Πιστοποίηση χρήσης Η/Υ

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα, γιατί δεν έχω ούτε άμεση επαφή με την αγορά εργασίας ούτε με άλλα πτυχία ώστε να μπορώ να τα συγκρίνω. Από την εμπειρία όμως που έχω με σχολές πληροφορικής (ως μαθητής και εξεταζόμενος :P ) το ECDL φαίνεται να είναι το πιο διαδεδομένο, λογικά επειδή αυτό ζητούν οι περισσότεροι εργοδότες. Άρα εκτός και αν στη δουλειά σου ζητήσουν κάποιο συγκεκριμένο πτυχίο, πιστεύω ότι είναι καλύτερα να δώσεις αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZxC17

Νεοφερμένος

Ο ZxC17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το δέχεται σίγουρα ο ΑΣΕΠ, έχουμε δώσει πολλές σε φοιτητές και δεν έχουν θέμα.
Για την αντιστοιχία δεν είμαι σίγουρη, το είπα και πιο πάνω, αλλά δεν νομίζω ότι έχει σημασία, σε γλιτώνει από ένα κάρο λεφτά!
Επαναφέρω το θέμα...
Λοιπόν τελικά η βεβαίωση πληροφορικής από κάποιο ΑΕΙ ισοδυναμεί με το ecdl core?(3 ενότητες ή 7 ενότητες; )
Επειδή πολλές θέσεις εργασίας θέλουν βασική κι άλλες πολύ καλή ή άριστη γνωση υπολογιστών με καλύπτει αυτή η βεβαίωση σε όλες τις περιπτώσεις ή οχι;
Ο ΑΣΕΠ πάντως από ότι είδα ζητάει μόνο την βασική γνώση (3ενοτητες) ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Γειά χαρά!



Σκέφτομαι μήπως ήρθε η στιγμή να δώσω κι εγώ κάποια πιστοποίηση πληροφορικής, όχι τοσο για την ενίσχυση του βιογραφικού μου, όσο για την απόδειξη της κατεχόμενης "γνώσης". Καθώς υπάρχουν επιδοτούμενα προγράμματα για φοιτητές, όπου τα δίδακτρα είναι δωρεάν, έπεσα πάνω στιςς πιστοποιήσεις Global Cert kai Vellum Global Educational Services. Έχει καμια σημασία ποιο θα δώσω; Εγώ μόνο το ecdl γνώριζα. Αξίζει λέτε (για τον ιδιωτικό τομέα) να δώσω μια από τις προαναφερθείσες πιστοποιήσεις; Αν ναι, ποιά; Επίσης, αν θέλετε προτείνετε μου και κάποια εναλλακτική. Τέλος, από οικονομικής απόψεως, ποιά πιστοποίηση πιστεύετε αξίζει περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top