, άλλες γνώσεις θα έχεις όταν βγεις απ' το Χάρβαρντ και άλλες από ένα πανεπιστήμιο των Βαλκανίων.

Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να πας σε όσο καλύτερο σε ποιότητα σπουδών πανεπιστήμιο μπορείς. Αυτό απ' ότι έχω καταλάβει (πάλι απ' αυτά που ακούω) σημαίνει σε κάποιο ελληνικό ή (αν το αντέχει η τσέπη σου) σε κάποιο ακόμα καλύτερο του εξωτερικού (κυρίως δυτική ευρώπη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizanio777

Νεοφερμένος

Ο zizanio777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σπουδάζεις στο ανατολικό μπλοκ;




Προφανώς δηλαδή σε ένα νοσοκομείο θα διάλεγες τον γιατρό της Αλγερίας να σε χειρουργήσει στο μάτι σου, και όχι του Καποδιστριακού, έτσι;

Σε ένα νοσοκομείο πλέον της ελλάδος θα παρακαλούσες να χειρουργηθείς εντός διετίας πιτσιρικα...Όχι να διαλέξεις και γιατρό...Γενικά μην παρασύρεστε από προσωπικές ανεκπλήρωτες επιθυμίες και διακαείς πόθους, αποπροσανατολίζοντας τον κόσμο που ενδιαφέρεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παρακάτω βλέπουμε ένα απόσπασμα ενός Έλληνα φοιτητή, ιατρικής προφανώς, να μειώνει τις ιατρικές σχολές της Βουλγαρίας και συγκεκριμένα τους Έλληνες που πηγαίνουν και σπουδάζουν εκεί. Είναι από μία συζήτηση σε μία σελίδα στο facebook. Ήθελα να το δείξω να δω και την δικιά σας γνώμη...

1) "Καλημέρα ξενιτεμενες ιδιοφυΐες της Ελλάδος που φύγατε γιατί δε σας έκανε η Ελλάδα. Βασικά, μαλακιες εσείς δεν κάνατε. Για κάποιον λόγο δεν πιάσατε τη σχολή σας, οι γονείς σας είχαν λεφτά και φύγατε για τη χώρα εξαγωγών λευκής σαρκός και... Δεν ξέρω τι άλλο εξάγει! Σίγουρα όχι γιατραρες. Πιστεύω στον καπιταλισμό, έχετε λεφτά κάντε ό,τι θέλετε. Πάτε και αστροναύτες.Ας έχετε όμως λίγη αυτογνωσία και μη μας σπατε τον πουτσο. Δεν είστε το ίδιο. Γιατί το λέω αυτό ??Υπάρχει λόγος που στις αξιολογησεις τον πίνετε και,ναι, είστε κυριολεκτικά χιλιάδες θέσεις κάτω από μας. Και αυτό γιατί φοιτατε σε μία χώρα που μόνο αυτό μπορεί να δώσει. Κρίμα. Όπως εμείς είμαστε (100αδες όχι χιλιάδες,μην μπερδεύεστε) θέσεις κάτω απο της Οξφόρδης και δε λέμε κάτι έτσι και εσείς χρειαζεται να βάλετε την έπαρση που δεν ανταποκρινεται στην πραγματικότητα στον κωλο σας.Αραξτε μάγκες. Γράψατε από 0-15, περνάτε μαθήματα που εδώ δε θα σας άφηναν να μπείτε.Ευτυχώς υπάρχει στην κοινωνία το κακο στερεότυπο του γιατρού εκ Βουλγαρίας και θα
το βιώσετε.Εκτός, αν θέλετε να πάτε Εξωτχαχαχαχαχα. Φιλάκια"

2) τουλάχιστον εμείς μιλαμε 3-4 γλώσσες σε αντίθεση με σένα .. Και μην συγκρίνεις την τρίτη λυκείου με την ιατρική...επειδή έγραψες για παράδειγμα παραπάνω στα αχρειαστα μαθηματικά τι πάει να πει ? Μην ξεχνάς η ιατρική δεν είναι η τρίτη λυκείου..
Και εσύ που κρίνεις τους γονείς μας που μας στέλνουν, που ξέρεις την οικονομική μας κατάσταση ? Από πού κι ως που ?
Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί γιατροί. Τι νομίζεις ότι όλοι όσοι περάσατε ελλαδα θα είστε αστέρια ? Η ότι όλοι ειναι για τα μπάζα εδώ ?
Πόσο ανωριμος..είσαι άκυρος εξολοκλήρου..

3) Εσύ που θες να μας το παίξεις και έξυπνος/η, μάθε και αυτό: Όλες οι ιατρικές σχολές της Βουλγαρίας (και όχι μόνο φυσικά) δίνουν πτυχία που αναγνωρίζονται στην Ελλάδα/Κύπρο και σε όλη την ΕΕ. Και όσο για το άλλο που λες ότι δεν καταφέραμε να περάσουμε στην ελλάδα, εγώ προσωπικά πέρασα στην δεύτερη μου επιλογή, όμως προτίμησα να κάνω αυτό που πάντα ήθελα κι όχι να συμβιβαστώ με κάτι "δεύτερο". Καλή σταδιοδρομία αιώνιε φοιτητή :* (γιατί κατά πάσα πιθανότητα τέτοιος είσαι ή τέτοιος θα γίνεις)

4) ας του πει απλά κάποιος ότι δεν έχουμε απλό πτυχίο εμείς σαν αυτόν αλλά έχουμε πτυχίο με μάστερ.....!!!! Ας του ξαναπεί κάποιος ότι το πανεπιστήμιο μας έχει βγει πρώτο!!!! Ας του πει επίσης ότι εμείς πιάνουμε Κι μελετάμε τον κανονικό ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ εγκέφαλο και δεν σκαλιζουμε βατράχια......

5) καταρχάς μαγκιά μας που ήρθαμε Βουλγαρία. Άλλοι το θέλανε άλλοι Όχι άλλοι πέρασαν Ελλάδα και δε γουσταραν κι άλλοι Όχι. Ο καθένας με τα γούστα του και τις οικονομικές του δυνατότητες. Το ότι πέρασες με πανελλήνιες δε σε κάνει ούτε καλύτερο άνθρωπο ούτε θα σε κάνει καλύτερο επιστήμονα. Και οι Δύο ποδιτσες cafe bar θα φοράμε. Οπότε κατέβασε τον πήχη και άσε το ατιτιουντ για κάναν άλλον που ξέρει τι λεει

6) Αγαπητε ελληνα ιατρε: Στην ιατρικη της βουλγαριας εχουν παει και πηγαινουν Ελληνες πολλα χρονια. Τους εχουμε δωσει τοσο χρημα με τα διδακτρα και με τις επαναληπτικες που εχουν φτιαξει αξιοπρεπεστατες εγκαταστασεις, οχι επιπεδου Α αλλα μακραν καλυτερες απο αυτες τις Ελλαδας. Τα χρονια περνανε, η Βουλγαρια ανεβαινει σημαντικα και η Ελλαδα πεθαινει σε καποιους τομεις πιο αργα σε αλλους πιο γρηγορα. Οσο κι αν σε πληγωνει φοιτητη των ελληνικων χαρβαρντ, μαθε οτι με τις μειωσεις στους μισθους οι καθηγητες σου εχουν αρχισει και λαδωνονται. Ουτως η αλλως θυμισου οτι ζεις σε χωρα που μια ζωη ηταν στην λουφα, στο βολεμα, στην φοροφυγη, στην καλοπεραση και τα μπουζουκια μεχρι πρωιας. Η βουλγαρια απ'την αλλη ερχεται απο κομμουνισμο, οι ανθρωποι δουλευουν ολη τη βδομαδα σαν σκυλια και αυτο φαινεται με την οικονομια που ανθιζει. Σκεψου οτι στην βουλγαρια ερχονται για να σπουδασουν πολλοι Γερμανοι, Ιταλοι, Αγγλοι κτλπ. Νομιζεις οτι στις χωρες τους θα βιωσουν τον ρατσισμο που θα βιωσουμε εμεις οι ελληνες; Ουτε για αστειο. Οι ανθρωποι αυτοι εχουν ενα επιπεδο και ενα συστημα αξιολογησης, αν πληρεις τις προυποθεσεις εισαι ευπροσδεκτος αν οχι συμπληρωσε τα κενα σου και ξαναπροσπαθησε. Και ενας απ'τους λογους που ειμαστε ρεζιλι διεθνως ειναι αυτη η αλαζονεια, ο εγωισμος που μας διακατεχει, που νομιζουμε οτι ειμαστε οι καλυτεροι ενω τοσα χρονια τρωμε πιτσες σε ολους τους τομεις, εκτος απ'τα πρωταθληματα φραπε και ταβλι

7) Μιλά ο άλλος/η για σύγκριση πανεπιστημίων Ελλάδας - Βουλγαρίας, που της Βουλγαρίας είναι 50 θέσεις πιο πάνω από της Ελλάδας με μόνη εξαίρεση το πανεπιστήμιο της Κρήτης, μόνο για αυτό είμαστε υπερήφανοι, για τίποτα άλλο.
Σε όλο τον κόσμο ιδιωτικοποιούν τα πανεπιστήμια, στην Ελλάδα που φοιτώ και εγώ και είμαι θύμα της κομματικής ασυδοσίας, της καταστροφής της δημόσιας περιουσίας που όλοι οι γονείς μας πληρώνουν αδίκως, τα κρατικοποιούν. Μόνο από αυτό καταλαβαίνεις το επίπεδο διοίκησης του Ελληνικού Κράτους.
Για εσάς που φύγατε από Ελλάδα, πολύ καλά κάνατε! Όταν δεν σε βοηθάει η ίδια σου η χώρα, δεν αξίζει να παλεύεις και να χαραμίζεις την ζωή σου. Όσοι το παίζουν ψευτο-πατριώτες σε καταστάσεις οι οποίες δεν αλλάζουν, και φταίμε όλοι ειδικά αυτοί που ψηφίζουν χαζά/δεν ψηφίζουν καθόλου, είναι άτομα ψυχιατρικού ενδιαφέροντος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα θα ασχοληθούμε με Βουλγαρίας Ελλήνων Φοιτητών τα Ανομολόγητα - ΒΕΦΑ
που μπορεί αυτός που το έγραψε να μην είναι καν φοιτητής ιατρικης στην Ελλάδα και να είναι τρολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα θα ασχοληθούμε με Βουλγαρίας Ελλήνων Φοιτητών τα Ανομολόγητα - ΒΕΦΑ
που μπορεί αυτός που το έγραψε να μην είναι καν φοιτητής ιατρικης στην Ελλάδα και να είναι τρολ

Και τρολλ να είναι, δεν παύει να είναι ένα θέμα που διχάζει ακόμα. Προσωπικά το βρίσκω ευκαιρία να ακούσουμε πράγματα που μπορεί να μην ξέραμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Προσωπικά το βρίσκω ευκαιρία να ακούσουμε πράγματα που μπορεί να μην ξέραμε!

Ένα συμπλεγματικό παιδάκι κάνει ένα εμετικό, ρατσιστικό σχόλιο κι από κάτω κάποια άλλα συμπλεγματικά παιδάκια πέφτουν στο επίπεδό του και του απαντούν!
Πάμε παρακάτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstant1nos

Νεοφερμένος

Ο κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα,

είμαι σχετικά καινούριος σε αυτό το site και δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστό που ανοίγω μια νέα συζήτηση.
Είμαι 18 χρονών και πρόσφατα έδωσα πανελλήνιες για να περάσω ιατρική όμως προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα τα καταφέρω ξέροντας τι περίπου έχω γράψει. Επειδή μου αρέσει αρκετά σαν ιδέα έχω αποφασίσει πως αν δεν τα καταφέρω θα φύγω για σπουδές στο εξωτερικό, μάλλον σε κάποιο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο. Ωστόσο , δεν γνωρίζω και πολλά για τα ξένα πανεπιστήμια ούτε το κόστος που χρειάζεται για ορισμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού.
Γι'αυτό και ρωτάω αν μπορεί κάποιος ο οποίος έχει σπουδάσει ή σπουδάζει ακόμα να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με το κόστος άλλα κυρίως ποια πανεπιστήμια και ποιες χώρες να προτιμήσω, τι χρειάζεται για να μπω σε αυτά και αν το πτυχίο έχει την ίδια ισχύ με άλλων πανεπιστημίων είτε της Ελλάδας είτε του εξωτερικού ( το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να πάρω ένα πτυχίο και να μην αναγνωρίζεται πουθενά).
Στην πόλη όπου μένω υπάρχουν πάρα πολλά άτομα τα οποία έφυγαν για σπουδές στην Βουλγαρία σε αγγλόφωνα πανεπιστήμια για τον ίδιο λόγο με τον δικό μου, μου έχουν πει πως οι εγκαταστάσεις είναι πολύ καλύτερες από τις ελληνικές, ότι η ζωή είναι φθηνή και ότι τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά. Όμως επειδή κανένας τους δεν έχει τελειώσει δεν είμαι σίγουρος για την ισχύ του πτυχίου. Ακόμη αν κάποιος τελειώσει σε ένα αγγλόφωνο στη Βουλγαρία θα μπορούσε να πάει για μεταπτυχιακό ή ειδικότητα στην Αγγλία ?
Και αν γνωρίζετε κάτι και για άλλες χώρες θα ήθελα να μάθω
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι γνωστή μου στη βουλγαρία διαβάζει όλη μέρα(πολύ παραπάνω λόγω γλώσσας) και φεύγει 1 χιλιάρικο το μήνα για να ζήσει(+ έξοδα για εργασίες,πανεπιστήμιο τα οποία δεν είναι τόσα πολλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top