Προτείνετε βιβλία!

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Η ταινία ήταν το απόλυτο αίσχος! :P...Νερόβραστη σαν άρλεκιν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mourlo-cuckoo

Νεοφερμένος

Η Mourlo-cuckoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τα ''Ανοιξιάτικα νερά'' του Ιβαν Τουργκένιεφ και το ''Ανθρώπινο Κτήνος'' του Εμίλ Ζολά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Επειδή είδα ότι μιλούσατε για τον Τζον Γκριν για μένα τα βιβλία του πάνε κάπως έτσι: Ψάχνοντας την Αλάσκα >>> Χάρτινες Πόλεις > Το λάθος Αστέρι.
Αλλά γενικά είναι και τα τρία πολύ εφηβική λογοτεχνία, που αν ήμουν πάνω των 20, δεν θα έπιανα στα χέρια μου. Ίσως μόνο το Ψάχνοντας την Αλάσκα. :hmm:

κι όσοι ψάχνετε ένα καλό βιβλίο, διαβάστε αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gabrielle

Νεοφερμένος

Η Gabrielle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Επειδή είδα ότι μιλούσατε για τον Τζον Γκριν για μένα τα βιβλία του πάνε κάπως έτσι: Ψάχνοντας την Αλάσκα >>> Χάρτινες Πόλεις > Το λάθος Αστέρι.
Αλλά γενικά είναι και τα τρία πολύ εφηβική λογοτεχνία, που αν ήμουν πάνω των 20, δεν θα έπιανα στα χέρια μου. Ίσως μόνο το Ψάχνοντας την Αλάσκα. :hmm:

Είχα διαβάσει το λάθος αστέρι στα 16 και τότε το είχα βρει πολύ ωραίο βιβλίο, μάλιστα στο τέλος είχα κλάψει πάρα πολύ. Τώρα στα 18, πήρα τις χάρτινες πόλεις και το χω βρει πολύ βαρετό. Ούτε να το τελειώσω δεν μπορώ, στην μέση το χω αφήσει δεν ξέρω καν αν θα το τελειώσω κάποτε, μάλλον όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Για εμένα πάνε Looking for Alaska - Will Grayson, Will Grayson (συνεργασία με David Levithan) - Paper Towns - TFIOS - An Abundance of Katherines.

Οι χάρτινες πόλεις όντως σέρνονται λιγάκι, αλλά τις τελείωσα σχετικά γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Σκέφτομαι δώρο γενεθλίων για το αγόρι μου κι έχω καταλήξει σε βιβλίο.Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι! :P
Γενικά, διαβάζει διάφορα είδη.Επιστημονικά, φιλοσοφικά, ποίηση, κομιξ κλπ.Είμαι λίγο άσχετη με βιβλία οπότε δεν ξέρω τι θα μπορούσα να του πάρω.
Έχετε καμία ιδέα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
μια ωραία σειρά κόμιξ που ξέρω πολλούς που τους αρέσει είναι του κόρτο μαλτέζε , υπάρχουν διάφορα τεύχη με περιπέτειες και ιστορίες δες εδώ https://comicon-shop.gr/product-cate...ριπέτεια/μαμούθ-κόμιξ-περιπέτεια-κόρτο-μαλτέζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Σκέφτομαι δώρο γενεθλίων για το αγόρι μου κι έχω καταλήξει σε βιβλίο.Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι! :P
Γενικά, διαβάζει διάφορα είδη.Επιστημονικά, φιλοσοφικά, ποίηση, κομιξ κλπ.Είμαι λίγο άσχετη με βιβλία οπότε δεν ξέρω τι θα μπορούσα να του πάρω.
Έχετε καμία ιδέα; :)

Αν μπορείς βγάλε φωτογραφία μερικούς τίτλους/συγγραφείς που έχει να μας πεις, για να ξέρουμε πού να κινηθούν οι προτάσεις μας. :D

Λοιπόν, ποίηση δεν θα πρότεινα, επειδή είναι ιδιαίτερα προσωπικό πράγμα και νομίζω πως είναι καλύτερα να το επιλέγει ο καθένας μόνος του.
Από κόμιξ, αν είναι φαν της παπιοοικογένειας προτείνω τον Βίο και την Πολιτεία ή τα Χαμένα Επεισόδια. Καλή επιλογή είναι και τα σκληρόδετα του Αρκά! Αν είναι φαν της DC, αναμφίβολα το Watchmen. Εκτός αν διαβάζει manga/βλέπει anime, οπότε εκεί πρέπει να δεις συγκεκριμένα τι του αρέσει και να κινηθείς ανάλογα.

Τα επιστημονικά είναι επίσης μεγάλη κατηγορία που εξαρτάται από τα ενδιαφέροντά του. Τον ενδιαφέρει π.χ. η πολιτική, η οικονομία ή η ιστορία; Μπορείς να του πάρεις από Μαρξ μέχρι Χομπσμπάουμ. Αν είναι των θετικών επιστημών θα πρέπει να κοιτάξεις τι υπάρχει με μαθηματικά/πληροφορική (δυστυχώς δεν έχω ιδέα).

Τώρα κι η φιλοσοφία είναι απέραντη, προσωπικά θα πρότεινα κάτι υπερβολικά κλασσικό όπως Πλάτωνα ή Αριστοτέλη (δες στις εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ) ή από ξένους Νίτσε/Σαρτρ/Καμύ. Πολύ καλή επιλογή είναι και τα θεατρικά, π.χ. οι δύο τελευταίοι έχουν τα Κεκλεισμένων των Θυρών (Huis clos) ή τους Δίκαιους (Les Justes), αντίστοιχα (ένας πιο έμμεσος τρόπος να περαστούν τα πιστεύω τους). Επίσης υπάρχει το θέατρο του παραλόγου με έργα των Beckett και Ionesco που είναι πραγματικά πρωτοπόρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Το Μις Πέρεγκριν Στέγη για Ασυνήθιστα Παιδιά που θα το δούμε και διασκευασμένο στο σινεμά από τον λατρεμένο Tim Burton!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Επειδη βλεπω οτι ειστε ψαγμενοι...Τι γνωμη εχετε για το Δημητρη Λιαντινη ? Θελω να διαβασω και να δωρισω σε ενα πολυ αγαπημενο και πνευματωδες προσωπο τη ''Γκεμμα''. Το βρισκετε καλη επιλογη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.


:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.


Το κοκκινο χαπι σε 60 σελιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.


Πολύ καλομεταφρασμένο! Ομολογώ δεν το περίμενα...
Και πολύ δυνατό..

Ο τίτλος του προτότυπου είναι: Jeder stirbt für sich allein
Στα αγγλικά θα το βρείτε: Every man dies alone
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο -για αρχάριους, και με χαμηλό κόστος- στο οποίο αναλύονται βασικά οικονομικά ζητήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο -για αρχάριους, και με χαμηλό κόστος- στο οποίο αναλύονται βασικά οικονομικά ζητήματα;

ΑΟΘ λυκείου. ή ψάξε βιβλιογραφία από κάνα πανεπιστήμιο.
Αν θες συγκεκριμένους τίτλους, δες τα παρακάτω:
1)Economics - Roger Arnold
2)The economics book. Big ideas simply explained
αν ενδιαφέρεσαι για κάποιο από τα δύο, στείλε πμ για να σου πω που να τα βρεις σε ηλεκτρονική μορφή και τσάμπα. είναι στα αγγλικά όμως. αν θες κάτι στην ελληνική, τότε ΑΟΘ λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Oποιος θέλει βιβλίο αγγλικό του 1905 που να μιλάει για το τραπεζικό σύστημα και το νόμισμα του έχω ωραιότατο βιβλίο PDF.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
The Prince - Niccolo Machiavelli



https://www.constitution.org/mac/prince.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο -για αρχάριους, και με χαμηλό κόστος- στο οποίο αναλύονται βασικά οικονομικά ζητήματα;

Προτεινω το how an economy raises and why it crashes αλλα επειδη ειναι ακριβο αγοραστο διαβασε το pdf που θα το βρεις παρα πολυ ευκολα. αφου δε θες να σκασεις χρηματα τοτε βολεψου σε ηλεκτρονικη μορφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο -για αρχάριους, και με χαμηλό κόστος- στο οποίο αναλύονται βασικά οικονομικά ζητήματα;

Οικονομικα για μη ειδικους, εκδοσεις κριτικη. Πολυ καλο βιβλιο με ωραια παραδειγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top