Ιατρικές ειδικότητες - Ποια θα διαλέγατε;

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Κοιτά στο survivor τώρα ακόμα και δεν άρχισαν και δυο άρχισαν να βρίζονται.... Φαντάσου σε εργασιακό περιβάλλον τι θα γίνεται

https://www.zappit.gr/psychagogia/ka...-papadopoulou-kai-ti-marianna-kallergi/980886

Χαχαχαχαχα καλά ειδικά σε κάτι τέτοια ''παιχνίδια'' δίνουν ρεσιτάλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Καλησπέρα, εδώ και πολύ καιρό, σκέφτομαι την ιατρική σαν επιλογή -την οποία πιστεύω πως μπορώ να πιάσω με αρκετή προσπάθεια φυσικά, αφού δεν έχω ιδιαίτερα κενά σε χημεία, βιολογία, και έκθεση, με εξαίρεση τη φυσική. Σαν ειδικότητα σκέφτομαι την Δερματολογία, ωστόσο, αποθαρρύνομαι από αυτά που ακούω από κάποιους, όπως το ότι κατά τη διάρκεια της ιατρικής σχολής θα αντιμετωπίσεις περιστατικά όπως κομμένα πόδια κ.λπ. (αληθεύει αυτό;; Και αν ναι, χρειάζεται ως φοιτητής να επέμβεις ή απλά παρακολουθείς;;) Επίσης είναι δύσκολη η Δερματολογία, και κατά πόσο είναι ενδιαφέρουσα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Στην ιατρική υπάρχει ανατομία.Και στην ανατομία θα πρέπει να εξερευνήσεις το ανθρώπινο σώμα πάνω σε πτώματα κυρίως(βουτηγμένα στην φορμόλη),δεν το αποφεύγεις.Αρκετά μακάβριο.Προφανώς και θα δεις κομμένα πόδια,χέρια,μάτια και γω δεν ξέρω τι.Και μάλλον θα χρειαστεί να τα κόψεις εσύ.Με τον καιρό έχω ακούσει ότι συνηθίζεται και δεν θα σε απασχολεί και ιδιαίτερα.Τώρα τα περιστατικά(με τους ζωντανούς :P) ποικίλουν.Εξαρτάται σε τι θα τύχει να πέσεις.Αλλά δεν θα έχεις τόσο μεγάλο θέμα νομίζω εφόσον θα έχεις εξοικειωθεί αρκετά με όλα αυτά τα άσχημα.Ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών των σχολών ιατρικής.Στης Πάτρας ας πούμε δίνει καλές εξηγήσεις για το περιεχόμενο σπουδών(στο site εννοώ).Επίσης να ξέρεις ότι θα περάσεις και από κλινικές ασκήσεις στην ψυχιατρική,ιατροδικαστική κλπ και θα είσαι σε πτέρυγες όπως αυτή των λοιμωδών νοσημάτων που ίσως να είναι χειρότερο από το να δεις ή να κόψεις τον εγκέφαλο ενός πτώματός.Τώρα η δερματολογία είναι ένα θέμα που δεν έχω πολύ ασχοληθεί για να μάθω τι γίνεται παραμέσα αλλά σίγουρα θα έχει και κείνη τα περίεργά της.Ρώτα κάποιο φοιτητή ιατρικής ή ακόμη καλύτερα κάποιον γιατρό και θα σε κατατοπίσει κατάλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Συνήθως πολλοί μπαίνουν ιατρική θέλοντας μία συγκεκριμένη ειδικότητα, όμως στην συνέχεια που γνωρίζουν καλύτερα και τις άλλες ειδικότητες αλλάζουν γνώμη καθώς τις βλέπουν αλλιώς οπότε να έχεις και αυτό το ενδεχόμενο στο μυαλό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα, εδώ και πολύ καιρό, σκέφτομαι την ιατρική σαν επιλογή -την οποία πιστεύω πως μπορώ να πιάσω με αρκετή προσπάθεια φυσικά, αφού δεν έχω ιδιαίτερα κενά σε χημεία, βιολογία, και έκθεση, με εξαίρεση τη φυσική. Σαν ειδικότητα σκέφτομαι την Δερματολογία, ωστόσο, αποθαρρύνομαι από αυτά που ακούω από κάποιους, όπως το ότι κατά τη διάρκεια της ιατρικής σχολής θα αντιμετωπίσεις περιστατικά όπως κομμένα πόδια κ.λπ. (αληθεύει αυτό;; Και αν ναι, χρειάζεται ως φοιτητής να επέμβεις ή απλά παρακολουθείς;;) Επίσης είναι δύσκολη η Δερματολογία, και κατά πόσο είναι ενδιαφέρουσα;;

Πτώμα το οποίο θα κατακρεουργήσεις θα δεις στην Ανατομία (δεν είμαι πολύ σίγουρη ότι εφαρμόζεται σε όλες τις σχολές) και ίσως στην Ιατροδικαστική. Βέβαια όλα γίνονται υπό επίβλεψη και μπορείς να σταθείς πίσω πίσω αν σιχαίνεσαι ή σε πιάνει λιποθυμία (κακό του κεφαλιού σου όμως αν το κάνεις σε ΟΛΑ τα μαθήματα ανατομίας γιατί δεν θα καταλάβεις και τίποτα από τους άτλαντες μόνο...). Anyway σε ζωντανούς ανθρώπους το να δεις κομμένα μέλη είναι λίγο σπάνιο, άντε σε κανέναν πολυτραυματία στην χειρουργική ή κανένα διαβητικό πόδι που πάει για ακρωτηριασμό, εκεί δυστυχώς δεν μπορείς να κλείσεις τα μάτια ή να πας να ξεράσεις στο μπάνιο γιατί πιθανόν να είναι ασθενής σου, ωστόσο μην φαντάζεσαι ότι θα σε βάλουν με το πριόνι να το τεμαχίσεις :P Οι Ιατρικές σχολές είναι κυρίως θεωρητικές οπότε θα βγεις και καλά-καλά ράμματα δεν θα κάνεις, όχι να αντιμετωπίσεις βγαλμένα μάτια και δεν συμμαζεύεται...Το τι παραπάνω θα επιδιώξεις με σεμινάρια, εφημερίες κλπ, εναπόκειται στα δικά σου ενδιαφέροντα, εγώ π.χ. ξέρω ότι ATLS δεν είναι τόσο απαραίτητο να κάνω από την στιγμή που θα γίνω παιδίατρος, και θα μείνω στο ALS.

Η Δερματολογία είναι από τις εύκολες και πολύ ξεκούραστες ειδικότητες και διατηρεί (αυτή την στιγμή βέβαια), ίσως και τις μεγαλύτερες αναμονές για ειδικότητα. Το αν είναι ενδιαφέρουσα είναι υποκειμενικό, εγώ προσωπικά την βρήκα τέρμα βαρετή και ανυπομονούσα να τελειώσει το τριβδόμαδο στο Αφροδισίων, κουράστηκα όλη μέρα ανάμεσα σε σπίλους, μυκητιάσεις, ακμή και κονδυλώματα. Αλλά προφανώς για να διατηρούνται αυτές οι υψηλές αναμονές κάποιοι το 'χουν βάλει στόχο να το έχουν ως βιοπορισμό και δεν νομίζω να σκέφτονται ΟΛΟΙ τις απολαβές. Επίσης να έχεις υπόψιν σου ότι πλέον οι δερματολόγοι δουλεύουν πολύ με αποτριχώσεις με laser κλπ και δεν είμαι σίγουρη ότι αν αποφασίσεις να το κάνεις και αυτό θα έχεις πολλή γυναικεία πελατεία :P Ωστόσο αν γράφεις την αλήθεια στο προφίλ σου βλέπω ότι είσαι μόλις 15, αποφάσεις για ειδικότητα θα κληθείς να πάρεις 10 χρόνια μετά και δεν ξέρεις καν τι θα έχει αλλάξει ως τότε...(βέβαια και μένα αυτό μου έλεγαν αλλά τελικά όπως μπήκα βγήκα... :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, ιδιαίτερα κατατοπιστικές οι συμβουλές σας, μιας και ακούω από όλους τα χειρότερα περί Ιατρικής, όπως π.χ. το πολύ διάβασμα το οποίο όμως, δε με χαλάει καθόλου, αντιθέτως. (Ερινύς, πράγματι 15 είμαι :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν είναι στα χειρότερα ακριβώς το "πολύ διάβασμα", αλλά δεν μπορείτε και να συνειδητοποιήσετε το μέγεθός του και την αφοσίωση που χρειάζεται σ αυτή την ηλικία...Πάντως αν είναι κάτι που πραγματικά το θέλεις, μην σε αποθαρρύνει καθόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι, βέβαια, θα το ξανασκεφτώ εννοείται, αλλά θα με ενθουσίαζε η ιδέα μιας τέτοιας επιστήμης :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αρχίζοντας σιγά σιγά την ειδικότητα μου θεωρώ τελειώνοντας το αγροτικό μου θεωρώ πως το δεύτερο είναι πολύ βοηθητικό για έναν ιατρό το αγροτικό ώστε να μάθει να σκέφτεται. Στο ειδικό νοσοκομείο ασχολήσε με τον τομέα σου αφήνοντας τις αλλες αλλες ειδικότητες να ασχολούνται με τα δικά τους. Έτσι αν δεν έχεις μάθει από το αγροτικό σου να αντιμετωπίζεις τα βασικά περιστατικά δε θα πάθεις τον τρόπο σκέψης του άλλου που σε παρέπεμψε και έτσι είναι πιο εύκολο να κάνεις λάθος.

Αυτή η γνώση θα σε βοηθήσει και αγρότερα μετά την ειδικότητα που θα δουλεύεις ως ειδικός ιατρός για να κάνεις σωστά την δουλειά σου. Για αυτό παιδιά μετά το πτυχίο ακόμα και αν έχετε 0 χρονο αναμονής αφιερώστε 1 χρονο απο την καριέρα σας στο αγροτικό ιατρείο. Οσο αφορά τα αγροτικά υπάρχου ποικίλουν σε δυσκολία αλλά και σε εκπαιδευση παρόλα αυτά πιστεύω όπου και να κάνεις αγροτικός παίρνεις κάποια πράγματα γενικής ιατρικής που δε στα δίνει η ειδικότητα και ούτε τα βιβλία που μας βάζουν να διαβάζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annanoula

Νεοφερμένος

Η Annanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εμένα μ'αρέσει ή παθολογία ή ιατροδικαστική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γενική Χειρουργική ή Παθολογία! :D

Δεν ξέρω αν έχεις αποφοιτήσει ή όχι, επίσης δεν ξέρω αν παραμένεις σταθερά στην άποψή σου πριν 5 χρόνια, πάντως αν θες την ταπεινή γνώμη μιας 17χρονης, πιστεύω ότι θα γινόσουν μια καταπληκτική χειρούργος :) τόσο καιρό που διαβάζω αυτό το φόρουμ, μου φαίνεσαι πολύ υπεύθυνη σαν άτομο.. Go for it, ό,τι και να κάνεις σε πιστεύω :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ΩΡΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γεια σας, θέλω να κάνω μια πολύ απλή ερώτηση.
Ποιες ιατρικές ειδικότητες έχουν μέλλον στην Ελλάδα;
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μπορείς να δεις εκτενείς συζητήσεις επί του θέματος στην ιατρική κοινότητα greekmeds
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Στις μεγαλες πολεις αν δεν εχεις κονέ και χρηματα να ανοιξεις ενα ιατρειο,δυσκολα,αλλα στα νησια,ολες οι ειδικοτητες εχουν μελλον.Κι οταν λεω νησια,μην φανταστεις Κρητη,Κερκυρα και Νιο μορφονια με μορφονιο,αλλα ακριτικα νησια που δεν εχουν γιατρους και παρακαλανε,πανεμορφα το καλοκαιρι,κι απροσιτα και δυσκολα το χειμωνα,αντεχεις;Παντως πελατεια θα εχεις σιγουρα μιας και στα περισσοτερα δεν υπαρχουν ουτε τα βασικα.Παιδιατρος ας πουμε,οφθαλμίατρος,ΩΡΛ,γυναικολογος,πνευμονολόγος,καρδιολόγος,και πολλα αλλα,που εγω απο Πατμο οσα χρονια μενω 25 συνολικα,δεν εχω δει.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Στις μεγαλες πολεις αν δεν εχεις κονέ και χρηματα να ανοιξεις ενα ιατρειο,δυσκολα,αλλα στα νησια,ολες οι ειδικοτητες εχουν μελλον.Κι οταν λεω νησια,μην φανταστεις Κρητη,Κερκυρα και Νιο μορφονια με μορφονιο,αλλα ακριτικα νησια που δεν εχουν γιατρους και παρακαλανε,πανεμορφα το καλοκαιρι,κι απροσιτα και δυσκολα το χειμωνα,αντεχεις;Παντως πελατεια θα εχεις σιγουρα μιας και στα περισσοτερα δεν υπαρχουν ουτε τα βασικα.Παιδιατρος ας πουμε,οφθαλμίατρος,ΩΡΛ,γυναικολογος,πνευμονολόγος,καρδιολόγος,και πολλα αλλα,που εγω απο Πατμο οσα χρονια μενω 25 συνολικα,δεν εχω δει.


Δεν έχεις δει επειδή δεν διόρισαν ποτέ είτε οι συνθήκες ειναι αθλιότατες( κακή πληρωμή , υποδομές, κλπ), άσε που σε πολυ μικρα ή ακριτικά νησιά δεν έχει νόημα η ύπαρξη τελείως εξειδικευμένων ιατρών.
 

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Δεν έχεις δει επειδή δεν διόρισαν ποτέ είτε οι συνθήκες ειναι αθλιότατες( κακή πληρωμή , υποδομές, κλπ), άσε που σε πολυ μικρα ή ακριτικά νησιά δεν έχει νόημα η ύπαρξη τελείως εξειδικευμένων ιατρών.
Δεν διαφωνω,γιαυτο ειπα αν αντεχει κανεις...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γεια σας, θέλω να κάνω μια πολύ απλή ερώτηση.
Ποιες ιατρικές ειδικότητες έχουν μέλλον στην Ελλάδα;


Δε χρειάζεται το greekmeds πιο αξιόπιστο είναι το Ischool

Λοιπόν
στην Ελλάδα μέλλον έχει ο γενικός ιατρός αφού θα έχεις άμεσο διορισμό και αξιοπρεστέτατο μισθό.
Επίσης στα νησιά όπως είπε το Ρενάκι δεν υπάρχουν βασικές ειδικότητες οπότε όποιος ανοίξει ιατρείο εκεί θα θησαυρίσει.

Θεωρώ καλή ειδικότητα την παδιατρική για ιατρείο (οποιος ανοίξει στην Πάτμο χρυσάφισε) . Ενώ αρκετά κερδοφόρα είναι και η δερματολογία.

Αν έχεις budget συνιστώ και την μικροβιολογία

Απο χειρουργικές θεωρώ καλές επιλογές την ορθοπαιδική και την ουρολογία.

Δε θεωρώ το μισθό των ιατρών στην Ελλάδα μικρό ούτε τις συνθήκες άθλιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Δε χρειάζεται το greekmeds πιο αξιόπιστο είναι το Ischool

Λοιπόν
στην Ελλάδα μέλλον έχει ο γενικός ιατρός αφού θα έχεις άμεσο διορισμό και αξιοπρεστέτατο μισθό.
Επίσης στα νησιά όπως είπε το Ρενάκι δεν υπάρχουν βασικές ειδικότητες οπότε όποιος ανοίξει ιατρείο εκεί θα θησαυρίσει.

Θεωρώ καλή ειδικότητα την παδιατρική για ιατρείο (οποιος ανοίξει στην Πάτμο χρυσάφισε) . Ενώ αρκετά κερδοφόρα είναι και η δερματολογία.

Αν έχεις budget συνιστώ και την μικροβιολογία

Απο χειρουργικές θεωρώ καλές επιλογές την ορθοπαιδική και την ουρολογία.

Δε θεωρώ το μισθό των ιατρών στην Ελλάδα μικρό ούτε τις συνθήκες άθλιες.


Σιγα το μισθό , 1300€;;; Στο εξωτερικο λαμβάνεις τα 3πλασια ακομα από τον πρωτο χρόνο ειδικότητας.

Αν είσαι τόσο ευκολο να θησαυρισεις ας πάμε στην πατμο να γίνουμε δισεκατομμυριούχοι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top