Μεταπτυχιακό στην Αμερική - Οικονομικά

Alex0077

Νεοφερμένος

Ο Alex0077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Κάποιος που να ξέρει? Ποια πανεπιστήμια θα ήταν καλό να κοιτάξω για οικονομικά? Πιο πολύ ενδιαφέρομαι για marketing - διαφήμιση - δημόσιες σχέσεις κτλ.. Επίσης λένε ότι θέλουν βαθμό πάνω από 7.. Δηλαδή αν κάποιος έχει γύρω στο 6,5 δεν τον παίρνουνε? Πχ έχω μ.ο. μέχρι στιγμής 6,6 και μου μένουν ακόμα 11 μαθήματα για πτυχίο. Υπολογίζω να τελειώνω τον Φεβρουάριο το πολύ Μάιο. Είμαι στο τμήμα ΟΔΕ στην ΑΣΟΕΕ. Διάβασα κάπου ότι κοιτάνε και τα μαθήματα τα συγκεκριμένα. Πχ αν θέλω κάτι σχετικό με marketing θα κοιτάξουν και τους βαθμούς συγκεκριμένα στα μαθήματα του μαρκετινγκ που η αλήθεια είναι ότι έχω 8άρια και γενικά πολύ καλά. Επίσης για το MBA στη διοίκηση επιχειρήσεων, μπορεί κάποιος να το κάνει κατευθείαν μετά τις προπτυχιακές σπουδές ή είναι δύσκολο και ίσως θα έπρεπε να το κάνω μετά από ένα μεταπτυχιακό? Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα χρειαστείς χρόνο και χρήμα. Το πτυχίο είναι χαμηλό. Κυνήγα βαθμούς στα τεστ, για να έχεις πιθανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Όπως είπε και ο φίλος από επάνω λόγω του ότι έχεις αρκετά (δεν το λέω για να σε στεναχωρήσω) χαμηλό μέσο όρο θα χρειαστείς τουλάχιστον 7.5 και πάνω για να έχεις πιθανότητες(γενικά για μεταπτυχιακό-αυτό ισχύει και για την ελλάδα άτυπα). Γνωστός μου που έκανε ΜΠΣ χρημ/κά στο illinois ένα από τα καλύτερα στο κόσμο για τα χρημ/κα-οικονομετρικά είχε μ.ο. 8.37 toefl 7.5 και gmat 690. Ψάξε και δες και το Edinburgh πολλοί συνάδελφοι μου από το ΠΑΠΕΙ, και την ΑΣΟΕΕ φεύγουν για το εν λόγω πανεπιστήμιο για τους τομείς που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alex0077

Νεοφερμένος

Ο Alex0077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γύρω στο 7 θα είναι εύκολο να βγάλω πάντως.. Μπορώ να διορθώσω μέχρι 4 μαθήματα στο τέλος, ενώ θα βάλω και ρήτρες στα 10 τελευταία μαθήματα που μου έχουν μείνει ώστε να μην πέσω κάτω από το 7. Για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ξέρω πάντως ότι μπορούν να με παρουν σχετικά πιο εύκολα στην ΑΣΟΕΕ και τα μεταπτυχιακά του τμήματος ΟΔΕ καθώς δίνουν προτεραιότητα στους φοιτητές του ίδιου τμήματος και σχολής, απλώς εγώ θα ήθελα να πάω στο εξωτερικό ώστε να γνωρίσω κάποια άλλη χώρα και κουλτούρα. Πέρα από το Μ.Ο. δεν παίζουν ρόλο και οι υψηλές βαθμολογίες σε συγκεκριμένα μαθήματα πάνω στο σχετικό μεταπτυχιακό που θες? Δεν είπα ότι θέλω οπωσδήποτε στα 10 κυρυφαία της Αμερικής... αλλά έστω ένα σχετικά καλό πανεπιστήμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ναι, σαφέστατα, αλλά θα πρέπει να συνοδεύονται από έναν πολύ καλό+ μ.ο.Διαφορετικά, θα σε φάει ο ανταγωνισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αμέρικα, αν δεν είναι τοπ, είναι χάσιμο χρόνου. Τόσο απλά. Κύττα Αγγλία μεριά.

Ναι μετράνε τα επί μέρους μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex0077

Νεοφερμένος

Ο Alex0077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα χρειαστείς χρόνο και χρήμα. Το πτυχίο είναι χαμηλό. Κυνήγα βαθμούς στα τεστ, για να έχεις πιθανότητες.


Στα τεστ εννοείς στα GMAT και TOEFL ? Πάντως στις προυποθεσεις στα περισσότερα πανεπιστήμια που έχω δει γιατί δεν ζητάνε proficiency και ζητάνε μόνο gmat και toefl? Το proficiency δεν παίζει ρόλο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στα τεστ εννοείς στα GMAT και TOEFL ?
Πάντως στις προυποθεσεις στα περισσότερα πανεπιστήμια που έχω δει γιατί δεν ζητάνε proficiency και ζητάνε μόνο gmat και toefl? Το proficiency δεν παίζει ρόλο ?

Ναι αυτά.

Δεν το δέχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Στα τεστ εννοείς στα GMAT και TOEFL ? Πάντως στις προυποθεσεις στα περισσότερα πανεπιστήμια που έχω δει γιατί δεν ζητάνε proficiency και ζητάνε μόνο gmat και toefl? Το proficiency δεν παίζει ρόλο ?
Πτυχίο 10 να έχεις δεν σε κάνουν δεκτό, εκτός άν είσαι πολυτεχνικής σχολής.Χρειάζονται υψηλά σκορ στα GMAT-TOEFL. Όσον αφορά για το prof στο εξωτερικό, όχι μόνο δεν το αναγνωρίζουν-ισχύει(πλην πάαα...αααρα πολύ ελάχιστων πανεπιστημίων), δεν ξέρουν καν τι είναι, δεν το καταλαβαίνουν. Το prof(αυτή η μεγάλη ΑΠΑΤΗ) είναι ΜΟΝΟ για ΕΔΩ για να παίρνουν μόρια όλοι αυτοί @@@@@ στο δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex0077

Νεοφερμένος

Ο Alex0077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Πτυχίο 10 να έχεις δεν σε κάνουν δεκτό, εκτός άν είσαι πολυτεχνικής σχολής.Χρειάζονται υψηλά σκορ στα GMAT-TOEFL. Όσον αφορά για το prof στο εξωτερικό, όχι μόνο δεν το αναγνωρίζουν-ισχύει(πλην πάαα...αααρα πολύ ελάχιστων πανεπιστημίων), δεν ξέρουν καν τι είναι, δεν το καταλαβαίνουν. Το prof(αυτή η μεγάλη ΑΠΑΤΗ) είναι ΜΟΝΟ για ΕΔΩ για να παίρνουν μόρια όλοι αυτοί @@@@@ στο δημόσιο.

Δεν το ήξερα αυτό... Θα πάω και προς την Ελληνοαμερικάνικη Ένωση για πληροφορίες καθώς και να ξεκινήσω GMAT - TOEFL .. Σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex0077

Νεοφερμένος

Ο Alex0077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλησπέρα ξανά.. Όποιος το έχει ψάξει καλά... Μπορείτε να μου προτείνετε ποια πανεπιστήμια θεωρούνται καλά πάνω στα οικονομικά για τις ΗΠΑ ώστε να κοιτάξω; Επίσης σχετικά με τα προγράμματα... το M.B.A. θεωρείται κάπως ανώτερο ας πούμε από τα άλλα master? Σε παίρνουν δύσκολα ή σε παίρνουν αφού έχεις τελειώσει κάποιο άλλο μεταπτυχιακό; Ισχύει αυτό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ για πληροφορίες πάνω σε ΜΠΣ στα χρηματοοικονομικά, αν ξέρει κάποιος και έχει διάθεση να βοηθήσει.. κυρίως αν γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένες περιπτώσεις φοιτητων που έγιναν δεκτοί (και τα entry requirements) .. ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top